Рішення від 26.08.2020 по справі 560/2538/20

Справа № 560/2538/20

РІШЕННЯ

іменем України

26 серпня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області, в якій просить суд:

1. Визнати дії Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо проведення перерахунку розміру призначеної позивачеві за період з жовтня 2016 року по квітень 2019 року субсидії на загальну суму 8757,72 грн та припинення надання позивачеві субсидії за період з жовтня 2019 по квітень 2020 на загальну суму 3852,66 протиправними.

2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області виплатити позивачеві призначену за період з жовтня 2019 по квітень 2020 року субсидію на відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги в розмірі 3952,66 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером та дитиною війни і з метою відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги у встановленому чинними нормативно-правовими актами порядку отримує субсидію. Зазначає, що разом з ним у його помешканні зареєстровані його дочка ОСОБА_2 , онук та онука.

Позивач вказує, що 27.02.2020 отримав лист Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області від 19.02.2020 №527 з вимогою повернути надміру виплачену субсидію у розмірі 8757,72 грн, оскільки Управлінням було перераховано розмір призначеної субсидії за період з 01.09.2016 по 30.04.2019 на загальну суму 8757,72 грн, у зв'язку із помилкою, допущеною працівником Управління та позбавлено раніше призначеної житлової субсидії за період з 01.01.2019 по 31.03.2020 на загальну суму 3952,66 грн.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Витребувано в Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області належним чином засвідчені копії: рішення про перерахунок субсидії за попередні періоди та рішення про визнання неправомірним призначення субсидії з жовтня 2019 року.

Від відповідача 15.06.2020 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що Управлінням при визначенні права на призначення субсидії позивачу на період з 01.10.2019, а також щодо проведення перерахунку субсидії за попередні періоди та проведення процедури повернення надміру виплачених коштів субсидії до державного бюджету було виконано всі вимоги чинного законодавства. Вказує, що під час розгляду документів, які подав до Управління позивач було встановлено, що відбулись зміни в доходах осіб із складу домогосподарства, про що позивач вчасно не повідомив, Управлінням було самостійно отримано інформацію з реєстру платників єдиного податку, згідно з якою ОСОБА_2 з 01.01.2013 являється підприємцем яка обрала спрощену систему оподаткування та є платником податку ІІ групи. Для з'ясування всіх обставин позивачу було запропоновано надати відповідні відомості з Державної податкової служби про те з якого часу та на якій групі та системі оподаткування знаходилась його донька. В лютому 2020 року позивач подав до Управління довідку з Державної податкової служби. Після отримання інформації було прийнято рішення провести розрахунок субсидії за попередні періоди, врахувати доходи від підприємницької діяльності ОСОБА_2 . Вказує, що в подальшому Управлінням було проведено перерахунки за попередні періоди та визначено суму зайво виплачених коштів в сумі 8757,72 грн, рішенням Управління №286 не призначено позивачеві субсидію на ЖКП з 01.10.2019.

Від позивача 25.05.2020 надійшла відповідь на відзив, у якій зазначає, що обставини вказані відповідачем не спростовують твердження, що викладені в позовній заяві, просить позов задовольнити в повному обсязі.

У зв'язку з не поданням Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області усіх документів, на які посилався відповідач у відзиві на позовну заяву, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.08.2020 судом витребувано в Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області належним чином засвідчені копії декларацій про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 за період з 2016 по 2019 роки.

Вимоги ухвали виконані відповідачем 18.08.2020.

Суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 отримував субсидію на ЖКП з вересня 2015 року, разом з ним у його помешканні проживають його дочка ОСОБА_2 , онук - ОСОБА_3 та онука - ОСОБА_4 .

Позивач 25 жовтня 2016 подав до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

На підставі поданих позивачем документів Управлінням було призначено субсидію з 01.09.2015 по 31.08.2016 включно помісячно.

В подальшому, після подання позивачем документів в жовтні 2018 року для призначення субсидії, йому призначено субсидію з 01.10.2018 по 30.04.2019 включно помісячно.

В жовтні 2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з необхідним переліком документів за призначенням субсидії.

Під час розгляду документів, які подав до Управління позивач, відповідачем встановлено, що відбулись зміни в доходах осіб із складу домогосподарства, про що позивач вчасно не повідомив. Управлінням було самостійно отримано інформацію з реєстру платників єдиного податку, згідно з якою ОСОБА_2 з 01.01.2013 являється підприємцем яка обрала спрощену систему оподаткування та є платником податку ІІ групи.

