Рішення від 26.08.2020 по справі 200/1600/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2020 р. Справа№200/1600/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, в якому просить суд:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, розташованої за адресою: Донецька область, Волноваський район, с. Новоолексіївка, вул. Молодіжна, 37, - до повного усунення порушень шляхом заборони експлуатації вищезазначеного об'єкта.

В обґрунтування позову зазначено, що в ході проведення уповноваженими посадовими особами позивача, у період з 24.12.2019 року по 26.12.2019 року, позапланової перевірки Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, розташованої за адресою: Донецька область, Волноваський район, с. Новоолексіївка, вул. Молодіжна, 37, на предмет дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, були виявлені численні порушення вимог Правил пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що були зафіксовані в Акті перевірки № 92 від 26.12.2019 року.

Посилаючись на те, що виявлені порушення, створюють безпосередню загрозу виникнення пожежі, перешкоджають вільній евакуації людей у разі настання надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, тощо), ускладнюють гасіння пожежі, тобто створюють безпосередню загрозу життю т/або здоров'ю людей, позивачем зазначено про неприпустимість подальшої експлуатації Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, без усунення виявлених порушень, у зв'язку із чим наголошено на необхідності застосування такого заходу реагування як повне зупинення експлуатації (роботи) вищевказаного об'єкта.

У поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання, у зв'язку із чим, на думку відповідача, належними відповідачем у справі є Волноваська районна рада Донецької області та Волноваська районна державна адміністрація Донецької області, до відання та повноважень яких належить вирішення питань бюджету, фінансів та обліку; управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та дітей тощо.

Стосовно виявлених в ході перевірки контролюючим органом порушень, відповідачем зазначено, що на виконання доручення заступника голови райдержадміністрації Управлінням освіти, сім'ї, молоді та спорту Волноваської райдержадміністрації підготовлено проект поетапного плану заходів до районної програми щодо матеріально-технічного забезпечення протипожежних заходів у закладах загальної середньої освіти Волноваського району на 2020-2022 роки. Також, Управлінням освіти, сім'ї, молоді та спорту Волноваської районної державної адміністрації надіслано листа до Департаменту освіти та науки ОДА, від 29 квітня 2020 року № 736/01-21, про виділення коштів на умовах спів фінансування.

Посилаючись на наведені обставини, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 14 лютого 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлений строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, якими він обґрунтовується, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У встановлений судом строк, відзив на позовну заяву відповідачем не поданий.

02 квітня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, яким Розділ VI «Прикінцеві положення» КАС України, доповнений п. 3, згідно із яким (у редакції чинній до 18.07.2020 року), встановлювалось, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки, щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".

За для дотримання права відповідача на подання відзиву на позовну заяву та доказів, а також вчинення інших можливих процесуальних дій, означені строки, і, відповідно, строк розгляду даної справи, судом були продовжені, у відповідності до положень п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

21 травня 2020 року від позивача до суду надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, а саме Акту від 21.05.2020 року комісійного обстеження приміщень Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області. Водночас повідомлено про не усунення відповідачем порушень які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

04 червня 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, разом із доказами, які підтверджують обставини, якими він обґрунтовується, в якому відповідачем з посиланням на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, зазначено про продовження під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строків визначених статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 КАС України, а також інших процесуальних строків.

Ухвалою суду від 04 червня 2020 року, відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

06 липня 2020 року від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, до якої доданий Акт від 26.06.2020 року комісійного обстеження приміщень Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, та зазначено про не усунення відповідачем порушень які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

17 липня 2020 року, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-IX, відповідно до якого, пункт 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436) викладений в такій редакції: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином».

Розділом II Прикінцеві та перехідні положення, означеного Закону № 731-IX, закріплено, що процесуальні строки, які були продовжені, зокрема, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

28 липня 2020 року до суду надійшло клопотання відповідача про долучення додаткових доказів, в якому зазначено про вжиття відповідачем заходів по усуненню виявлених позивачем порушень, що підтверджується Актом від 26.06.2020 року комісійного обстеження приміщень Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області.

Також зазначено, що 30 червня 2020 року управлінню освіти, сім'ї, молоді та спорту було надіслано службову записку №243/01-35 щодо непридатності до експлуатації будівлі майстерні.17 липня 2020 року між управлінням освіти, сім'ї, молоді та спорту Волноваської РДА та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір № 1507/20 (п)/381 на технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (водяні, водо пінні, порошкові, газові вогнегасники).В процесі закупівлі протипожежні двері та евакуаційне освітлення (пропозиція виставлена на торги до системи РгоZогго).В приміщенні закладу освіти ведуться роботи по з'єднанню, відгалуженню та окінцюванню жил проводів і кабелів за допомогою затискачів.22 липня 2020 року між управлінням освіти, сім'ї, молоді та спорту Волноваської РДА та Аварійно - рятувальним загоном спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області був укладений договір № 390 про надання платних послуг, а саме «Випробування спорядження інших засобів індивідуального захисту органів дихання». Управлінням освіти, сім'ї, молоді та спорту Волноваської РДА було отримано листа від 20.07.2020 року № 01-25/1136 від голови Волноваської райдержадміністрації щодо неможливості виділення коштів для усунення заходів протипожежної безпеки.

Також, 28 липня 2020 року відповідачем до суду подане клопотання про відкладення розгляду справи, обґрунтоване тим, що фінансування закладів освіти здійснюється після затвердження відповідного рішення на сесії районної ради, які у зв'язку із впровадженням карантину не відбувалися, а також зазначено, що відповідач звернувся до ГУ ДСНС у Донецькій області 20.07.2020 року з клопотанням про зупинення провадження у справі для примирення.

Суд зазначає, що доказів такого звернення до клопотання не додано.

Натомість, 26 серпня 2020 року від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, в якому зазначено про те, що клопотання про примирення до ГУ ДСНС у Донецькій області від відповідача Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, - не надходило. Інформація щодо усунення відповідачем порушень які створюють загрозу життю та здоров'ю людей до позивача також не надходила.

Суд зазначає, що відповідно до положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436) продовження процесуального строку, встановленого судом, має місце якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Станом на час розгляду справи 26 серпня 2020 року, сторонами суду не повідомлено причин неможливості вчинення відповідної процесуальної дії у зв'язку із обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Суд зазначає, що відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Враховуючи вищезазначене, з урахуванням особливостей даної справи, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

При цьому суд наголошує, що саме по собі оголошення карантину не зупиняє роботи судів, участь учасників справи в судовому засіданні судом обов'язковою не визнавалась, та сторонами не повідомлено причин, які безпосередньо перешкоджають розгляду даної справи за наявними у ній доказами.

Також суд звертає увагу відповідача, що відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (п. 109 рішення у справі «ЮніонАліментаріаСандерс С.А. проти Іспанії» від 07 липня 1989 року).

З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, та сторонами не заперечується, що у період з 24.12.2019 року по 26.12.2019 року, 11 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (ДПРЗ-11 ГУ ДСНС України у Донецькій області), була проведена позапланова перевірка Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, розташованої за адресою: Донецька область, Волноваський район, с. Новоолексіївка, вул. Молодіжна, 37, щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, в ході якої були виявлені порушення вимог Правил пожежної безпеки, що було зафіксовано в Акті перевірки № 92 від 26.12.2019 року, а саме:

У будівлі школи:

1) Коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, що, у свою чергу, не дасть людям можливість покинути небезпечне місце та не створить необхідні умови бачення та орієнтацію на шляхах евакуації і унеможливить пошук засобів безпеки та пожежогасіння.

2) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності, що під впливом небезпечних факторів пожежі призводить до їх руйнування, поширення пожежі зі збільшенням продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур та їх розповсюдження до шляхів евакуації, що унеможливить евакуацію людей з будівлі.

3) З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в будівлі закладу не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, що призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

4) Електрощитки не оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки), що унеможливлює у разі виникнення пожежі відключення від електроживлення окреме приміщення.

5) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3, що призведе до пізнього виявлення пожежі, в зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, не відбудеться оповіщення людей, які перебувають у приміщеннях, в зв'язку з чим продукти горіння та чадний газ унеможливить своєчасну та безпечну евакуацію з приміщень та може призвести до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння.

6) Біля місця розташування пожежної водойми не встановлено покажчик (об'ємний зі світильником або плоский із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеним на нього - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми, що призводить до унеможливлення оперативного використання протипожежного водопостачання, гасіння пожежі, допускає збільшення часу розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, та збільшення продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур, що в свою чергу створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей унеможливлюючи евакуацію людей з будівлі.

7) Роботи в закладі проводяться на не справному електрообладнанні (щиту обліку та ЩО №1 в школі; 10 шт. електророзеток в кабінеті інформатики), що призводить до аварійної експлуатації електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

8) Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників відповідно до ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги», що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

9) Пожежний щит не укомплектований комплектом засобів пожежогасіння: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт., що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

10) На період перезарядки і технічного обслуговування вогнегасників, пов'язаного з їхнім ремонтом, на заміну не передбачено вогнегасники з резервного фонду, що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

11) План евакуації та порядок евакуації не переглянуті у зв'язку із закінченням трирічного терміну, що може призвести до затримки або невірного напрямку евакуації, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

12) На вікнах комп'ютерного класу встановлені незнімні грати, які не розкриваються, не розсуваються не знімаються, що унеможливить евакуацію при виникненні пожежі, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей

13) Необхідна кількість первинних засобів пожежогасіння не визначена відповідальним за пожежну безпеку на об'єкті окремо для кожного поверху та приміщення, що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

14) Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не встановлені вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цветасигнальные и знаки безопасности», що може призвести до перешкоджання знаходження шляхів евакуації та місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння.

15) У приміщенні котельні не заборонено допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання з пожежно-технічного мінімуму та не отримали відповідних кваліфікаційних посвідчень, що призведе до паніки та невірним діям персоналу при виникненні пожежі, що в свою чергу сприяє розвитку пожежі, перешкоджає евакуації людей в окремих випадках при незнанні небезпечних чинників у технологічному процесі та його порушення може призвести до виникнення пожежі або вибуху.

У будівлі майстерні:

16) Роботи в закладі проводяться на не справному електрообладнанні (не виконано ремонт заземлювальних пристроїв в майстерні, верстату свердлильного та станку деревообробного), що призводить до аварійної експлуатації електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

17) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності, що під впливом небезпечних факторів пожежі призводить до їх руйнування, поширення пожежі зі збільшенням продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур та їх розповсюдження до шляхів евакуації, що унеможливить евакуацію людей з будівлі.

18) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3, що призведе до пізнього виявлення пожежі, в зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, не відбудеться оповіщення людей, які перебувають у приміщеннях, в зв'язку з чим продукти горіння та чадний газ унеможливить своєчасну та безпечну евакуацію з приміщень та може призвести до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння.

19) Будівля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння, що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

У будівлі для зберігання вугілля:

20) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності, що під впливом небезпечних факторів пожежі призводить до їх руйнування, поширення пожежі зі збільшенням продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур та їх розповсюдження до шляхів евакуації, що унеможливить евакуацію людей з будівлі.

21) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3., що призведе до пізнього виявлення пожежі, в зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, не відбудеться оповіщення людей, які перебувають у приміщеннях, в зв'язку з чим продукти горіння та чадний газ унеможливить своєчасну та безпечну евакуацію з приміщень та може призвести до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння.

22) Будівля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння, що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Техногенна безпека:

23) Працівників закладу не забезпечено засобами радіаційного і хімічного захисту відповідно до Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200, що призведе до ураження органів дихання працюючого персоналу, що може збільшити кількість летальних випадків.

Серед осіб, які брали участь у проведенні заходу державного нагляду (контролю) зазначені посадові особи органу державного нагляду (контролю), та керівник суб'єкта господарювання - директор Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області ОСОБА_2 .

Зазначений Акт підписаний посадовими особами органу державного нагляду, та директором ЗОШ ОСОБА_2.

Графа «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю), та складеного акта перевірки» - порожня (а.с 32-55).

Згідно із Актом від 21.05.2020 року комісійного обстеження приміщень Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, комісією у складі: директора Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області ОСОБА_2, начальника відділу забезпечення заходів з попередження НС у Волноваському районі Центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Донецькій області ОСОБА_5, провідного фахівця відділу забезпечення заходів з попередження НС у Волноваському районі Центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Донецькій області ОСОБА_3 , інженера з охорони праці УОСМС Волноваської РДА ОСОБА_6, проведено обстеження приміщень Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області за адресою: 85772, Донецька обл., Волноваський район, село Новоолексіївка, вулиця Молодіжна, будинок 37, на предмет усунення порушень, вказаних в Акті 11 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 26.12.2019 № 92.

В результаті обстеження встановлено:

1) План евакуації та порядок евакуації не переглянуті у зв'язку із закінченням трирічного терміну.

2) Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння встановлені вказівні знаки.

3) Електрощитки оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами.

4) Пожежний щит укомплектований комплектом засобів пожежогасіння.

Залишаються не усунутими:

1) Коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням.

2) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

3) З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в будівлі закладу не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

4) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2034 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3.

5) Біля місця розташування пожежної водойми не встановлено покажчик (об'ємний зі світильником або плоский із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеним на нього - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми.

6) Роботи в закладі проводяться на не справному електрообладнанні (щиту обліку та ЩО №1 в школі; 10 шт. електророзеток в кабінеті інформатики).

7) Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників відповідно до ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги"

8) На період перезарядки і технічного обслуговування вогнегасників, пов'язаного з їхнім ремонтом, на заміну не передбачено вогнегасники з резервного фонду.

9) На вікнах комп'ютерного класу встановлені незнімні грати, які не розкриваються, не розсуваються не знімаються. Під час перебування в приміщенні людей грати утримуються зачиненими.

10) Необхідна кількість первинних засобів пожежогасіння не визначена відповідальним за пожежну безпеку на об'єкті окремо для кожного поверху та приміщення.

11) У приміщенні котельні не заборонено допускати до роботи осіб, які не пройшли навчання з пожежно-технічного мінімуму.

12) Роботи в закладі проводяться на несправному електрообладнанні (не виконано ремонт заземлювальних пристроїв в майстерні, верстату свердлильного та станку деревообробного).

13) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі майстерні не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

14) Приміщення будівлі майстерні не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3.

15) Будівля майстерні не забезпечена первинними засобами пожежогасіння.

16) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі для зберігання вугілля не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

17) Приміщення будівлі для зберігання вугілля не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3.

18) Будівля для зберігання вугілля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння.

19) Працівників закладу не забезпечено засобами радіаційного і хімічного захисту відповідно до Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200 (

Зазначений Акт підписаний членами комісії: директором ЗОШ ОСОБА_2 , посадовими особами органу державного нагляду ДСНС, інженером ОП УОСМС Волноваської РДА.

Згідно із Актом від 26.06.2020 року комісійного обстеження приміщень Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, комісією у складі: директора Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області ОСОБА_2, інженера з охорони праці УОСМС Волноваської РДА ОСОБА_6, головного фахівця Волноваського районного відділу Головного управління ДСНС України у Донецькій області ОСОБА_4 , проведене обстеження приміщень Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області за адресою: 85772, Донецька обл., Волноваський район, село Новоолексіївка, вулиця Молодіжна, будинок 37, на предмет усунення порушень, вказаних в Акті 11 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 26.12.2019 №92.

В результаті обстеження встановлено:

Будівля школи:

1) Електрощитки оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки).

2) Біля місця розташування пожежної водойми встановлений покажчик (із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеним на нього - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми.

3) Проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників відповідно до ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги".

4) Пожежний щит укомплектований комплектом засобів пожежогасіння.

5) План евакуації та порядок евакуації переглянуті у зв'язку із закінченням трирічного терміну.

6) На вікнах комп'ютерного класу демонтовані не з'ємні грати.

7) Відповідальним за пожежну безпеку на об'єктів для кожного приміщення визначена необхідна кількість первинних засобів пожежогасіння.

8) Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння встановлені вказівні знаки.

9) Працівників закладу забезпечено засобами радіаційного і хімічного захисту відповідно до Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200.

Залишаються не усунутими:

Будівля школи

1)Коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням.

2) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

3) З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в будівлі закладу не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

4) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3.

5) Роботи в закладі проводяться на не справному електрообладнанні (щиту обліку та ЩО №1 в школі; 10 шт. електророзеток в кабінеті інформатики).

6) На період перезарядки і технічного обслуговування вогнегасників, пов'язаного з їхнім ремонтом, на заміну не передбачено вогнегасники з резервного фонду.

7) У приміщенні котельні не заборонено допускати до роботи осіб, які не пройшли навчання з пожежно-технічного мінімуму та не отримали відповідних кваліфікаційних посвідчень.

Будівля майстерні

8) Роботи в закладі проводяться на не справному електрообладнанні (не виконано ремонт заземлювальних пристроїв в майстерні, верстату свердлильного та станку деревообробного).

9) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

10) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3.

11) Будівля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння.

Будівля для зберігання вугілля

12) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

13) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3.

14) Будівля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння.

Зазначений Акт підписаний членами комісії: директором ЗОШ ОСОБА_2., посадовими особами органу державного нагляду ДСНС, інженером ОП УОСМС Волноваської РДА.

Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджене Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади та здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2013 року № 33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, яким є позивач.

Відповідно до п.п. 27 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04 лютого 2013 року № 3 (у редакції наказу ДСНС України від 21 вересня 2017 року № 507), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.

Відповідач є суб'єктом господарювання, тому за приписами статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до його завдань і обов'язків у сфері цивільного захисту належить:1) забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання;2) забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту;3) розміщення інформації про заходи безпеки та відповідну поведінку населення у разі виникнення аварії;4) організація та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб'єкта господарювання;5) створення об'єктових формувань цивільного захисту відповідно до цього Кодексу та інших законодавчих актів, необхідної для їх функціонування матеріально-технічної бази і забезпечення готовності таких формувань до дій за призначенням;6) створення диспетчерських служб відповідно до цього Кодексу та інших законів, необхідних для забезпечення безпеки об'єктів підвищеної небезпеки;7) проведення оцінки ризиків виникнення надзвичайних ситуацій на об'єктах суб'єкта господарювання, здійснення заходів щодо неперевищення прийнятних рівнів таких ризиків;8) здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки;9) декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки;10) розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об'єктах підвищеної небезпеки;11) проведення об'єктових тренувань і навчань з питань цивільного захисту;12) забезпечення аварійно-рятувального обслуговування суб'єктів господарювання відповідно до вимог статті 133 цього Кодексу;13) здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій;14) забезпечення безперешкодного доступу посадових осіб органів державного нагляду, працівників аварійно-рятувальних служб, з якими укладені угоди про аварійно-рятувальне обслуговування суб'єктів господарювання, для проведення обстежень на відповідність протиаварійних заходів планам локалізації і ліквідації наслідків аварій на об'єктах підвищеної небезпеки та потенційно небезпечних об'єктах, сил цивільного захисту - для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у разі виникнення надзвичайних ситуацій;15) забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту;16) здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні);17) дотримання протиепідемічного, протиепізоотичного та протиепіфітотичного режиму;18) створення і використання матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;19) розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання;20) розроблення і затвердження інструкцій та видання наказів з питань пожежної безпеки, здійснення постійного контролю за їх виконанням;21) забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки;22) утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням;23) здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики;24) своєчасне інформування відповідних органів та підрозділів цивільного захисту про несправність протипожежної техніки, систем протипожежного захисту, водопостачання, а також про закриття доріг і проїздів на відповідній території;25) виконання інших завдань і заходів у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника (частина друга статті 51 Кодексу цивільного захисту України), забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання (частина третя статті 55 Кодексу цивільного захисту України).

Частиною 2 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України також передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. Таким територіальним органом на території Донецької області є позивач.

Згідно ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877).

Відповідно до статті 1 цього Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 5 статті 4 Закону № 877 визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно із ч. 11 ст. 4 Закону №877, плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

За приписами ч. 1 ст. 6 Закону №877, підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Згідно із ч. 5 ст. 7 Закону №877, суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону №877, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно із частиною 7 ст. 7 Закону №877, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Приписами ст. 10 Закону №877 передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; суб'єкт господарювання не одержав повідомлення про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) в порядку, передбаченому цим Законом; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не внесла запис про здійснення заходу державного нагляду (контролю) до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу в суб'єкта господарювання); тривалість планового заходу державного нагляду (контролю) або сумарна тривалість таких заходів протягом року перевищує граничну тривалість, встановлену частиною п'ятою статті 5 цього Закону, або тривалість позапланового заходу державного нагляду (контролю) перевищує граничну тривалість, встановлену частиною четвертою статті 6 цього Закону; орган державного нагляду (контролю) здійснює повторний позаплановий захід державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю); органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику; у передбачених законом випадках посадові особи не надали копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, або відповідного державного колегіального органу на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю); бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), залучати під час здійснення таких заходів третіх осіб; вимагати нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю або є конфіденційною інформацією суб'єкта господарювання; одержувати та ознайомлюватися з актами державного нагляду (контролю); надавати органу державного нагляду (контролю) в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта; оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб; отримувати консультативну допомогу від органу державного нагляду (контролю) з метою запобігання порушенням під час здійснення заходів державного нагляду (контролю); вести журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю) та вимагати від посадових осіб органів державного нагляду (контролю) внесення до нього записів про здійснення таких заходів до початку їх проведення; вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі: перевищення посадовою особою органу державного нагляду (контролю) визначеного цим Законом максимального строку здійснення такого заходу; використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів; з'ясування посадовими особами під час здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.

Аналіз відзиву на позовну заяву, та представлених матеріалів щодо проведених заходів з усунення встановлених порушень, свідчать про існування на час проведення перевірки відображених в акті перевірки порушень.

Як вже було зазначено вище, частиною 7 ст. 7 Закону №877 закріплено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частина перша статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частин першої та другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як визначено частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема:

- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

- відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч. 2 ст. 70 КЦЗ України).

Згідно із ч. 1 ст. 51 Кодексу цивільного захисту України, діяльність із забезпечення техногенної безпеки є складовою виробничої, експлуатаційної та іншої діяльності відповідних посадових осіб і працівників підприємств, установ, організацій. Ця вимога відображається у відповідних статутах або положеннях.

Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання (ч. 3 ст. 55 КЦЗ України).

Аналіз досліджених представлених сторонами письмових доказів, свідчить про те, що встановлені Актом позивача № 92 від 26 грудня 2019 року порушення відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють безпосередню загрозу життю т/або здоров'ю людей, усунені відповідачем частково.

Так, за наслідками проведених 21 травня 2020 року та 26 червня 2020 року комісійних обстежень приміщень відповідача Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, з метою підтвердження усунення встановлених в Акті № 92 від 26 грудня 2019 порушень, було встановлено не усунення відповідачем у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме:

У будівлі школи:

1)Коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням.

2) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

3) З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в будівлі закладу не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

4) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3.

5) Роботи в закладі проводяться на не справному електрообладнанні (щиту обліку та ЩО №1 в школі; 10 шт. електророзеток в кабінеті інформатики).

6) На період перезарядки і технічного обслуговування вогнегасників, пов'язаного з їхнім ремонтом, на заміну не передбачено вогнегасники з резервного фонду.

7) У приміщенні котельні не заборонено допускати до роботи осіб, які не пройшли навчання з пожежно-технічного мінімуму та не отримали відповідних кваліфікаційних посвідчень.

У будівлі майстерні:

8) Роботи в закладі проводяться на не справному електрообладнанні (не виконано ремонт заземлювальних пристроїв в майстерні, верстату свердлильного та станку деревообробного).

9) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

10) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3.

11) Будівля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння.

У будівлі для зберігання вугілля:

12) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

13) Приміщення закладу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п.7.3.

