25 серпня 2020 року о/об 10 год. 30 хв.Справа № 280/4206/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69000, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689)
про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області №8-4525/15-20-СГ від 26.05.2020 «Про відмову у затвердженні документації із землоеустрою та наданні земельної ділянки у власність», яким відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області (за межами населеного пункту) площею 2,0000 га. (кадастровий номер 2323083500:01:002:0043), із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, у наданні цєї земельної ділянки у власність; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області прийняти рішення про затвердження документації із землеустрою та надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки, розташованої на території Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області (за межами населеного пункту) площею 2,0000 га. (кадастровий номер 2323083500:01:002:0043), із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
У позові зазначено наступне. Наказом №8-4525/15-20-СГ від 26.05.2020 «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні земельної ділянки у власність» відповідач відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою у зв'язку із відсутністю погодження Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, визначене абз.3 розпорядження Кабінету Міністрів України №60-р від 31.01.2018 «Питання передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад». Позивач вважає таку відмову протиправною з огляду на таке. Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначені ст.186-1 Земельного кодексу України. Зокрема, у ч.6 ст.6 Земельного кодексу України визначені підстави для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, якими може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. Відповідно до ч.7 ст.186-1 Земельного кодексу України органам, зазначеним у частинах першій-третій цієї статті (яким є відповідач у цій справі), при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати в тому числі надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями. Отже, законодавцем визначено заборону вимагати при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надання погодження проекту землеустрою органами місцевого самоврядування. Розпорядженням Кабінету Міністрів України №60-р від 31.01.2018 «Питання передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» не передбачено встановлення обов'язку для фізичних осіб отримувати погодження об'єднаної територіальної громади. Оскільки процес надання позивачу формальних відмов може тривати нескінченно, то в даному випадку єдиним ефективним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою та передати у власність позивача земельну ділянку.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Відповідачем було прийнято рішення у вигляді Наказу від 26.05.2020 за №8-4525/15-20-СГ про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу, розташованої на території Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області (за межами населеного пункту) площею 2,0000 га. (кадастровий номер 2323083500:01:002:0043), із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, з таких підстав: - відсутнє погодження Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, визначене абзацом 3 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 за №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад». Здійснення Держгеокадастром повноважень визначених ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад, відбувається виключно за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», абз.3 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 за №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад»). Отже, при наданні відмови у затверджені проекту землеустрою, відповідач, перш за все, керувався приписами ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 10.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 25.08.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Наказом ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 16.09.2019 за №8-1504/15-19-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Полянівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (за межами населених пунктів), за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, площею 2,0000 га. із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
У Висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 03.03.2020 за №4182/88-20, підписаному експертом державної експертизи, зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 з цільовим призначенням 01.03 (для ведення особистого селянського господарства) за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, Полянівська сільська рада (за межами населених пунктів) площею 2,0000 га. - погоджується.
Наказом ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.05.2020 за №8-4525/15-20-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні земельної ділянки у власність» відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області (за межами населених пунктів), площею 2,0000 га. (кадастровий номер 2323083500:01:002:0043), із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, у наданні цієї земельної ділянки у власність.
Як підставу відмови у Наказі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.05.2020 за №8-4525/15-20-СГ зазначено: «відсутнє погодження Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, визначене абзацом 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад»».
При вирішенні спору по суті суд виходить з вище викладеного та наступного.
Згідно з ч.8 ст.118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.9 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч.10 ст.118 Земельного кодексу України).
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (ч.11 ст.118 Земельного кодексу України).
Як зазначено у ч.1 ст.186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. (…).
У ч.4 ст.186-1 Земельного кодексу України зазначено, що розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Згідно з ч.5 ст.186-1 Земельного кодексу України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Відповідно до ч.6 ст.186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Як зазначено у ч.7 ст.186-1 Земельного кодексу України, органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт. Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
У Розпорядженні Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 за №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» зазначено: «Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити: формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України; передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліку земельних ділянок державної власності, права на які виставлені на земельні торги, в комунальну власність об'єднаних територіальних громад після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди таких земельних ділянок; здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")».
При цьому, згідно з ч.1 ст.49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України (ч.2 ст.49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»).
Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України (ч.3 ст.49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»).
Враховуючи наведені норми права, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 за №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» відноситься до актів Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань.
Згідно з ч.7 ст.186-1 Земельного кодексу України відповідачу заборонено вимагати від позивача надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідною об'єднаною територіальною громадою.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 за №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» не встановлюється обов'язок для зацікавленої в отриманні земельної ділянки особи погоджувати проектну документацію з відповідною територіальною громадою.
Таким чином, суд вважає за можливе визнати протиправним та скасувати Наказ ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.05.2020 за №8-4525/15-20-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні земельної ділянки у власність».
Аналогічне застосування норм права здійснено Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 14.01.2020 по справі №160/5267/19.
Відповідач у межах даної справи протиправно відмовив позивачу у затвердженні документації із землеустрою та наданні земельної ділянки у власність. Зобов'язання відповідача розглянути документацію із землеустрою та надання земельної ділянки у власність повторно не захистить порушене право позивача ефективно.
Відмови відповідача у затвердженні позивачу документації із землеустрою та наданні земельної ділянки у власність можуть бути неодноразовими. Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача зі всіма необхідними документами, то ефективним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача прийняти рішення про затвердження документації із землеустрою та надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки, розташованої на території Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області (за межами населених пунктів), площею 2,0000 га. (кадастровий номер 2323083500:01:002:0043), із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, у наданні цієї земельної ділянки у власність.
Аналогічне застосування норм права здійснено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 23.10.2019 по справі №0840/3112/18 (адміністративне провадження №К/9901/11347/19).
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69000, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) від 26.05.2020 за №8-4525/15-20-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землоеустрою та наданні земельної ділянки у власність», яким відмовлено ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області (за межами населеного пункту) площею 2,0000 га. (кадастровий номер 2323083500:01:002:0043), із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, у наданні цієї земельної ділянки у власність.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69000, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) прийняти рішення про затвердження документації із землеустрою та надання у власність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) земельної ділянки, розташованої на території Семенівської сільської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області (за межами населеного пункту) площею 2,0000 га. (кадастровий номер 2323083500:01:002:0043), із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69000, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) судові витрати у сумі 840 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 25.08.2020.
Суддя О.О. Прасов