Рішення від 25.08.2020 по справі 520/8414/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2020 р. № 520/8414/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (61002, м. Харків, вул. Гіршмана, буд. 8/10), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (в особі ліквідаційної комісії) (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, буд. 5), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд: 1. Визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 08592313) по складанню і надсиланню у березні 2018 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки для перерахунку з 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) по посаді "поліцейський" з посадовим окладом у розмірі 1700,00 грн. та розміром премії за цією посадою.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 08592313) та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" (61002, м. Харків, вул. Гіршмана, буд. 8/10, код ЄДРПОУ 08734011) щодо нездійснення виготовлення та надсилання на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) для перерахунку з 01.01.2016 розміру його пенсії по посаді "поліцейський особливого призначення" з посадовим окладом у розмірі 2470,00 грн. та розміром премії за цією посадою.

3. Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 08592313) та Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" (61002, м. Харків, вул. Пршмана, буд. 8/10, код ЄДРПОУ 08734011) в 15-денний строк скласти і надіслати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку для перерахунку з 01.01.2016 розміру пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) по посаді "поліцейський особливого призначення" з посадовим окладом у розмірі 2470,00 грн. та розміром премії за цією посадою.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є незаконними, оскільки вони порушують право позивача на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 13.07.2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Представником відповідача - Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", 28.07.2020 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що відповідно до Положення про Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1447 (із змінами), Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» є самостійним державним багатопрофільним закладом охорони здоров'я, який об'єднує в собі лікувально-профілактичні та інші заклади, що здійснюють на основі ліцензії медичне забезпечення осіб, які відповідно до законодавства мають право на медичне обслуговування в закладах охорони здоров'я МВС.

Відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 № 787 «Про організаційно-штатні зміни» та листа МВС України від 25.02.2019 № 2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ» у 2019 році при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань. Відповідно до Положення про сектор ДУ ТМО, затвердженого наказом начальника установи від 03.04.2019 № 22, сектор є самостійним структурним підрозділом ДУ ТМО, який організовує та здійснює діяльність із пенсійних, соціальних та гуманітарних питань. Згідно з розділом III Положення про сектор ДУ ТМО, затвердженого наказом начальника установи від 03.04.2019 № 22, до функцій сектору належить, в тому числі: перевірка правильності оформлення поданих документів для призначення пенсії, викладених у них відомостей про особу даним паспорта громадянина України та іншим документам; розгляд звернень з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС; роз'яснення порядку застосування нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення пенсіонерам МВС України.

Також представником відповідача зазначено, що звернення позивача до установи від 27.12.2019 року розглянуто з урахуванням вимог вищезазначеного Положення та надано відповідь щодо роз'яснення порядку застосування нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення пенсіонерам МВС України, які набули право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, установа діє в межах повноважень та з метою: - забезпечення оформлення та своєчасного подання матеріалів до органів Пенсійного фонду України для проведення перерахунку пенсій працівникам органів та підрозділів МВС України, що звільнені з правом на пенсію згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХН «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за їх зверненнями; - надання роз'яснень порядку застосування нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення пенсіонерам МВС України; - додержання чинних положень із соціальних та гуманітарних питань.

28.07.2020 року до суду надійшли пояснення третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в яких зазначено, що з 01.01.2016 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХП та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.

05.08.2020 року до суду представником відповідача - Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (в особі ліквідаційної комісії), 05.08.2020 року було надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, 29.03.2019 ліквідаційною комісією ГУ МВСУ в Харківській області передано до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» всю інформацію та документацію щодо осіб, які проходили службу в підрозділах МВС України у Харківській області. З 29.03.2019 у ліквідаційної комісії ГУ МВСУ в Харківській області відсутні будь-які повноваження щодо ведення пенсійних справ та видання довідок про перерахунок пенсії колишнім працівникам МВС України, що підтверджується Положенням про сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області», затвердженого наказом Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» від 03.04.2019 № 22 (копія витягу з Положення додається).

11.08.2020 року позивачем було надано до суду відповідь на відзиви відповідачів та пояснення третьої особи, в якій позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що наказом Управління Державної служби охорони при ГУ МВС України в Харківській області від 27.08.2013 року № 720 о/с позивача - ОСОБА_1 , міліціонера по охороні об'єктів батальйону міліції Харківського відділу Державної служби охорони УДСО при ГУ МВС України в Харківській області було звільнено зі служби в ОВС за ст. 63 п. "Ж" (за власним бажанням) Положення про проходження служби.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як одержувач пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХП від 09.04.1992 року (далі - Закону № 2262-ХП) у розмірі 53 % грошового забезпечення з 01.09.2013.

Також судом встановлено, що з 01.01.2016 року пенсію позивача було перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХП та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області № 100/33962-2003012325 від 26 березня 2018 року для перерахунку пенсії позивача, яка містить наступні складові: Посадовий оклад - 1700,00 грн.; Оклад за спец, званням ст. сержант поліції-100,00 грн.; Надбавка за вислугу років (40 %)-1080,00 грн.; Премія (9,21 %)-348,14 грн. Всього-4128,14 грн.

27.01.2020 року позивач звернувся до Голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" із заявами про необхідність усунення помилки, допущеної під час складання довідки для перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами грошового забезпечення поліцейських та перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. (а.с. 12).

Листом Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 17.02.2020 року № 33/41-Ч-12 позивачу було відмовлено задоволенні заяви та зазначено, що ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області, яка була на той час уповноваженим органом, підготувала довідку про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Відповіді від Голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області позивачем отримано не було. Як встановлено судом з відзива на позовну заяву, заява позивача до відповідача не надходила.

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою КМУ від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" Кабінет Міністрів України встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ (міліції).

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі скорочено - Порядок № 45), який набрав чинності 20.02.2008.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХП пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХП. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103, пунктом 3 якої постановив:

- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою шосадами) поліцейського за січень 2016 року;

- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Разом з цим, як зазначалось вище, статтею 51 Закону № 2262-ХП встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що з 01.01.2016 у позивача виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру його пенсії, зокрема, відбулась зміна розміру видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та враховуючи, що такий перерахунок не проведено з вини державних органів, саме з цього часу і необхідно здійснити перерахунок пенсії Позивача і її виплату, у тому числі й у правильно обчисленому розмірі.

З 01.01.2020 набрала чинності постанова КМУ від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян" підпунктом 2 пункту 1 якої було установлено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 р. виплачується пенсія, яка з 1 січня 2016 р. перерахована з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 p., та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 p., до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці. Пунктом 3 цієї постанови було виключено пункти 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії"', де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99, від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 20.12.2016 № 7-рп/2016).

У рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

Таким чином суд зазначає, що право позивача на отримання правильного перерахованого розміру пенсії у більшому розмірі підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і що їх можна вважати "майном" у значені цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 було визначено чинним законодавством та невиплата вказаних сум є втручанням у право позивача на мирне володіння своїм майном.

Зазначена правова позиція також викладена і в рішенні ЄСПЛ по справі "Сук проти України" від 10.03.2011 (за заявою №10972/05), згідно якої, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинним Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 08592313) по складанню і надсиланню у березні 2018 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки для перерахунку з 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) по посаді "поліцейський" з посадовим окладом у розмірі 1700,00 грн. та розміром премії за цією посадою, визнання протиправною бездіяльності Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 08592313) щодо нездійснення виготовлення та надсилання на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) для перерахунку з 01.01.2016 розміру його пенсії по посаді "поліцейський особливого призначення" з посадовим окладом у розмірі 2470,00 грн. та розміром премії за цією посадою та зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 08592313) в 15-денний строк скласти і надіслати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку для перерахунку з 01.01.2016 розміру пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) по посаді "поліцейський особливого призначення" з посадовим окладом у розмірі 2470,00 грн. та розміром премії за цією посадою є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльність та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" (61002, м. Харків, вул. Гіршмана, буд. 8/10, код ЄДРПОУ 08734011) щодо нездійснення виготовлення та надсилання на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) для перерахунку з 01.01.2016 розміру його пенсії по посаді "поліцейський особливого призначення" з посадовим окладом у розмірі 2470,00 грн. та розміром премії за цією посадою та зобов'язання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" (61002, м. Харків, вул. Пршмана, буд. 8/10, код ЄДРПОУ 08734011) в 15-денний строк скласти і надіслати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку для перерахунку з 01.01.2016 розміру пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) по посаді "поліцейський особливого призначення" з посадовим окладом у розмірі 2470,00 грн. та розміром премії за цією посадою, то в цій частині вимог слід відмовити з огляду на наступне.

Відповідно до Положення про Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1447 (із змінами), Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» (далі - ДУ ТМО, установа) є самостійним державним багатопрофільним закладом охорони здоров'я, який об'єднує в собі лікувально-профілактичні та інші заклади, що здійснюють на основі ліцензії медичне забезпечення осіб, які відповідно до законодавства мають право на медичне обслуговування в закладах охорони здоров'я МВС.

Відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 № 787 «Про організаційно-штатні зміни» та листа МВС України від 25.02.2019 № 2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ» у 2019 році при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань (далі - сектор).

Відповідно до Положення про сектор ДУ ТМО, затвердженого наказом начальника установи від 03.04.2019 № 22, сектор є самостійним структурним підрозділом ДУ ТМО, який організовує та здійснює діяльність із пенсійних, соціальних та гуманітарних питань.

Згідно з розділом III Положення про сектор ДУ ТМО, затвердженого наказом начальника установи від 03.04.2019 № 22, до функцій сектору належить, в тому числі: перевірка правильності оформлення поданих документів для призначення пенсії, викладених у них відомостей про особу даним паспорта громадянина України та іншим документам; розгляд звернень з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС; роз'яснення порядку застосування нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення пенсіонерам МВС України.

Таким чином, установа діє в межах повноважень та з метою: - забезпечення оформлення та своєчасного подання матеріалів до органів Пенсійного фонду України для проведення перерахунку пенсій працівникам органів та підрозділів МВС України, що звільнені з правом на пенсію згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за їх зверненнями; - надання роз'яснень порядку застосування нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення пенсіонерам МВС України; - додержання чинних положень із соціальних та гуманітарних питань.

Також суд зазначає, що оскільки Довідка від 26.03.2018 року № 100/33962-2003012325 була видана саме Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області та оскільки відповідно до ЄДРПОУ діяльність зазначеного органу не припинена, то й позовні вимоги повинні бути викладені саме до ГУ МВС України в Харківській області (в особі ліквідаційної комісії), як органу, який видав довідку № 100/33962-2003012325 від 26.03.2018 року.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (61002, м. Харків, вул. Гіршмана, буд. 8/10), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (в особі ліквідаційної комісії) (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, буд. 5), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (в особі ліквідаційної комісії) (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 08592313) по складанню і надсиланню у березні 2018 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки для перерахунку з 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) по посаді "поліцейський" з посадовим окладом у розмірі 1700,00 грн. та розміром премії за цією посадою.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (в особі ліквідаційної комісії) (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 08592313) щодо нездійснення виготовлення та надсилання на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) для перерахунку з 01.01.2016 розміру його пенсії по посаді "поліцейський особливого призначення" з посадовим окладом у розмірі 2470,00 грн. та розміром премії за цією посадою.

Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (в особі ліквідаційної комісії) (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 08592313) в 15-денний строк скласти і надіслати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку для перерахунку з 01.01.2016 розміру пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Московським MB ХМУ УМВС України в Харківській області 04.07.2001, адреса: АДРЕСА_1 ) по посаді "поліцейський особливого призначення" з посадовим окладом у розмірі 2470,00 грн. та розміром премії за цією посадою.

В іншій частині задоволення позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.