ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"26" серпня 2020 р. Справа № 300/2114/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 , 21.08.2020 звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 2, 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються, зокрема:
повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Перевіряючи на відповідність позовну заяву вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив, що позивач:
не зазначив офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача.
Крім того, суд зазначає, що позивач у позовній заяві ставить вимоги до двох відповідачів, а саме: Івано-Франківського обласного військового комісаріату та Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, однак у вступній частині позовної заяви зазначає тільки одного відповідача - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Згідно з частиною 5 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи (пункт 2); подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази (пункт 4); виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки (пункт 6); виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом (пункт 7).
Зі змісту позовної заяви судом встановлено, що позовні вимоги позивача обґрунтовуються письмовими доказами.
Згідно із частиною 1, 2, 4, 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Проте, позивачем до позовної заяви додано незасвідчені належним чином копії письмових доказів.
Згідно до вимог ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Таким чином, документом про сплату судового збору є саме оригінал відповідної квитанції або платіжного доручення про сплату судового збору.
Однак, як вбачається із доданих до позову документів, позивачем до позову не додано оригіналу відповідної квитанції або ж платіжного доручення про сплату судового збору в порушення вимог ст. 4 Закону України "Про судовий збір" та ч. 3 ст. 161 КАС України.
При цьому, наявна в матеріалах позовної заяви копія квитанції №165.18945.1/295472664 від 18.08.2020р. на суму 840,80 грн., (без відомостей щодо одержання та проведення банком) є неналежним доказом сплати судового збору.
Окрім того суд зазначає, що за змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Із змісту адміністративного позову слідує, що позивач просить суд визнати протиправною відмову Івано-Франківського обласного військового комісаріату надати до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018, зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018 та зобов'язати Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 01.03.2018, наданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та здійснити доплату з 01.01.2018 перерахованої пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
Отже заявлені позивачем позовні вимоги носять немайновий характер.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", який вступив в дію з 01.01.2020 року, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2020 року складає 2102,00 грн.
Суд звертає увагу на те, що абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином позивачем до суду заявлено 2 (дві) вимоги немайнового характеру.
Відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими ОСОБА_1 позовними вимогами немайнового характеру складає 1681,60 грн., проте, згідно копії квитанції за №165.18945.1/295472664 від 18.08.2020 року, позивачем сплачено судовий збір тільки за одну позовну вимогу немайнового характеру в розмірі 840,80 грн.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 в порушення вимог абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір", сплачено судовий збір не в повному обсязі.
За наявності вказаних недоліків, позовна заява не відповідає вимогам частини 5 статті 160, частин 3, 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного та керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій. - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом:
вказання в позовній заяві: офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідача;
долучення належним чином усіх засвідчених письмових доказів, на яких ґрунтуються позовні вимоги;
зазначення у вступній частині позовної заяви відповідачів у відповідності до заявлених позовних вимог та долучення для другого відповідача належним чином завірену копію позовної заяви з доданими до неї додатками;
подання до суду документа про сплату судового збору за подання позовної заяви у розмірі 1681.60 грн.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає, у відповідності до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя Микитюк Р.В.