П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25 серпня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/3325/20
Головуючий в 1 інстанції: Балан Я.В. Дата і місце ухвалення: 19.06.2020р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
при секретарі - Рябоконь Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В квітні 2020 року товариство з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №006/21-32935905 від 06.02.2020р., яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 250 000,00 грн.
Позов обґрунтовувало тим, що спірним податковим повідомленням-рішенням Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі необґрунтовано застосовано до ТОВ «КАТРАН» штрафні санкції за реалізацію товариством у період з 01.07.2019р. по 08.07.2019р. дизельного пального за готівку без отримання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, оскільки на виконання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» ТОВ «КАТРАН» своєчасно звернулось з пакетом документів для отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним. Саме відсутність своєчасно прийнятого механізму, не доведення до регіональних ГУ ДФС областей організаційних заходів щодо порядку видачі ліцензій, призвело до несвоєчасного отримання ліцензії позивачем. Всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання певної сфери суспільних відносин покладаються саме на державу. Також, позивач посилався на те, що спірне податкове повідомлення-рішення прийняте суб'єктом владних повноважень без дотримання абз.7 п.58.1 ст.58 Податкового кодексу України щодо змісту оформлення порушення та прийняття акту індивідуальної дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, ТОВ «КАТРАН» подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення від 19.06.2020р. з прийняттям нового судового рішення - про задоволення позову
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач зазначив, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки посиланням позивача на факт неправомірного прийняття відповідачем рішення про застосування фінансових санкцій №000006/21-22-32-32935905 від 22.10.2019р., а також на факт наступного прийняття податкового повідомлення-рішення №006/21-32935905 від 06.02.2020р. за одне і те ж порушення. Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», визначається Порядком, затвердженим постановою КМУ від 02.06.2003р. №790, яким передбачено процедуру стягнення штрафів виключно за рішенням суду.
Також, апелянт посилається на залишення судом першої інстанції поза увагою відсутність у контролюючого органу з 01.07.2019р. повноважень по виконанню функцій щодо здійснення ліцензування діяльності пального. Крім того, судом першої інстанції не враховано доводи ТОВ «КАТРАН» на неправомірність залишення податковим органом без розгляду скарги товариства на податкове повідомлення-рішення №006/21-32935905 від 06.02.2020р.
Апелянт просить суд апеляційної інстанції врахувати, що відсутність своєчасно прийнятого механізму, не доведення до регіональних ГУ ДФС областей організаційних заходів щодо порядку видачі ліцензій, призвело до несвоєчасного отримання ТОВ «КАТРАН» ліцензій по 18 АЗС. Держава створила суб'єктам підприємницької діяльності завідомо «не перебійні труднощі» щодо підготовки пакету документів для отримання ліцензії.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що основним видом діяльності ТОВ «КАТРАН» є роздрібна торгівля пальним (код КВЕД 47.30).
10.07.2019р. Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі позивачу видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (реєстраційний номер 21030314201900190) терміном дії з 10.07.2019р. до 10.07.2024р.
На підставі наказу №44 від 04.09.2019р. «Про проведення фактичних перевірок» та направлень на перевірку №011 та №012 від 16.09.2019р., у відповідності до законів України №481/95-ВР від 19 грудня 1995 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», №265/95-ВР від 06 липня 1995 року «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, з метою контролю за дотриманням вимог діючого законодавства у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, 17.09.2019р. Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі проведено фактичну перевірку АЗС, розташованої за адресою: Херсонська область, м. Херсон, автодорога Херсон-Джанкой-Феодосія-Керч (М-17), 8км+500м, яка належить суб'єкту господарювання ТОВ «КАТРАН».
За результатами перевірки відповідачем складено Акт (довідку) №004/21-22-40-32935905 від 17 вересня 2019 року, про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального, яким зафіксовано порушення товариством вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Зокрема, в акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено факт реалізації ТОВ «КАТРАН» за період з 01.07.2019р. по 08.07.2019р. пального (дизельне паливо ДП Евро 5, вартістю 25,68 гривень/літр) за готівку, без отримання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Розрахункові операції з продажу пального у вказаний період підтверджуються витягом почекової передачі з підсистеми АІС «Податковий блок».
На підставі акту перевірки №004/21-22-40-32935905 від 17.09.2019р. Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі було прийнято рішення №000006/21-22-32-32935905 від 22.10.2019р. про застосування до ТОВ «КАТРАН» фінансових санкцій, на підставі абзацу 9 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», у розмірі 250000,00 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням про застосування фінансових санкцій ТОВ «КАТРАН» оскаржило його у адміністративному порядку до Державної податкової служби України.
Рішенням Державної податкової служби України «Про результати розгляду скарги» №4185/6/99-000705-06-06 від 03.02.2020р. скаргу ТОВ «КАТРАН» задоволено частково. Зокрема, скасовано рішення №000006/21-22-32-32935905 від 22.10.2019р. про застосування до ТОВ «КАТРАН» фінансових санкцій та зазначено, що Головному управлінню ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі належить винести нове податкове повідомлення-рішення на підставі акта перевірки, з урахуванням вимог Податкового кодексу України та цього рішення.
06.02.2020р. Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийнято податкове повідомлення-рішення №006/21-32935905, яким на підставі пункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового Кодексу України і статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995р., до ТОВ «КАТРАН» застосовано фінансові санкції у розмірі 250000,00 грн.
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням №006/21-32935905 від 06.02.2020р., ТОВ «КАТРАН» оскаржило його у адміністративному порядку до Державної податкової служби України.
Листом від 27.02.2020р. №11256/99-00-08-05-06-06 скаргу ТОВ «КАТРАН» залишено без розгляду, з посиланням на те, що питання, порушенні у скарзі платника податків, вже були розглянуті ДПС України по суті.
Не погоджуючись з правомірністю податкового повідомлення-рішення №006/21-32935905 від 06.02.2020р. ТОВ «КАТРАН» звернулося з даним позовом до суду про його скасування.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог товариства, виходив з того, що ТОВ «КАТРАН» не заперечується факт реалізації за період з 01.07.2019р. по 08.07.2019р. пального (дизельне паливо ДП Евро 5, вартістю 25,68 гривень/літр) за готівку, без отримання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Суд першої інстанції не прийняв до уваги посилання позивача на те, що призначивши дату подання заяв та інших документів на отримання ліцензії лише з 12.06.2019р., вищий фіскальний орган, всупереч положенням Закону №481/95-ВР, позбавив суб'єктів господарювання права на отримання вказаного дозвільного документа саме 01.07.2019р., зазначивши, що позивач не надав суду жодного доказу на підтвердження факту звернення до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі 12 червня 2019 року, що давало б йому беззаперечне право на отримання ліцензії з 01.07.2019р.
Щодо посилань позивача на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте суб'єктом владних повноважень без дотримання абз.7 п.58.1 ст.58 Податкового кодексу України щодо змісту оформлення порушення та прийняття акту індивідуальної дії, то суд першої інстанції також визнав їх необґрунтованими, вказавши, що при розгляді податкових спорів перевага надається змісту документа порівняно з його зовнішньою формою.
Також, суд першої інстанції відхилив посилання ТОВ «КАТРАН» на подвійне притягнення його до відповідальності за одне й те ж саме порушення, як такі, що спростовуються матеріалами справи.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову ТОВ «КАТРАН» виходячи з наступного.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон №481/95-ВР).
Відповідно до ст.1 вказаного Закону роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Законом України від 23 листопада 2018 року №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» (далі - Закон №2628-VIII) внесено зміни, зокрема, і у статтю 15 Закону №481/95-ВР. Цією статтею визначено правила імпорту, експорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним та зберігання пального. Нормами зазначеної статті запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Зазначені зміни набирали чинності з 01 липня 2019 року.
За змістом статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Як зазначалося колегією суддів, актом перевірки Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі №004/21-22-40-32935905 від 17.09.2019р. зафіксовано факт реалізації ТОВ «КАТРАН» за період з 01.07.2019р. по 08.07.2019р. пального (дизельне паливо ДП Евро 5, вартістю 25,68 гривень/літр) за готівку, без отримання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Позивач не заперечує факт реалізації пального у період з 01.07.2019р. по 08.07.2019р. на АЗС, розташованій за адресою: Херсонська область, м. Херсон, автодорога Херсон-Джанкой-Феодосія-Керч (М-17), 8км+500м, за відсутності ліцензії на роздрібну торгівлю пальним.
Натомість, ТОВ «КАТРАН» стверджує, що ним у визначені законом строки було здійснено усі дії для отримання відповідної ліцензії, однак, контролюючим органом ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (реєстраційний номер 21030314201900190) видано терміном дії з 10.07.2019р. Зазначене, за твердженнями апелянта, свідчить про те, що фіскальний орган фактично втрутився у господарську діяльність позивача, чим порушив конституційне право товариства на ведення господарської діяльності та позбавив права роздрібної торгівлі пальним безперервно - з 01.07.2019р.
Колегія суддів не приймає до уваги такі доводи апелянта, оскільки матеріалами справи підтверджено, що із заявою про отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним за адресою: Херсонська область, м. Херсон, автодорога Херсон-Джанкой-Феодосія-Керч (М-17), 8км+500м, ТОВ «КАТРАН» звернулось до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі тільки 02 липня 2019 року.
Подану заяву розглянуто відповідачем у строк, встановлений ст.15 Закону №481/95-ВР (не пізніше 20 календарних днів) та видано 10.07.2019р. ТОВ «КАТРАН» відповідну ліцензію.
Більше того, як правильно зазначив суд першої інстанції, правомірність дій контролюючого органу щодо видачі ліцензії №21030314201900190 із терміном дії з 10.07.2019р. до 10.07.2024р. не є предметом розгляду у даній адміністративній справі.
Водночас, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що законодавство України не встановлює обов'язок для контролюючого органу видавати ліцензію безпосередньо з 01.07.2019р.
Закон України від 23.11.2018р. №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», яким фактично запроваджено ліцензування діяльності із роздрібної торгівлі пальним, був опублікований у офіційних виданнях до 01.01.2019р. (Відомості Верховної Ради України 12.12.2018, Голос України 12.12.2018р.), а тому відповідні суб'єкти господарювання мали змогу завчасно ознайомитись з запровадженими змінами та звернутися до органів ДФС з питання отримання відповідних ліцензій з 01.07.2019р.
Тобто, здійснюючи реалізацію пального у період з 01.07.2019р. по 08.07.2019р. ТОВ «КАТРАН» достеменно знало, що відповідна діяльність підлягає ліцензуванню, однак у товариства відсутня ліцензія на роздрібну торгівлю пальним.
За таких обставин, посилання апелянта на відсутність своєчасно прийнятого механізму, не доведення до регіональних ГУ ДФС областей організаційних заходів щодо порядку видачі ліцензій, що призвело до несвоєчасного отримання ТОВ «КАТРАН» (по 18 АЗС) ліцензій, колегія суддів вважає необґрунтованими та безпідставними.
Згідно з частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Абзацом дев'ятим частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.
Частиною четвертою статті 17 Закону №481/95-ВР визначено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019р. «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» було постановлено: утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; установити, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України4; визначити територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до додатків 1, 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019р. №537 утворено Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та реорганізовано Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019р. №682-р «Питання Державної податкової служби» вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 р. №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, станом на дату проведення фактичної перевірки позивача, органи ДФС не виконують функції з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, саме до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі перейшли повноваження по прийняттю рішень про стягнення штрафів, передбачених ч.2 ст. 17 Закону №481/95-ВР.
Посилання позивача на порушення, на його думку, порядку розгляду скарги на податкове повідомлення-рішення №006/21-32935905 від 06.02.2020р., як на підставу для його скасування, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки предметом розгляду адміністративної справи є податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, а не рішення Державної податкової служби України про залишення скарги без розгляду.
На підставі акту фактичної перевірки було встановлено порушення, а саме продаж пального без наявної ліцензії, рішенням ДПС України рішення від 22.10.2019р. №000006/21-22-32-32935905 про застосування штрафної санкції було скасовано у зв'язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. № 790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»» не визначений порядок його винесення.
Таким чином, скасовано рішення від 22.10.2019р. №000006/21-22-32-32935905 з підстав не вірного формального його оформлення відповідачем за результатами акту перевірки, однак саме порушення (продаж пального без ліцензії) не скасовано.
Відповідно до п.2 Розділу 2 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015р. №1204 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016р. за № 124/28254, у випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за такими формами: «С» - у разі застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та/або пені за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, в тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (додаток 10).
Згідно пп.14.1.157 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Згідно п.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Що стосується зауваження апелянта на недотримання відповідачем форми прийнятого рішення, то колегія суддів зазначає, що якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення.
Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 11.09.2018р. у справі №826/11623/16 (провадження №К/9901/50453/18), який зазначив, що при розгляді податкових спорів перевага надається змісту документа порівняно з його зовнішньою формою.
Крім того, Податковий кодекс України не містить застережень щодо безумовної протиправності податкових повідомлень-рішень внаслідок порушення форми таких рішень.
За таких обставин у даному випадку відсутній об'єкт судового захисту, оскільки правові наслідки для позивача породжує саме податкове повідомлення-рішення, а не можливе недотримання форми такого податкового повідомлення-рішення окремо від його оскарження.
На підставі викладеного у сукупності колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №006/21-32935905 від 06.02.2020р. прийняте відповідачем у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, в зв'язку з чим заявлені позивачем позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, ґрунтуються на посиланнях, які судом першої інстанції правомірно не прийнято до уваги, а тому підстав для задоволення скарги ТОВ «КАТРАН» та скасування рішення суду першої інстанції від 19 червня 2020 року не вбачається.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 308, 310, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 25 серпня 2020 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук