Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 серпня 2020 р. № 520/7526/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Начальника Красноградського відділу поліції ГУНП в Харківській області Приймака Сергія Борисовича про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ начальника Красноградського відділу поліції ГУНП в Харківській області №91 від 15.05.2020 "Про застосування дисциплінарного стягнення на майора поліції ОСОБА_1 ".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваний наказ відповідача є протиправним та таким, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Ухвалою суду від 16.06.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Представником відповідача до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що наказ відповідача є правомірним, та відповідає вимогам чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 14.12.2016 позивач був прийнятий на службу до Красноградського відділу поліції ГУНП в Харківській області і з 14.12.2016 наказом ГУНП в Харківській області №546 о/с призначений на посаду старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Красноградського ВП ГУПН в Харківській області .
01.05.2020 позивач перебував в добовій зміні СОГ Красноградського ВП ГУ НП в Харківській області та відповідно до ст. 59 КЗпПУ повинен був мати перерву не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні, тобто 48 годин та заступити на роботу не раніше 04.05.2020, але всупереч цьому він був задіяний для чергування на посту №1 по охороні адміністративної будівлі Красноградського ВП 03.05.2020 з 8.30 год. до 20.00 год.
Наказом начальника Красноградського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області Приймака С.Б. №84 від 06.05.2020 було призначено та проведено службове розслідування відносно позивача щодо порушення службової дисципліни. За зібраними в ході службового розслідування матеріалами зроблено висновок, відповідно до якого позивач порушив службову дисципліну, а саме вимоги пункту 4 ч. 3 ст. 1 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 №2337-VІІІ (далі - Дисциплінарний статут).
Підставою було те, що 04.05.2020 до керівництва Красноградського ВП ГУНП в Харківській області від начальника СРПП Красноградського ВП капітана поліції Ковтуна С.С. надійшов рапорт про те, що старший оперуповноважений СКП Красноградського ВП майор поліції ОСОБА_1 03.05.2020 без поважних причин проігнорував наказ керівництва ВП та не заступив на чергування на пост №1 по охороні адміністративної будівлі Красноградського ВП, згідно графіку несення служби слідчо-оперативних, додаткових груп та інших нарядів на травень 2020 року, затвердженого начальником Красноградського ВП та не повідомив причину своєї відсутності.
Наказом Красноградського ВП ГУНП в Харківській області Приймака С.Б. №91 від 15.05.2020 "Про застосування дисциплінарного стягнення на майора поліції ОСОБА_1 " до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догоани.
У частині 4 статті 14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого законом України від 15 березня 2018 року №2337-VIII (далі - Закон №2337-VIII) визначено, що підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
В ході службового розслідування дисциплінарна комісія встановила що 30.04.2020 згідно затвердженого графіку несення служби слідчо-оперативних, додаткових груп та інших нарядів на травень 2020 року Красноградського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_1 ніс службу в слідчо-оперативній групі 01.05.2020, після чого 03.05.2020 повинен був заступити на чергування на пост №1 по охороні адміністративної будівлі Красноградського ВП про що, йому було доведено до відома 30.04.2020 помічником чергового СРПП сержантом поліції Шаповалом М.С . 03.05.2020 ОСОБА_1 не вийшов на чергування на пост №1 по охороні адміністративної будівлі Красноградського ВП та не повідомив заздалегідь про причину не виходу на службу чим зірвав несення служби нарядів ВП, після чого начальником СРПП капітаном поліції Ковтуном С.С. було подано рапорт на ім'я начальника Красноградського ВП про невихід ОСОБА_1 та призначено службове розслідування. В ході проведення службового розслідування за вище вказаним фактом ОСОБА_1 надав пояснення, що він не заступив на пост №1 адміністративної будівлі Красноградського ВП у зв'язку з сімейними обставинами, а саме возив дружину на консультацію до лікаря в м. Харків, з яким було домовлено заздалегідь, тому що після наряду в складі СОГ, куди він заступив 01.05.2020, на його думку, повинен бути вихідний.
Згідно статті 91 Закону України «Про національну Поліції України» зазначено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських: 1) службу у святкові та вихідні дні; 2) службу позмінно; 3) службу з нерівномірним графіком; 4) службу в нічний час; розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції; для поліцейських установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які готують поліцейських, - шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем; вихідні, святкові та неробочі дні є днями відпочинку для всіх поліцейських, крім залучених до виконання службових обов'язків; поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців, тобто згідно п. 2 ст. 91 вказано, що розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції.
Також згідно статті 59 Закону України «Про національну Поліції України» вказано, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України. Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції встановлює Міністерство внутрішніх справ України. Поліцейські, у тому числі слухачі та курсанти вищих навчальних закладів із специфічними умовами, які здійснюють підготовку поліцейських, та які перебувають на військовому обліку військовозобов'язаних, на час служби в поліції знімаються з такого обліку і перебувають у кадрах поліції, тобто згідно п. 1 ст. 59 Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень, тобто згідно п. 1 ст. 59 вказано що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Також, згідно наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області від 17.03.2020 №595 «Про переведення особового складу ГУНП в Харківській області на посилений варіант службової діяльності та Ситуаційного центру - у надзвичайний (позаплановий) режим функціонування» де вказано в п. 1.1 - з 17 березня до 03 квітня 2020 року перевести особовий склад на посилений варіант службової діяльності; п. 1.2 установити для поліцейських (крім добових нарядів) несення служби понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні, але не більше 12-годинного робочого дня та шестиденного робочого тижня (за необхідності).
