Рішення від 26.08.2020 по справі 320/5127/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2020 року № 320/5127/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у місті Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у якому просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії - неправомірними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Київській області №1003008584 від 22.02.2019, в якій зазначено надбавку за особливо важливі завдання - 56% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, починаючи з 01 січня 2016 року;

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а саме: премії в розмірі 6,06% - неправомірними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 , на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Київській області №1003008584 від 23.03.2018, в якій зазначено розмір премії у розмірі - 6,06%, починаючи з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 у справі №810/4520/18 позивачу видано нову довідку про розмір грошового забезпечення від 22.02.2019 №1003008584.

Стверджує, що в подальшому звернувся до відповідача для перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки про розмір грошового забезпечення від 22.02.2019. Проте, відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з тим, що відсутні підстави для проведення перерахунку позивачу пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої на виконання судового рішення, оскільки вказаним судовим рішенням на Головне управління жодних зобов'язань не покладено.

Пояснив, що у рішенні від 03.10.2018 у справі №810/4518 встановлено, що розмір премії 6,06 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, відповідачу слід здійснити перерахунок саме із зазначеного розміру премії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.06.2020 відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі.

Відповідач надав до суду відзив на позовну, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що оскільки рішенням Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 у справі №810/4520/18 не було встановлено жодних зобов'язань для відповідача, щодо врахування оновленої довідки у подальшому при перерахунку пенсії, а лише встановлено необхідність передачі оновленої довідки для прийняття компетентним органом рішення щодо її подальшого застосування відповідачем.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 15.03.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області №К-9789 від 07.06.2017, згідно якого складові грошового забезпечення ОСОБА_1 , які враховуються при обчисленні пенсії, визначені таким чином: посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, процента надбавка за вислугу років (40%), премія (2,69%).

Як свідчать матеріали справи, 22.02.2019 Ліквідаційною комісією Головного управління МВС в Київській області на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду у справі №810/4520/18 видано довідку №10030008584 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с. 20), в якій зазначено відомості про: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавку за стаж служби (40%), надбавку за особливо важливі завдання (56%).

У травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФ в Київській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вказаної вище довідки.

За наслідками розгляду даної заяви ГУ ПФ в Київській області листом від 06.05.2020 №1000-0235-8/34699 повідомило позивача про те, що рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №810/4520/18 не покладено будь-яких обов'язків на органи Пенсійного фонду України вчиняти певні дії (а.с. 21).

Надаючи правову правовідносинам, що склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з 02.12.2015 року, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» у редакції, чинній з 29.12.2015 року, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.

Зі змісту Порядку №45 випливає, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення Міністерство внутрішніх справ України повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а останній, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Відтак, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484а13.

Як убачається з матеріалів справи, довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 року від 22.02.2019 №1003008584 (а.с. 20) надійшла до ГУ ПФу в Київській області, а відтак правових підстав для нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 суб'єкта владних повноважень не було.

При цьому, судом враховується, що відповідно до п. 9 Порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не наділений.

Крім того, у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2018, яке набрало законної сили, надано оцінку видам та розміру грошового забезпечення, на які має право позивач станом на 01.01.2016 року, та зобов'язано Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Київській області виготовити та направити до ГУ ПФ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням надбавки за особливо важливі завдання (56% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.

На виконання згаданого судового рішення, як було встановлено раніше, Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Київській області складено довідку від 22.02.2019 №1003008584 і направлено її до ГУ ПФУ в Київській області.

Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що судове рішення є обов'язковим до виконання.

Аналогічна норма закріплена і в Кодексі адміністративного судочинства України, відповідно до частини 1 статті 370 якого судове рішення, що набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

З огляду на викладене, суд зазначає, що доводи відповідача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії згідно з довідкою Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області від 22.02.2019 №1003008584 зводяться до незгоди зі змістом такої довідки та фактично є незгодою із судовим рішенням, яке набрало законної сили, адже в ньому встановлено право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням конкретних видів грошового забезпечення.

Доказів того, що довідка Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області від від 22.02.2019 №1003008584, видана на виконання рішення суду, є відкликаною або скасованою, матеріали справи не містять.

Таким чином, відповідач, не здійснюючи позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі зазначеної довідки після виникнення підстав для проведення перерахунку та виплати, допустив протиправну бездіяльність, яка безпосередньо впливає на права та інтереси позивача, пов'язані з отриманням пенсії у відповідному розмірі.

Суд також зазначає, що позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням розміру премії у розмірі 6,06% не підлягають задоволенню, оскільки Київським окружним адміністративним судом у судовому рішенні від 03.10.2019 у справі 810/4520/18 уже надано правову оцінку щодо складових грошового забезпечення позивача, та у резолютивній частині вказаного рішення Київського окружного адміністративного суду не міститься положення щодо зобов'язання Ліквідаційної комісії включити у довідку про розмір грошового забезпечення позивача премії у розмірі 6%.

У той же час, у межах даної адміністративної справи питання правомірності включення певних складових у розмір грошового забезпечення позивача предметом спору не охоплюється.

Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 року у зразковій справі №820/6514/17 зазначено, що перерахунок розміру пенсії у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23.12. 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не проведений з 01.01.2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно не врахував, що підставою для перерахунку пенсії особи є саме відомості, викладені у довідці, направленій Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Київській області до ГУ ПФУ в Київській області для такого перерахунку.

Таким чином, зважаючи на встановлену вище наявність правових підстав для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Головного управління МВС у Київській області від 22.02.2019 №1003008584.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

В той же час, зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, передбачений пункту 4 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно із ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених судових вимог.

Враховуючи той факт, що позивач був звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи не надано, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Київській області №1003008584 від 22.02.2019, в якій зазначено надбавку за особливо важливі завдання - 56% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, починаючи з 01 січня 2016 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.