Ухвала від 26.08.2020 по справі 709/1115/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

26 серпня 2020 року Черкаси справа № 709/1115/20

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І., розглянувши матеріали справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Чорнобаївської селищної ради Чорнобаївського району Черкаської області про припинення договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся у Чорнобаївський районний суд Черкаської області з цивільним позовом до Чорнобаївської селищної ради Чорнобаївського району Черкаської області про припинення договору оренди землі від 29.12.2008, який укладений між Чорнобаївською селищною радою та приватним підприємцем Грунд Юрієм Ростиславовичем та відшкодування судових витрат у вигляді сплаченого судового збору у сумі 840,80 грн.

Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 24.07.2020 матеріали цивільної справи №709/1115/20 за позовом ОСОБА_1 до Чорнобаївської селищної ради Чорнобаївського району Черкаської області про припинення договору оренди земельної ділянки направлено до Господарського суду Черкаської області.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 17.08.2020 матеріали справи передано для розгляду судді Кучеренко О.І.

Розглянувши матеріали цивільної справи №709/1115/20 на предмет вирішення питання про відкриття провадження у справі, суд зазначає наступне.

У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (стаття 125 Конституції України).

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Поняття суд, встановлений законом включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.

Європейський суд з прав людини у пункті 24 рішення від 20 липня 2006 року в справі Сокуренко і Стригун проти України зазначив, що фраза встановлений законом поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Термін судом, встановленим законом у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів, у тому числі й територіальної.

У відповідності до статті 48 Цивільного процесуального кодексу України сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.

У статті 4 Цивільного процесуального кодексу України закріплено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що загальні суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем ОСОБА_1 подано цивільний позов у Чорнобаївський районний суд Черкаської області, тобто позивач самостійно на свій власний розсуд звернувся саме до цього суду, що відповідає його праву та вимогам наведеного вище законодавства.

Підстави відмови у відкритті провадження у справі визначені у статті 186 Цивільного процесуального кодексу України. Так, відповідно до пункту 1 частини 1 цієї статті суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до частин 2-3 статті 186 Цивільного процесуального кодексу України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 272 цього Кодексу. До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді.

Отже, суд встановивши, що заява позивача не підлягає розгляду у порядку цивільного законодавства, зобов'язаний прийняти ухвалу, якою відмовити позивачу у відкритті провадження у справі та повернути йому усі позовні матеріали. При цьому згідно з частиною 5 статті 186 Цивільного процесуального кодексу України, відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

Щодо посилання Чорнобаївського районного суду Черкаської області на статтю 31 Цивільного процесуального кодексу України, якою передбачена передача справи на розгляд іншому суду, то згідно з пунктом 1 частини 1 цієї статті така можливість є у суду тільки у разі якщо: справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя в формі визначеного законом виду судочинства та щодо визначеного кола правовідносин.

Відповідно до Конституції і Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судову систему України складають суди загальної юрисдикції та Конституційний Суд України.

Система судів загальної юрисдикції в Україні будується за принципами спеціалізації, територіальності та інстанційності. Відповідно до принципу спеціалізації суди загальної юрисдикції поділяються на загальні, господарські і адміністративні суди, які спеціалізуються на розгляді відповідно цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення, господарських справ, а також адміністративних справ.

Критерії розмежування судової юрисдикції - це передбачені законом умови, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства. Отже, в об'єктивному значенні, судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію різних ланок судової системи (загальних, господарських і адміністративних судів) і різні види судочинства (цивільне, кримінальне, господарське і адміністративне) між собою.

Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції. Підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції. Питання цивільної юрисдикції врегульовані у главі 2 Цивільна юрисдикція розділу І Загальні положення Цивільного процесуального кодексу України, якою визначено предметну та суб'єктну юрисдикцію (параграф 1); інстанційну юрисдикцію (параграф 2) та територіальну юрисдикцію або підсудність (параграф 3).

Тобто Цивільний процесуальний кодекс України розмежовує поняття підсудності та юрисдикції. Так, цивільна юрисдикція або юрисдикція загальних судів визначає загальну компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ та коло справ, які суди мають право розглядати і вирішувати в порядку цивільного судочинства, тоді як правила підсудності розмежовують підсудність справ судам цивільної юрисдикції за територіальною ознакою. Визначення територіальної юрисдикції (підсудності) передбачене у параграфі третьому Цивільного процесуального кодексу України, зокрема, статтями 26-30 цього Кодексу.

Водночас, наведені у цих статтях положення не передбачають право суду на передачу справ між судами, які належать до іншої спеціалізації хоча і одного рівня (місцеві суди)

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

Отже, з огляду на викладене, та враховуючи те, що позивач - громадянин ОСОБА_1 звернувся з цивільним позовом у Чорнобаївський районний суд Черкаської області, вказана заява не підлягає розгляду господарським судом, оскільки адресована саме Чорнобаївському районному суду Черкаської області та подана у порядку Цивільного процесуального кодексу України. Водночас, аналізуючи вищевикладені доводи та враховуючи наведені обставини, у Господарського суду Черкаської області відсутні підстави для повернення цієї позовної заяви позивачу, оскільки останній звертався саме у Чорнобаївський районний суд Черкаської області, яким не наведено правових підстав для передачі цієї справи до Господарського суду Черкаської області, тому суд дійшов висновку, що матеріали справи №709/1115/20 підлягають поверненню у Чорнобаївський районний суд Черкаської області для ухвалення відповідного рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 233-235 Господарського процесуального кодексу України , суд

УХВАЛИВ:

Повернути матеріали справи №709/1115/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Чорнобаївської селищної ради Чорнобаївського району Черкаської області про припинення договору оренди земельної ділянки - у Чорнобаївський районний суд Черкаської області.

Суддя О.І.Кучеренко