Управлінням соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області було запропоновано позивачеві надати відповідні відомості з Державної податкової служби про те з якого часу та на якій групі та системі оподаткування знаходилась його донька.

В лютому 2020 року позивач подав до Управління довідку з Державної податкової служби. Після отримання інформації було прийнято рішення провести розрахунок субсидії за попередні періоди, врахувати доходи від підприємницької діяльності ОСОБА_2 .

Після проведення відповідачем відповідних перерахунків за попередні періоди визначено суму зайво виплачених коштів в сумі 8757,72 грн, рішенням Управління №286 від 20.03.2020 не призначено позивачеві субсидію на ЖКП з 01.10.2019.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива Кабінетом Міністрів України постановою від 21 жовтня 1995 № 848 (в редакції постанови від 27 квітня 2018 № 329) затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення №848).

Відповідно до п. 9 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Згідно з п. Положення №848 (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваного рішення) житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., N 30, ст. 1129).

Відповідно до п. 24 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

Пунктом 43 Положення №848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Судом встановлено, що при проведенні позивачеві перерахунку субсидії та винесення відповідачем рішення про не призначення субсидії, спірним є лише питання доходів дочки позивача ОСОБА_2 від здійснення підприємницької діяльності та зазначенням, на думку представника відповідача, неправдивих відомостей про групу спрощеної системи оподаткування у деклараціях про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії: від 25.10.2016, 18.10.2018, 17.10.2019, які позивач подавав при призначенні субсидії.

З витребуваних судом документів в Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області суд встановив, що в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 25.10.2016 позивач вказав, що його донька - ОСОБА_2 є платником ІІ групи, в декларації від 18.10.2018 є платником І групи, в декларації від 17.10.2019 зазначено І групу.

У відзиві на позовну заяву від 15.06.2020, відповідач стверджує, що позивач при зверненні до Управління за призначенням субсидії зазначив неправдиві відомості про групу платника єдиного податку дочки - ОСОБА_2 , а саме стверджує, що з самостійно отриманої інформації з реєстру платників єдиного податку, ОСОБА_2 з 01.01.2013 є підприємцем, яка обрала спрощену систему оподаткування та є платником податку І групи, що суперечить відомостям, які вказував позивач у раніше поданих деклараціях (арк. спр. 46).

Суд критично ставиться до таких тверджень представника відповідача, оскільки судом з довідки Головного управління ДПС у Хмельницькій області №4612/22-01-51-10-23 від 04.02.2020 (яка надавалась позивачем на вимогу Управління) встановлено, що ОСОБА_2 з 01.01.2013 по 31.12.2017 перебувала на спрощеній системі оподаткування (ІІ група); з 01.01.2018 по теперішній час перебуває на спрощеній системі оподаткування (І група).

За таких обставин, дослідивши витребувані судом документи та матеріали справи, суд встановив, що позивач при зверненні до відповідача за призначенням субсидії в деклараціях про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, вказував достовірні дані, що підтверджується матеріалами справи.

Таким чином, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому суд зазначає, що відповідно до Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 р. №39/283/90/5, в разі виявлення помилки, допущеної працівником органу соціального захисту населення в розрахунку розміру призначеної субсидії орган соціального захисту населення повідомляє отримувача субсидії про розмір недоплачених чи переплачених коштів. Якщо заявнику призначається житлова субсидія на наступний термін, суми субсидій, що були надміру перераховані внаслідок допущеної помилки розрахунку розміру раніше призначеної субсидії, враховуються при призначенні субсидії на новий термін.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позовних вимог в повному обсязі, з врахуванням положень ч. 1 ст. 139 КАС України, на користь позивача необхідно стягнути 840,80 грн, сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо проведення перерахунку розміру призначеної позивачеві за період з жовтня 2016 року по квітень 2019 року субсидії на загальну суму 8757,72 грн та припинення надання позивачеві субсидії за період з жовтня 2019 по квітень 2020 на загальну суму 3852,66 грн.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області виплатити позивачеві призначену за період з жовтня 2019 по квітень 2020 року субсидію на відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги в розмірі 3952,66 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 )

Відповідач:Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області (вул. Подільська, 32,Нова Ушиця,Новоушицький район, Хмельницька область,32600 03198468)

Головуючий суддя О.О. Михайлов