Справа № 560/3016/20
іменем України
26 серпня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" про застосування заходів реагування.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Управління Держпраці у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна", в якому просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт в діючих електроустановках та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки, а саме: трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ №411, повітряної лінії 10 кВ №23.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної перевірки виявлено порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників.
Ухвала про відкриття провадження направлена відповідачу на адресу, зазначену в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань, однак на адресу суду повернувся конверт із вкладенням, та відміткою про причини повернення "адресат відсутній".
Відповідно до ч.4 ст.124 КАС України у разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Відзиву на позовну заяву відповідачем не подано.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.06.2020 позовну заяву залишено без руху. Позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 06.07.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІІІ.ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
З 27 по 28 травня 2020 року посадовими особами управління Держпраці у Хмельницькій області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих за нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у Хмельницькому обласному міжгосподарському санаторії "Україна".
За результатами перевірки складено акт від 28 травня 2020 року № 22-19/202, згідно якого виявлено порушення, зокрема:
- не подана декларація на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки), а саме - трансформаторна підстанція 10/0,4кВ №411 і повітряна лінія 10кВ №23 та на виконання робіт в діючих електроустановках понад 1000В у відповідності до Постанови КМУ №1107 від 26.10.2011р (зі змінами), чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці»;
- електроустановки не укомплектовані випробуваними засобами захисту відповідно до норм комплектування. (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п.1.1.4 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98), затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 N4, зареєстрованих в Мін'юсті 10 лютого 1998 р. за N 93/2533, п. 4.2.3, п.4.2.5 Правил експлуатації електрозахисних засобів, затверджених Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 05.06.2001 р. № 253 (НПАОП 40.1-1.07-01));
- не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок, (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п.8.1. Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98), затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 N 4, зареєстрованих в Мін'юсті 10 лютого 1998 р. за N 93/2533).
У зв'язку з виявленням цих порушень, попереджено про необхідність негайного зупинення:
1) виконання робіт в діючих електроустановках;
2) експлуатації обладнання підвищеної небезпеки, а саме: трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ № 411, повітряної лінії 10 кВ №23.
ІV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пунктом 4 Положення, Державна служба України з питань праці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Відповідно до пункту 7 Положення свої повноваження Державна служба України з питань праці здійснює безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Частиною 5 статті 4 закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V) передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Як встановив суд, відповідач не надав жодного доказу на підтвердження того, що Хмельницьким обласним міжгосподарським санаторієм "Україна" вживаються заходи по усуненню виявлених порушень, а отже зазначені порушення залишаються не усунутими, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог законодавства, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, тому з метою недопущення спричинення такої шкоди суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування в сфері державного нагляду, шляхом зупинення виконання робіт в діючих електроустановках та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки, а саме: трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ №411, повітряної лінії 10 кВ №23
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб'єкта владних повноважень пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов Управління Держпраці у Хмельницькій області задовольнити.
Застосувати до Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт в діючих електроустановках та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки, а саме: трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ №411, повітряної лінії 10 кВ №23.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 серпня 2020 року
Позивач:Управління Держпраці у Хмельницькій області (вул. Камянецька, 74,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 39793137)
Відповідач: Хмельницький обласний міжгосподарський санаторій "Україна" (вул. Санаторна, 27,Маків,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32445 , код ЄДРПОУ - 03812649)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап