Рішення від 26.08.2020 по справі 300/1318/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" серпня 2020 р. справа № 300/1318/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання незаконної відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якому просить суд: визнати незаконною відмову Рожнятівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у перерахунку позивачу пенсії з 31.08.2018 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.04.1979 по 30.09.1983 на Шахті "Молодогвардійська" ВАТ "Краснодон вугілля № 3" на посаді проходчика, зарахувати заробітну плату за цей період і виплатити позивачу перераховану пенсію, починаючи з 31.08.2018.

Позовні вимоги мотивовано тим, що під час призначення позивачу пенсії за віком з 31.08.2018 Рожнятівським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області безпідставно не враховано довідку про заробітну плату № 194 від 09.06.2010 за період роботи ОСОБА_1 на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 15.08.2019, в якій просив здійснити перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати за період роботи ОСОБА_1 на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983. Однак листом № 1070/Г-15 від 13.09.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача, що на запит відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 03.10.2018 № 13346/08-03 повідомило, що вся документація і архіви ПАТ «Краснодонвугілля» залишилися на території, тимчасово непідконтрольній українській владі, і здійснити перевірку достовірності виданих довідок про стаж позивача та заробітну плату немає можливості. Оскільки заробітна плата зазначена в довідці від 09.06.2010 № 194 за період роботи на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983 не підтверджена первинними документами, відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Позивач вважає протиправною таку відмову у перерахунку пенсії, оскільки довідки надані для призначення пенсії є належно оформлені, містять кутовий штамп організації, підписи посадових осіб та завірені мокрою печаткою установи. Окрім цього, позивач зазначив, що документи, які видаються на окупованих територіях чи окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання тягне за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, в Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відсутні будь-які відомості про недостовірність інформації, зазначеної в довідці про заробітну плату № 194 від 09.06.2010.

Ухвалою суду від 17.06.2020 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.

Ухвалою від 06.07.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

24.07.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 22.07.2020 № 0900-0803-8/13130 на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих в порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Так, надана позивачем довідка від 09.06.2010 № 194 про заробітну плату за період роботи на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983 повинна бути підтверджена первинними документами. Головне управління Пенсійного фонду Українги в Луганській області листом від 03.10.2018 № 13346/08-03 повідомило відповідача, що вся документація і архіви ПАТ «Краснодонвугілля» залишилися на території, тимчасово непідконтрольній українській владі, і здійснити перевірку достовірності виданих довідок про стаж позивача та заробітну плату немає можливості. За вказаних обставин, в Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відсутні будь-які правові підстави для перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати позивача згідно довідки від 09.06.2010 № 194. Щодо зарахування стажу роботи ОСОБА_1 за період з 01.04.1979 по 30.09.1983 на шахті «Молодогвардійська», то представник відповідача зазначив, що такий стаж повністю врахований при призначенні пенсії, що підтверджується відповідними розрахунками стажу, які містяться в матеріалах пенсійної справи. Також представник позивача вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду. Просив в задоволенні позову відмовити (а.с. 33-36).

06.08.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь позивача на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, згідно якої ОСОБА_1 заперечив щодо доводів представника відповідача, викладених у відзиві. Окрім цього, позивач зазначив, що строк звернення до суду пропущено з поважних причин, а саме через запровадження карантину, про що зазначено в позовній заяві (а.с. 126-127).

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.

ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 31.08.2018 отримує пенсію за віком. Пенсія позивачу призначена з врахуванням загального стажу роботи 31 рік 11 місяців 17 днів, в тому числі з врахуванням стажу з 03.03.1979 по 27.10.1983 (коефіцієнт стажу 0,319170). Для розрахунку розміру пенсії враховано заробітну плату ОСОБА_1 з 01.07.2000 по 31.08.2018 за даними індивідуальних відомостей, коефіцієнт заробітку 0,51790 (а.с. 41-48).

Разом із заявою про призначення пенсії від 06.09.2018 позивач надав до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області довідку про заробітну плату № 194 від 09.06.2010 за період роботи ОСОБА_1 на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983, що підтверджується відміткою в розписці-повідомленні до заяви від 06.09.2018 (а.с. 49).

На запит відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 03.10.2018 № 13346/08-03 повідомило, що незважаючи на перереєстрацію Приватного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, вся документація і архіви залишилися на території, тимчасово непідконтрольній українській владі, у володінні та під контролем незаконних формувань. Таким чином немає можливості здійснити перевірку достовірності видачі довідок про пільговий стаж роботи та заробітну плату ОСОБА_1 (а.с. 87). До вказаного листа Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області долучило копію листа Приватного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» від 20.07.2017, згідно якого 15.03.2017 керівництво Приватного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» було змушене залишити виробничі потужності, розташовані у м. Сорокине (Краснодон) Луганської області, що призвело до втрати усіх без виключення первинних документів щодо взаємовідносин підприємства із робітниками (а.с. 88).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 15.08.2019, в якій просив здійснити перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати за період роботи ОСОБА_1 на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983 (а.с. 23).

Листом № 1070/Г-15 від 13.09.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача про відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03.10.2018 № 13346/08-03 на запит відповідача та про неможливість здійснити перевірку достовірності даних довідки про заробітну плату № 194 від 09.06.2010 за період роботи ОСОБА_1 на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983 через те, що вся документація і архіви ПАТ «Краснодонвугілля» залишилися на території, тимчасово непідконтрольній українській владі (а.с. 8-9).

Вважаючи протиправною відмову у перерахунку позивачу пенсії з 31.08.2018 з врахуванням заробітної плати за період роботи ОСОБА_1 на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983 згідно довідки № 194 від 09.06.2010, позивач звернувся з цим позовом до суду, в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.04.1979 по 30.09.1983 на Шахті "Молодогвардійська" ВАТ "Краснодон вугілля № 3" на посаді проходчика та зарахувати заробітну плату за цей період і виплатити позивачу перераховану пенсію, починаючи з 31.08.2018.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В свою чергу, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (надалі - Закон № 1058-IV).

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентований статтею 40 Закону № 1058-IV. Так, згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною 2 статті 40 Закону № 1058 встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 за № 22-1 (надалі - Порядок № 22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку до заяви про призначення пенсії за віком надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Як встановлено судом вище, позивач разом із заявою про призначення пенсії від 06.09.2018 надав до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області довідку про заробітну плату № 194 від 09.06.2010 за період роботи ОСОБА_1 на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983, що підтверджується відміткою в розписці-повідомленні до заяви від 06.09.2018 (а.с. 49).

Згідно вказаної довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3, заробітна плата позивача на шахті «Молодогвардійська», яка враховується при обчисленні пенсії, склала 0,20590 грн. Вказана довідка містить відомості про суми заробітної плати за період з 01.04.1979 по 30.09.1983. На всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески). Довідка видана на підставі особових рахунків за 1979-1983 роки, містить кутовий штамп та печатку Відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля» № 3, підписи завідувача архівом та архіваріуса (а.с. 10).

Період роботи ОСОБА_1 на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983 також підтверджується копіями: трудової книжки НОМЕР_2 (а.с. 54), довідки № 697, виданої 07.07.2008 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» (а.с. 78), довідки №601 та №602, виданих 04.06.2010 року Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3 (а.с. 80-81) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за період роботи з 03.03.1979 по 27.10.1983 та навчання з 16.03.1979 по 16.07.1979 на шахті «Молодогвардійська» учнем прохідника, прохідником.

Зважаючи на зміст відомостей зазначених в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3, та беручи до уваги положення підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1, якими встановлено вимоги до оформлення довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, суд дійшов висновку, що така довідка відповідає вимогам законодавства, так як видана на підставі особових рахунків, містять чітко визначені періоди роботи, за які здійснювалась виплата заробітної плати, суми заробітної плати, а також містить інформацію щодо місцезнаходження і адресу підприємства, яким видано таку довідку, містить кутовий штамп та печатку Відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля» № 3, підписи завідувача архівом та архіваріуса. Таким чином, зазначені відомості в сукупності надають можливість органу пенсійного фонду провести звірку відповідності змісту довідки первинним документам.

За вказаних обставин, судом не встановлено жодних підстав, які б викликали сумнів у достовірності даних, зазначених в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3.

Отже, трудовий стаж, набутий ОСОБА_1 в період роботи на шахті «Молодогвардійська» з 01.04.1979 по 30.09.1983, а відтак і заробіток за відповідний період підлягає врахуванню при обчисленні пенсії позивачу.

Щодо доводів представника відповідача про необхідність підтвердження довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3, первинними документами, то суд вказує на таке.

Відповідно до частини 3 статті 44 Закону № 1058, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Пунктами 4.1, 4.2. розділу ІV Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Таким чином, органи Пенсійного фонду мають право перевіряти обґрунтованість видачі, в даному випадку довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та достовірність відомостей, зазначених у таких довідках.

На підставі зазначених вище положень законодавства, відповідач направив запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для перевірки достовірності довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3, первинними документами.

На запит відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 03.10.2018 № 13346/08-03 повідомило, що незважаючи на перереєстрацію Приватного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, вся документація і архіви залишилися на території, тимчасово непідконтрольній українській владі, у володінні та під контролем незаконних формувань. Таким чином немає можливості здійснити перевірку достовірності видачі довідок про пільговий стаж роботи та заробітну плату ОСОБА_1 (а.с. 87).

Суд не погоджується з доводами Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про те, що за вказаних вище обставин, у нього відсутні будь-які правові підстави для перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати позивача згідно довідки від 09.06.2010 № 194.

Суд звертає увагу на те, що відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на непідконтрольній українській владі території, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у неї права на пенсійне забезпечення.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 27.02.2020 в справі № 577/2688/17, від 05.03.2020 в справі № 227/4978/16-а та від 26.03.2020 в справі № 264/2643/17.

В свою чергу, суд зазначає, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, видана 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3, яка подана відповідачу разом із заявою від 06.09.2018 про призначення пенсії не викликає сумніву щодо обґрунтованості її видачі Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3 та достовірності відомостей, які містяться в такій довідці. Доказів, які б свідчили про недостовірність записів в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, які б обґрунтовано ставили під сумнів окремі частини відомостей зазначених у такій довідці, Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області суду при розгляді справи не надано.

Суд звертає увагу на те, що довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194 Відкрите акціонерне товариство «Краснодонвугілля» № 3 видало 09.06.2010, тобто на час, коли територія Луганської області перебувала під контролем української влади. При цьому, таку довідку видало підприємство, яке створено та діяло відповідно до законодавства України, тобто повноважною установою.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Так, Європейський суд з прав людини в пунктах 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів… У випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що під час призначення ОСОБА_1 пенсії за віком 31.08.2018 безпідставно не враховано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, видану 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3.

Суд звертає увагу на те, що позивач помилково зазначив у позовних вимогах Рожнятівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області як орган Пенсійного фонду України, який відмовився врахувати довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, видану 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3. Так, згідно копії заяви ОСОБА_1 від 06.09.2018 про призначення пенсії за віком, така заява подана до Калуського об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, яке розглядало подані позивачем документи та призначило пенсію 31.08.2018.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яке є правонаступником Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

Вказані обставини підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківчській області в особі Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області безпідставно та необґрунтовано не врахувало довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, видану 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання зарахувати до трудового стажу позивача період роботи з 01.04.1979 по 30.09.1983 на Шахті "Молодогвардійська" ВАТ "Краснодон вугілля № 3" на посаді проходчика, то позов в цій частині не підлягає задоволенню, оскільки стаж роботи ОСОБА_1 за період з 01.04.1979 по 30.09.1983 на шахті «Молодогвардійська» повністю врахований при призначенні пенсії позивачу, що підтверджується відповідними розрахунками стажу, які містяться в матеріалах пенсійної справи, копії яких надані суду відповідачем (а.с. 43-44, 114, 115).

Що стосується невідповідностей особистих даних позивача в позовній заяві та долучених до неї документах, а саме власного імені позивача «ОСОБА_1» та « ОСОБА_1 », то позивач надав суду копію рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 24.10.2018 в справі № 350/1777/18, згідно якого встановлено факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителю АДРЕСА_2 довідки №697, виданої 07.07.2008 року Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» №3, довідок №601 та №602, виданих 04.06.2010 року Відкритим Акціонерним товариством «Краснодонвугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за період роботи з 03.03.1979 року по 27.10.1983 року та навчання з 16.03. по 16.07.1979 року на шахті «Молодогвардійська» учнем прохідника, прохідником та довідки №194, виданої 09.06.2010 року Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» про заробітну плату для обчислення пенсії за період з березня 1979 року по вересень 1983 року на імя ОСОБА_1 (а.с. 24-25).

При цьому, копія вказаного рішення від 24.10.2018 в справі № 350/1777/18 міститься також в матеріалах пенсійної справи позивача, що свідчить про обізнаність відповідача про вказані обставини щодо невідповідностей особистих даних позивача в позовній заяві та долучених до неї документах (а.с. 75-77).

Щодо дотримання строку звернення до суду з цим позовом.

Строки звернення до суду регламентовано статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, частиною 1 вказаної стаття визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В даному випадку, ОСОБА_1 дізнався про порушення свого права в зв'язку з неврахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3, після отримання листа Головного Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 13.09.2019 № 1070/Г-15. Шестимісячний строк на звернення до суду з цим позовом мав завершитись в березні 2020 року. Однак постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» на всій території України введено карантинні обмеження.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30.03.2020 розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом 3 такого змісту:

"3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Такими чином, строк звернення до суду, який передбачений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України продовжено на строк дії карантину, а тому позивачем не пропущено строк звернення до суду з цим позовом.

Підсумовуючи вищевикладене, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області належить частково задовольнити: визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в особі Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області врахувати ОСОБА_1 заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи з 01.04.1979 по 30.09.1983 на Шахті "Молодогвардійська" згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 31.08.2018 перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з врахуванням заробітної плати для обчислення пенсії за період роботи з 01.04.1979 по 30.09.1983 на Шахті "Молодогвардійська" згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3. В задоволенні решти позову відмовити.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

В підтвердження понесення судових витрат у справі позивачем подано квитанцію № ПН95658С1 від 16.06.2019 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 840,80 грн.

З огляду на часткове задоволення позову, відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 420,40 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в особі Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області врахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) заробітну плату для обчислення пенсії за віком за період роботи з 01.04.1979 по 30.09.1983 на Шахті "Молодогвардійська" згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) здійснити з 31.08.2018 перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) з врахуванням заробітної плати для обчислення пенсії за період роботи з 01.04.1979 по 30.09.1983 на Шахті "Молодогвардійська" згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за № 194, виданої 09.06.2010 Відкритим акціонерним товариством «Краснодонвугілля» № 3.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420,40 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.