ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" серпня 2020 р. справа № 300/75/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Івано-Франківського обласного військового комісаріату,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області,
про визнання протиправною бездіяльності, відмови та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 16.01.2020 звернувся в суд з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі, також - відповідач), у якій просить:
- визнати протиправними бездіяльність щодо невключення у довідку про розмір грошового забезпечення відомостей про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію для перерахунку пенсії та відмову у виготовленні такої довідки і направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області;
- зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат на підставі поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у березні 2018 року Списку на перерахунок пенсії, виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 01 березня 2018 року, з включенням у таку довідку усіх попередніх набутих та нових змінених додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, а саме - посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років 50%, за роботу в умовах режимних обмежень 20% та за особливості проходження служби 50%.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 з 1 березня 2018 пенсію протиправно обчислено без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Позивач переконаний, що у відповідності до статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі, також - Закону №2262), йому гарантовано право на врахування під час перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Окрім цього, позивач вказує, що Постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі, також - Постанова №103) всупереч конституційних норм та вимог пенсійного законодавства внесено протиправні зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі, також - Порядок №45), згідно яких під час перерахунку пенсії використовуються тільки основні види грошового забезпечення. Разом з тим, протиправні пункти 1 та 2 Постанови №103 скасовані рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/3858/18 від 12.12.2018. Таким чином, з 05.04.2019 відновлена дія Порядку №45 до змін, внесених Постановою №103, що дає підстави стверджувати про підставність позовних вимог.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.01.2020 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви (а.с.28-29), які усунуто 27.01.2020 (а.с.32).
Ухвалою від 28.01.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.34-36).
Пунктом 2 резолютивної частини вказаної ухвали залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - третя особа).
Івано-Франківський обласний військовий комісаріат скористався правом подання відзиву, який отримано судом 05.02.2020 (а.с.43-48). У відзиві відповідачем вказано те, що прийнятою Кабінетом Міністрів України постановою від 21.02.2018 №103, на підставі якої проведено перерахунок пенсії позивачу, встановлено вичерпний перелік складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, та щомісячні додаткові види грошового забезпечення до таких не включено. Тому, керуючись чинними на той час приписами Постанови №103 та Порядку №45 відповідачем складено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відповідну довідку для подальшого перерахунку пенсії. У відзиві також зазначено, що питання правомірності пунктів 1 та 2 Постанови №103 було предметом розгляду справи №826/3858/18 в Окружному адміністративному суді м. Києва, за результатом розгляду якої, серед іншого, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103, зміни до пункту 5 Порядку №45 та додатку 2 до Порядку №45, скасування пунктів 1 та 2 Постанови №103 і змін до пункту 5, додатку 2 до Порядку №45. Однак, на переконання відповідача, визнання протиправними і скасування вищевказаних положень не дає додаткових або нових підстав для складення іншої довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу. При цьому, відповідач переконаний, що визнання протиправними та нечинними у судовому порядку деяких положень зазначених нормативно-правових актів, не свідчить про автоматичне відновлення дії редакції Порядку №45, що була змінена у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №103.
З приводу визнання протиправною відмови Івано-Франківського обласного військового комісаріату в складенні та поданні до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нової довідки для перерахунку пенсії, відповідач вказав на незмінність алгоритму дій державних органів під час проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що встановлений нормами Порядку №45. А тому, за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України, отриманих від пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, підстав для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач не вбачає. Враховуючи наведене, відповідач вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Позивач, 06.02.2020 подав до суду заперечення на відзив (а.с.51-60), в якому вказав, що вимоги щодо відмови в задоволенні позову, викладені у відзиві на позов є безпідставними. Позивач наголосив, що Постанова № 103 ніякого відношення до постанови №704 немає, а тільки визначає умови виключно за статтею 63 Закону №2262 та не дає діяти органу державної влади в частині обчислення пенсії за статтею 43 Закону №2262. Звернув увагу суду на те, що відповідач не навів жодного прикладу, де б у пенсійному законодавстві передбачалося скасування раніше призначених додаткових складових грошового забезпечення та премій. Позивач посилаючись на рішення судів вказав на обов'язок враховувати додаткові види грошового забезпечення, в підсумку зазначивши, що до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад; - оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. Окрім цього позивач зазначив, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262.
У зв'язку з встановленням судом відповідності даної адміністративної справи ознакам типової справи по відношенню до зразкової справи, провадження в якій відкрито Верховним Судом 18.11.2019, керуючись пунктом 9 частини 3 статті 236 КАС України, 10.02.2020 постановлено ухвалу про зупинення провадження у цій справ, до набрання чинності рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (провадження Пз/9901/20/19), ухваленим 17.12.2019 (а.с.69-71).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалось правом подання пояснень, які надійшли на адресу суду 20.02.2020 (а.с.70-77). Також третьою особою надано матеріали пенсійної справи позивача (а.с.79-178). Третя особа із позовними вимогами ОСОБА_1 не погодилася, вказала на їх безпідставність та необґрунтованість. Зокрема зазначила, що проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом довідки, у повній мірі відповідали вимогам постанови №103, пункт 1 якої на той час був чинним, не скасованим, та неконституційним не визнавався. Разом з цим, третя особа стверджує, що зважаючи на відсутність правового врегулювання проведення нового перерахунку пенсії внаслідок визнання нечинними окремих положень Постанови №103 та Порядку №45, підстав для задоволення вимог позивача немає. Окрім того, третя особа звернула увагу на те, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. При цьому, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Також ГУ ПФУ в Івано-Франківській області посилається на пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом. Зважаючи на вказане, третя особа просить в задоволенні позову відмовити.
Також третьою особою 06.03.2020 подано клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19. У зв'язку із тим, що провадження у справі станом на момент подання вказаного клопотання вже зупинено, судом клопотання не розглядалося.
На адреса суду 06.07.2020 від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі №300/75/20 у зв'язку із усуненням обставин, що викликали його зупинення (а.с.182).
У результаті усунення обставин, що слугували підставою для зупинення провадження у справі №300/75/20, ухвалою суду від 09.07.2020 провадження у справі поновлено (а.с.183-184).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Згідно із протоколом за пенсійною справою ХД-18394 (Міноборони) від 01.12.2017 (а.с.25), пенсія позивача обраховувалась в основному розмірі 70% грошового забезпечення, яке включало такі складові: - посадовий оклад - 1552,00 грн; - оклад за військове звання - 135,00 грн; - процентна надбавка за вислугу років 40% - 674,80 грн; робота з таємними виробами, носіями, документами 20% - 310,40 грн; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1180,90 грн; премія 10% - 155,20 грн; всього - 4008,30 грн.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України" Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, з метою проведення перерахунку пенсій, передбаченого Постановою №103, складено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.178), що враховується для перерахунку пенсій, на підставі якої, відповідно до протоколу №ХД18394 від 01.04.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії (а.с.176), передбачаючи такі види грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 8180,00 грн;
- оклад за військове звання - 1480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4830,00 грн;
- премія 0% - 0 грн.
Всього - 14490,00 грн.
Не погоджуючись із розміром перерахованої пенсії, посилаючись на скасування положень пунктів 1, 2 Постанови №103, позивач 24.12.2019 звернувся із заявою до Івано-Франківського обласного військового комісаріату підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (а.с.21).
У відповідь, позивачем отримано лист Івано-Франківського обласного військового комісаріату 12/1662 від 26.12.2019 (а.с.22-23) згідно зі змістом якого ОСОБА_1 з посиланням на відповідні правові норми, роз'яснено про відсутність підстав для підвищення розміру грошового забезпечення та складення нової довідки.
Вважаючи відмову відповідача протиправною та такою, що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Водночас, враховуючи відповідність справи №300/75/20 ознакам типових справ, визначених в ухвалі Верховного Суду від 18.11.2019 висновки, викладені у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019, а також, постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, що ухвалені в зразковій справі №160/8324/19, належить застосовувати судом під час розгляду цієї адміністративної справи.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі, також - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 (надалі, також - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції Постанови №103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Водночас, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зауважує, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними та, як наслідок, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому, алгоритм дій, який повинні вчинити відповідачі, зокрема ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та Івано-Франківський обласний військовий комісаріат у зв'язку із втратою чинності положень пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, станом на момент виникнення спірних правовідносин, не змінився.
Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на Івано-Франківський обласний військовий комісаріат покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
У свою чергу, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (надалі, також - Постанова №704).
Отже, враховуючи приписи частини 2 статті 265 КАС України, а також принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, саме з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 і скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, встановлених Постановою №704.
Разом з цим, суд зазначає, що до моменту отримання належної довідки від Івано-Франківського обласного військового комісаріату, у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Крім того, суд встановив, що на виконання вимог Постанови №103 позивачеві здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018, тому, на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу, третя особа врахувала усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 Постанови №103.
Суд звертає увагу, що на час виготовлення довідки, згідно якої позивачу з 01.01.2018 пенсійним органом і здійснено спірний перерахунок, положення Постанови №103 та Порядку №45 були чинні, у встановленому законом порядку не скасовувались та неконституційними не визнавались, що свідчить, про правомірність та обґрунтованість дій Івано-Франківського обласного військового комісаріату.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ.
Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як зазначено Окружним адміністративним судом м. Києва у своєму рішенні від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, пункти 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не відповідають вимогам статей 11, 13, 43, 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінюють умови і норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, що можливо виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частин 1 і 2 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно із положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною 5 статті 19 Закону України від 23.02.2006 за №3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”, суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 по справі “Кечко проти України” (заява №63134/00) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу “належного урядування”. Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах “Беєлер проти Італії”, заява №33202/96, “Онер'їлдіз проти Туреччини”, заява №48939/99, “Москаль проти Польщі”, заява №10373/05).
При обранні способу захисту порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Враховуючи викладене, у зв'язку із наявністю підстав для обчислення розміру пенсії позивача з 05.03.2019, враховуючи додаткові види грошового забезпечення, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат необхідно зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Такий висновок суду у повній мірі відповідає правовій позиції, висвітленій в рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, яке набрало законної сили 24.06.2020.
Також суд не бачить необхідності визначення в резолютивній частині рішення конкретних додаткових видів грошового забезпечення, які повинні міститися в довідці позивача, оскільки такі повноваження в силу закону покладені на відповідача.
Підсумовуючи все вищевикладене, беручи до уваги законність дій відповідача щодо надання довідки позивачу з 01.01.2018 на підставі чинних положень Постанови №103, Порядку №45, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає, що оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", що підтверджується копією посвідчення ветерана війни - інваліда війни серії НОМЕР_1 від 01.06.2012, а будь-яких доказів понесення сторонами інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не представлено, судові витрати розподілу не підлягають.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 295, 297, пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень та підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ;
відповідач: Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - 07742609;
третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.