Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про зупинення провадження у справі
25 серпня 2020 р. Справа №200/7216/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу позовом ОСОБА_1
до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області
про: визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області щодо виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншим ніж встановлено ч. 5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту”, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області здійснити перерахунок, нарахування і виплату 9464 грн. щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту” у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області щодо виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншим ніж встановлено ч. 5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту”, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області здійснити перерахунок, нарахування і виплату 9464 грн. щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту” у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного суду від 17 червня 2020 року по справі № 440/2722/20 було відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У вищевказаній ухвалі Верховного суду вказано, що справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у всіх вищевказаних адміністративних справах:
1) позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18);
4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Предметом розгляду у вищевказаній зразковій справі є визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та зобов'язання відповідачів нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Отже, адміністративна справа № 200/7216/20-а має ознаки вищевказаної типової справи, що прийнята до розгляду Верховним Судом як зразкова адміністративна справа, оскільки спір між сторонами у цій справі виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одним й тими ж нормами права, та має подібний предмет.
Суд звертає увагу на те, що станом на 17 серпня 2020 року рішення Верховним Судом у зразковій справі № 440/2722/20 (Пз/9901/14/20) не прийнято.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Отже, як слідує із вказаної норми, підставою для зупинення провадження у справі є розгляд типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі.
Відтак, з метою забезпечення ефективності та передбачуваності судової практики у спірних правовідносинах, беручи до уваги те, що ця справа має ознаки типової адміністративної справи, що розглядається Верховним Судом як зразкова справа, і правові висновки у такій справі є обов'язковими для врахування судом, провадження у цій справі доцільно зупинити до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 (Пз/9901/14/20).
Керуючись ст. ст. 236, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Зупинити провадження у справі № 200/7216/20-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області щодо виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншим ніж встановлено ч. 5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту”, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області здійснити перерахунок, нарахування і виплату 9464 грн. щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту” у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 (Пз/9901/14/20).
Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Олішевська В.В.