14) Будівля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння.

У поданих до суду заявах про розгляд справи в порядку письмового провадження, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, з посиланням на Акти від 21.05.2020 року та від 26.06.2020 року комісійного обстеження приміщень Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, зазначило про не усунення відповідачем порушень які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Вищевказані встановлені у справі обставини відповідачем не заперечуються, доказів на їх спростування матеріали справи не містять.

У клопотанні про долучення додаткових доказів у справі, від 28 липня 2020 року, представником відповідача Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, повідомлено про вжиття заходів спрямованих на усунення виявлених органом контролю порушень, які залишаються не усуненими, в обґрунтування чого зазначено про те, що 30 червня 2020 року Управлінню освіти, сім'ї, молоді та спорту було надіслано службову записку №243/01-35 щодо непридатності до експлуатації будівлі майстерні.17 липня 2020 року між Управлінням освіти, сім'ї, молоді та спорту Волноваської РДА та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір № 1507/20 (п)/381 на технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (водяні, водо пінні, порошкові, газові вогнегасники). В процесі закупівлі протипожежні двері та евакуаційне освітлення (пропозиція виставлена на торги до системи РгоZогго). В приміщенні закладу освіти ведуться роботи по з'єднанню, відгалуженню та окінцюванню жил проводів і кабелів за допомогою затискачів. 22 липня 2020 року між управлінням освіти, сім'ї, молоді та спорту Волноваської РДА та Аварійно - рятувальним загоном спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області був укладений договір № 390 про надання платних послуг, а саме «Випробування спорядження інших засобів індивідуального захисту органів дихання». Управлінням освіти, сім'ї, молоді та спорту Волноваської РДА було отримано листа від 20.07.2020 року № 01-25/1136 від голови Волноваської райдержадміністрації щодо неможливості виділення коштів для усунення заходів протипожежної безпеки.

З приводу наведеного суд зазначає, що усунення порушень в майбутньому не спростовує наявність порушень станом на момент розгляду справи в суді.

Відповідно до ч. 2 ст. 70, ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Суд враховує, що захід реагування у виді повного зупинення об'єкта до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил пожежної безпеки слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.

На переконання суду, вчинені Новоолексіївською ЗОШ заходи безумовно свідчать про добросовісність намірів відповідача щодо проведення ним роботи по усуненню порушень та вжиття відповідних заходів.

Разом з цим, на час розгляду справи доказів, які б свідчили про усунення відповідачем порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не надано. Натомість порушення, які залишаються не усуненими, продовжують чинити загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку із чим, на переконання суду, подальша експлуатація такого об'єкта як Новоолексіївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, без усунення решти виявлених порушень, є неприпустимою, у зв'язку із чим існує потреба у застосуванні такого заходу реагування як повне зупинення експлуатації (роботи) зазначеного об'єкта.

Застосування такого заходу є співрозмірним та виправданим з характером не усунених на час розгляду цієї справи порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, та цільовим призначенням вищевказаного об'єкта.

Позиція суду узгоджується із позицією викладеною в постановах Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду по справах: №520/6694/19 від 26 березня 2020 року, №814/2356/17 від 27 червня 2019 року, №812/1262/18 від 23 квітня 2019 року, №806/77/18 від 03 квітня 2020 року, №805/4256/17 від 08 лютого 2019 року.

При цьому суд зазначає, що відповідач, у разі усунення недоліків в повному обсязі, виявлених ДСНС, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не позбавлений можливостей звернутись до суду першої інстанції із заявою про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду адміністративної справи.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-124, 126-128, 130, 133-135, 138-140, 143, 150- 154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, буд. 175, ЄДРПОУ: 38652962) до Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, Волноваський район, с. Новоолексіївка, вул. Молодіжна, 37) про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у виді повного зупинення експлуатації (роботи) Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, розташованої за адресою: Донецька область, Волноваський район, с. Новоолексіївка, вул. Молодіжна, 37, - шляхом заборони її експлуатації, до повного усунення порушень визначених в Акті № 92 від 26 грудня 2019 року складеному Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 26 серпня 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров