ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
18 серпня 2020 року №640/16143/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправним наказу в частині, зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Київській області (також далі - відповідач, ГУ НП в Київській області), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним наказ відповідача від 10.03.2017 р. №181 о/с в частині присвоєння спеціального звання ОСОБА_1 "рядового поліції";
- внести зміни до наказу відповідача від 10.03.2017 р. №181 о/с в частині присвоєння спеціального звання ОСОБА_1 та замінити слова "рядовий поліції" на слова "майор поліції";
- зарахувати до вислуги років для отримання чергового спеціального звання "полковник поліції" термін проходження служби ОСОБА_1 у 01 рік 02 місяці 04 дні до строку який ОСОБА_1 проходить зараз до призначення спеціального звання "полковник поліції".
Ухвалою суду від 22.07.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі №640/16143/20 (далі - справа), яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем протиправно присвоєно оскаржуваним наказом ОСОБА_1 спеціальне звання "рядовий поліції", чим порушено законні права та інтереси позивача.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки оскаржуваний наказ прийнято ним на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
З 15.08.2000 року ОСОБА_1 перебуває у військах та органах МВС України.
Відповідно до Послужного списку ОСОБА_1 , наказом НАВСУ №417 від 17.07.2000 р. позивачу присвоєно спеціальне звання «рядовий міліції».
Наказом НАВСУ №114 від 23.02.2002 р. позивачу присвоєно спеціальне звання «молодший сержант».
Згідно наказу НАВСУ від 25.06.2004 р. №50ДСК ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «лейтенант міліції».
Відповідно до наказу ГУ МВС №202 о/с від 01.07.2006 р. позивачу присвоєно спеціальне звання «старший лейтенант міліції».
Спеціальне звання «капітан міліції» позивачу присвоєно 30.06.2009 р. за наказом ГУ МВС України в м. Києві за №573о/с.
Спеціальне звання «майор міліції» присвоєно позивачу на підставі наказу ГУ МВС України в м. Києві від 27.06.2012 р. №351 о/с.
06.11.2015 р. згідно з п. 9 розділу XI ЗУ «Про Національну поліцію» та пп. «з» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ОСОБА_1 був звільнений в запас Збройних сил України за Наказом ГУМВС України в м. Києві №1027 о/с від 06.11.2015 р.
Відповідно до наказу ГУНП №18о/с від 07.11.2015 р. присвоєно спеціальне звання «майор поліції».
Відповідно до наказу ГУ НП у м. Києві від 08.12.2015 р. за №101 ОСОБА_1 було звільнено з Національної поліції у спеціальному званні «майор поліції» з посади начальника відділу у складі управлянні карного розшуку кримінальної поліції ГУНП у м. Києві.
Наказом ГУ НП в Київській області від 10.03.2017 р. №181 о/с ОСОБА_1 було повторно прийнято на службу в поліцію на посаду середнього поліцейського складу із присвоєнням спеціального звання «рядовий поліції».
У подальшому, позивач направлений для проходження первинної професійної підготовки поліцейських до Національної академії внутрішніх справ у період із 13.03.2017 р. по 13.07.2017 р.
23.08.2017 р. ОСОБА_1 наказом ГУНП №591о/с призначений на посаду начальника відділу розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами Управління карного розшуку.
У період з 01.11.2018 р. по 29.01.2019 р. ОСОБА_1 було направлено на стажування, відповідно до листа Голови Національної поліції України «Про кадрові призначення в системі МВС України» за №8411/01/12-2017 щодо необхідності проходження стажування в Головних управліннях Національної поліції в Донецькій та Луганській обл. особам, які раніше проходили службу.
Спеціальне звання «майор поліції» присвоєне позивачу 30.11.2018 р. відповідно до наказу Національної поліції України №1161 о/с від 30.11.2018 р.
15.03.2019 р. наказом ГУ НП в Київській області від 15.03.2019 р. №137о/с ОСОБА_1 призначений заступником начальника відділу поліції - начальником сектору кримінальної поліції Обухівського відділу поліції ГУ НП в Київській області.
Спеціальне звання «підполковник поліції» присвоєно ОСОБА_1 12.04.2019 р. згідно наказу Національної поліції України №372о/с.
17.05.2019 р. ОСОБА_1 призначений начальником відділу розкриття незаконних володінь транспортними засобами управління карного розшуку.
26.07.2019 р. ОСОБА_1 призначений начальником управління карного розшуку згідно наказу ГУ НП в Київській області від 26.07.2019 р. за №341о/с.
04.03.2020 р. відповідно до наказу ГУ НП в Київській області від 04.03.2020 р. за №72 о/с ОСОБА_1 призначений заступником начальника Головного управління Національної поліції в Київській області.
Відповідно до Довідки про надання інформації щодо присвоєння спеціальних звань ОСОБА_1 , виданої ГУ НП в Київській обл. від 09.06.2020 р., сукупний термін перебування ОСОБА_1 в званні «майор міліції» та «майор поліції» до звільнення зі служби становив 3 роки 05 місяців 14 днів.
Після поновлення в поліцію термін проходження служби ОСОБА_1 складає: від «рядового поліції» до «майора поліції» - 01 рік 08 місяців 20 днів; від «майора поліції» до «підполковника поліції» - 00 років, 04 місяці 12 днів.
09 червня 2020 р. Заступник начальника Головного управління Національної поліції в Київській області підполковник поліції Колесник Я.В. звернувся з рапортом до Начальника ГУ НП в Київській області полковника поліції А.Нєбитову, в якому просив усунути помилку, допущену у наказі ГУ НП в Київській області від 10.03.2017 р. №181 о/с при присвоєнні спеціального звання "рядовий поліції" замість "майор поліції".
За результатами розгляду вказаного вище рапорту ОСОБА_1 відповідач листом №1360/109/05/12-2020 від 10.06.2020 р. повідомив позивача, що порушення порядку присвоєння йому первинного спеціального звання «рядового поліції» при прийнятті на службу не вбачається.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 80 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), установлюються такі спеціальні звання середнього складу поліцейських: молодший лейтенант поліції; лейтенант поліції; старший лейтенант поліції; капітан поліції; майор поліції; підполковник поліції; полковник поліції.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4, 7, 8 ст. 81 Закону №580-VIII, первинні звання молодшого складу поліції присвоюються керівниками органів поліції, керівниками навчальних закладів, які здійснюють підготовку поліцейських, та науково-дослідних установ поліції, які приймають рішення про прийняття на службу в поліції, одночасно з рішенням про прийняття на службу та призначення на посаду.
Первинні спеціальні звання середнього складу поліції присвоює керівник поліції в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Громадянам, уперше прийнятим на службу в поліції, присвоюється звання рядового поліції, якщо відсутні визначені цим Законом підстави для присвоєння іншого спеціального звання.
Військовослужбовцям та громадянам, які мають військові або спеціальні звання, класні чини, під час прийняття на службу в поліції присвоюються первинні спеціальні звання поліції, відповідні наявним у них військовим або спеціальним званням, класним чинам, у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Громадянам, які були звільнені зі служби в поліції, під час повторного прийняття на службу присвоюється спеціальне звання поліції, яке вони мали на момент звільнення.
Виходячи з того, що позивач при звільненні 08.12.2015 р. зі служби в поліції перебував у спеціальному званні «майор поліції», а тому при повторному прийнятті на службу йому повинно було присвоєно спеціальне звання поліції, яке він мав на момент звільнення - «майор поліції», у зв'язку з чим позовні вимоги щодо визнання протиправним наказу відповідача від 10.03.2017 р. №181 о/с в частині присвоєння спеціального звання ОСОБА_1 "рядового поліції" та щодо внесення змін до вказаного наказу в частині присвоєння спеціального звання ОСОБА_1 та замінити слова "рядовий поліції" на слова "майор поліції" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо решти позовних вимог суд зазначає наступне.
За змістом пункту 12 Перехідних та Прикінцевих положень Закону №580-VIII, працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань, зокрема, майор міліції - майор поліції.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2016 №177 затверджений Порядок присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань (далі - Порядок №177).
Відповідно до п.п. 3, 5, 12, 15 Розділу І Порядку №177 визначено, що первинні спеціальні звання поліції присвоюються особам, уперше прийнятим або переведеним на службу в поліцію з інших органів державної влади, з наявним військовим або іншим спеціальним званням у порядку переатестування, після закінчення курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації).
Первинні спеціальні звання особам, зазначеним у пунктах 2, 3 цього розділу, присвоює Голова Національної поліції України.
Подання про присвоєння первинних спеціальних звань поліції особам, які проходять службу на посадах молодшого складу поліції, готуються кадровими підрозділами органів та підрозділів поліції для підготовки наказу по особовому складу.
Наказ про присвоєння спеціальних звань поліції видається один раз на місяць в останній робочий день місяця.
Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6 ст. 83 Закону №580-VIII, установлюються такі строки вислуги в спеціальних званнях поліції: капрал поліції - 1 рік; сержант поліції - 3 роки; молодший лейтенант поліції - 1 рік; лейтенант поліції - 2 роки; старший лейтенант поліції - 3 роки; капітан поліції - 4 роки; майор поліції - 4 роки; підполковник поліції - 5 років.
Громадянам, які були повторно прийняті на службу в поліції, до вислуги років у спеціальному званні зараховується строк вислуги у званні до звільнення зі служби.
Поліцейським, поновленим у спеціальному званні у зв'язку із скасуванням як незаконного наказу про присвоєння спеціального звання, до вислуги років для отримання чергового спеціального звання зараховується строк вислуги у спеціальному званні, що було їм присвоєно внаслідок видання незаконного наказу, а також строк вислуги в наявному спеціальному званні до видання незаконного наказу.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 84 Закону №580-VIII, достроково спеціальні звання можуть бути присвоєні в порядку заохочення після закінчення не менше половини визначеного строку вислуги в спеціальному званні (у разі дострокового присвоєння спеціального звання посмертно - незалежно від строку вислуги в попередньому спеціальному званні та займаній штатній посаді) у разі відповідності спеціального звання, що присвоюється, спеціальному званню, передбаченому займаною штатною посадою.
Чергові спеціальні звання поліції на один ступінь вище від спеціального звання, передбаченого займаною штатною посадою, можуть присвоюватися в порядку заохочення після закінчення не менше ніж півтора строку вислуги у попередньому спеціальному званні.
Враховуючи вищезазначене, зокрема, звертаючи увагу на те, що ОСОБА_1 , який мав спеціальне звання «майор поліції» на момент звільнення з органів внутрішніх справ 08.12.2015 року, після прийняття на службу в поліцію за конкурсом з 10.03.2017 року, мало бути присвоєне спеціальне звання «майор поліції», а не «рядовий поліції», а тому, необхідним є зобов'язання відповідача зарахувати до вислуги років для отримання чергового спеціального звання "полковник поліції" термін проходження служби ОСОБА_1 у 01 рік 02 місяці 04 дні до строку, який ОСОБА_1 проходить зараз до призначення спеціального звання "полковник поліції".
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправним наказу в частині, зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Суд також звертає увагу, що відповідно до вимог п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів, відтак, суд вважає за доцільне, задовольняючи позов, викласти зміст резолютивної частини постанови, з урахуванням специфіки позовних вимог, відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 2522,40 грн.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Київській області (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15; код ЄДРПОУ 40108616) про визнання протиправним наказу в частині, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним наказ Головного управління Національної поліції в Київській області від 10.03.2017 р. №181 о/с в частині присвоєння спеціального звання ОСОБА_1 "рядового поліції".
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Київській області від 10.03.2017 р. №181 о/с в частині присвоєння спеціального звання ОСОБА_1 та замінити слова "рядовий поліції" на слова "майор поліції".
4. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області зарахувати до вислуги років для отримання чергового спеціального звання "полковник поліції" термін проходження служби ОСОБА_1 у 1 рік 2 місяці 4 дні до строку, який ОСОБА_1 проходить до призначення спеціального звання "полковник поліції".
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір у розмірі 2522,40 грн. (дві тисячі п'ятсот двадцять дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко