Рішення від 25.08.2020 по справі 380/4836/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/4836/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області до Державного підприємства “Львіввугілля” про стягнення пені, -

ВСТАНОВИВ:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Героїв УПА, 73/8, м.Львів, 79041; ЄДРПОУ 41322361) звернулося з позовною заявою до Державного підприємства “Львіввугілля” (місцезнаходження: вул.Б.Хмельницького, 26, м.Сокаль, Львівська область, 80000; ЄДРПОУ 32323256) про стягнення пені в сумі 636 310,94 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідно до звіту по заборгованості страхувальника ДП “Львіввугілля” зі сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України за І квартал 2020 року, який був самостійно поданий ДП “Львіввугілля” до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області, залишок заборгованості відповідача перед Фондом складає 4 383 781,63 грн. (у тому числі недоїмка зі сплати страхових внесків - 1 846 358,95 грн, пеня - 2537422,68 грн). Окрім того, в позовній заяві позивач перелічив низку судових рішень, відповідно до яких стягнуто на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійний захворювань України в м. Червонограді заборгованість зі сплати страхових внесків та пені на загальну суму 3 747 470,69 грн. Зазначає, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області ще не охопило позовною роботою пеню у сумі 636 310,94 грн. (4 383 781,63 - 3 747 470,69), яку просить стягнути в цьому провадженні.

Ухвалою судді від 30.06.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Копію вказаної ухвали вручено відповідачу 08.07.2020 року, однак, станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” №2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон №2464-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Як визначено пунктом 7 розділ VІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закон №2464-VI заборгованість із сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, не погашена станом на 1 січня 2011 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року, підлягає розстроченню не більш як на 60 календарних місяців починаючи з 1 січня 2011 року.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999 №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 45 Закону №1105-XIV роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю сплачувати у встановленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Статтею 47 Закону №1105-XIV визначено, що страхувальник здійснює страховий внесок у фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.

Згідно з частиною другою статті 52 Закону №1105-XIV за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

Відповідно до статті 1, 7, пункту 6 частини другої статті 10, пунктів 2, 8 частини другої статті 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, пункту 7 Розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” Правління Фонду соціального страхування України прийнято постанову від 12.12.2018 прийнято №28 “Про деякі питання обліку заборгованості страхувальників зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України” (далі - Постанова № 28).

Відповідно до цієї Постанови установлено, що

- 1.1. страхувальники, які мають заборгованість зі сплати страхових коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, подають до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) Звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України до повного погашення заборгованості за формою, наведеною у додатку до постанови;

- 1.2. Стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 №36, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за № 867/14134, що діяла на момент виникнення такої заборгованості.

Відповідно до Інструкції №36, страхові внески сплачуються страхувальниками - роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.

Пунктами 5.1, 5.2 цієї Інструкції передбачено, що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються в порядку, передбаченому законодавством з нарахуванням пені. Пеня нараховується з суми недоїмки за кожен прострочений день і обчислюється виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати і по день сплати платежу.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 №1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Як встановлено судом, наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України №121 від 28.02.2020 визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 07.11.2018 №559 «Про реорганізацію ДП “Львіввугілля”».

02.04.2020 ДП “Львіввугілля” подало до Сокальського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України за І квартал 2020 року, відповідно до якого залишок заборгованості до Фонду на кінець звітного кварталу складає 4 383 781,63 грн, у тому числі недоїмка зі сплати страхових внесків - 1 846 358,95 грн, пеня - 2537422,68 грн.

Частину цієї заборгованості стягнуто позивачем в судовому порядку, зокрема, рішеннями Господарською суду Львівської області від 13.01.2004 по справі №2/826-14/360, від 13.01.2004 по справі №2/825-14/359, від 08.07.2004 по справі №2/982-17/148, від 06.03.2008 по справі №31/39 А. від 15.07.2008 по справі № 7/135 A, Львівського окружного адміністративного сулу від 24.12.2008 по справі № 2а-1967/08, від 18.06.2009 по справі № 2а-1088/09/1370, від 10.08.2009 по справі № 2а-4916/09/1370, від 15.12.2009 по справі № 2а- 6981/09/1370, від 05.03.2010 по справі №2а-998/10/1370, від 05.03.2010 по справі №2а-999/10/1370, від 27.09.2010 по справі №2а-7128/10/1370, від 17.11.2010 по справі №2а-9797/10/1370, від 02.11.2011 по справі №2а-4965/11/1370, від 28.02.2012 по справі №2а-13782/11/1370, від 28.04.2017 по справі №813/1425/17 позови відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Червонограді до ДП “Львіввугілля” про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені задоволено та вирішено стягнути з ДП “Львіввугілля” на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду заборгованість зі сплати страхових внесків та пені на загальну суму 3 747 470,69 грн, залишок заборгованості не охоплений позовною роботою, зокрема, пені складає 636 310,94 грн. (4 383 781,63 - 3 747 470,69 грн).

Станом на дату розгляду справи пеня у сумі 636 310,94 грн відповідачем не погашена.

Суд оцінивши доводи позивача дійшов висновку, що позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області до ДП “Львіввугілля” про стягнення пені є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства “Львіввугілля” (місцезнаходження: вул.Б.Хмельницького, 26, м.Сокаль, Львівська область, 80000; ЄДРПОУ 32323256) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Героїв УПА, 73/8, м.Львів, 79041; ЄДРПОУ 41322361) пеню в сумі 636 310 (шістсот тридцять шість тисяч триста десять) грн 94 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна