Справа № 577/3420/18
Провадження № 3-в/577/10/20
"20" серпня 2020 р. м. Конотоп
суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Гетьман В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 про визнання порядку виконання постанови,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про вирішення питання щодо подальшого виконання постанови Конотопського міськрайонного суду по справі №577/3420/18. Вимоги обгрунтовує тим, що постановою Конотопського міськрайонного суду справа №577/3420/18 його визнано винним за ст.183-1 КУпАП і застосовано адміністративне стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт строком 120 (сто двадцять) годин. При винесенні даної постанови було враховано протокол державного виконавця, який був складений при виконанні виконавчого листа №577/2307/17 про стягнення з нього аліментів. Згідно постанови державного виконавця від 22.01.2020 р. виконавче провадження з виконання вищевказаного виконавчого листа закінчено з підстав передбачених п.10 ст.39, ст.40 Закону України “Про виконавче провадження”. Заборгованість по сплаті аліментів відсутня. Виконання постанови суду тривалий час ускладнювалася відсутністю фінансування відповідних підприємств. Відповідно до Порядку виконання адміністративних стягнень у виді громадських робіт, виправних робіт та суспільно-корисних робіт розділу 14 визначено, що на власника підприємства за місцем відбування порушником суспільно-корисних робіт покладаються нарахування плати порушнику за виконання суспільно-корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів. Однак, відсутність заборгованості та відкритого виконавчого провадження унеможливлює виконання постанови суду. Тобто існують обставини, які унеможливлюють виконання постанови.
ОСОБА_1 в судове засідання не з”явився, просить провести судове засідання без його участі, заявлені вимоги підтримав та просить їх задовольнити. При цьому просить врахувати, що заборгованість по сплаті аліментів відсутня та мається переплата. Кошти перераховані на рахунок ДВС підприємством за місце відбування порушником суспільно-корисних робіт, не можуть бути перераховані на рахунок отримувача, оскільки закінчено виконавче провадження.
Представник Конотопського МВ ДВС в судове засідання не з”явився, надав заяву про розгляд справи без їх участі, при винесенні рішення покладаються на розсуд суду.
Представник Конотопського МРВ філії Державної установи “Центр пробації” в Сумській області Мисник С.М. пояснив, що ОСОБА_1 відбуває суспільно-корисні роботи у КП “Муніципалітет” з 07.08.2020 р. При винесенні рішення покладається на розсуд суду.
Розглянувши заяву, доходжу висновку про відмову у задоволенні заяви з наступних підстав.
Згідно припису ст.304 КупАП питання, зв”язані з виконанням постанови про накладання адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ст.31-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.325-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Відповідно до ст.325-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт покладається: погодження з органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Окрім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 року "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт" (далі Порядок).
Так, відповідно до п.11.1. Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.
Відповідно до п.11.2. Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Відповідно до п.11.3. Порядку, строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю.
Відповідно до п.11.4. Порядку, суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день.
Відповідно до п.11.5. Порядку, уповноважений орган з питань пробації звертається до органів місцевого самоврядування та власників підприємств, установ, організацій або уповноважених ними органів (далі - власники підприємств) щодо погодження переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт.
Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Так, відповідно до п.12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; внесення до суду подань стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Відповідно до п.12.2. Порядку, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання для вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанов суду про накладення адміністративних стягнень стосовно порушників, які визнані особами з інвалідністю І або ІІ групи, вагітних жінок, жінок старше 55 років та чоловіків старше 60 років.
Умови виконання постанов суду (судді) про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІІ Порядку.
Відповідно до п.13.3. Порядку, постанова суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт уповноваженим органом з питань пробації приводиться до виконання не пізніше десятиденного строку з дня її отримання. Протягом десяти робочих днів порушник повинен бути направлений до відбування суспільно корисних робіт, крім випадків, коли цьому перешкоджають поважні причини (хвороба, відрядження, неотримання виклику тощо).
Відповідно до п.13.14. Порядку, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
Відповідно до п.13.15. Порядку, відповідно до визначеного переліку, на яких порушники відбувають суспільно корисні роботи, уповноважений орган з питань пробації у десятиденний строк з дня отримання постанови суду (судді) видає порушнику направлення (додаток 21) на один з цих об'єктів.
Відповідно до п.13.16. Порядку, власник підприємства видає наказ або розпорядження про початок відбування порушником суспільно корисних робіт. У наказі (розпорядженні) зазначаються відомості про закріплення за порушником відповідальної особи, ознайомлення порушника із правилами техніки безпеки при виконанні робіт. На строк суспільно корисних робіт власник підприємства складає графік виходу на роботу особи, до якої застосовано адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт (додаток 10), у якому зазначаються час та місце відбування цих робіт. Витяг з наказу (розпорядження) та графік завіряються підписом керівника та печаткою підприємства і не пізніше наступного дня надсилаються до уповноваженого органу з питань пробації. Зазначені документи долучаються до особової справи порушника.
Відповідно до п.13.19. Порядку, щодо порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку суспільно корисних робіт адміністративним арештом.
Обов'язки власника підприємства при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт визначені розділом ХІV Порядку.
Відповідно до п.14.1 Порядку, на власника підприємства за місцем відбування порушником суспільно корисних робіт покладаються: погодження з уповноваженим органом з питань пробації переліку об'єктів, на яких порушники відбувають суспільно корисні роботи, та видів робіт, що можуть ними виконуватись; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення уповноваженого органу з питань пробації про ухилення порушника від відбування суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування уповноваженого органу з питань пробації про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.
На переконання суду посилання ОСОБА_1 на те, що він на даний час вже не має заборгованості по сплаті аліментів та виконавче провадження по ньому закрито (а.с.2-3), не заслуговують на увагу. Постанова суду набрала законної сили і підлягає виконанню. Що стосується порядку перерахування плати за суспільно-корисні роботи на відповідний рахунок, то дане питання врегульовано вищевказаним порядком і у даному випадку будь-яким чином не унеможливлює відбуття покарання ОСОБА_1 . При цьому права останнього жодним чином не порушено і він повинен відбути покарання призначене судом.
Керуючись ст. 31-1, 325-1, 325-3, 304 КупАП, Наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 р. “Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно-корисних робіт”-
Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про визначення порядку виконання постанови Конотопського міськрайонного суду по справі №577/3420/18.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В. В. Гетьман