Справа №461/6324/20
25 серпня 2020 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р. за участю прокурора Олініченка В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження: м. Львів; місце реєстрації та місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце роботи: Департамент екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації; посада: начальник відділу; паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-9-2 КУпАП України,-
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, всупереч вимогам статті 42 цього Закону порушив законодавство у сфері оцінки впливу на довкілля, а саме: у порушення вимог статті 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та підпункту 2 пункту 11 Посадової інструкції начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації не забезпечив ефективне і своєчасне виконання покладених на відділ завдань щодо видачі в установленому порядку висновку з оцінки впливу на довкілля Санаторій «Прикордонник - Немирів» (військова частина НОМЕР_2 ) (повідомлення про планову діяльність товариства №201852704) відповідно до законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля, порушив встановлені законодавством процедуру та строки здійснення оцінки впливу на довкілля, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-9-2 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 обіймаючи посаду начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, всупереч вимогам статті 42цього Закону порушив законодавство у сфері оцінки впливу на довкілля, а саме: у порушення вимог статті 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та підпункту 2 пункту 11 Посадової інструкції начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації не забезпечив ефективне і своєчасне виконання покладених на відділ завдань щодо видачі в установленому порядку висновку з оцінки впливу на довкілля ПП «СА-НЕКО» (повідомлення про планову діяльність товариства №20194123423) відповідно до законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля, порушив встановлені законодавством процедуру та строки здійснення оцінки впливу на довкілля, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-9-2 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 обіймаючи посаду начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, всупереч вимогам статті 42цього Закону порушив законодавство у сфері оцінки впливу на довкілля, а саме: у порушення вимог статті 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та підпункту 2 пункту 11 Посадової інструкції начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації не забезпечив ефективне і своєчасне виконання покладених на відділ завдань щодо видачі в установленому порядку висновку з оцінки впливу на довкілля ТОВ «ГЕО-НАДРА-ІНВЕСТ» (повідомлення про планову діяльність товариства №201811192182) відповідно до законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля, порушив встановлені законодавством процедуру та строки здійснення оцінки впливу на довкілля, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-9-2 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 факт правопорушення визнав та просив не застосувати суворого адміністративного стягнення.
Прокурор Олініченко В. підтримав протоколи у повному обсязі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-9-2 КУпАП та визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-9-2 КУпАП, та призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Заслухавши думку прокурора про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-9-2 КУпАП, пояснення ОСОБА_1 , перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність у діях останньої складу корупційного діяння.
Факт правопорушення підтверджується наступними даними:
1.протоколів № 403 від 10.08.2020 та №402 від 10.08.2020 та №401 від 10.08.2020;
2.висновку з оцінки впливу на довікілля;
3.посадової інструкції ОСОБА_1 ;
4.іншими документами.
Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною 6 статті 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (далі - Закон № 2059-VIII), визначено, що висновок з оцінки впливу на довкілля надається суб'єкту господарювання безоплатно протягом 25робочих днів з дня завершення громадського обговорення, а в разі здійснення процедури оцінки транскордонного впливу - з дня завершення цієї процедури та затвердження рішення про врахування результатів оцінки транскордонного впливу на довкілля. До висновку з оцінки впливу на довкілля додається звіт про громадське обговорення.
Відповідно до частини 7 статті 9 цього Закону, уповноважений територіальний орган оприлюднює висновок з оцінки впливу на довкілля протягом трьох робочих днів з дня його прийняття у спосіб та в порядку, визначені статтею 4 цього Закону, та протягом цього ж строку вносить його до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля.
За порушення встановленої законодавством процедури та строків здійснення оцінки впливу на довкілля, втручання у підготовку та надання висновку з оцінки впливу на довкілля чи рішення про врахування результатів оцінки транскордонного впливу на довкілля, відмова уповноваженим законом територіальним органом, уповноваженим законом центральним органом виконавчої влади у видачі висновку з оцінки впливу на довкілля з підстав, не встановлених законом передбачено адміністративну відповідальність визначену статтею 172-9-2 глави 13-А «Адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією» КУпАП.
Приміткою до статті визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "б" пункту 2 частини першої статті З Закону України "Про запобігання корупції".
Відповідно до вимог статті 42 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, сумлінно, компетентно, вчасно, результативно і відповідально виконують службові повноваження та професійні обов 'язки, рішення та доручення органів і осіб, яким вони підпорядковані, підзвітні або підконтрольні, не допускають зловживань та неефективного використання державної і комунальної власності.
Крім цього, згідно з приписами частини 2 статті 4 Закону № 2059-V11I, повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, оголошення про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля, інформація про висновок з оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планованої діяльності (із зазначенням органу, номера та дати їх прийняття) оприлюднюються шляхом розміщення на офіційному веб-сайті в мережі Інтернет уповноваженого територіального органу, а у випадках, визначених частинами 3 і 4 статті 5 цього Закону, - на офіційному веб-сайті уповноваженого центрального органу із зазначенням дати офіційного оприлюднення документа.
Частиною 10 статті 4 Закону №2059-VIII визначено, що уповноважений центральний орган веде Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля. Інформація, внесена до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, є відкритою, вільний доступ до неї забезпечується через мережу Інтернет. Порядок ведення Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 26 Порядку ведення Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, затвердженого постановою КМУ від 13 грудня 2017 року №1026, внесення інформації та документів до Реєстру здійснюють працівники уповноваженого територіального органу або уповноваженого центрального органу через електронний кабінет Реєстру після їх авторизації в системі.
Відповідно до пункту 1, саме Порядок передачі документації для надання висновку з оцінки впливу на довкілля та фінансування оцінки впливу на довкілля визначає механізм передачі суб'єктом господарювання Мінекоенерго (далі - уповноважений центральний орган) або обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям (відповідному підрозділу з питань екології та природних ресурсів), органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів (далі - уповноважений територіальний орган) документації для надання висновку з оцінки впливу на довкілля, вимоги до форми, складу та її змісту та фінансування оцінки впливу на довкілля.
Пунктами 2 та 6 Порядку передбачено перелік необхідних документів, які суб'єкт господарювання подає через електронний кабінет Реєстру в рамках процедури ОВД.
Відповідно до пункту 10 Порядку з метою підтвердження цілісності електронних документів та ідентифікації суб'єктів господарювання усі документи та інша інформація, що вносяться суб'єктом господарювання через електронний кабінет Реєстру, подаються з використанням електронного цифрового підпису відповідно до вимог Закону України "Про електронний цифровий підпис ".
Згідно з пунктом 25 цього ж Порядку, Звіт з оцінки впливу на довкілля, а також усі інші документи щодо конкретної планованої діяльності, що були створені у процесі здійснення оцінки впливу на довкілля, зберігаються в Реєстрі у вільному доступі через веб-сайт Реєстру протягом усього часу провадження планованої діяльності, але не менш як п'ять років з дня видачі рішення про провадження планованої діяльності.
В ході розгляду матеріалів звернення редактора інформаційно-аналітичного видання «GreenPost» ОСОБА_2 від 01.07.2020 щодо можливого факту порушення службовими особами Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації встановленої Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» процедури та строків здійснення оцінки впливу на довкілля та опублікування висновків про оцінку впливу на довкілля для Санаторій «Прикордонник - Немирів» (військова частина НОМЕР_2 ) (надійшло на адресу Управління стратегічних розслідувань у Львівській області 03.07.2020) в Єдиному реєстрі оцінки впливу на довкілля виявлено порушення строків опублікування звіту про громадське обговорення та висновку про оцінку впливу на довкілля для Санаторій «Прикордонник - Немирів» (видобування на Немирівському 2 родовищі корисних копалин - мінеральних вод для лікувальних потреб).
Так, згідно зданими опублікованими в Реєстрі повідомлення про планову діяльність зазначеного товариства оприлюднено 07 травня 2018 року з наданням справі № 201852704. Звіт з оцінки впливу на довкілля (ОВД) та оголошення про початок громадського обговорення звіту оприлюднено 06 вересня 2018 року. Громадське обговорення по справі з оцінки впливу на довкілля ГІП «СА-НЕКО» (№ 20194123423) закінчилось 14 жовтня 2018 року, тобто становило 35 робочих днів (дата офіційного оприлюднення оголошення про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля у Реєстрі - 06 вересня 2018 року). Кінцева дата видачі висновку з ОВД згідно із вимогами Закону № 2059-VIII - 20 листопада 2018 року (висновок департаменту екології та природних ресурсів від 01 лютого 2019 року № 03.02-20187121221/2 «Про оцінку впливу на довкілля»).
Фактично висновок підписаний директором департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації Гречаником Р.М 01 лютого 2019 року та підписаний ОСОБА_1 01 лютого 2019 року, і не опублікований в Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля, що призвело до порушення визначених Законом № 2059-VIII процедури та строку його опублікування у Єдиному реєстрі.
Таким чином, уся процедура ОВД здійснюється через Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля, що функціонує у вільному доступі.
Окрім того, саме Єдиним реєстром фіксуються дати офіційного оприлюднення документів у Реєстрі.
В своїх поясненнях ОСОБА_1 визнав, що порушив термін видачі висновку з ОВД Санаторій «Прикордонник - Немирів» (військова частина НОМЕР_2 ) (номер у Реєстрі - 201852704) і не був опублікований в Єдиномі реєстрі з оцінки впливу на довкілля.
Опитані з даного приводу директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації Гречаник P.M. зазначив, що за справою з оцінки впливу на довкілля Санаторій «Прикордонник - Немирів» (військова частина НОМЕР_2 ) (номер у Реєстрі - 201852704) виконавцем у вказаній справі було визначено начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації Сороку Н.Л.
В ході розгляду звернення також з'ясовано, що ОСОБА_1 призначений на посаду начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації № 319/о/8-16від 12 березня 2016 року.
Відповідно до Посадової інструкції, затвердженої директором департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації 03 липня 2018 року, посаду начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації віднесено до посад державної служби.
Таким чином, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті З Закону ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно із пунктом 5.5 Положення про Департамент екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації (надалі - Департамент), до основних завдань Департаменту належить реалізація державної політики та управління у сферах, здійснення оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки на території Львівської області.
Відповідно до Положення про відділ екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації одним із основних завдань є організація впливу на довкілля відповідно до законодавства.
Посадовою інструкцією передбачено, що начальник відділу здійснює керівництво діяльністю відділу, несе персональну за невиконання покладених на відділ завдань; здійснює контроль за дотриманням встановлених термінів та порядком проведення оцінки впливу на довкілля, здійснює, за погодженням керівництва Департаменту, видачу висновків з оцінки впливу на довкілля або рішення про відмову у видачі висновку з оцінки впливу на довкілля, (пп. 6, 11 пункт 2 «Функції»). Із вказаною інструкцією ОСОБА_1 ознайомлений у день її затвердження.
Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до статті 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 65 Закону №1700-VII за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-9-2 КУпАП, є формальним. Суб'єктивна сторона цього правопорушення визначається ставленням особи до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.
ОСОБА_1 ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII, пов'язаними з проходженням державної служби. Таким чином ОСОБА_1 усвідомлював відповідальність та наслідки порушення вимог, встановлених законодавством.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, всупереч вимогам статті 42 цього Закону, статті 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», порушив законодавство у сфері оцінки впливу на довкілля у справі Санаторій «Прикордонник - Немирів» (повідомлення про планову діяльність товариства №20194123423), порушив встановлені законодавством процедуру та строки здійснення оцінки впливу на довкілля, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-9-2 КУпАП.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата підписання ОСОБА_1 висновку з оцінки впливу на довкілля у справі з оцінки впливу на довкілля Санаторій «Прикордонник - Немирів» (військова частина НОМЕР_2 ) (номер у Реєстрі - 201852704), тобто 01 лютого 2019 року.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-9-2 КУпАП, є Львівська обласна державна адміністрація за адресою: м.Львів, вул. Володимира Винниченка, 18, оскільки ОСОБА_1 перебував на посаді начальника відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводженнями з відходами управління регулювання природокористування департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації.
Фактичним моментом виявлення правопорушення слід вважати дату з'ясування всіх необхідних даних для встановлення ознак вчинення правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення.?
Тобто датою виявлення правопорушення слід вважати дату складання цього протоколу.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (;проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статті 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення, відповідальність за які передбачено статтею 172-9-2 цього Кодексу мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-9-2 КУпАП.
Вирішуючи питання притягнення до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обтяжуючих обставин, тому суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення щодо ОСОБА_1 у виді штрафу в розмірі, визначеному санкцією ч.1 ст. 172-9-2 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 420,4 грн.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.33, 36, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-9-2 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 420,40 грн. судового збору.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р.Волоско.