Рішення від 26.08.2020 по справі 640/4328/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2020 року м. Київ № 640/4328/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат"

доДержавної інспекції енергетичного нагляду України

про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (надалі також - позивач, TOB «ЗТМК») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної інспекції енергетичного нагляду України (далі - відповідач, Держенергонагляд) в якій просить суд:

визнати протиправними рішення Державної інспекції енергетичного нагляду України №7/5-2082-19 від 28.11.2019 р. та №7/5-345-20 від 31.01.2020 р. щодо відмови позивачу в погодженні схеми електроживлення шифр ЭТП 51.1 струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення;

визнати протиправними дії Державної інспекції енергетичного нагляду України щодо невидачі акту відповідності схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення;

зобов'язати Державну інспекцію енергетичного нагляду України відповідно до Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, ствердженого Постановою КМУ №1209 від 27.12.2018р. "Деякі питання постачання електричної енергії захищеним споживачам та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", погодити схему електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення та скласти акт відповідності схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.03.2020 р. прийнято позовну заяву до розгляду та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що листом №7/5-2082-19 від 28.11.2019 Держенергонаглядом було відмовлено позивачу в погодженні схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення та не видано позивачу акт відповідності схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення.

Основними підставами для відмови в погодженні схеми електроживлення струмоприймачів Відповідачем було зазначено: на схемі ЭТЯ 366 (Додаток 3 програми) не зазначені струмоприймачі, щодо яких застосовується Програма, відповідно до вимог підпункту 3 пункту 8 Порядку; на схемі ЭТЯ 366 Додаток 3 Програми не зазначена точка приєднання ПЛ 35 кВ Л-336/1 до ПЛ 35 кВ Л-336; на схемі ЭТЯ 366 Додаток 3 Програми не виділено наявність напруги на ПЛ 35 кВ Л-336 від точки приєднання ПЛ 35 кВ Л-336/1 до роз'єднувача Л-336-0. Додатково в листі №7/5-2082-19 від 28.11.2019 відповідачем було зазначено, що в Програмі безпечного відключення електроживлення ТОВ «ЗТМК» не наведено перелік струмоприймачів відносно яких вона буде застосована.

На даний лист ТОВ "ЗТМК" було надано свої заперечення за №06-13/1959 від 18.12.2019, схему електроживлення струмоприймачів шифр ЭТП-51.1-3 та Проект "Обоснование экологической брони ООО «ЗТМК»» 49448, 2018 рік.

Відповідачем надано відповідь за №7/5-345-20 від 31.01.2020, в якій було зазначено, що підстав для погодження схем електроживлення струмоприймачів немає та було наведено інші підстави для відмови в погодженні схеми електроживлення, зокрема, зазначено відсутність у програмі безпечного відключення електроживлення переліку струмоприймачів, до яких вона застосовується, а також невідповідність схем електроживлення струмоприймачів вимогам пунктів 2 та 9 Порядку №1209.

Держенергонагляд неправомірно, з формальних підстав, відмовив в погодженні схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення ТОВ «ЗТМК», та не склав акт відповідності схеми електроживлення струмоприймачів, чим порушив права та законні інтереси ТОВ «ЗТМК».

Отже, позивач не погоджується з рішеннями №7/5-2082-19 від 28.11.2019, №7/5- 345-20 від 31.01.2020 Державної інспекції енергетичного нагляду України, вважає їх неправомірними та необґрунтованими.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, про що надав суду відзив на адміністративний позов від 01.04.2020 р. № 3/8-20, в якому зазначив, що під час перевірки відповідач керувався Порядком забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1029 (далі - Порядок № 1209), який встановляє процедуру визначення переліку захищених споживачів електричної енергії, обмеження, відключення постачання електричної енергії захищеним споживачам, механізм забезпечення повної поточної оплати захищеними споживачами. Так, відповідач діяв у відповідності до вимог Порядку №1209, отже спірні рішення прийнято у відповідності до вимог законодавства.

Частиною другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Позивач листом від 16.10.2019 р. №06/13-1627 звернувся до Державної інспекції енергетичного нагляду України з метою скласти акт відповідності схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення

Інспекторами Управління Державної інспекції енергетичного нагляду України у Запорізькій області відповідно до Положення про Державну інспекцію енергетичного нагляду України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №77 від 14.02.2018 р., пункту 10 Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 27.12.2018 р., було проведено перевірку схеми електроживлення струмоприймачів відповідно до проектних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, відключення яких потребує застосування програми безпечного відключення електроживлення Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат». При перевірці наданої схеми, що є додатком 3 (шифр ЭТЯ 366) до програми були виявлені наступні зауваження:

- на схемі не зазначені струмоприймачі, щодо яких застосовується Програма, відповідно до вимог підпункту 3 пункту 8 Порядку;

- на схемі не зазначена точка приєднання ПЛ-35 кВ Л-336 від точки ПЛ-35 кВ Л-336;

- на схемі не виділено наявність напруги на ПЛ-35 кВ Л-336 від точки приєднання

ПЛ-35 кВ Л-336/1 до роз'єднувача Л-336-0;

- крім того, в програмі безпечного відключення електроживлення позивача не наведено перелік струмоприймачів відносно яких вона буде застосована.

Враховуючи наявність, вказаних зауважень відповідачем було відмовлено у погодженні схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат», дане рішення викладено у листі від 28.11.2019 р. №7/5-2082-19.

Листом від 18.12.2019 р. № 06-13/1959 позивач звернувся до відповідача з поясненнями щодо зауважень наведених у рішенні від 28.11.2019 р. №7/5-2082-19 та вдруге просив погодити схему електроживлення шифр ЭПТ 51.1, щодо яких застосовується програма та видати відповідний акт.

У відповідь на лист позивача від 18.12.2019 р. № 06-13/1959 відповідач відмовив у погодженні наданих схем електроживлення струмоприймачів позивача.

Не погоджуючись із вказаним рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» звернулось до суду з даним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну інспекцію енергетичного нагляду України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 № 77 (далі - Положення), Держенергонагляд є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля та який реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузях електроенергетики та теплопостачання.

Пунктом 2 Положення визначено, що Держенергонагляд у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення Держенергонагляд відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний енергетичний нагляд за:

електричними установками і мережами учасників ринку (крім споживачів);

дотриманням учасниками ринку (крім споживачів) вимог правил та інших нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану електричних установок і мереж, а саме за:

забезпеченням надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам;

відповідністю схем електропостачання (зовнішніх та внутрішніх) категорійності споживачів та їх струмоприймачів;

наявністю та станом резервних автономних джерел живлення на об'єктах споживачів електричної енергії першої категорії і особливої групи першої категорії з надійності електропостачання;

організацією та періодичністю проведення спеціальної підготовки працівників, які забезпечують оперативно-технологічне управління і технічне обслуговування обладнання на об'єктах електроенергетики, періодичністю перевірки рівня знань зазначених працівників щодо вимог відповідних нормативно-правових актів та нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану електричних установок і мереж;

дотриманням встановленого нормативними документами з питань електроенергетики порядку застосування оператором системи передачі, оператором системи розподілу та електропостачальником заходів з обмеження та/або припинення постачання електричної енергії споживачам;

дотриманням особливого режиму відключення та/або обмеження електропостачання захищених споживачів;

забезпеченням належного технічного стану елементів обладнання системної протиаварійної автоматики, встановлених у учасників ринку (у тому числі споживачів);

тепловими, тепловикористальними установками та мережами суб'єктів відносин у сфері теплопостачання щодо додержання вимог нормативно- правових актів, нормативних документів з питань технічного стану теплових, тепловикористальних установок та мереж, їх експлуатації, проектування, будівництва, підтвердження готовності до роботи, користування енергією у сфері теплопостачання.

Порядок забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1029 (далі - Порядок № 1209), встановлює процедуру визначення переліку захищених споживачів електричної енергії, обмеження, відключення постачання електричної енергії захищеним споживачам, механізм забезпечення повної поточної оплати захищеними споживачами.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1209 споживач-заявник - споживач електричної енергії, обмеження чи відключення електропостачання до обладнання (струмоприймачів) якого може призвести до виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, який звертається для отримання відповідного статусу до Міжвідомчої комісії з надання статусу захищеного споживача.

Відповідно до підпунктів 3 та 4 пункту 8 Порядку № 1209 передбачено, що споживач-заявник звертається для отримання відповідного статусу до Міжвідомчої комісії та надає серед інших наступні документи:

схему електроживлення струмоприймачів відповідно до проектних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, відключення яких потребує застосування програми безпечного відключення електроживлення, узгодженої з Держенергонаглядом;

складеного Держенергонаглядом акта відповідності схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення.

Крім того, пунктом 9 Порядку № 1209 встановлено, що на момент звернення до Міжвідомчої комісії споживач-заявник забезпечує реалізацію схеми електроживлення об'єкта з виділенням відповідно до проектних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення.

Реалізована схема електроживлення об'єкта споживача-заявника повинна забезпечувати можливість відключення у загальному порядку усіх струмоприймачів споживача-заявника та субспоживачів, крім струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення. Якщо строк визначено графіком здійснення обмеження, відключення електропостачання, повинне передбачатися використання автономного джерела електропостачання відповідної потужності.

Пунктом 10 Порядку № 1209 передбачено, що з метою формування переліку документів, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держенергонагляд за заявою споживача-заявника проводить перевірку схеми електроживлення струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення, та складає відповідний акт перевірки.

З огляду на наведене, вимоги Порядку № 1209 передбачають, що заявник-споживач з метою отримання статусу захищеного споживача забезпечує: складання програми безпечного відключення електроживлення та її узгодження з місцевими органами державної влади; розробку схеми електроживлення струмоприймачів відповідно до проектних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, відключення яких потребує застосування програми безпечного відключення електроживлення; реалізацію схеми електроживлення струмоприймачів відповідно до проектних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів.

В свою чергу, згідно з вимогами Порядку № 1209 Держенергонагляд: розглядає та узгоджує схеми електроживлення струмоприймачів відповідно до проектних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, відключення яких потребує застосування програми безпечного відключення електроживлення; перевіряє відповідність реалізації схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення тій схемі, яка була ним узгоджена та складає акт відповідності.

Так, відповідно до Порядку № 1209 узгодження схеми електроживлення та перевірка її відповідності є послідовними етапами для отримання статусу захищеного споживача.

Враховуючи наведені норми, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перевірку схеми електроживлення, яка не була узгоджена Держенергонаглядом є передчасними, а відтак необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо наявності підстав для погодження схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення, яка була надана позивачем відповідачу, слід враховувати наступне.

Позивач з метою отримання статусу захищеного споживача звернувся із заявою від 16.10.2019 р. № 06/13-1627 до Держенергонагляду, в якій просив розглянути заяву та документи, а також скласти акт відповідності схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення.

У відповідь на зазначену заяву відповідач листом від 28.11.2019 р.

№ 7/5-2082-19 повідомив, що у схемі виявлені недоліки, у зв'язку з чим Держенергонагляд не погоджує схему електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення.

Листом від 03.12.2019 р. № 06/13-1881 позивач повторно звернувся до Держенергонагляду з проханням отримати акт відповідності схеми електроживлення, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення.

Держенергонагляд у відповідь на зазначений лист повідомив позивача про те, що надана схема електроживлення струмоприймачів була перевірена та надано відповідь листом від 28.11.2019 р. № 7/5-2082-19.

Відповідно до визначень, наведених у пункті 2 Порядку № 1209:

окрема лінія електроживлення струмоприймачів це виділена із загальної схеми електроживлення захищеного споживача лінія електропередачі, яка заживлена від комутаційного апарату, що міститься в оперативному управлінні оператора системи розподілу (оператора системи передачі), обладнана окремими засобами обліку електричної енергії, забезпечує електроживлення обладнання (струмоприймачів), несанкціоноване відключення (знеструмлення) якого створює загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, та відключення якої призводить до знеструмлення іншого споживача;

програма безпечного відключення електроживлення це узгоджений з місцевими органами виконавчої влади за місцем розташування споживачів комплекс заходів, які повинні бути здійснені для запобігання настанню шкідливих наслідків зупинки технологічного процесу (виробничого циклу) захищеного споживача, пов'язаної з обмеженням, відключенням електропостачання та часу, необхідного для здійснення комплексу заходів, зокрема для обмеження, відключення електропостачання обладнання захищеного споживача.

Відповідно до підпунктів 3 пункту 8 Порядку № 1209 встановлено, що Держенергонагляд здійснює узгодження схеми електроживлення струмоприймачів відповідно до проектних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, відключення яких потребує застосування програми безпечного відключення електроживлення.

При цьому, чинне законодавство на разі не передбачає іншої процедури та окремих вимог такого узгодження, а тому, з огляду на наведене зазначене питання належить до імперативних повноважень Держенергонагляду з урахуванням вимог та положень Порядку № 1209.

Виходячи зі змісту положень підпункту 3 пункту 8 та пункту 9 Порядку № 1209 предметом аналізу схеми електроживлення заявника-споживача, є наступні умови: застосування до струмоприймачів, які живляться окремими лініями, програми безпечного відключення; дотримання вимог, що наведені для окремої лінії електроживлення струмоприймачів; можливість відключення у загальному порядку усіх струмоприймачів споживача-заявника та субспоживачів, крім струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення.

Однак, у Програмі безпечного відключення електроживлення, затвердженої директором TOB «ЗТМК» Сиваком В.В. та узгодженої Головою Запорізької обласної державної адміністрації Туринок В.В., відсутні посилання на струмоприймачі, що зазначені на схемі електроживлення. За вказаних обставин проаналізувати відносно яких саме струмоприймачів має бути застосовано дотримання вимоги, щодо окремої лінії та підтвердити дотримання у схемі, наданій позивачем, вимог Порядку № 1209 відповідач не мав об'єктивної можливості та відповідно повідомлено позивача листами від 28.11.2019 р. № 7/5-2082-19, 31.01.2020 р. № 7/5-345-20.

Щодо відповідності схеми електроживлення вимогам Порядку № 1209, які передбачені до окремої лінії, враховуючи вимоги зазначеного Порядку, повинно бути забезпечено сукупність таких вимог: лінія електропередачі має бути заживлена від комутаційного апарату, що міститься в оперативному управлінні оператора системи розподілу (оператора системи передачі); лінія електропередачі має бути обладнана окремими засобами обліку електричної енергії; лінія електропередачі забезпечує електроживлення обладнання (струмоприймачів), несанкціоноване відключення (знеструмлення) якого створює загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, та відключення якої призводить до знеструмлення іншого споживача; у разі відключення у загальному порядку споживача від електроживлення буде забезпечено відключення усіх струмоприймачів споживача-заявника та субспоживачів, крім струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення.

При цьому, у схемі електроживлення (шифр ЭТП-51.1), яку було надано відповідачу позивачем вбачається, що електроживлення струмоприймачів, які позивач вважає такими, що їх несанкціоноване відключення (знеструмлення) створює загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, та відключення яких призводить до знеструмлення іншого споживача забезпечується наступним чином.

Так, на розгляд до Держенергонагляду позивачем були надані схеми роботи в нормальному режимі (шифр ЭТЯ 367) та при безпечному зниженні електроживлення струмоприймачів (шифр ЭТЯ 366 та ЭТП-51.1).

Електропостачання ТОВ «ЗТМК» в нормальному режимі здійснюється по чотирьом ПЛ-150 кВ, а саме: Л-105, Л-410, які живлять силові трансформатори 150/35/10 кВ ТІ, Т2 ПС «ТМ-1» та Л-106, Л-409, які живлять силові трансформатори 150/35/10 кВ ТІ, Т2 ПС «ТМ-2». Зазначені лінії та трансформатори знаходяться на балансі ПАТ «Запоріжжяобленерго».

Відповідно до поданої позивачем схеми електроживлення струмоприймачів (шифр ЭТЯ 366 та ЭТП-51.1) зеленим кольором позначені «окремі лінії», що живлять струмоприймачі, до яких, на думку позивача, має бути застосована програма безпечного відключення.

Так, згідно вказаних схем у разі безпечного зниження електроживлення (яке на думку позивача передбачено програмою безпечного відключення) до рівня обмеження або повної зупинки підприємства, планується відключення тільки однієї ПЛ-150 кВ а саме Л-409.

При цьому, комутаційні апарати живлячих ліній Л-105, Л-106, Л-409, Л- 410 знаходяться в оперативному управлінні оператора системи розподілу ЗАТ «Запоріжжяобленерго». Проте, зазначені живлячі лінії не обладнані окремими засобами обліку.

Інші лінії, які заживлені від комутаційних апаратів, що знаходяться в оперативному управлінні оператора системи розподілу та обладнані окремими засобами обліку електричної енергії, для забезпечення електроживлення обладнання (струмоприймачів), захищеного споживача відсутні.

Вказана обставина свідчить про недотримання вимог Порядку № 1209, що передбачені до «окремої лінії живлення» і вже є самостійною підставою для відмови в погодженні схеми.

Так, позивач зазначає, що при складанні «Схеми електропостачання струмоприймачів при безпечному зниженні електроживлення відповідно проекту 49448» (шифр ЭТП 51.1) наданої листом TOB «ЗТМК» від 18.12.2019 №06-13/1959 ним дотримано вимоги Порядку

№ 1209.

Отже, позивач стверджує, що відповідно до пункту 9 Порядку буде забезпечено можливість відключення у загальному порядку усіх струмоприймачів споживача-заявника та субспоживачів, крім струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення (зазначене зеленим кольором на схемах) у випадку відключення ПЛ-150 кВ Л-409 ( що виділено на схемі електропостачання чорним кольором).

Однак, дане твердження позивача не відповідає дійсності виходячи з наступного. Відключення ПЛ-150 кВ Л-409 забезпечить відключення Т-2 на ПС «ТМ-2» (виділено на схемі чорним кольором), при цьому всі струмоприймачі, які підключені до даної ПЛ-150 кВ будуть включені від інших джерел живлення (виділено на схемі зеленим кольором), тобто загальна кількість включених струмоприймачів по ТОВ «ЗТМК» залишиться без змін. При відключенні ПЛ-150 кВ Л-409 не будуть відключені струмоприймачі (виділені на схемі чорним кольором), які не належать до струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення (позначені на схемі зеленим кольором) (схема наявна у справі). Зазначені відключення не можливо виконати, оскільки між ПЛ-150 кВ Л-409 та переліченими струмоприймачами відсутній будь-який електричний зв'язок, що видно з наданої схеми. Відповідно відключення ПЛ-150 кВ Л-409 жодним чином не впливає на живлення вказаних вище струмоприймачів від інших ліній.

Крім того, слід окремо зазначити, що при розробці Схеми електропостачання струмоприймачів при безпечному зниженні електроживлення відповідно проекту 49448» (шифр ЗТП 51.1) було допущено ряд суттєвих помилок, які у випадку реалізації зазначеної схеми на практиці призведуть до пошкодження та руйнування обладнання і як наслідок повного знеструмлення електрообладнання обладнання ТОВ «ЗТМК» (це обладнання позначено на схемі чорним кольором). Про це відповідач повідомляв позивача під час процедури погодження.

Зазначені пристрої живлять пристрої автоматики, сигналізації, захисту та вимірювання, а отже у випадку їх відключення на всіх зазначених об'єктах не будуть працювати прилади обліку, аварійна сигналізація, пристрої автоматичного включення резерву, захист від замикань «на землю» в мережах 35 та 10 кВ.

Схемою передбачено відключення трансформаторів власних потреб (ТСН) на підстанціях і розподільчих пристроях, а саме: в ГПП-4 І та II с.ш. - ТСН; в ПС «ТМ-1» І та II с.ш. - ТСН-1 КПП, ТСН-1, ТСН-2 КІШ; в ГПП-1 І с.ш. -ТСН-1; в ГПП-1 II с.ш. -ТСН-2; в ГПП-2 І та II с.ш. - в ПС «ТМ-2» І та II с.ш. - ТСН-1 , ТСН-2. Зазначені пристрої живлять кола власних потреб та оперативного струму, їх знеструмлення призведе до відсутності оперативного струму на цих підстанціях та розподільчих пристроях, а отже у випадку виникнення пошкодження кабельних ліній або електрообладнання пошкоджена ділянка електроустановки не буде відключена дією захисту в найкоротший час, що призведе до значного руйнування обладнання та пожеж.

Схемою передбачено відключення частин секцій шин, до яких підключені струмоприймачі (виділені на схемі чорним кольором), які не належать до струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення. Зазначені відключення не можливо виконати, оскільки між частинами секцій шин відсутні будь-які комутаційні апарати, що видно з наданої схеми.

Так, відповідно до проекту обґрунтування екологічної броні ТОВ «Запорізький титано магнієвий комбінат» надсилалися листом від 18.12.2019 р. № 06/-13/1959, позивачем зазначено про неможливість виділення окремих ліній електроживлення струмоприймачів, що потребують застосування заходів безпечного відключення (наявні у справі).

Отже, позивачу абсолютно чітко відомо про неможливість реалізації ним вимог Порядку №1209, а тому твердження про порушення його прав є необґрунтованим та безпідставним.

Технологічні обставини в даній ситуації не можуть бути підставою для погодження схеми при її невідповідності, оскільки, Порядок № 1209 не містить жодних виключень щодо таких обставин Порядок № 1209 не передбачає.

Враховуючи те, що вказані обставини невідповідності позивачем не усунуто відповідач листом від 31.01.2020 р. № 7/5-345-20 обґрунтовано повідомив позивача про те, що схеми не відповідають вимогам пунктів 2 та 9 Порядку, зокрема щодо виділення окремої лінії електроживлення струмоприймачів та забезпечення можливості відключення у загальному порядку усіх струмоприймачів даного споживача-заявника та субспоживачів, крім струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення. Також повідомлено, що відсутність у програмі безпечного відключення електроживлення переліку струмоприймачів (обладнання споживача), до яких вона застосовується, не дає можливості визначити відповідність схеми електроживлення струмоприймачів заходам, передбаченим програмою безпечного відключення електроживлення

Отже, Держенергонагляд розглянув заяви про погодження схеми електроживлення струмоприймачів у відповідності до вимог Порядку № 1209, та повідомив позивача про те, що Схема не відповідає вимогам зазначеного порядку, а тому відсутні підстави для її погодження Держенергонаглядом. Узгодження схеми Держенергонаглядом є однією із умов для отримання статусу захищеного споживача, після чого можливе і складення акту відповідності.

Враховуючи наведене вище, твердження позивача стосовно того, що Держенергонагляд не у спосіб та не у порядок передбаченого законодавством відмовлено у погодженні схеми електроживлення та видачі акту відповідності, тим самим порушило права та законні інтереси, є необґрунтованими.

Відповідно до частини п'ятої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно відмовлено у погодженні схеми електроживлення та видачі акту відповідності.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у даному випадку стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 77-78, 139, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.