25 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/2690/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у здійсненні з 01.01.2018 перерахунку пенсії, виходячи з розміру 83% суми грошового забезпечення, згідно з довідкою Державного космічного агентства України від 27.05.2020 №28/20 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» станом на 01.01.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2012 №1037 та абзацу 4 ст.7 Закону України від 07.12.2017 №2246 «Про Державний бюджет України на 2018 рік» та такими, що становлять порушення права на мирне володіння майном, передбачене ст.1 Протоколу №1 до Конвенції з прав людини та основоположних свобод;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії у розмірі 83% суми грошового забезпечення, згідно з довідкою Державного космічного агентства України від 27.05.2020 №28/20 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» станом на 01.01.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2012 №1037 та абзацу 4 ст.7 Закону України від 07.12.2017 №2246 «Про Державний бюджет України на 2018 рік» та виплату пенсії у перерахованому розмірі з урахуванням раніше виплачених сум.
Позов мотивовано тим, що при поданні позивачем довідки, виданої Державним космічним агентством України від 27.05.2020 №28/20, відповідач був зобов'язаний провести перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2018, виходячи з 83% його грошового забезпечення та розміру грошового забезпечення вказаного у зазначеній вище довідці.
Ухвалою суду від 23.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що право на перерахунок пенсії, виходячи з сучасного розміру грошового забезпечення військовослужбовців і є державною соціальною гарантією, яка захищається, крім того, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом, в той час ,як надана позивачем довідка Державного космічного агентства України не може бути взята відповідачем до уваги так як вона видана не уповноваженим органом, не відповідає встановленій формі та має інформаційній характер. Також вказує, що пенсія позивачу зменшена не була, а під час перерахунку основний розмір пенсії був обчислений у розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до норм чинного законодавства на момент здійснення перерахунку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Підполковник запасу ОСОБА_1 проходив службу в Чернігівському представництві генерального замовника Національного космічного агентства України на посаді начальника групи кадрової та організаційно-планової роботи.
Наказом Міністерства оборони України (по особовому складу) від 14.12.2006 №105 був звільнений з військової служби у запас за станом здоров'я. Відповідно до наказу начальника Чернігівського представництва генерального замовника від 26.12.2006 №35-к позивач був виключений із списків військовослужбовців Чернігівського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України та направлений для зарахування на військовий облік до Чернігівського об'єднаного міського військового комісаріату Чернігівської області.
Пенсія призначена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Управління) на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 83%.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 наказом Державного космічного агентства України від 22.03.2017 №40 «Про внесення змін до наказу Національного космічного агентства України від 20.09.2005 №228», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2017 за №503/30371, були збільшені з 01.01.2018 розміри посадових окладів відповідних категорій працівників, в тому числі і позивача, що сторонами не заперечується.
Таким чином, з 01.01.2018 позивач отримав право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 та ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» з нового розміру грошового забезпечення.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, а саме листа Чернігівського обласного військового комісаріату від 16.07.2020 №5/3097с, останній жодних довідок для перерахунку пенсії позивача не видавав та не отримував.
У зв'язку з цим, позивач в травні 2020 року звернувся до Голови Державного космічного агентства України з проханням видати довідку для перерахунку пенсії про розмір грошового забезпечення (за аналогічною посадою) станом на 01.01.2018.
На прохання позивача Державне космічне агентство України надало позивачу довідку від 27.05.2020 №28/20 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, якою зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037, абзац 4 ст.7 Закону України від 07.12.2017 №2246 «Про державний бюджет України на 2018 рік» розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2018 за аналогічною посадою начальника групи, яку позивач займав на день звільнення зі служби Чернігівського ПГЗ-ДКА становить всього 16 790,76 грн.
Отримавши довідку, позивач особисто здав до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області заяву про перерахунок з 01.01.2018 пенсії та додав до даної заяви довідку Державного космічного агентства України від 27.05.2020 №28/20 для відповідного перерахунку моєї пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 25.06.2020 позивачу було відмовлено в задоволенні заяви та зазначено, що довідка від 27.05.2020 №28/20 офіційно Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не надавалась, а тому підстави для проведення перерахунку відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 2 та 3 ст.51 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на вказане суд не приймає до уваги посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду.
Так, згідно ч.3 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону №2262-XII (в редакції, до внесення змін Законом України від 08.07.2011 №3668) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.
В зазначену вище статтю, Законом України від 08.07.2011 №3668 були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення. В подальшому Законом України від 27.03.2014 №1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» обмежено максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення до 70% (набрали чинності 01.05.2014).
При цьому, судом встановлено, що пенсія позивачу встановлена та виплачувалась у розмірі 83% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою.
Суд зазначає, що ст.22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 №3668 та від 27.03.2014 №1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 83% розміру грошового забезпечення.
Крім того, внесені зміни жодним чином не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, їх не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, у зв'язку з чим, суд вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови в перерахунку пенсії позивача виходячи з 83% його грошового забезпечення.
Щодо решти позовних вимог, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 ст.63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ч.2 ч.1 ст.63 Закону №2262-XII якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, у разі зміни обставин, що впливають на визначення розміру пенсії окремого пенсіонера з числа військовослужбовців (наприклад, зміни групи інвалідності, збільшення вислуги років, набуття права на встановлені Законом №2262-XII підвищення та надбавки), такий пенсіонер має право подати додаткові документи для проведення відповідного перерахунку пенсії.
В той же час підвищення грошового забезпечення є підставою для перерахунку пенсії відповідних категорій військовослужбовців. В такому випадку перерахунок пенсій віськовослужбовцям відповідної категорії здійснюється відповідно до положень ч.4 ст.63 Закону №2262-XII.
З матеріалів справи встановлено, що підставою для звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії є зміна грошового забезпечення за відповідною посадою, яку позивач обіймав на момент звільнення. Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення ч.4 ст.63 Закону №2262-XII.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Згідно п.1 Порядку №45, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абз.9 п.3 Порядку №45 в редакції, чинній до 28.08.2019, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №784 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено зміни до абз.9 п. 3 Порядку №45.
Згідно абз.9 п.3 Порядку №45 в редакції, чинній з 28.08.2019, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків (абзац 9 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №784 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Право на проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення встановлено Законом №2262-XII, а порядок проведення такого перерахунку визначається нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України. Зокрема, постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлює порядок, в якому діють уповноважені органи при проведенні перерахунку пенсії.
Отже, станом на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії чинною є редакція абзацу 9 пункту 3 зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №784 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З урахуванням наведеного, оскільки позивач був звільнений з військової служби наказом Міністерства оборони України (по особовому складу) від 14.12.2006 №105 та в подальшому направлений на військовий облік до Чернігівського ОМВК, то уповноваженим структурним підрозділом для надання документів щодо перерахунку пенсії позивача є Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, а не Державне космічне агентство України.
При цьому, посилання позивача на правові позиції Верховного Суду у постановах від 06.03.2019 у справі №638/18532/16-а, від 28.02.2019 у справі №638/20744/16-а, від 27.11.2018 у справі №638/20601/16-а, від 10.07.2018 у справі №461/6479/16-а є необґрунтованими, оскільки спірні правовідносини у зазначених справах, виникли до внесення змін до ст.63 Закону №2262-ХІІ та до Порядку №45.
Таким чином, суд погоджується з тим, що відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивачу згідно з довідкою від 27.05.2020 №28/20, виданою Державним космічним агентством України, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії слід задовольнити частково.
При цьому, згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Частиною 3 зазначеної статті визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відшкодуванню підлягають витрати у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з 83% його грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018, виходячи з 83% його грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 420,40 грн (чотириста двадцять гривень 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення згідно пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області ( вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940)
Повне рішення суду складено 25 серпня 2020 року.
Суддя Л.О. Житняк
з