На підставі наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області від 17.03.2020 №595 «Про переведення особового складу ГУНП в Харківській області на посилений варіант службової діяльності та Ситуаційного центру - у надзвичайний (позаплановий) режим функціонування» був створений наказ Красноградського ВП ГУ НП в Харківській області від 19.03.2020 №56 «Про переведення особового складу Красноградського ВП ГУНП в Харківській області на посилений варіант оперативно-службової діяльності» де вказано в п. 1.1 - з 17 березня до 03 квітня 2020 року перевести особовий склад на посилений варіант службової діяльності; п. 1.2 установити для поліцейських (крім добових нарядів) несення служби понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні, але не більше 12-годинного робочого дня та шестиденного робочого тижня (за необхідності); п. 2 - роботу особового складу організувати відповідно до вимог наказу МВС України від 10.12.2015 №1560 «Про затвердження інструкції про порядок переведення органів Національної поліції України на посилений варіант службової діяльності».
Згідно вимог ч. 2 п. 1 наказу МВС України від 10.12.2015 №560 «Про затвердження інструкції про порядок переведення органів Національної поліції України на посилений варіант службової діяльності», посилений варіант може бути введений на території держави або в окремих її регіонах чи населених пунктах до введення в установленому порядку надзвичайного стану за наявності реальної загрози безпеці або життю громадян, усунення якої є одним із основних завдань НПУ.
Відповідно вимог ч. 4 п. 5 наказу МВС України від 10.12.2015 №560 «Про затвердження інструкції про порядок переведення органів Національної поліції України на посилений варіант службової діяльності», за наказом керівників, які мають право введення посиленого варіанта, чисельність сил може бути збільшена за рахунок: 1) тимчасової відміни вихідних днів для поліцейських та відкликання їх із відпусток; 2) припинення здійснення відряджень або відкликання з них поліцейських; 3) установлення для поліцейських (крім добових нарядів) несення служби понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні, але не більше 12-годинного робочого дня та шестиденного робочого тижня.
Залежно від оперативної обстановки керівник, який має право введення посиленого варіанта, може перевести поліцейських на їх компактне розміщення у службових приміщеннях поліції або в гуртожитках, готелях та інших приміщеннях для тимчасового проживання з дотриманням санітарно-гігієнічних норм.
Згідно п. 1 наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області від 24.04.2020 №848 «Про продовження строків посиленого варіанта службової діяльності та Ситуаційного центру - у надзвичайний (позаплановий) режим функціонування», заступникам начальника ГУ НП, начальникам структурних і відокремлених підрозділів продовжити строк посиленого варіанту службової діяльності та Ситуаційного центру - у надзвичайний (позаплановий) режим функціонування з 25 квітня до 11 травня 2020 року.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регулюються Законом України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VІІІ), Дисциплінарним статутом Національної поліції України, затвердженого законом України від 15 березня 2018 року №2337-VІІІ (далі - Закон №2337-VІІІ), Правилами етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179 (далі - Правила №1179).
Відповідно до частини 1 Закону №580-VІІІ поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Пунктами 1 та 2 частини 1 статті 18 Закону №580-VІІІ передбачено, що поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Відповідно до частини 1 статті 64 Закону №580-VIII особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові такого змісту: "Я, (прізвище, ім'я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки".
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2337-VІІІ службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону №2337-VІІІ дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Згідно з пунктом 1 розділу І Правил №1179 вони є узагальненим зібранням професійно-етичних вимог щодо правил поведінки поліцейських та спрямовані на забезпечення служіння поліції суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку на засадах етики та загальнолюдських цінностей.
Пунктом 5 розділу І Правил №1179 передбачено, що поліцейський здійснює свою діяльність відповідно до основоположних принципів, які закріплені в Конституції України, Законі України «Про Національну поліцію», інших законодавчих актах України, а також у цих Правилах, зокрема: верховенства права; дотримання прав і свобод людини; законності; відкритості та прозорості; політичної нейтральності; взаємодії з населенням на засадах партнерства; безперервності; справедливості, неупередженості та рівності.
Відповідно до пункту 1 розділу II Правил №1179 під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен: неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати.
Пунктом 3 розділу IV Правил №1179 визначено, що за будь-яких обставин і відносно будь-якої людини як у робочий, так і в неробочий час поліцейський зобов'язаний дотримуватися норм професійної етики.
З огляду на системний аналіз наведених правових норм вбачається, що в основі поведінки поліцейського закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки. Працівники поліції повинні діяти на підставі та у межах повноважень, у спосіб, що визначений законодавством. Вони повинні усвідомлювати значимість своєї місії, їх поведінка повинна зміцнювати та підтримувати довіру суспільства до Національної поліції України.
Так, аналіз тексту Присяги поліцейського дає підстави для висновку, що в основу поведінки працівника поліції закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки. Працівник поліції покладає на себе не тільки певні службові зобов'язання, але й моральну відповідальність за їх невиконання.
Під порушенням Присяги працівника поліції слід розуміти скоєння працівником поліції проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов'язкам.
Вказані порушення службової дисципліни підтверджуються наступними документами: рапортом капітана поліції Ковтуна С.С. , рапортом сержанта поліції Шаповалом М.С. , з яких вбачається, що позивач був ознайомлений з графіком несення служби та проігнорував наказ керівництва ВП; поясненням підполковника поліції Погребенка В.Ю. з якого вбачається, ігнорування наказу керівництва ВП та навмисного грубого порушення дисципліни, не щирості при спілкуванні, негативного впливу на клімат колективу що виражається у неякісному виконанню обов'язків інших працівників, також враховуючи систематичні порушення дисципліни, підбурювання інших працівників що негативно впливає на роботу відділу в цілому.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що посадові особи Красноградського ВП ГУНП в Харківській області діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом встановленого строку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Начальника Красноградського відділу поліції ГУНП в Харківській області Приймака Сергія Борисовича (вул. Лермонтова, буд. 84, м. Красноград, Харківська область, 63304) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов