26 серпня 2020 року № 320/3535/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління поліції охорони в Київській області до ОСОБА_1 про визнання протиправними дій,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління поліції охорони в Київській області з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути витрати на навчання у розмірі 24932,88 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що за відповідачем рахується заборгованість з відшкодування витрат, пов'язаних з його утриманням у навчальному закладі, оскільки ОСОБА_1 порушив умови договору та звільнився з органів внутрішніх справ до спливу трирічного терміну визначеного договором, тому зобов'язаний відшкодувати витрати пов'язані з його утриманням у навчальному закладі. Стверджено, що у добровільному порядку кошти не були відшкодовані, у зв'язку із чим, витрати у сумі 24932,88 грн, підлягають стягненню у судовому порядку.
Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, своїм правом передбаченим статтею 162 КАС України не скористався, із відзивом до суду не звертався.
Ухвалою суду від 20.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Як убачається з матеріалів справи, між Управлінням поліції охорони в Київській області, ОСОБА_1 та Вінницьким вищим професійним училищем Департаменту поліції охорони був укладений договір про навчання поліцейського за кошти поліції охорони від 05.04.2017 № 380 (а.с. 10-12).
Відповідно до п.1.1 Договору позивач доручає, а навчальний заклад приймає на себе обов'язок за заявкою позивача здійснити проходження поліцейським первинної професійної підготовки за професією 5169 «Охоронник» і класифікацією 3-го розряду, а позивач зобов'язується оплатити вартість такого навчання.
Пункт 1.5 Договору встановлює, що вартість навчання визначається навчальним закладом на підставі затверджених Департаментом поліції охорони цін на навчання та складає 197,88 грн за одну добу навчання.
Згідно з п.1.2 Договору позивач направляє поліцейського для проходження навчання у навчальну закладі за професією 5169 «Охоронник» і класифікацією 3-го розряду в період з 28.03.2017 по 31.07.2017.
Відповідно до п. 2.1 Договору позивач зобов'язаний призначити відповідача на посаду, відповідно до чинних нормативних актів забезпечити речовим майном і грошовим утриманням відповідно до присвоєного спеціального звання та займаної посади працівника поліції охорони.
Так, відповідач був призначений поліцейським взводу реагування Ірпінського міжрайонного відділу, що підтверджується витягом з наказу Управління поліції охорони в Київській області від 22.03.2017 № 41 о/с (а.с. 14).
Згідно з п.п. 2.2, 2.3 Договору, позивач зобов'язаний підготувати навчальну справу поліцейського згідно із встановленими МВС і Національною поліцією України та направити її до навчального закладу не пізніше, як за п'ять календарних днів до початку навчання, направити Відповідача для проходження навчання у строки, визначені рознарядкою.
Пункт 2.5 Договору встановлює обов'язок позивача здійснювати оплату навчання поліцейського протягом трьох банківських днів після надходження рахунку за навчання. Загальна вартість навчання складає 24932,88 грн.
Відповідно до п. 4.4 Договору обов'язком позивача є прибуття після закінчення навчального закладу на службу до Управління поліції охорони в Київській області 31.07.2017 і відпрацювати в підрозділах Управління поліції охорони в Київській області не менше 3 (трьох) років з дня укладання контракту про проходження служби в поліції.
Відповідно до п. 4.5 Договору у разі неприбуття за призначенням або відмови стати до роботи у підрозділі, дострокового відрахування з навчання або звільнення зі служби в поліції протягом 3 (трьох) років після закінчення навчального закладу з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі п.п. 2,4 ч. 1 ст. 77, поліцейський відшкодовує підрозділу витрати, пов'язані з його навчанням та витрати, які здійснив Підрозділ у зв'язку із виплатою йому грошового утримання.
Пункт 4.6. Договору встановлює, що у разі відмови позивача від добровільного відшкодування відповідачу витрат, таке відшкодування здійснюється у судовому порядку відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено, що відповідач був звільнений з поліції за п.7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням), що підтверджується витягом з наказу Управління поліції охорони в Київській області від 29.10.2019 № 131 о/с (а.с. 15).
Вартість навчання відповідача склала 24932,88 грн, що підтверджується підписаними актами прийому-здачі виконаних робіт/послуг № ВУ-0001157, № ВУ-0001158, № ВУ-0001662, № ВУ-0001893, № ВУ-0002367 (а.с. 16-20).
З метою врегулювання питань виконання відповідачем своїх грошових зобов'язань перед позивачем згідно з п. 4.5. Договору щодо відшкодування витрат за навчання в сумі 24932,88 грн, з відповідачем був укладений Графік погашення заборгованості за навчання від 29.10.2019, згідно з яким, ОСОБА_1 взяв на себе зобов'язання у строк до 31.03.2020 сплатити позичу цю заборгованість в повному обсязі шляхом перерахування відповідної суми коштів на банківський рахунок позивача п'ятьма рівними частинами по 4155,48 грн (а.с. 21).
Оскільки відповідач не дотримувався умов графіку, йому було направлено претензію від 19.02.2020 № 541/43/30/02-2020, яку він отримав особисто, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 22-23).
Проте, заборгованість залишається несплаченою.
Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України" навчальні заклади, науково-дослідні установи, підприємства та установи забезпечення включенні до загальної структури МВС України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1410 від 15 грудня 1997 року затверджено єдину систему військової освіти до якої входить позивач.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно із частиною 1 статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до частини 4 статті 74 Закону України "Про Національну поліцію" особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі п.п. 2, 4 ч. 1 ст. 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі п.п. 2, 4 ч. 1 ст. 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як передбачено приписами частини 5 статті 74 Закону України "Про Національну поліцію" у разі відмови від добровільного відшкодування витрат, зазначених у ч. 4 цієї статті, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
З огляду на вищевикладені норми суд зазначає, що у даному випадку відповідач перебуває на посаді публічної служби, від моменту його прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, а отже у даному випадку питання відшкодування відповідачем витрат на навчання, пов'язане із питаннями реалізації правового статусу особи. Відтак, й питаннями відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що призвели до відшкодування фактичних витрат, пов'язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з державної служби належить до питання проходження публічної служби такою особою.
Також суд зазначає, що у рамках цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу приписів ст. 19 КАС України, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 30.01.2019 року по справі № 810/2610/16, а також Верховного Суду, викладеною в постановах від 12.12.2018 року по справі № 804/285/16, яка є обов'язковою для врахування в силу ч. 5 ст.242 КАС України.
Порядок відшкодування особами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку відшкодування особами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 12 квітня 2017 року № 261.
Відповідно п. 2, 3 Порядку № 261 витрати відшкодовуються згідно з контрактом, укладеним між вищим навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчалася. У разі коли особа є неповнолітньою, установлення правових відносин здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу України. Відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов'язаних з: - грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; - оплатою комунальних послуг та спожитих енергоносіїв (тепло-, водопостачання, водовідведення, електроенергія).
Розрахунок витрат на утримання осіб (грошове, продовольче, речове та медичне забезпечення) у вищих навчальних закладах здійснюється відповідно до встановлених норм за їх фактичною вартістю. Розрахунок комунальних послуг та спожитих енергоносіїв здійснюється виходячи із середнього обсягу споживання у відповідному вищому навчальному закладі на одну особу за добу за період її фактичного перебування в такому закладі. Під час проведення розрахунків застосовуються тарифи, що встановлені для населення і діють у місцевості, в якій розташований вищий навчальний заклад, у відповідному навчальному році. На підставі розрахунків вищого навчального закладу складається довідка про фактичні витрати на кожну особу за весь строк навчання, яка долучається до її особової справи.
Положеннями п. 4 абз. 3 п. 5 Порядку № 261 встановлено, що витрати відшкодовуються особою в повному розмірі за весь період її фактичного навчання. У разі звільнення особи до відпрацювання нею трьох років після закінчення вищого навчального закладу орган поліції, в якому особа проходила службу, невідкладно повідомляє про це вищому навчальному закладу, в якому особа навчалася.
З наявного у матеріалах справи договору про навчання поліцейського за кошти поліції охорони від 05.04.2017 №380, з'ясовується що предметом договору є професійна первинна підготовка за професією 5169 "Охоронник" з кваліфікацією 3-го розряду.
Серед обов'язків особи (відповідача) п. 4.4, 4.5 передбачено: після закінчення навчання прибути до місця призначення в термін, визначений у направленні на роботу, приступити до виконання службових обов'язків за посадою, на яку призначена замовником та відпрацювати не менше трьох років. У разі відрахування з навчального закладу чи звільнення з органів внутрішніх справ по закінченні навчання до встановленого трирічного терміну перебування на службі за підставами, передбаченими пп. 2,4 ч. 1 ст 77 "Про національну поліцію", відшкодувати фактичні витрати, пов'язані з утриманням у навчальному закладі згідно із затвердженим розрахунком.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що відповідач проходив навчання за державні кошти у вищому навчальному закладі із специфічними умовами навчання та враховуючи те, що відповідача звільнено з публічної служби за власним бажанням, відповідно до ч. 4 ст. 74 Закону України "Про Національну поліцію" відповідач зобов'язаний відшкодувати витрати на утримання за період навчання у Вінницькому вищому професійному училищі Департаменту поліції охорони.
За приписами частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.
Враховуючи те, що наказом Управління поліції охорони в Київській області від 29.10.2019 №131 о/с відповідача звільнено з публічної служби відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням), тобто до закінчення встановленого трирічного терміну перебування на службі, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання стосовно судових витрат суд враховує норми пункту 2 статті 139 КАС України, яким визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління поліції охорони в Київській області (код ЄДРПОУ 40109063) суму коштів у розмірі 24932 (двадцять чотири тисячі дев'ятсот тридцять дві) грн 88 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.