61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
іменем України
20.08.2020 Справа № 905/1376/20
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,
секретар судового засідання Доннік Н.В.,
розглянувши матеріали за позовом: Маріупольської міської ради (87555, м. Маріуполь, Донецька область, пр. Миру, 70, код ЄДРПОУ 33852448)
до відповідача: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )
про стягнення 18 924,00 грн.
представники сторін у судове засідання не з'явились
Маріупольська міська рада звернулась з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення 18 924,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору №365-001 від 01.12.2016 щодо оплати вартості пайової участі в користуванні об'єктом.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 27.07.2020 було відкрито провадження у справі №905/1376/20 за правилами спрощеного позовного провадження, а відповідачу запропоновано надати відзив та заперечення щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
31.07.2020 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву б/н від 29.07.2020, в якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
10.08.2020 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив №6485/2020 від 04.08.2020, в якій викладені заперечення щодо відзиву відповідача.
19.08.2020 на електронну адресу суду від позивача надійшло клопотання б/н від 19.08.2020 про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце проведення були повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення поштової кореспонденції.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами документи, судом встановлено наступне.
Згідно з ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем. Фінансування заходів з благоустрою населених пунктів, утримання та ремонт об'єктів благоустрою здійснюється за рахунок коштів їх власників або користувачів, якщо це передбачено умовами відповідних договорів, а також за рахунок пайових внесків власників тимчасових споруд, розміщених на території об'єкта благоустрою, інших передбачених законом джерел фінансування (ст. 36 зазначеного Закону).
За приписами ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції міських рад відноситься встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність. Згідно зі ст. 30 зазначеного Закону виконавчі органи забезпечують організацію благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Для виконання наведених положень законодавства України рішенням Маріупольської міської ради № 7/11-729 від 28.09.2016 (з подальшими змінами та доповненнями) затверджено, серед іншого, Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, а також Положення про користування об'єктами благоустрою комунальної власності на території м. Маріуполя, пунктом 2.2. якого встановлено, що стаціонарна тимчасова споруда (СТС) повинна розміщуватись:
- з додержанням Правил благоустрою території міста Маріуполя, Комплексної схеми розміщення СТС;
- з урахуванням всіх наявних планувальних обмежень, передбачених будівельними нормами у відповідності до прийнятих Архітипів СТС;
- на підставі діючих Договору пайової участі в користуванні об'єкту благоустрою та Паспорту прив'язки СТС.
За змістом Положення про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності порядок користування об'єктом благоустрою (в редакції на момент підписання сторонами договору) передбачає подання суб'єктом господарювання відповідної заяви до комісії з питань користування об'єктами благоустрою на території м. Маріуполя.
Пунктом 2.1. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 (далі - Порядок), передбачено, що підставою для розміщення тимчасової споруди (далі - ТС) є паспорт прив'язки. Пунктом 2.31. Порядку передбачено, що розміщення ТС самовільно забороняється. З пункту 2.27 цього ж Порядку випливає, що відповідач має термін для встановлення тимчасової споруди протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки. Якщо споруду зі спливом цього терміну не встановлено, позивач (його відповідний повноважний орган) може анулювати паспорт прив'язки.
На виконання наведених вище актів України 1 грудня 2016 року між Маріупольською міською радою (далі - Позивач) та фізичною особою-підприємцем Тимофєєвою Наталею Павлівною (далі - Відповідач або замовник) відповідно до заяви Відповідача було укладено договір №365-001 щодо пайової участі в користуванні об'єктом благоустрою (далі - Договір).
Відповідно до предмету Договору замовник має намір розташувати на території міста Маріуполя тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності, за адресою: вулиця Зелінського (№ Ц 088) в Центральному районі м.Маріуполя, для торгівлі (хлібобулочними виробами), що є власністю замовника, та погоджується на пайову участь (внесок) в користуванні об'єктів благоустрою міста Маріуполя, які будуть використані (задіяні) для розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності. Площа об'єктів благоустрою м. Маріуполь, за використання яких здійснюється плата (внесок) за пайову участь в користуванні об'єктів благоустрою, складає 19 квадратних метрів.
Згідно з пунктом 1.3. Договору Відповідач зобов'язався взяти пайову участь (внесок) в користуванні об'єктами благоустрою м. Маріуполь та перерахувати на рахунок Позивача кошти на їх утримання. Розмір пайової участі (внеску) в користуванні об'єктами благоустрою м.Маріуполь визначено пунктом 1.4. Договору, а саме: з розрахунку за рік становить 18924,00 грн., щомісячний розмір пайової участі (внеску) в користуванні об'єктами благоустрою м.Маріуполя складає 83 грн. 00 коп. за один квадратний метр площі об'єктів благоустрою, які будуть використані (задіяні) для розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності. Також в п.1.4. Договору зазначені реквізити Позивача для перерахування коштів Відповідачем.
Відповідно до пункту 1.5. Договору плата за пайову участь (внесок) в користуванні об'єктами благоустрою м. Маріуполь здійснюється Відповідачем: при розрахунках рівномірно протягом року - до 10 числа місяця, наступного за звітним.
За пунктом 4.3. строк дії Договору становить з 1 грудня 2016 року до 1 грудня 2017 року та, як встановлено п. 4.2. Договору, строк його дії продовжується автоматично на строк один рік за відсутності підтверджених фактів систематичного (більше трьох) порушення протягом останнього календарного року.
Пунктом 5.3. Договору визначено, що одностороння зміна умов або одностороння відмова від Договору неприпустима, крім випадків, передбачених Положенням про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності. Відповідно до пункту 5.4. Договору у разі припинення діяльності або відмови у розміщенні тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності сплачена сума пайового внеску поверненню не підлягає.
Сторони підписали Договір без зауважень та застережень. Жодних дій щодо розірвання Договору сторони не вчиняли.
В порушення умов законодавства, локальних актів Маріупольської міської ради та укладеного Договору Тимофєєва Н.П. за отриманням паспорту прив'язки СТС не зверталася.
Згідно з п. 2.1. Договору Відповідачка зобов'язалася своєчасно оплатити пайову участь (внесок) в користуванні об'єктами благоустрою м. Маріуполь відповідно до умов Договору, однак, зазначеного обов'язку не виконала.
У ОСОБА_1 виникла заборгованість за період з 1 грудня 2016 року до 1 грудня 2017 року у розмірі 18924,00 грн.
За пунктом 2.4.1. Договору Позивач має право вимагати від Відповідача своєчасної оплати пайової участі (внеску) в користуванні об'єктом благоустрою м. Маріуполь відповідно до умов Договору. Згідно з пунктом 3.1. Договору у разі невиконання Відповідачем умов Договору щодо пайової участі (внесок) в користуванні об'єктом благоустрою м. Маріуполь щодо перерахування в повному обсязі коштів, Позивач здійснює заходи щодо стягнення вказаних коштів у встановленому порядку.
Маріупольською міською радою було спрямовано вимогу №2053/2019 від 25.03.2019 та лист №26.5-41800-26.1 на адресу відповідача. Вказаними листами їй запропоновано сплатити пайову участь (внески), зокрема, й за договором №365-001 від 01.12.2016, та повідомлено про негативні наслідки у вигляді звернення до суду за захистом порушених прав у разі несплати.
До Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради надійшла відповідь на вказані листи, у якій ОСОБА_1 повідомляє про те, що має фінансові труднощі та зобов'язується сплатити заборгованість за договорами щодо пайової участі в користуванні об'єктом благоустрою. Тим самим відповідачка підтверджує факт несплати внесків та наявності заборгованості. Однак, договірні зобов'язання відповідачем виконані не були, жодної сплати по Договору не надходило.
У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує щодо вимог позивача та вказує, що тимчасову споруду, за визначеною у договорі адресою, встановлено не було, тобто умови Договору в цій частині виконані не були.
Рішенням Маріупольської міської ради від 23.12.2016 року №7/14-1058 «Про внесення змін до рішення Маріупольської міської ради від 28.09.2016 №7/11-729» з метою впорядкування розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста затверджено типовий договір щодо пайової участі в користуванні об'єктом благоустрою, в новій редакції (далі - Типовий договір).
Пунктом 1.3. Типового договору відповідно до Договору Замовник зобов'язується взяти пайову участь (внесок) в користуванні об'єктами благоустрою м. Маріуполь з моменту отримання паспорту прив'язки та перерахувати на рахунок Уповноваженого органу кошти на утримання, призначення платежу: плата за пайову участь (внесок) в користуванні об'єктом благоустрою м. Маріуполь.
Проте, Маріупольською міською радою не було ініційовано внесення змін до договору від 01.12.2016 року.
Паспорт прив'язки тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності по вул. Зелінського (№ Ц 088) у Центральному районі м. Маріуполя ФОП Тимофєєвою Н.П. не було отримано.
Як передбачено п. 3.4. Договору у разі двомісячної несплати пайової участі в користуванні об'єктом благоустрою договір розривається в односторонньому порядку.
Відповідно до договору ФОП Тимофєєва Н.П. виявила намір встановити тимчасову споруду по вул. Зелінського (№ Ц 088) у Центральному районі м. Маріуполя, встановлення тимчасової споруди відповідно до рішення Маріупольської міської ради повинно відбуватися лише після отримання паспорту прив'язки, а сплата пайової участі (внеску) відбувається лише за користування об'єктом благоустрою, тобто після встановлення тимчасової споруди, що призводить до користування благоустрою.
У зв'язку із тим, що ФОП Тимофєєвою Н.П. не було встановлено тимчасову
споруду по вул. Зелінського (№ Ц 088) пайова участь (внесок) в користуванні об'єктами благоустрою м. Маріуполь не повинна сплачуватися.
Позивач у відповіді на відзив не погодився з позицію відповідача зазначаючи, що укладанню спірного договору передував конкурс. Це означає, що беручи в ньому участь, відповідач мав твердий намір розмістити тимчасову споруду, отже, укладання договору на всіх погоджених згодом сторонами умовах відповідало його дійсній волі.
Відповідач скористався правами та свободами, наданими чинним законодавством України, добровільно уклав договір щодо пайової участі в користуванні об'єктом благоустрою, тобто, погодилася з усіма наслідками, які можуть настати у разі невиконання зобов'язань за Договором. Не обмежуючись строком розміщення тимчасової споруди, відповідач висловила намір її розмістити протягом строку дії договору про пайову участь та сплатити позивачеві кошти, які можливо внести одним платежем або рівними частинами протягом 12 місяців. При цьому, протягом строку дії договору, позивач мав обґрунтовані очікування на отримання грошових коштів від відповідача, яка в будь-який час протягом строку дії договору може розмістити тимчасову споруду на земельній ділянці об'єкта благоустрою.
Виходячи з викладеного, сторонами укладено правомірний правочин, який не визнавався недійсним в судовому порядку. Тож він є дійсним. Якщо правочин є дійсним, то всі його умови обов'язкові для виконання обома сторонами. Тоді залишається незрозумілим, з яких підстав позивач повинен виконувати свої обов'язки за договором, а відповідачка може свої не виконувати.
Про намір не виконувати умови договору відповідачка не повідомила позивача. Останній був впевнений у дійсності намірів відповідачки, у тому числі очікував заяви щодо оформлення паспорту прив'язки.
Позивач також не погоджується з твердженням відповідачки щодо відсутності у
останньої обов'язку зі сплати плати за пайову участь у зв'язку з нерозміщенням на земельній
ділянці тимчасової споруди, оскільки обов'язок відповідачки щодо сплати за користування
об'єктом благоустрою виникає на підставі діючого договору від 01.12.2016 №365-001,
враховуючи, що умов щодо звільнення відповідачки від виконання такого обов'язку у
зв'язку з відсутністю доказів розміщення на земельній ділянці тимчасової споруди, спірний
договір не містить.
Відповідач зазначає, що Маріупольська міська рада не ініціювала у зв'язку з цим
внесення змін до спірного договору, натомість, сама не наводить доказів такої пропозиції з
власного боку, авжеж, сторони вільні в укладанні договору, а отже, вільні й у ініціативі
внесення змін до нього. Кожна зі сторін може надати іншій пропозиції щодо умов договору.
Ніхто не заважав відповідачці зробити такі пропозиції позивачеві.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Статтею 629 Цивільного кодексу України констатовано що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З огляду на те, що сторони у справі (на час укладання договору) є суб'єктами господарювання у розумінні приписів ст. 2 Господарського кодексу України, суд враховує, що відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.
У відповідності до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" до компетенції міських рад відноситься встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність. Згідно із ст. 40 зазначеного Закону, виконавчі органи забезпечують організацію благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Згідно із ст. 28 Закону України "Про регулювання місцебудівної діяльності" розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженому Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 № 244.
Згідно із ст. 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем. Фінансування заходів з благоустрою населених пунктів, утримання та ремонт об'єктів благоустрою здійснюється за рахунок коштів їх власників або користувачів, якщо це передбачено умовами відповідних договорів, а також за рахунок пайових внесків власників тимчасових споруд, розміщених на території об'єкта благоустрою, інших передбачених законом джерел фінансування (ст. 36 зазначеного Закону).
На виконання приписів Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" 28 вересня 2016 року Маріупольською міською радою рішенням від 28.09.2016 року № 7/11-729 затверджено "Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності". За змістом вказаного Положення, діючого на час підписання між сторонами спірного договору, порядок користування об'єктом благоустрою передбачав подання суб'єктом господарювання відповідної заяви до Комісії з питань користування об'єктами благоустрою на території м. Маріуполя.
За змістом п.п. 3.6, 3.7 вказаного Положення, після прийняття відповідного рішення, протягом 15 робочих днів суб'єкту господарювання пропонується підписати договір щодо пайової участі в користуванні об'єктами благоустрою за типовою формою наведеною в додатку 5 до Положення та зберігається за останнім право відмовитися від укладання договору.
Суду не надано доказів про визнання зазначеного рішення Ради незаконним або недійсним, тому суд враховує його розгляді цієї справи.
У відповідності до зазначеного Положення, розміщенню тимчасової споруди передує укладання договору про пайову участь в користуванні об'єктом благоустрою, залишаючи за суб'єктом підприємницької діяльності право розмістити тимчасову споруду протягом строку дії договору.
Як зазначає позивач, та не заперечує відповідач, між сторонами 01 грудня 2016 року був укладений договір № 365-001 щодо пайової участі в користуванні об'єктом благоустрою. Оскільки сторонами не доведено іншого, суд виходить з того, що при підписанні договору сторони діяли вільно.
Відповідно до ч. 1 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Таке імперативне врегулювання договірних відносин, усуває будь-які сумніви щодо юридичного значення умов договору: вони є юридично обов'язковими, гарантують право учасникам договірних відносин бути впевненими в тому, що кожна із сторін має виконувати умови договору належним чином, а цивільні права, що ґрунтуються на його умовах, підлягають захисту в тій же мірі і в той же спосіб, що і права, які прямо передбачені актами цивільного законодавства або випливають із них.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач, скориставшись правами та свободами, наданими чинним законодавством України, добровільно уклав Договір щодо пайової участі в користуванні об'єктом благоустрою, а отже погодився з усіма наслідками, які можуть настати у разі невиконання зобов'язань за Договором. Не обмежуючись строком розміщення тимчасової споруди, відповідач висловив намір її розмістити протягом строку дії договору про пайову участь та сплатити позивачеві 18 924, 00 грн., які зобов'язався внести рівними частинами протягом 12 місяців.
Як вбачається з умов спірного Договору, останній передбачає два шляхи у випадку порушення відповідачем (замовником) зобов'язань за Договором. Відтак, п. 3.4 Договору надає право розірвання Договору в односторонньому порядку у разі двомісячної несплати пайової участі. Разом з тим, п. 5.2 Договору зобов'язує контрагентів письмово повідомити одне одного про таку ініціативу за 30 календарних днів до моменту розірвання правочину.
Окрім викладеного вище, п. 3.1 Договору надає право уповноваженому органу (позивачу) здійснити заходи про стягнення коштів у встановленому порядку.
Враховуючи, що сторонами не надано доказів розірвання Договору або направлення повідомлення про намір його розірвати, а також факт подання позову про стягнення коштів за Договором, суд дійшов висновку про те, що позивач, користуючись наданими йому правами згідно з чинним законодавством та умовами спірного договору, обрав належний спосіб захисту та правомірно вимагає стягнути кошти з відповідача.
Як зазначає позивач та не спростовує відповідач, останній має заборгованість у розмірі 18 924, 00 грн.
Виходячи з принципу змагальності сторін у господарському процесі, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається (стаття 74 ГПК України). Позивачем в межах укладеного договору доведено розмір заборгованості відповідача, останній , в свою чергу, не спростував позовні вимоги належними доказами, у зв'язку з чим суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
У відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати стягуються з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
Позовні вимоги Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення 18 924,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Маріупольської міської ради заборгованість в сумі 18 924,00 грн. та витрати на оплату судового збору в сумі 2 102,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Вступну та резолютивну частину рішення складено та підписано 20.08.2020.
Повний текст рішення складено та підписано - 20.08.2020.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Позивач: Маріупольська міська рада (87555, м. Маріуполь, Донецька область, пр. Миру, 70, код ЄДРПОУ 33852448).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Суддя О.М. Сковородіна