Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
20 серпня 2020 р. № 520/1529/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Шапошника С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнень просить суд визнати протиправним та скасувати складене ГУ ДПС у Харківській області рішення №0088945606 від 04 грудня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (неперерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позову позивачем з урахуванням уточнень вказано, що рішення №0088945606 від 04 грудня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (неперерахування) єдиного внеску немає ознак та значення офіційних документів та складено протиправно. Так, позивачем зазначено, що оскаржуване рішення підписано начальником Центрального управління ГУ ДПС у Харківській області, адміністративно-владні повноваження якої на вказану дію законодавством не передбачено, а доданий до рішення розрахунок штрафної санкції не підписано будь-якою особою. Водночас, спірне рішення в порушення абз.2 підп.1 п. 3 Розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну №449 від 20.04.2015, згідно якому розрахунок зазначеної штрафної санкції здійснюється за даними акта про порушення, який складається в довільній формі, не містить посилання на такий акт. В той же час, з окремих рядків нарахованих штрафів вбачається, що ряд штрафів нараховано в останній день сплати платежу, яким, як правило, є 20-те число кожного місяця, хоча за практикою Верховного Суду 20-те число кожного місяця або перший за ним робочий день у передбачених випадках є належним останнім днем платежу єдиного внеску, за який нарахування фінансових санкцій не здійснюється. Крім того, позивач послався на обставини відсутності у нього заборгованості зі сплати єдиного внеску з огляду на наявність переплати, про що він неодноразово повідомляв контролюючий орган.
Ухвалою суду від 11.02.2020 року прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі.
Ухвалою суду від 18.02.2020 року зупинено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування рішення до набрання законної сили рішенням у справі №520/9146/19.
Ухвалою суду від 04.05.2020 року поновлено провадження у справі №520/1529/2020; розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Представником відповідача у наданому до суду відзиві на позов вказано, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та недоведеними, а відтак задоволенню не підлягають. Також представником відповідача вказано, що формування рішення від 01.04.2019 року №0015265606 за порушення строків сплати на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відбувалось на підставі інтегрованої картки платника податків за 2016 рік. При цьому, відповідно до даних інтегрованої картки платника податків по єдиному соціальному внеску позивачем у період з 13.08.2013 року по 24.07.2014 року та з 20.01.2016 року по 25.07.2019 року порушувались терміни сплати єдиного внеску та рахувалась заборгованість, на яку нараховано штрафні санкції та пеню. Також представником відповідача вказано, Центральне управління ГУ ДПС у Харківській області є структурним підрозділом Головного управління ДПС, тобто не самостійною юридичною особою, проте відповідно до наказу №643 від 19.09.2019 року «Про надання повноважень» наділене повноваженнями на виконання відповідних функцій, зокрема, і щодо підписання рішень про застосування фінансових санкцій до платників єдиного внеску за порушення норм діючого законодавства про єдиний внесок.
Ухвалою суду від 01.06.2020 року ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено розгляд справи.
Позивач в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 13 грудня 2019 року засобами поштового зв'язку отримано складене Головним управлінням ДПС у Харківській області та підписане начальником Центрального управління ГУ ДПС у Харківській області рішення №0088945606 від 04 грудня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (неперерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до позивача як платника єдиного соціального внеску на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано штраф у розмірі 253,37 грн. за період з 13.08.2013 року по 24.07.2014 року (10% до 01.01.2015), штраф у розмірі 4790,00 грн. за період з 20.01.2016 року по 25.07.2019 року (20% з 01.01.2015) та нарахована пеню у розмірі 831,22 грн. (0,1% суми недоїмки), що в загальному складає 5877,59 грн.
Під час розгляду справи встановлено, що до зазначеного рішення контролюючим органом було додано розрахунок штрафної санкції із зазначенням кількості днів прострочення, відсотку застосованого штрафу та суми нарахованої пені.
Позивач вважаючи зазначене рішення контролюючого органу протиправним та користуючись наявним у нього правом адміністративного оскарження, 18.12.2019 року звернувся із скаргою до Державної фіскальної служби України, проте рішенням Державної податкової служби України від 20.01.2020 року №2363/6/99-00-08-06-01-06 про результати розгляду скарги рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.12.2019 № 0088945606 ГУ ДПС у Харківській області залишено без змін, а скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 18.12.2019 № б/н - без задоволення.
Вважаючи зазначене рішення контролюючого органу протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Згідно із пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" розроблено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі - Інструкція №449).
Згідно з вимогами п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як передбачено положеннями п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Положеннями п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п.4 ч. 1 ст. 4 цього Закон, які обрали спрощену систему оподаткування, на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно із п. 2 ч. 6 розділу ІV Інструкції 449 платники, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний соціальний внесок.
Відповідно до п.1 ч.2 розділу ІV Інструкції 449 сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку такого платника в національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в органах Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства), для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 вказаної статті платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно з ч.10 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" днем сплати єдиного внеску вважається:
1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок податкового органу;
2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;
3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до ч.12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Як передбачено положеннями п.2 ч.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Законом України від 28.12.2014 року №77-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» внесено зміни до п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме збільшено розмір штрафної санкції за порушення, що виникли з 01.01.2015 року до 20 відсотків своєчасно несплачених сум єдиного внеску.
Відповідно до ч.10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно з ч.13 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Відповідно до приписів ч.15 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" рішення податкового органу про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
При цьому, згідно із положеннями ч. 16 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
В той же час, відповідно до ч.6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Під час судового розгляду справи встановлено, що підставою для прийняття контролюючим органом спірного у даній справі рішення послугували обставини того, що позивачем належним чином не виконувались вимоги от. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме єдиний внесок за залишками переданими Пенсійним фондом України та за період ІІІ, IV квартали 2013 року, II квартал 2014 року, IV квартал 2015 року, І, III, IV квартали 2016 року, І - IV квартали 2017 року, І - IV квартали 2018 року, І, II квартали 2019 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку.
Під час розгляду справи представником відповідача було надано до суду додаткові пояснення, в яких вказано, що за період з 13.08.2013 року по 24.07.2014 року контролюючим органом було нараховано штрафні санкції у зв'язку з проведенням позивачем несвоєчасних сплат єдиного соціального внеску, а саме: зобов'язання нараховано 13.08.2013, сплачено 21.10.2013, кількість днів несплати 70, а отже сума штрафної санкції 10% складає 6,73 грн., сума пені - 4,71 грн.; зобов'язання нараховано 22.10.2013, сплачено 14.11.2013, кількість днів несплати 24, а отже сума штрафної санкції 10% складає 8,16 грн., сума пені - 1,96 грн.; зобов'язання нараховано 21.01.2014, сплачено 22.01.2014, кількість днів несплати 2, а отже сума штрафної санкції 10% складає 121,64 грн., сума пені - 2,43 грн.; зобов'язання нараховано 22.07.2014, сплачено 24.07.2014, кількість днів несплати 3, а отже сума штрафної санкції 10 % складає 126,57 грн., сума пені - 3,8 грн.; за період з 20.01.2016 року по 25.07.2019 року контролюючим органом було нараховано штрафні санкції у зв'язку з проведенням позивачем несвоєчасних сплат єдиного соціального внеску, а саме: зобов'язання нараховано 20.01.2016, сплачено 21.01.2016 - 1432,3 грн., кількість днів несплати 2, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 286,46 грн., сума пені - 2,86 грн., зобов'язання нараховано 20.04.2016, сплачено 13.05.2016 - 907,25 грн., кількість днів несплати 24, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 181,45 грн., сума пені - 21,77 грн., зобов'язання нараховано 19.10.2016, сплачено 20.10.2016 - 954,75, кількість днів несплати 1, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 190,95 грн., сума пені - 0,95 грн., зобов'язання нараховано 20.01.2017, сплачено 20.04.2017 - 987,75, кількість днів несплати 91, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 197,55 грн., сума пені - 89,89 грн., зобов'язання нараховано 19.04.2017, сплачено 20.04.2017 - 1124,52, кількість днів несплати 1, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 224,85 грн., сума пені - 1,12 грн., зобов'язання нараховано 20.04.2017, сплачено 19.07.2017 - 987,25, кількість днів несплати 91, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 197,55 грн., сума пені - 89,88 грн., зобов'язання нараховано 20.07.2017, сплачено 20.10.2017 - 987,75, кількість днів несплати 93, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 197,55 грн., сума пені - 91,86 грн., зобов'язання нараховано 19.10.2017, сплачено 20.10.2017 - 1124,25, кількість днів несплати 1, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 224,85 грн., сума пені - 1,24 грн., зобов'язання нараховано 20.10.2017, сплачено 19.01.2018 - 987,75, кількість днів несплати 92, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 197,55 грн., сума пені - 90,87 грн., зобов'язання нараховано 20.01.2018, сплачено 20.04.2018 - 987,75, кількість днів несплати 91, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 197,55 грн., сума пені - 89,89 грн., зобов'язання нараховано 19.10.2018, сплачено 22.10.2018 - 1612,25, кількість днів несплати 3, а отже сума штрафної санкції 20% складає 322,45 грн., сума пені - 4,83 грн., зобов'язання нараховано 20.04.2018, сплачено 23.07.2018 - 987,75, кількість днів несплати 95, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 197,55 грн., сума пені - 93,84 грн., зобов'язання нараховано 20.07.2018, сплачено 22.10.2018 - 844,95, кількість днів несплати 95, а отже сума штрафної санкції 20%-168,99 грн., сума пені - 80,27 грн., зобов'язання нараховано 19.07.2018, сплачено 23.07.2018 - 1612,25, кількість днів несплати 4, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 322,45 грн., сума пені - 6,45 грн., зобов'язання нараховано 19.10.2018, сплачено 21.01.2019 - 844,95, кількість днів несплати 94, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 168,99 грн., сума пені - 79,43 грн., зобов'язання нараховано 20.01.2019, сплачено 19.03.2019 - 844,95, кількість днів несплати 57, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 168,99 грн., сума пені - 48,16 грн., зобов'язання нараховано 29.04.2019, сплачено 23.04.2019 - 2609,15, кількість днів несплати 4, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 521,83 грн., сума пені - 10,44 грн., зобов'язання нараховано 19.07.2019, сплачено 24.07.2019 - 2457,20, кількість днів несплати 5, а отже сума штрафної санкції 20%- 491,44 грн., сума пені - 12,29 грн., зобов'язання нараховано 19.07.2019, сплачено 25.07.2019 - 151,95, кількість днів несплати 6, а отже сума штрафної санкції 20 % складає 30,39 грн., сума пені - 0,91 грн.
