26 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/1749/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним дій і рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії і рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про розгляді заяви позивача від 20.03.2020 про перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 та рішення Конституційного Суду від 13.12.2019 №7, які викладені у листі від 30.04.2020 №1140-1067/ П-02/8-2500/20;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити позивачеві перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Чернігівської області від 27.02.2020 №18-39 з 13.12.2019.
Ухвалою суду від 21.05.2020 було відкрито провадження у справі та ухвалою суду від 16.07.2020 зупинено провадження до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №560/2120/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/9/20) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
На адресу суду надійшло клопотання позивача про поновлення провадження у справі. Клопотання мотивовано тим, що відповідно до ч.3 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Позивач вважає, що будь-яких перепон для поновлення провадження і невідкладного розгляду справи по суті не існує.
Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з наступного.
Згідно частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У відповідності до ч.1 ст.290 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Згідно ч.1 ст.291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
У відповідності до п.9 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
З наведеного слідує, що суд самостійно визначає доцільність зупинення провадження у справі за наявності підстав для цього.
Як було встановлено судом, 22.05.2020 на офіційному веб-порталі «Єдиний державний реєстр судових рішень» (http://reyestr.court.gov.ua/Review/89352856) оприлюднено ухвалу Верховного Суду від 20.05.2020 про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі №560/2120/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/9/20) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, який обґрунтований тим, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача, посилаючись на відсутність чіткого законодавчого врегулювання спірних правовідносин (щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці обласної прокуратури, без обмеження її максимального розміру).
Важливо підкреслити, що у разі ухвалення рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (ч. 3 ст. 291 КАС України).
Ведення таких понять, як типова та зразкова справи, є важливим кроком для впровадження судового прецеденту в Україні. Сам факт визнання за Верховним Судом права на створення судового прецеденту є кроком вперед на шляху розвитку України як соціальної, правової держави насамперед тому, що відбувається зміна сприйняття права та судової практики у суспільстві. Судові рішення у зразкових справах набувають ознаки реального носія об'єктивної інформації та джерела права.
Враховуючи, що справа №620/1749/20 є типовою, оскільки позивачем є колишній працівник прокуратури, який перебуває на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України та є пенсіонером за вислугою років; відповідачем у є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи) - територіальні органи Пенсійного фонду України, спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії позивача з посиланням на відсутність чіткого законодавчого врегулювання спірних правовідносин); позивач заявив аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд вважав за можливе зупинити провадження у справі на підставі п.9 ч.2 ст.236 КАС України та ч.1 ст.291 КАС України.
Відповідно посилання позивача на ч.3 ст.236 КАС України, як підставу для поновлення провадження є недоцільними, оскільки останні не були підставою для зупинення провадження.
Враховуючи, що рішення Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №560/2120/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/9/20) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії законної сили не набрало, підстави для поновлення провадження об'єктивно відсутні.
А отже, суд дійшов висновку про необхідність відмовити позивачу у задоволенні клопотання про поновлення провадження у справі.
Керуючись статтями 236, 237, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним дій і рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Копії ухвали суду у справі надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Житняк