ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
21 серпня 2020 року м. Київ № 640/19267/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г. ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд»
до ГУ ДПС у Київській області
про визнання протиправною та скасування податкової вимоги, -
Приватне акціонерне товариство «Укргазбуд» (07415, Київська обл., Броварський р-н. с. Зазим'є. вул. Деснянська, 141, код ЄДРПОУ 14277604) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до ГУ ДПС у Київській області (03151, м. Київ-151, вул. Народного Ополчення, 5а), в якому просить суд:
- визнати незаконною та скасувати податкову вимогу ГУ ДПС у Київській області №26770-52 від 12.03.2020;
- зобов'язати ГУ ДПС у Київській області зняти податкову заставу з майна та виключити відповідний запис з реєстру.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись із позовною заявою, суд встановив, що позовна заява Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» не відповідає вимогам ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку.
Суд зауважує, що згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 р. у справі "Щокін проти України" вбачається, що вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є втручанням до його майнових прав.
Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи. Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Отже, вимоги позивача про визнання незаконною та скасування податкової вимоги ГУ ДПС у Київській області №26770-52 від 12.03.2020 є вимогою майнового характеру.
Разом з тим, вимоги щодо зобов'язання ГУ ДПС у Київській області зняти податкову заставу з майна та виключити відповідний запис з реєстру - є вимогами немайнового характеру.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» - за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Так, ставка судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Водночас, ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У зв'язку з наведеним, суд вказує позивачу, що сума судового збору визначається виходячи з ціни позову (в даному випадку - сума грошових зобов'язань, визначених оскаржуваною податковою вимогою) та кількості вимог немайнового характеру.
Так, оскільки позивачем заявлено позовні вимоги майнового характеру на загальну суму 2 126 920, 50 грн. та одну вимогу немайнового характеру, то сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання даної позовної заяви в частині вимог майнового характеру складає 21 020, 00 грн. та в частині вимог немайнового характеру складає 2 102, 00 проте, позивачем надано суду докази сплати судового збору лише на суму 4 204, 00 грн., що не відповідає встановленому законодавством розміру та є недоліком позовної заяви.
Таким чином, позивачеві необхідно доплатити судовий збір за подання даного адміністративного позову в розмірі 18 918, 00 грн. та надати суду відповідні докази сплати судового збору у повному обсязі.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 цієї ж статті).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст. 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали, враховуючи наведені вище висновки суду.
Керуючись статтями 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» залишити без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Вєкуа Н.Г.