Судом також встановлено, що вказані суми пені та штрафної санкції погашались відповідачем за рахунок поточної сплати позивачем зобов'язань зі сплати єдиного внеску.
Водночас, під час розгляду справи за даними програми "Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)" встановлено, що в провадженні Харківського окружного адміністративного суду перебувала справа №520/9146/19 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, буд.46, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправними дій Головного управління ДФС у Харківській області щодо автоматичного нарахування ОСОБА_1 з єдиного внеску: 20.04.2017 пені з єдиного внеску в сумі 89,89 грн.; 20.04.2017 штрафної санкції в сумі 197,55 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 20.04.2017 пені з єдиного внеску в сумі 1,12 грн.; 20.04.2017 штрафної санкції в сумі 224,85 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 19.07.2017 пені з єдиного внеску в сумі 89,89 грн.; 19.07.2017 штрафної санкції в сумі 197,55 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 20.10.2017 пені з єдиного внеску в сумі 91,86 грн.; 20.10.2017 штрафної санкції в сумі 197,55 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 20.10.2017 пені з єдиного внеску в сумі 1,12 грн.; 20.10.2017 штрафної санкції в сумі 224,85 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 19.01.2018 пені з єдиного внеску в сумі 90,87 грн.; 19.01.2018 штрафної санкції в сумі 197,55 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 20.04.2018 пені з єдиного внеску в сумі 89,89 грн.; 20.04.2018 штрафної санкції в сумі 197,55 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 20.04.2018 пені з єдиного внеску в сумі 1,47 грн.; 20.04.2018 штрафної санкції в сумі 293,88 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 23.07.2018 пені з єдиного внеску в сумі 93,84 грн.; 23.07.2018 штрафної санкції в сумі 197,55 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 23.07.2018 пені з єдиного внеску в сумі 6,45 грн.; 23.07.2018 штрафної санкції в сумі 322,45 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 22.10.2018 пені з єдиного внеску в сумі 80,27 грн.; 22.10.2018 штрафної санкції в сумі 168,99 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 22.10.2018 пені з єдиного внеску в сумі 4,84 грн.; 22.10.2018 штрафної санкції в сумі 322,45 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 21.01.2019 пені з єдиного внеску в сумі 79,43 грн.; 21.01.2019 штрафної санкції в сумі 168,99 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 19.03.2019 пені з єдиного внеску в сумі 48,16 грн.; 19.03.2019 штрафної санкції в сумі 168,99 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 23.04.2019 пені з єдиного внеску в сумі 10,44 грн.; 23.04.2019 штрафної санкції в сумі 521,83 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 24.07.2019 пені з єдиного внеску в сумі 12,29 грн.; 24.07.2019 штрафної санкції в сумі 491,44 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску; 25.07.2019 пені з єдиного внеску в сумі 0,91 грн.; 25.07.2019 штрафної санкції в сумі 30,39 грн. за невчасну сплату платежу з єдиного внеску та щодо направлення до Шевченківського ВДВС м.Харкова ГТУЮ у Харківській області вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 27 серпня 2018 №Ф-8425-17-У на суму 844,95 грн. для її примусового виконання.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2020 року по справі №520/9146/19 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, буд.46, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправними дій - задоволено; визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Харківській області щодо направлення до Шевченківського ВДВС м.Харкова ГТУЮ у Харківській області вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 27 серпня 2018 №Ф-8425-17-У на суму 844,95 грн. для її примусового виконання; визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, буд.46, код ЄДРПОУ 39599198) щодо автоматичного нарахування у період з 20.04.2017 року по 25.07.2019 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пені та штрафної санкції за несвоєчасну сплату платежу з єдиного внеску у розмірі 990,00 грн. за 4 квартал 2016 року; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, буд.46, код ЄДРПОУ 43143704) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1536,80 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2020 року по справі №520/9146/19 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення; рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2020 року по справі №520/9146/19 залишено без змін.
Відповідно до положень ч.4 ст. 78 КАС України Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, враховуючи вищевикладене слід дійти висновку, що обставини встановлені в рамках розгляду справи №520/9146/19 не підлягають доказуванню під час розгляду даної справи.
Таким чином, враховуючи надані представником відповідача пояснення суд зазначає, що в рамках розгляду справи №520/9146/19 Харківським окружним адміністративним судом було надано оцінку діям Головного управління ДФС у Харківській області щодо здійснення контролюючим органом автоматичного нарахування у період з 20.04.2017 року по 25.07.2019 року ОСОБА_1 пені та штрафної санкції за несвоєчасну сплату платежу з єдиного внеску у розмірі 990,00 грн. за 4 квартал 2016 року.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до положень діючого законодавства фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Календарна дата закінчення поєднана з прийменником «до» в українській мові прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь.
Враховуючи наведене слід дійти висновку, що останнім днем сплати єдиного внеску фізичною особою - підприємцем на спрощеній системі оподаткування, за відповідний календарний квартал є 20 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Зазначена позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 29.01.2019 року по справі №817/1889/17.
Враховуючи встановлені судом обставини, зокрема, і стосовно строків здійснення позивачем оплат єдиного внеску на соціальне страхування з огляду на надані представником відповідача пояснення щодо врахування під час здійснення розрахунку кількості днів затримки і двадцятого числа кожного місяця, суд приходить до висновку, що позивач, сплачуючи єдиний внесок, не пізніше 20 числа (включно) місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок, не порушив строку сплати єдиного внеску, який визначений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а врахування 20 числа (включно) місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок є протиправним.
Вказане свідчить про здійснення контролюючим органом невірного розрахунку штрафних санкцій з огляду на проведення нарахування останньої з урахуванням дати 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Також суд зазначає, що відповідно до положень пп.2 п. 2 Розділу VII Інструкції №449 згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
Для платників, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції,- календарний квартал;
Водночас, приписами п. 7 Розділу VII Інструкції №449 визначено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів.
За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках.
Під час судового розгляду справи зі змісту наданих представником відповідача пояснень встановлено, що прийняттю спірного у даній справі рішення не передувало складення акта документальної перевірки, а нарахування штрафних санкцій та пені було здійснено на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Вказане, на переконання суду, свідчить про недотримання контролюючим органом порядку прийняття рішення №0088945606 від 04 грудня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (неперерахування) єдиного внеску.
Також, враховуючи наведене, суд зазначає, що долучений до оскаржуваного рішення розрахунок штрафної санкції не підписано жодною особою, що не дає підстав вважати його належним та, як наслідок, свідчить про обґрунтованість доводів позивача в цій частині.
Стосовно доводів позивача щодо підписання спірного у даній справі рішення особою, яка не має повноважень на його підписання, суд зазначає наступне.
Згідно п. 1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України під 06 березня 2019 року № 227 (далі - Положення) Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п.2 Положення ДІІС у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Пунктом 7 Положення передбачено, що ДПС здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (органами доходів і зборів).
Під час розгляду справи зі змісту наданих представником відповідача пояснень встановлено, що Центральне управління Головного управління ДПС у Харківській області є структурним підрозділом ГУ ДПС, тобто не є самостійною юридичною особою.
В той же час, представником відповідача повідомлено суду, що Головним управлінням ДПС у Харківській області видано 19.09.2019 року наказ № 643 «Про надання повноважень», відповідно до якого Головне управління ДПС погодило надання повноважень на виконання функцій, зокрема, передбачених законодавством з питань сплати єдиного внеску начальнику відповідного управління ГУ ДПС у Харківській області, а саме: щодо підписання рішень про застосування фінансових санкцій до платників єдиного внеску за порушення норм законодавства про єдиний внесок відповідно до ст. 25 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відтак, компетенція керівника управління щодо прийняття оскаржуваного рішення підтверджується зазначеним наказом, який свідчить про необґрунтованість доводів позивача в цій частині.
Отже, враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд приходить до висновку про протиправність складеного ГУ ДПС у Харківській області рішення №0088945606 від 04 грудня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (неперерахування) єдиного внеску з огляду на допущенні контролюючим органом порушення під час його прийняття та наявність підстав для його скасування.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати складене Головним управлінням ДПС у Харківській області рішення №0088945606 від 04 грудня 2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (неперерахування) єдиного внеску.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ - 43143704).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 25 серпня 2020 року.
Суддя Мельников Р.В.