Постанова від 26.08.2020 по справі 233/3757/20

Код суду 233 № 233/3757/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2020 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого судді Орчелота А.В., при секретарі Петріщевій А.В., за участю прокурора Топалової Г.В., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов з Донецького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Костянтинівка, Донецької області, громадянин України, поліцейський, працює в ІТТ № 5 ГУНП в Донецькій області, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ч.1 ст.172-6 КУпАП, якому роз'яснені права відповідно до ст.ст.10, 63 Конституції України та ст.268 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

02.02.2018 року, наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 44 о/с ОСОБА_1 , прийнято на службу до Національної поліції України та призначено на посаду поліцейського відділення конвойної служби ізолятора тимчасового тримання Головного управління Національної поліції в Донецькій області з присвоєнням спеціального звання «рядовий поліції».

Відповідно до ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», в тому числі вимоги фінансового контролю.

ОСОБА_1 , будучи поліцейським, відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що поліцейські зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Таким чином, після прийняття на службу до Національної поліції України 02.02.2018 року та набуття статусу особи, уповноваженої на виконання функцій держави, у ОСОБА_1 виник, передбачений нормативно-правовими актами України, обов'язок своєчасно, щорічно, до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з ст. 57 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.

Виходячи зі змісту вказаної норми прямої дії, в Україні діє презумпція знання Нормативно-правових актів всіма громадянами, якщо вони доведені до їх відома шляхом офіційного оприлюднення. Крім того, статус поліцейського сам по собі презюмує обізнаність щодо неухильного дотримання вимог Закону і обов'язок такого дотримання.

Закон України «Про запобігання корупції» оприлюднено в офіційному друкованому виданні - газеті «Голос України» від 25.10.2014 № 206, тобто доведений до відома населення, що відповідає загальним вимогам ст. 57 Конституції України.

Статтею 68 Конституцією України закріплено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Для реалізації положень фінансового контролю НАЗК забезпечує суб'єктам декларування відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Реєстр), через глобальну інформаційну мережу Інтернет з використанням персонального електронного кабінету після автентифікації без жодних обмежень провайдера або сегмента, а відповідно точки доступу. При цьому Реєстр забезпечує моніторинг відвідувань та дій з даними Реєстру його користувачами, що передбачено п. 6 Розділу І Порядку, затвердженого Рішенням НАЗК №3 від 10.06.2016 (далі Порядок).

Згідно послідовності дій суб'єкт декларування ОСОБА_1 зареєструвався в Реєстрі 19.12.2017 року та вже 20.12.2017 року подав декларацію особи, яка претендує на зайняття посади поліцейського.

17.01.2019 року о 10 годині 15 хвилин, згідно послідовності дій користувача Реєстру, ОСОБА_1 створив чернетку нової декларації з унікальним ідентифікатором ас943da1-f812-44е4-b993-42323dа26844 на основі попередньої, заповнював її розділи та переглядав до 10 години 29 хвилин, проте декларацію не подав.

Інших дій до 01.04.2019 року в своєму персональному електронному кабінеті ОСОБА_1 не вчиняв.

Відповідно до п. 8.9 Розділу II Порядку лише після заповнення усіх необхідних полів декларації суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису. Перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей та про надання згоди на обробку персональних даних шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.

Лише після виконання всіх вищевказаних дій та отримання повідомлення про підтвердження подання декларації до Реєстру суб'єкт декларування завершує свою чергову щорічну кампанію декларування.

Наступного разу ОСОБА_1 , згідно послідовності дій користувача Реєстру, увійшов до свого персонального кабінету 08.12.2019 року о 10 годині 37 хвилин, проте, лише переглянув раніше створені документи.

22.12.2019 року о 16 годині 50 хвилин, згідно послідовності дій користувача Реєстру, ОСОБА_1 створив чернетку щорічної декларації за 2018 рік з унікальним ідентифікатором 04е35689-d0ab-43f2-а201-0b68918f51c2, та подав вказану декларацію до Реєстру 23.12.2019 року о 12 годині 13 хвилин.

Тобто, незважаючи на наявність попереднього досвіду подання 20.12.2017 року декларації особи, яка претендує на зайняття посади поліцейського, та 23.02.2018 року щорічної декларації за 2017 рік, обізнаність у відповідних нормативних актах, за відсутності поважних причини, які б мали вплинути на своєчасність подання декларації, ОСОБА_1 , усвідомлюючи протиправний характер своєї бездіяльності, передбачаючи її шкідливі наслідки та свідомо допускаючи їх настання, в строк з 00 години 00 хвилин 01 січня до 00 години 00 хвилин 01 квітня 2019 року, визначений ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», не подав щорічну декларацію за 2018 рік.

Лише 23.12.2019 року о 12 годині 13 хвилин, поза строком, визначеним Законом, ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 несвоєчасно без поважних причин, подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2018 рік, чим порушив вимоги фінансового контролю.

Таким чином, 23.12.2019 року поліцейський ізолятору тимчасового тримання Головного управління Національної поліції в Донецькій області сержант поліції ОСОБА_1 , несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував факт несвоєчасного подання щорічної декларації, зазначивши, що в подальшому буде вживати усіх належних заходів задля уникнення вчинення подібного.

Прокурор в судовому засіданні обставини, викладені у протоколі, підтримала, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Вислухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши надані суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.

Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

У відповідності до ст.12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належить до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією, направленого головам апеляційних судів областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим за вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, вирішуючи справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, суди повинні керуватися Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31 жовтня 2003 року), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27 січня 1999 року), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15 травня 2003 року), Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції»(далі - Закон), Кодексом України про адміністративні правопорушення, іншими нормативно-правовими актами України, а також практикою Європейського суду з прав людини (далі -ЄСПЛ).

Під поважними причинами згідно даного роз'яснення слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Оцінивши досліджені докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність - з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Дотримуючись вимог ст.33 КУпАП, при визначенні ОСОБА_1 виду адміністративного стягнення, враховуючи особу правопорушника; його щире розкаяння, характер вчиненого ним адміністративного правопорушення; оцінивши в сукупності докази; суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Згідно із ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

З урахуванням положень п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір на користь держави в сумі 420 грн. 40 коп.

Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6 ч. 1, 283 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Штраф слід перерахувати на рахунок (IBAN) - UA788999980313060106000005058, отримувач - Костянтин.УК/м. Костянтинівка/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37890775, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), ККДБ - 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок, який слід перерахувати на рахунок (IBAN) - UA898999980313151206000005058; отримувач коштів - Костянтин.УК/м. Костянтинівка/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ)- 37890775; банк отримувача Казначейство України (ел.адм.податків); код банку отримувача (МФО) - 899998; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу: *;101; ________ (реєстраційний номер облікової картки платника податків-фізичної особи або серія та номер паспорта громадянина України, у разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.

Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний суд через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя А.В. Орчелота