Рішення від 18.08.2020 по справі 480/15/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2020 р. справа № 480/15/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Демченко К.І.

представника позивача - Сердюк О.В.

представника відповідачів - Веремієнко В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/15/20 за позовом ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 № 114 від 30.08.2019 в частині усунення його від виконання посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 ; визнання протиправним та скасування наказу командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України № 390 від 20.09.2019 в частині увільнення позивача від займаної посади військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області, зарахування у розпорядження командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України та утримання у списках особового складу оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”; поновлення на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 ; стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 21.05.2018 був призначений на посаду військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області. Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2019 № 114 позивача усунуто від виконання посади військового комісара, у зв'язку з внесенням 16.08.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей щодо ОСОБА_1 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 368 КК України. Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 31.08.2019 відносно позивача було застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. У зв'язку із застосуванням до позивача запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, наказом командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України № 390 від 20.09.2019 було увільнено позивача від займаної посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 та зараховано у розпорядження командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України та утримання у списках особового складу оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”. Позивач вважає, що оскаржувані накази мають бути скасовані, а він поновлений на посаді військового комісара, оскільки до нього не застосовувалося відсторонення від посади як захід забезпечення кримінального провадження, а строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту скінчився. Представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що маючи факт затримання позивача під час отримання неправомірної вигоди та те, що ОСОБА_1 був взятий під варту і фактично не міг далі виконувати свої обов'язки військової служби, військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 було видано наказ про усунення ОСОБА_1 від виконання обов'язків (а.с.26-27). Від представника Командування Сухопутних військ Збройних Сил України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та зазначає, що враховуючи той факт, що ОСОБА_1 було повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину у сфері службової діяльності, наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 20.09.2019, на підставі пп. 13, п. 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, позивача було відсторонено від виконання повноважень на посаді шляхом увільнення та виведено у розпорядження Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України. Вважає, що оскаржуваний наказ прийнятий відповідно до вимог діючого законодавства (а.с.50-52). Ухвалою суду від 02.12.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Згідно з ухвалою від 24.01.2020 судом призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою від 18.02.2020 суд закрив підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті.

Представник позивача Сердюк О.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідачів Веремієнко В.А. проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзивах на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 21.05.2018 № 202 майора ОСОБА_1 призначено на посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.7).

16.08.2019 Військовою прокуратурою Сумського гарнізону до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості №42019200350000094 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального Кодексу України (КК України), про що Сумський обласний військовий комісаріат було повідомлено листом Військової прокуратури Сумського гарнізону Центрального регіону України від 30.08.2019 №8/2579 вих.-19.

Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2019 № 114 ОСОБА_1 усунуто від виконання посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 з 30.08.2019, у зв'язку із внесенням військовою прокуратурою Сумського гарнізону до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей №42019200350000094 від 16.08.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України (а.с.8).

Військовий комісар Сумського обласного військового комісаріату на подання військового прокурора Сумського гарнізону Центрального регіону України листом від 22.10.2019 №1485 повідомив, що відповідно до п. 4 Порядку проведення службових розслідувань у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 21.11.2017 №608, підполковника ОСОБА_1 за наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2019 № 114 було усунуто від виконання посадових обов'язків на час проведення службового розслідування. Посадові обов'язки військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату визначені Положенням про Глухівський об'єднаний міський військовий комісаріат, яке було вилучене згідно ухвали суду (а.с.29)

31.08.2019 ОСОБА_1 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Згідно з наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) за № 126 від 11.09.2019, у зв'язку із застосуванням до ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, та, відповідно до статей 120, 121 “Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України”, було покладено тимчасове виконання обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_5 з 16.09.2019 на підполковника ОСОБА_2 (а.с.9).

В подальшому, наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 20.09.2019 № 390, відповідно до підпункту 13 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, підполковника ОСОБА_1 , військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області, увільнено від займаної посади і зараховано у розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України з 20.09.2019 та утримання у списках особового складу оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (а.с.10).

Ухвалою Зарічного районного суду м.Суми від 28.10.2019 продовжено підозрюваному ОСОБА_1 до 29.11.2019 строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту (а.с.11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

За приписами ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої ст. 65 Конституції України громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Так, проходження військової служби в Збройних Силах України, врегульовано Законом України від 25 березня 1992 року №2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу” (далі - Закон №2232-XII), Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах, затвердженого наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170 (далі - Інструкція №170) та Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону №2232-XII порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами. Законом України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України” від 24 березня 1999 року № 551-XIV затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України, згідно з преамбулою якого цей Статут визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту. Згідно з частиною другою статті 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення корупційних діянь чи інших правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.

За приписами ст. 91-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військовослужбовець, якому повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг, та/або пов'язаного із зловживанням своїм службовим становищем, підлягає відстороненню від виконання повноважень у порядку, визначеному законом.

Крім того, відповідно до вимог ч. 5 ст. 65 Закону України "Про запобігання корупції" особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

За приписами пункту 122 Положення, усунення військовослужбовців від виконання службових обов'язків здійснюється відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

Відсторонення військовослужбовців від посади як захід забезпечення кримінального провадження здійснюється відповідно до Кримінального процесуального кодексу України на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 Кримінального процесуального кодексу України.

Військовослужбовці, відсторонені від посад, зараховуються у розпорядження відповідної посадової особи з дня, що настає за днем відсторонення, та продовжують проходити військову службу, виконуючи обов'язки військової служби в межах, визначених посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають (якщо до них не застосовано запобіжних заходів кримінального провадження у виді домашнього арешту або тримання під вартою). Військовослужбовці, усунені або відсторонені від виконання службових обов'язків, продовжують проходити військову службу, виконуючи обов'язки військової служби в межах, визначених командиром військової частини, якщо до них не застосовано запобіжних заходів або покарань, визначених у підпунктах 12-1, 13 пункту 116 цього Положення.

Відповідно до вимог підпунктів 12-1, 13 пункту 116 Положення, зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі: відсторонення військовослужбовця від посади під час досудового розслідування або судового провадження - до закінчення строку застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження або до його скасування в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, а якщо повідомлено про підозру у вчиненні військовослужбовцем злочину у сфері службової діяльності, - до набрання вироком суду законної сили; якщо стосовно військовослужбовців застосовано запобіжні заходи кримінального провадження у виді домашнього арешту або тримання під вартою чи за вироком суду застосовані такі покарання, як арешт або тримання в дисциплінарному батальйоні до скасування чи зміни запобіжного заходу або до винесення судом вироку чи відбування покарання.

В той же час усунення від виконання службових обов'язків військовослужбовців також передбачено Наказом Міноборони від 21.11.2017 № 608 "Про затвердження Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України" (далі по тексту - Порядок №608).

Так, Розділом ІІ Порядку №608 визначені підстави та предмет службового розслідування.

Згідно з пунктом 1 даного Розділу службове розслідування може призначатися у разі внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про скоєне військовослужбовцем кримінальне правопорушення.

Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ Порядку № 608 службове розслідування у випадках, передбачених Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, може проводитись з усуненням військовослужбовця, дисциплінарне правопорушення якого підлягає розслідуванню, від виконання службових обов'язків, про що видається наказ із зазначенням причин усунення.

Якщо військовослужбовець, стосовно якого приймається рішення про усунення від виконання службових обов'язків на період проведення службового розслідування, займає посаду, пов'язану з виконанням адміністративно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, одночасно з прийняттям рішення про усунення від виконання службових обов'язків відповідний начальник (командир) покладає тимчасове виконання обов'язків за цією посадою на іншу особу.

За нормою статті 84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

У кожному випадку вчинення корупційного правопорушення або невиконання військовими посадовими особами вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" з метою виявлення причин та умов, що сприяли його вчиненню, службове розслідування призначається командиром самостійно або проводиться за його рішенням за поданням спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції.

З матеріалів справи вбачається, що 16.08.2019 Військовою прокуратурою Сумського гарнізону до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості за №42019200350000094 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.

Як зазначено в листі військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2019 №1485, відповідно до п. 4 Порядку проведення службових розслідувань у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 21.11.2017 №608, підполковника ОСОБА_1 за наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2019 № 114 було усунуто від виконання посадових обов'язків на час проведення службового розслідування. Посадові обов'язки військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату визначені Положенням про Глухівський об'єднаний міський військовий комісаріат, яке було вилучене згідно ухвали суду (а.с.29)

Враховуючи вказані обставини та приписи статті 84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України в сукупності з нормами пункту 4 Розділу ІІІ Порядку №608 Військовий комісар Сумського обласного військового комісаріату правомірно виніс наказ №114 від 30.08.2019 про усунення від виконання посади військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області підполковника ОСОБА_1 з 30.08.2019.

Стосовно наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 20.09.2019 №390 про увільнення позивача від займаної посади і зарахування у розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України з 20.09.2019 суд зазначає наступне.

Підстави зарахування військовослужбовців в розпорядження визначені Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

Відповідно до підпункту 13 пункту 116 Положення зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі якщо стосовно військовослужбовця застосовано запобіжний захід кримінального провадження у виді домашнього арешту.

Згідно матеріалів справи, 31.08.2019 ОСОБА_1 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Ухвалою Зарічного районного суду м.Суми від 28.10.2019 продовжено підозрюваному ОСОБА_1 до 29.11.2019 строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту (а.с.11).

Отже, Командувач Сухопутних військ Збройних Сил України станом на 20.09.2019 мав законні підстави для увільнення позивача від займаної посади і зарахування у розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України. Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 № 114 від 30.08.2019 в частині усунення від виконання посади військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області підполковника ОСОБА_1 ; визнання протиправним та скасування наказу командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України №390 від 20.09.2019 в частині увільнення підполковника ОСОБА_1 від займаної посади військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області, зарахування у розпорядження командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України та утримання у списках особового складу оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”; поновлення на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 ; стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу. Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 № 114 від 30.08.2019 в частині усунення від виконання посади військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області підполковника ОСОБА_1 ; визнання протиправним та скасування наказу командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України №390 від 20.09.2019 в частині увільнення підполковника ОСОБА_1 від займаної посади військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області, зарахування у розпорядження командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України та утримання у списках особового складу оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; поновлення на посаді військового комісара Глухівського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області; стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 26.08.2020.