Рішення від 21.08.2020 по справі 640/2980/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2020 року м. Київ № 640/2980/19

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Держгеокадастру у Київській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_2 з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії' Головного управління Держкомзему у Київській області щодо відмови у виправленні кадастрового номеру 3220881301:01:003:0063 на земельну ділянку площею 0,2300 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування жилого будинку, яка розташована в Бориспільському районі, Вишенська сільська рада, с. Вишеньки, яка належить ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).

- зобов'язати Головне управління Держкомзему у Київській області безоплатно виправити помилку, шляхом присвоєння нового кадастрового номера земельній ділянці площею 0,2300 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування жилого будинку, яка розташована в Бориспільському районі, Вишенська сільська рада, с. Вишеньки, власником якої є ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯА № 864212, реєстраційний номер 030532300803, виданого 09 грудня 2005 року.

Мотивуючи позовні вимоги тим, що що відповідач фактично відмовив позивачу у виправлення помилки за фактом присвоєння одного кадастрового номеру двом земельним ділянкам.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва суду від 25.02.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/2980/19, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну та наявні у нього докази, що стосуються спору.

Відповідач скористався своїм правом на надання відзиву у встановлений судом строк, в якому зазначив, що з доводами позивача не погоджується, а відповідач діяв у межах та спосіб визначений чинним законодавством, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,2300 га з цільовим призначенням - дня будівництва та обслуговування жилого будинку, яка розташована в Бориспільському районі, Вишенська сільська рада, с. Вишеньки, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку Серії ЯА № 864212, реєстраційний номер 030532300803, виданого 09 грудня 2005 року.

Згідно із планом меж земельної ділянки, затвердженим Головним управлінням Держкомзему у Київській області (Бориспільський РВ земельних ресурсів) земельній ділянці присвоєно кадастровий номер: 3220881301:01:003:0063.

При оформленні необхідних документів на вказану земельну ділянку, позивачці стало відомо, що кадастровий номер: 3220881301:01:003:0063, який присвоєно належній їй земельній ділянці, також присвоєно іншій земельній ділянці, площею 0,0780 га, яка належить ОСОБА_3 відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯБ № 507520, реєстраційний номер 030532300754, виданого 05 грудня 2005 року.

У 2018 році позивачка звернулася до Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру із зверненням, в жому просила внести зміни до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, що належить їй на праві власності та привести у відповідність дані (виправити помилково внесені дані), що стосується вказаної земельної ділянки.

14.09.2018 року вищезазначене звернення із додатками були скеровані до Головного управління Держгеокадастру у Київській області (надалі - Відповідач), який листом від 27.09.2018 року за № Р-1819/1-3221/6-18 проінформував позивачку про відсутність документації із землеустрою та відомостей у Державному земельному кадастрі про вищезазначені земельні ділянки.

За змістом вказаної відповіді вбачається, що відповідач фактично відмовив позивачу у виправлення помилки за фактом присвоєння одного кадастрового номеру двом земельним ділянкам та із посиланням на ч. 2 сг. 158 Земельного Кодексу України.

04.09.2018 року Головне територіальне Управління юстиції у Київській області проінформувало позивачку що згідно з даними Державного реєстру прав, право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3220881301:01:003:0063 зареєстровано за іншою особою.

Позивач не погоджуючись з такими діями та рішенням відповідача, звернулась до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Відносини, пов'язані з розглядом даної справи, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що перед бачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру регулюються Законом України «Про Державний земельний кадастр» від07.07.2011 №3613-VI (далі - Закон №3613-VI).

Частиною 1 ст. 1 Закону №3613-VI встановлено, що кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Положеннями ст. З Закону №3613-VI визначено, що Державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов'язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об'єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру.

Статтею 6 Закону №3613-VI врегульовано, що ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі.

Згідно з ч. 1 ст.37 Закону №3613-VI у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влада, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державною земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону №3613-VI у разі виявлення технічної помилки, допущеної в записах Державного земельного кадастру органом, що здійснює його ведення, зазначений орган у п'ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересовану особу.

Частиною 3 ст.37 Закону №3613-VI визначено, що виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах.

Згідно з ч. 4 ст.37 Закону №3613-VI виправлення інших помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації' із землеустрою, оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації'.

Положеннями ч. 5 ст. 37 Закону №3613-VI виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації' земель чи рішення суду.

У відповідності до ч.5 ст. 37 Закону №3613-VI інформація про виправлення технічних помилок не пізніше наступного дня з дня їх виправлення надається в письмовій формі власникам та користувачам земельних ділянок, а також третім особам, чиїх інтересів стосувалося виправлення помилок.

Процедура та вимога щодо ведення Державного земельного кадастру визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» від 17 жовтня 2012 року №1051. (далі - Порядок№1051)

Пунктом 3 Порядку №1051 встановлено, що Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях.

Документи в паперовій формі, які створюються під час ведення Державного земельного кадастру, витяги з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру, довідки, що містять узагальнену інформацію про землі (території), викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану), кадастрові плани земельних ділянок та інші документи створюються шляхом роздрукування їх електронної (цифрової) форми за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях.

Відповідно до п. 137 Порядку №1051 помилками у Державному земельному кадастрі є: 1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру;

технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру);

помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації' із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації' із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою);

помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії';

технічна помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель;

помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки;

помилка у застосуванні систем координат для земельних ділянок, які були зареєстровані до 01 січня 2013 року та перенесені до Державного земельного кадастру.

Відомості про земельну ділянку та інші об'єкти Державного земельного кадастру у разі виправлення помилки щодо реєстрації' земельної ділянки або виправлення помилкового перенесення відомостей про земельну ділянку з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру та у разі скасування державної реєстрації' земельної ділянки або виправлення помилки щодо інших об'єктів Державного земельного кадастру:

- набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; - відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; - зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.

Згідно з п.157 Порядку №1051 у разі виявлення органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, помилки у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці (в тому числі після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації' із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 01 січня 2013 року до Державного фонду документації' із землеустрою) зазначений орган у п'ятиденний строк з моменту виявлення помилки:

складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30;

безоплатно виправляє помилку в кадастровому номері шляхом присвоєння земельній ділянці за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру нового кадастрового номера, наступного за останнім у відповідному кадастровому кварталі;

письмово повідомляє про це власникам, користувачам відповідної земельної ділянки за формою згідно з додатком 31.

Відповідно до п. 158 Порядку №1051 помилки, допущені у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії', підлягають виправленню у Державному земельному кадастрі після їх виправлення у відповідних кадастрах та інформаційних системах.

Положеннями п. 159 Порядку №1051 визначено, що у разі виявлення фізичною або юридичною особою помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії", заінтересована особа письмово повідомляє про це відповідному територіальному органові Держгеокадастру згідно з додатком 39.

До повідомлення додаються документи, що підтверджують помилки та 'їх характер. Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.072004 у разі якщо помилка в реєстрі впливає на права третіх осіб, зміни до Державного реєстру прав вносяться на підставі відповідного рішення суду.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем доведено наявність бездіяльності відповідача, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, 3/14, код ЄДРПОУ 39817550) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовільнити.

2. Визнати протиправними дії' Головного управління Держкомзему у Київській області щодо відмови у виправленні кадастрового номеру 3220881301:01:003:0063 на земельну ділянку площею 0,2300 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування жилого будинку, яка розташована в Бориспільському районі, Вишенська сільська рада, с. Вишеньки, яка належить ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).

3. Зобов'язати Головне управління Держкомзему у Київській області безоплатно виправити помилку, шляхом присвоєння нового кадастрового номера земельній ділянці площею 0,2300 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування жилого будинку, яка розташована в Бориспільському районі, Вишенська сільська рада, с. Вишеньки, власником якої є ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯА № 864212, реєстраційний номер 030532300803, виданого 09 грудня 2005 року.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, 3/14, код ЄДРПОУ 39817550) витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1536,80 грн.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур