Рішення від 25.08.2020 по справі 240/7075/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2020 року м. Житомир справа № 240/7075/20

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

13 травня 2020 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить:

- визнати неправомірними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та на адресу позивача належним чином завірених довідок про складові, і розмір грошовою забезпечення із урахуванням усіх видів грошовою забезпечення, в тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), щомісячна додаткова грошова винагорода (60%), премія (125%), інших видів, станом на 1 січня 2016 року та 1 березня 2018 року, згідно вимог Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та на адресу позивачанaлeжним чином завірені довідки про складові і розмір грошового забезпечення посади, з якої позивача звільнено з військової служби, виходячи з таких даних, які позивач мав при виключенні зі списків особового складу військової частини із урахуванням усіх видів грошового забезпечення, в тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), (щомісячна додаткова грошова винагорода (60%), премія (125%), інших видів, станом на 1 січня 2016 року та 1 березня 2018 року згідно вимог Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- у разі відсутності в штатному розкладі ЗСУ посади, з якої позивача звільнено, в довідках вказати розмір грошового забезпечення відповідно до рівнозначної (аналогічної) посади.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що в період з 1 січня 2016 року фактично відбулася зміна видів грошового забезпечення військовослужбовців, а тому державні органи повинні були провести перерахунок його пенсії та при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року не було включено до складу грошового забезпечення, з якого обраховується основний розмір пенсії, надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%), щомісячну додаткову грошову винагороду (60%), премію (125%), інші види.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

28 травня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (а.с.35-39), в якому відповідач проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити за безпідставністю. В обґрунтування заперечень зазначив у відзиві, що право на перерахунок пенсії виникає не у будь-який час, а тільки з настанням відповідного юридичного факту, а саме зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Так, позивачу вже було складено довідку, яка відповідала приписам законодавства станом на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям постанови КМУ №704, його право на перерахунок пенсії реалізовано.

Відповідно до довідки у справі від 21 серпня 2020 року згідно з наказом Житомирського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року №01-55-в суддя Гурін Д.М. у період з 6 липня 2020 року до 31 липня 2020 року перебував у щорічній відпустці.

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

20 лютого 2020 року позивач звернувся до відповідача з запитом, в якому просив надати завірені довідки (роздруківки) про складові та розмір його грошового забезпечення посади, з якої його було звільнено з військової служби, виходячи з таких даних, які він мав при виключенні зі списків особового складу військової частини із урахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року та 1 березня 2018 року, а саме: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавки за вислугу років; надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%); премії (125%); щомісячної додаткової винагороди (60%) та інших видів грошового забезпечення. У випадку відсутності в штатному розкладі ЗСУ посади, з якої позивача було звільнено, в довідці вказати розмір грошового забезпечення відповідно до рівнозначної (аналогічної) посади. Вказані довідки, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення направити до ГУ ПФУ в Житомирській області для донарахування (перерахунку) пенсії (а.с.22-23).

Листом від 28 лютого 2020 року №1240 відповідач повідомив позивачу про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії відпрацьована в одному екземплярі та передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Оскільки до Житомирського ОВК, як уповноваженого структурного підрозділу, не надходила інформація про прийняття рішень Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців та не надходило від органів, що призначають пенсії жодних списків щодо осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, підстави для проведення перерахунку відсутні. В разі надходження даної інформації, Житомирським обласним військовим комісаріатом буде здійснено перерахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії та довідку відправлено в Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Як вбачається з позовної заяви, в обґрунтування права на проведення перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року позивач посилається на наказ Міністерства оборони України від 27 січня 2016 року №44.

Суд не погоджується з такими твердженням позивача виходячи з наступного.

Наказом Міністерства оборони України від 27 січня 2016 року №44 з 1 січня 2016 року грошове забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України було значно збільшено за рахунок збільшення розміру додаткового преміювання, при цьому у період з 1 січня 2016 року до 28 лютого 2018 року не відбувалось підвищення основних видів грошового забезпечення (оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років) військовослужбовців.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 1 березня 2018 року, було встановлено нові посадові оклади військовослужбовцям.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом першим пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Враховуючи те, що рішення про підвищення окладу, прийняте Кабінетом Міністрів України лише 1 січня 2018 року, то позивач не має права на проведення перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року, а отже й не має правових підстав для видачі нової довідки.

Щодо вимог про включення до довідки для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), премії (125%); щомісячної додаткової винагороди (60%) та інших видів грошового забезпечення, станом на 1 березня 2018 року.

Згідно висновків Верховного Суду, викладених в постановах від 13 березня 2019 року та постанові від 19 лютого 2020 року у справі №240/6263/18, відповідач при проведенні перерахунку пенсії позивачу діяв правомірно у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №103 від 21 лютого 2018 року).

Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв правомірно, так як підстав для видачі довідки для перерахунку пенсії в спірний період не було, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Щодо посилання позивача на постанову Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі №160/8324/19, то дане рішення стосується виготовлення та направлення до ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, а не на 1 січня 2016 року та 1 січня 2018 року.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що у зв'язку із відмовою у задоволенні позову судом не розглядається питання встановлення судового контролю.

Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі та на відмову у задоволенні позову, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 243, 262, 263, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Житомирського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.М. Гурін