Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 серпня 2020 р. № 520/7262/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) до Приватного агропромислового підприємства "Юліан" (проспект Слави, буд. 1,м. Харків,61177) про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути до бюджету кошти у розмірі 93 388,28 грн. в рахунок погашення податкового боргу з Приватного агропромислового підприємства "Юліан" (проспект Слави, буд. 1,м. Харків,61177) з усіх відкритих розрахункових рахунків.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до облікових даних контролюючого органу Приватне агропромислове підприємство "Юліан" (проспект Слави, буд. 1,м. Харків,61177) має податковий борг перед бюджетом в загальному розмірі 93 388,28 грн., що виник внаслідок несплати самостійно визначених грошових зобов'язань згідно наданих податкових декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, орендної плати з юридичних осіб.
У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з усіх відкритих розрахункових рахунків.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 року відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач відзив на позов разом з доказами на спростування доводів позивача до суду не надав, причин неможливості надання відзиву та доказів суду не повідомив.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та вказані заяви, суд встановив наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до підпунктів 19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.34, 19-1.1.45 пункт19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Згідно з підпунктами 20.1.18 та 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Приватне агропромислове підприємство "Юліан" зареєстроване в якості суб'єкта господарювання - юридичної особи та перебуває на податковому обліку, як платник податків, в ГУ ДПС у Харківській області.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (п.п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 цього Кодексу, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з пп. 20.1.18 та 20.1.19 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наданого відповідачем розрахунку податкового боргу та інтегрованих (облікових) карток платника податків, за Приватним агропромисловим підприємством "Юліан" обліковується податковий борг на загальну суму 93 388,28 грн.
Судом встановлено, що Приватним агропромисловим підприємством "Юліан" подано до контролюючого органу податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі по Богодухівському району в сумі 22 348,29 грн., а саме: №9011997211 від 05.02.2019 р. на суму 1 551,66 грн.; № 9011997211 від 05.02.2019 на суму 972,90грн.; № 9011997211 від 05.02.2019 р. на суму 2 474.13 грн.; № 9011997211 від 05.02.2019 р. на суму 972.88 грн.; № 9006430365 від 28.01.2019 на суму від 28.01.2019 грн.; № 9006430365 від 28.01.2019 на суму 2 773,10 грн.; № 9006430365 від 28.01.2019 на суму 1090,46 грн.; №9006430365 від 28.01.2019 на суму 2 773,10 грн.; № 9006430365 від 28.01.2019 на суму 1 090,46 грн.; № 9006430365 від 28.01.2019 на суму 2 773,10 грн.; № 9006430365 від 28.01.2019 на суму 1 090,45 грн.; № 9006430365 від 28.01.2019 на суму 2 773,11 грн.; по Краснокутському районі в сумі 3 168,56 грн., а саме: №9004416893 від 24.01.2018 на суму 33,82грн., №9004416893 від 24.01.2018 на суму 24,94 грн.; №9004416893 від 24.01.2018 на суму 423,15 грн.; №9004416893 від 24.01.2018 на суму 105,93 грн.; №9004416893 від 24.01.2018 на суму 24.94 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму 27.96 грн., №9005911194 від 25.01.2019 на суму 118.63 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму 474,34 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму 27,96 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму 118,63 грн., №9005911194 від 25.01.2019 на суму 474,34 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму 27,96 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму118,63 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму 474,34 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму 27,94 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму 118,61 грн.; №9005911194 від 25.01.2019 на суму 474,33 грн.; податкові декларації з орендної плати з юридичних осіб: №9011997171 від 05.02.2018 на суму 2 438,47 грн.; №9011997171 від 05.02.2018 на суму 3 070,73 грн.; №9011997171 від 05.02.2018 на суму 3 070,72 грн.; №9011997171 від 05.02.2018 на суму 3 070,73 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4359,55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9129033472 від 18.06.2019 на суму 15.02 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9129033472 від 18.06.2019 на суму 465, 55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9129033472 від 18.06.2019 на суму 465, 55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9129033472 від 18.06.2019 на суму 465, 55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9129033472 від 18.06.2019 на суму 465, 55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9129033472 від 18.06.2019 на суму 465, 55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9129033472 від 18.06.2019 на суму 465, 55 грн.; № 9024698162 від 18.02.2019 на суму 4 359,55 грн.; № 9129033472 від 18.06.2019 на суму 465, 55 грн.
Отже, на теперішній час відповідач має податковий борг в загальному розмірі 93 388,28 грн., що підтверджується наданою контролюючим органом обліковою карткою.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У зв'язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов'язань, позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме, згідно п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, де визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Контролюючим органом було направлено Приватному агропромисловому підприємству "Юліан" податкову вимогу від р. №74572-17 від 16.05.2018 р., однак повернуто на адресу контролюючого органу з відміткою "у зв'язку з закінченням терміну зберігання".
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, якими передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Зазначені податкові вимоги не втратили юридичної сили, а тому у контролюючого органу не виникло обов'язку повторного надіслання податкових вимог платнику податків.
Відповідач не скористався своїм правом адміністративного або судового оскарження податкової вимоги, доказів самостійної сплати податкового боргу матеріали справи також не містять, а відтак сума заборгованості підприємства перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.
Доказів переривання боргу після виставлення податкової вимоги відповідачем до суду не подано та підтверджується обліковою карткою, що міститься в матеріалах справи.
Крім того, доказів скасування вказаної вимоги відповідачем до суду не надано.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу, до яких належить стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України).
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 93 388,28 грн., який на час розгляду справи не сплачений, що підтверджується карткою особового рахунку.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки, позивачем надано до суду документи, які підтверджують несплачену відповідачем суму податкового боргу, а відповідач не надав суду доказів погашення вищевказаної суми податкового боргу, тому суд приходить до висновку щодо правомірності вимог Головного управління ДФС у Харківській області, у зв'язку із чим, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) до Приватного агропромислового підприємства "Юліан" (проспект Слави, буд. 1,м. Харків,61177) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути на користь Державного бюджету України з розрахункових рахунків Приватного агропромислового підприємства "Юліан" (код ЄДРПОУ 23469389, проспект Слави, буд. 1, м. Харків, 61177) кошти у розмірі 93388,28 грн. (дев'яносто три тисячі триста вісімдесят вісім гривень двадцять вісім копійок) в рахунок погашення податкового боргу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бідонько А.В.