Справа № 819/2130/17
25 серпня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДФС у Тернопільській області про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки ) та рішення про застосування штрафних санкцій,
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2018 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки ) та рішення про застосування штрафних санкцій задоволено повністю. На виконання судового рішення 23.06.2020 року видано виконавчий лист.
На адресу суду 13.08.2020 року від Головного управління ДФС у Тернопільській області надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, а саме боржника з Головного управління ДФС у Тернопільській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Ухвалою суду від 17.08.2020 року призначено заяву про заміну сторони виконавчого провадження до розгляду у судовому засіданні на 25.08.2020 року.
Позивачем 25.08.2020 року подано до суду заяву про відкладення судового засідання у зв'язку з перебуванням у відпустці.
Представники Головного управління ДФС у Тернопільській області та Головного управління ДПС у Тернопільській області в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду відповідно до ст.124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Враховуючи положення ч.9 ст.205, ч.4 ст. 229 та ч.2 ст.379 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про заміну сторони виконавчого провадження підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2018 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області задоволено повністю. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: 46003, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Білецька, будинок 1, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 39403535) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 (нуль) копійка, сплачений на підставі квитанції №0.0.916050660.1 від 14.12.2017 року.
На виконання судового рішення 23.06.2020 року видано виконавчий лист, у якому боржником зазначено Головне управління ДФС у Тернопільській області.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДФС у Тернопільській області (ЄДРПОУ 39403535) перебуває в стані припинення, про що свідчить запис "Дані про перебування юридичної особи в процесі припинення", в стані припинення - 02.08.2019 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, внаслідок реорганізації Державної фіскальної служби України шляхом поділу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 19.06.2019 року №537 вирішено реорганізувати територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби згідно відповідного переліку. Згідно з додатком № 2 до цієї постанови Головне управління ДФС у Тернопільській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Тернопільській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання державної податкової служби" від 21.08.2019 року №382-р забезпечено здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль на дотримання якого покладено на Державну податкову службу.
Також відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28.08.2019 року №36 "Про початок діяльності Державної податкової служби України" розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Згідно з наказом Головного управління ДПС у Тернопільській області від 29.08.2019 року №9 розпочало діяльність Головне управління ДПС у Тернопільській області, проведено державну реєстрацію Головного управління ДПС у Тернопільській області.
У відповідності до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Отже, Головне управління ДПС у Тернопільській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Тернопільській області в силу ст.104 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Нормою ч.1 ст.379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч.4 ст.379 КАС України).
Згідно з ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" під виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) розуміється сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону
Як передбачено ч.1 та 2 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Приписи ч.5 ст.15 цього Закону передбачають, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Отже, заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником (процесуальне правонаступництво) відбувається виключно за відповідним рішенням суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість поданої заяви та необхідність заміни боржника у виконавчому провадженні Головного управління ДФС у Тернопільській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Тернопільській області.
Керуючись ст.241-248, 379 КАС України, суд
Заяву Головного управління ДФС у Тернопільській області про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа №819/2130/17, виданого 23.06.2020 року Тернопільським окружним адміністративним судом, з Головного управління ДФС у Тернопільській області (46003, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Білецька, будинок 1, код ЄДРПОУ 39403535) на правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області (46003, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Білецька, будинок 1, код ЄДРПОУ 43142763).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено 25 серпня 2020 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.