Справа № 577/2986/20
Провадження № 1-кс/577/1259/20
"19" серпня 2020 р. м. Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі Сумської області клопотання слідчого СВ Конотопського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020201170000112 від 21.05.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-
10 серпня 2020 року слідчий СВ Конотопського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором, про накладення арешту на земельну ділянку кадастровий номер 5922087800:04:003:0407 (номер запису про право власності 35606353), належної на праві власності ОСОБА_4 , паспорт НОМЕР_1 виданий Першотравневим РВ УМВС України, в Сумській області, 29.10.2002, місце мешкання АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 , яка перебуває у користуванні ТОВ «ТВК'Таско плюс» юридична адреса 41600 м. Конотоп, проспект Миру, буд. 40 офіс 38 ІК 406415667 в особі ОСОБА_5 , заборонивши її відчуження.
Клопотання обгрунтовує тим, що начальник відділу у Конотопському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 та експерт державної установи ОСОБА_8 неналежно виконали свої службові обовязки при розробленні проекту землеустрою щодо відведення у власність 49 громадянам для ведення особистого селянського господарства земельних ділянок на території Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області у звязку із чим з власності КСП Соснівське вибули земельні ділянки загальною площею 105 га., чим завдало тяжких наслідків потерпілим.
Відомості про вказане кримінальне правопорушення 21 травня 2020 р. внесені до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №42020201170000112 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Допитом представника юридичної особи потерпілого ОСОБА_9 встановлено, що у проекті землеустрою розробник проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 49 громадянам для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ 01.03) за межами населених пунктів на території Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області та фізична особа-підприємець ОСОБА_7 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника за № 014130) згідно договору № 317 від 16.12.2019р. на сторінці першій умисно внесли до офіційного документу завідомо неправдиві відомості. Зазначивши: форма власності на момент складання проекту землеустрою - державна, і зазначивши земельну ділянку з кадастровим номером №5922087800:04:003:0399 (сторінка 4 проекту). На сторінці 6 проекту ФОП ОСОБА_7 повторно вніс завідомо неправдиві відомості до проекту, де вказав, що «земельні ділянки, що відводяться у власність 49 громадянам, формуються шляхом поділу земельної ділянки, з кадастровим номером №59220087800:04:003:0399 відноситься до земель запасу, має площу 105,2261 га та цільове призначення код 16.00 - землі запасу.»
На сторінці 10 проекту ФОП ОСОБА_7 зазначив, що «Згідно з Переліком обмежень у використанні земельної ділянки, земельна ділянка не має обмежень у використанні» та вказав у експлікації земельних угідь, що вони відносяться до земель державної власності, площею 98 га, загальна площа - 105, 2261 га, сільськогосподарські землі, у т.ч. пасовища».
Експерт державної установи ОСОБА_8 також умисно внесла неправдиві відомості до офіційного документа - висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 21.12.2019 №15107/82-10, де умисно зазначила неправдиві відомості, у п.6 підпункті 3, вказавши, що земельна ділянка за вказаним проектом ОСОБА_7 «землі сільськогосподарського призначення відносяться до державної форми власності. У пункті 6 підпункті 6 зазначила завідомо неправдиві відомості - про «відсутність обмежень на земельній ділянці». У п.8 висновку вказала, що «аналіз проекту землеустрою на відповідність земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам: Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 49 громадянам для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ 01.03) за межами населених пунктів на території Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.»
У висновку: «Підсумкова оцінка проекту землеустрою: «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 49 громадянам для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ 01.03) за межами населених пунктів на території Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області погоджується».
Наявність службової недбалості, а також обізнаність з незаконністю своїх дій ОСОБА_6 підтверджується наступними обставинами.
Так, 05.11.2019 року № 1024/-104-19 та 07.11.2019 № 1033/104-19 відповідно начальник відділу у Конотопському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_6 звернулася з листами (клопотаннями) щодо надання дозволу Головним управлінням на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок 50 громадянам кожному площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, як вона зазначила «державної власності» на території Соснівської сільської ради Конотопського району.
При цьому всі вказані у листі особи є мешканцями інших міст України, що свідчить про відсутність у останніх наміру вести особисте селянське господарства, товарне виробництво сільськогосподарської продукції, та обробляти землю згідно її цільового призначення.
Сама начальник відділу ОСОБА_6 у своїх листах не посилається на будь-який документ, який би підтверджував державну форму власності на земельні ділянки, які відділ збирався передати, а згодом станом на 26.03.2020 року передав у приватну власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області.
На її листи сесія Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області 12.11.2019 року прийняла рішення, яким відмовила у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо ведення земельних вказаних ділянок та доручила депутату ОСОБА_9 звернутися до правоохоронних органів та судів з метою попередження та недопущення здійснення начальником відділу у Конотопському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_6 захвату земельних ділянок з кадастровим номером 5922087800:04:03 як земель колективної власності колишніх КСП, яким відповідно підлягають розпаюванню відповідно до рішень сесії Соснівської сільської ради, технічній документації, рішень загальних зборів та ін.
При цьому у рішенні сесії, яке було направлено ОСОБА_6 зазначено, що начальником відділу Сопрун не надано жодного правовстановлюючого документа, що підтверджує право державної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5922087800:04:03: витяг з публічної кадастрової карти, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтво про право державної власності на цю земельну ділянку.
Крім цього у рішенні сесії, наданому ОСОБА_6 чітко зазначено, що ці земельні ділянки відносяться до земель колективної власності колишнього КСП «Соснівський» згідно рішення сесії Соснівської сільської ради від 30.06.1995 року та технічної документації по визначенню земель, які підлягають передачі у колективну власність членам КСП «Соснівський» Конотопського району Сумської області в кількості 2416 га, та які підлягають приватизації членами колишнього КСП «Соснівський». Тобто на ці землі не розповсюджується право державної власності.
Отримавши цю відповідь та, достовірно знаючи, що Держгеокадастр невправі розпоряджатися цими землями, ОСОБА_6 вжила заходів до їх протиправного вибуття від добросовісного володільця до інших осіб, чим вчинила злочини.
Отже, ОСОБА_6 в силу займаної нею посади начальника відділу Держгеокадастру у Конотопському районі Сумської області, наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому, відповідно до ч.3 ст.18 КК України, є службовою особою.
Відповідно до ст.ст.1,5 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07.11.2011р. № 3613-VI, Державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях.
Згідно з ч 2 ст.20 Закону України "Про державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Згідно з п.п.3,4,5 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 17.10.2012р. № 1051 (далі Порядку) державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. Ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр. До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.
Таким чином, ОСОБА_6 внаслідок неналежного виконання своїх службових обов"язків через несумлінне ставлення до них, проявила службову недбалість, що потягло тяжкі наслідки.
В наказах від 25.11.2019 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» в п. 3 наказів вказується, що при надходженні погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забезпечити в установленому законодавством порядку реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
На сьогоднішній день вже земельні ділянки, на які видавалися оскаржувані накази, зареєстровані в Державному реєстрі речових прав за приватною формою власності на інших людей та позбавило права більше ніж 600 людей на земельну ділянку, яка підлягає розпаюванню між ними, як членами колишнього КСП «Соснівське», членом якого я також був, та заподіяло майнової шкоди на суму орієнтовно 2 625 715 грн.
4 лютого 2020 року йому депутату Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області та власнику земельної частки (паю) на території Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області (копія державного акту додається) стало відомо про накази заступника начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_10 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою» від 25.11.2019 року на земельній ділянці яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399, а саме накази: №18-17822/16-19-СГ; №18-17837/16-19-СГ; №18-17805/16-19-СГ; №18-17863/16-19-СГ; №18-17854/16-19-СГ; №18-17759/16-19-СГ;
№18-17828/16-19-СГ; №18-17841/16-19-СГ; №18-17727/16-19-СГ; №18-17825/16-19-СГ; №18-17761/16-19-СГ; №18-17830/16-19-СГ; №18-17756/16-19-СГ; №18-17826/16-19-СГ; №18-17826/16-19-СГ; №18-17757/16-19-СГ; №18-17773/16-19-СГ;№18-17816/16-19-СГ; №18-17769/16-19-СГ; №18-17845/16-19-СГ; №18-17818/16-19-СГ; №18-17819/16-19-СГ; №18-17775/16-19-СГ; №18-17730/16-19-СГ; №18-17728/16-19-СГ; №18-17835/16-19-СГ; №18-17726/16-19-СГ; №18-17810/16-19-СГ; №18-17723/16-19-СГ; №18-17771/16-19-СГ; №18-17767/16-19-СГ; №18-17765/16-19-СГ; №18-17838/16-19-СГ; №18-17790/16-19-СГ; №18-17802/16-19-СГ; №18-17815/16-19-СГ; №18-17813/16-19-СГ; №18-17725/16-19-СГ; №18-17779/16-19-СГ; №18-17777/16-19-СГ; №18-17722/16-19-СГ; №18-17724/16-19-СГ; №18-17797/16-19-СГ; №18-17811/16-19-СГ; №18-17784/16-19-СГ; №18-17785/16-19-СГ; №18-17788/16-19-СГ; №18-17781/16-19-СГ; №18-17799/16-19-СГ; №18-17765/16-19-СГ
З оспорюваних наказів вбачається надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населеного пункту на території Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області.
При цьому, начальник відділу у Конотопському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_6 та заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумські області ОСОБА_10 при виданні оспорюваних наказів не врахувала, що земельна ділянка яка мала кадастровий номер 5922087800:04:03:0399 не є державною власністю, виходячи із наступного.
Згідно офіційної інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухому майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 17.10.2019 року відомості стосовно права власності земельної ділянки із кадастровим номером №5922087800:04:003:0399 відсутні. Тобто ця земельна ділянка не відноситься до державної власності.
Крім цього, відповідно до Публічної кадастрової карти України тип власності земельної ділянки №5922087800:04:003:0399 не визначено.
Відповідно до Технічної документації по визначенню земель, які підлягають передачі у колективну власність членам КАП «Соснівський» Конотопського району, Сумської області, відповідно до експлікації земель колективної власності сільськогосподарського підприємства «Соснівський», передано землі площею 2416 га, які підлягають приватизації, з них ріллі 2145 га та пасовищ-103 га (земельна ділянка пасовищ 103 га яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399) багаторічних насаджень (сад) 13га , землі загального користування 155 га, у постійне користування передано 1078 га.
Отже земельна ділянка пасовища 103 га яка мала кадастровий номер №5922087800:04:003:0399 була передана у колективну власність членам КАП «Соснівський», а тому не може належати до державної власності .
Підтвердженням принадлежності пасовищ - 103 га до колективної власності КАП «Соснівський» є також Державний акт на право колективної власності на землю.
Відповідно до рішення Соснівської сільської ради народних депутатів від 30.06.1995 р. КАП «Соснівський» 04.07.1995 року було видано Державний акт на право колективної власності на землю серії СМ №07, який зареєстрований у книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №7 в якому вказано, що передається у колективну власність 2416 га та план зовнішніх меж земель переданих в колективну власність де зазначено , що земельна ділянка пасовищ 103 га, яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399 знаходиться в межах земель переданих в колективну власність.
Відповідно зведеної експлікації агровиробничих груп грунтів сільськогосподарських угідь колективної власності, пасовища 103 га яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399 належать до колективної власності КАП «Соснівський» та находяться в межах колективної власності.
04.07.1995 року також був виданий Державний акт на право постійного користування землею серія СМ 00000012 на 1078 га.
05.09.1997 року на загальних зборах членів КАП «Соснівський» було перейменоване вищезазначене підприємство в колективне сільськогосподарське підприємство КСП «Соснівське», тобто на базі КАП «Соснівський» було створене КСП «Соснівське» яке стало правонаступником КАП «Соснівський».
Відповідно до Указу Президента України від 03.12.1999 року №1529/29, 29.02.2000 року були проведені загальні збори уповноважених членів КСП «Соснівське» на яких було реформоване КСП «Соснівське» у приватне сільськогосподарське підприємство Агрофірма «Соснівська» (ПСП АФ «Соснівська»).
На загальних зборах 12 квітня 2000 року власники земельних часток (паїв) та майнових паїв затвердили ПСП АФ «Соснівська» юридичною особою, та правонаступником КСП «Соснівське».
Відповідно до протоколу №3 загальних зборів членів КСП «Соснівське» що мають право на земельну частку (пай) від 4 квітня 2000 року вирішено: 1)передати у безстрокове використання ПСП АФ «Соснівська» пасовища 160 га, 2) розрахунки за безстрокове використання пасовища 160 га проводитиме ПСП АФ «Соснівська» відповіно до чинного законодавства. Також було прийнято рішення на зборах п. 3 провести розпаювання 160 га пасовищ при з верненні більше 60% власників земельних часток (паїв) до ПСП АФ «Соснівська».
Протоколом №1 від 05.07.2011 року зборів власників земельних часток (паїв) ПСП АФ «Соснівська» вирішено затвердити списки власників земельних часток (паїв) по розподілу пасовища 160 га, сіножатей 81 га, багаторічних насаджень(сад)-13 га та розподілити пасовища 160 га, сіножаті - 81 га, багаторічні насадження (сад)-13 га між власниками земельних часток (паїв) згідно уточнених і затверджених списків відповідно технічної документації.
22 грудня 2003 року були проведені загальні збори власників земельних часток (паїв), на порядок денний вносились слідуючі питання:Про прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) на місцевості.Про звернення до землевпорядної організації фірми «Кадастр» в особі директора ОСОБА_11 на виконання робіт із землеустрою та виготовлення технічної документації.
Відповідно до виготовленої документації землевпорядної організації фірми «Кадастр» земельна ділянка, яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399 належить колективній власності КСП «Соснівське», тобто власникам земельних часток (паїв), та знаходиться в межах колективної власності КСП «Соснівське».
Відповідно до ст. ст. 28, 29 Земельного кодексу України в редакції 1992-2000 років, право колективної та приватної власності на земельну ділянку чи її частину припиняється у разі добровільної відмови від земельної ділянки відчуження (продажу) земельної ділянки Раді народних депутатів, викупу земельної ділянки для державних або громадських потреб, припинення у випадках, передбачених пунктами 4, 6-8 ст. 27 цього кодексу. Право власності на землю може бути також припинено у випадках ст. 114 цього кодексу. Припинення права власності на землю або права користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови власника землі або землекористувача проводиться за його заявою на підставі рішення відповідної Ради народних депутатів. Однак КСП «Соснівське» заяви про припинення права колективної власності на земельні ділянки не подавала, порушень відповідно до вищевказаних пунктів цього кодексу КСП «Соснівське» не було.
Згідно ст. 140 Земельного кодексу України (в редакції 2001 року, який набрав чинності з 01.01.2002 року) підставами припинення правами власності на земельну ділянку є: добровільна відмова власника від права на земельну ділянку, смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; відчуження земельної ділянки за рішенням власника; звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб , конфіскація за рішенням суду; не відчуження земельної ділянки іноземними особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Таким чином у ст. 140 ЗК України (в редакції 2001 року який набрав чинності з 01.01.2002 року) та ст.ст. 28, 29 ЗК України (в редакції від 13.03.1992 року) наведений вичерпний перелік підстав припинення прав на земельні ділянки , але вони не були застосовані щодо колективної власності КСП «Соснівське». Тобто припинення права колективної власності на земельну ділянку яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399 могло мати місце лише на підставі та у спосіб, вищезазначеним законом, тобто за рішенням суду на підставі ст. ст. 140, 142, 143 ЗК України (в редакції 2001 року який набрав чинності з 01.01.2002 року) чи ст. ст. 28, 29 ЗК України (в редакції від 13.03.1992 року). Але жоден суд не приймав рішення про припинення права власності на землю КСП «Соснівське», Державний акт на право колективної власності не скасовувався і є чинним на даний час.
Водночас начальник відділу у Конотопському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_6 та заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_10 , не звертаючи увагу на наявні підтверджуючі документи, що земельна ділянка пасовища - 103 га яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399 належить до земель колективної власності підлягає приватизації власниками земельних часток (паїв), вказує в наказах від 25.11.2019 року «Про надання дозволів по розробленню проектів землеустрою», що земельна ділянка пасовища - 103 га за кадастровим номером 5922087800:04:003:0399 відноситься до земель державної власності проігнорувала вищевказані документи:
Вказане свідчить про те, що земельна ділянка пасовища - 103га була передана до колективної власності КАП «Соснівський» та підлягає приватизації членами КСП «Соснівське», та розпаюванню і тому начальник відділу у Конотопському ОСОБА_6 сприяла видачі наказів заступником начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_10 «Про надання дозволів по розробленню проектів землеустрою», від 25.11.2019 року щодо відведення у власність земельної ділянки яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399 та розташована за межами населеного пункту на території Соснівської сільської ради Конотопського району, Сумської області - які є протиправними і підлягають скасуванню.
Відповідно до закону України від 10.07.2018 року №2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України , щодо вирішення питання колективної власності на землю удосконалення права землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні, статті 141 особливості використання та розпорядження землями, що залишились у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарского колективу, сільськогосподарського акціонерного товариства, організацією розподілу земель, що залишилися у колективній власності, здійснюється сільською селищною , міською радою , на території якої такі землі розташовані.
Тому враховуючи викладене, представник потерпілого вважвє оспорюваними наказами, виданими за сприянням начальника відділу у Конотопському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_6 , заступником начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_10 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою» від 25.11.2019 року на земельній ділянці яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399 порушується його та інших членів КСП «Соснівський» право колективної власності на земельну ділянку пасовища - 103 га яка мала кадастровий номер 5922087800:04:003:0399.
Внаслідок злочинних дій ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_12 та експерта ОСОБА_8 наступили злочинні наслідки - земля незаконного вибула від добросовісного володільця та власника - членів колишнього КСП «Соснівське» до інших людей, які не мають наміру її обробляти та використовувати за цільовим призначенням, чим співвласникам колишнього КСП «Соснівське» заподіяно майнову шкоду в сумі орієнтовно в сумі 2 625 714,00 грн. (два мільйони шістсот двадцять п'ять тисяч сімсот чотирнадцять грн.), виходячи з наступного Розрахунку:
- (49 державних актів на право земельної власності помножити на 2 га кожний та помножити нормативно-грошову оцінку сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.01.2019 р., яка для Сумської області складає під ріллю на які видані ці державні акти в сумі 26 793, 00 грн). 49х2х26 793= 2 625 714 грн.
Крім того встановлено, що 05.11.2019 року за №10240/104-19 та 07.11.2019 року за №1033/104-19 відділом у Конотопському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області скеровано лист до Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області про висловлення позиції щодо надання дозволу відведення у власність земельних ділянок площею по 2 га для ведення особистого сільського господарства за рахунок державної власності, що знаходиться на території Соснівської сільської ради при цьому не надаючи жодного вищезазначеного правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності держави на земельну ділянку за кадастровим номером 5922087800:04:003:0399.
У подальшому, 12.11.2019 року на сесії депутати Соснівської сільської ради Конотопського району Сумської області прийняли рішення, згідно якого відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку за кадастровим номером 5922087800:04:003:0399 щодо відведення земельних ділянок орієнтовно площею 2 га у власність для ведення особистого сільського господарства зазначених у вказаних листах Відділу у Конотопському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області так як дана ділянка передана у колективну власність членам КАП «Соснівський».
У відповідності до наказу ГУ Держеокадастру у Сумській області №18-4183-16-20-сг від 28.01.2020 надано у власність ОСОБА_4 , земельну ділянку з кадастровим номером 5922087800:04:003:0407 площею 2 га., яка відповідно до викопіювання утворена в наслідок поділу земельної ділянки кадастровий номер 5922087800:04:003:0399.
Так, ОСОБА_4 , паспорт НОМЕР_1 виданий Першотравневим РВ УМВС України, в Сумській області, 29.10.2002, місце мешкання АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 , 17.03.2020 уклав договір оренди земельної ділянки № 5922087800:04:003:0407 (реєстраційний номер обєкту нерухомого майна 2037030059220) площею 2 га., з ТОВ «ТВК'Таско плюс» юридична адреса 41600 м. Конотоп, проспект Миру, буд. 40 офіс 38 ІК 406415667 в особі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проведеним оглядом місця події від 09.06.2020 встановлено, що вказана ділянка місцевості оброблюється та засіяна технічною культурою - кукурудзою.
Допитаний у якост свідка ОСОБА_5 , пояснив, що в 2020 році він шукав ініціативну групу з учасників АТО, для того, щоб допомогти їм отримати землю та в подальшому взяти їх в оренду Після набуття права власності на землю учасниками АТО, заключились договори оренди, та земля засіялась кукурудзою.
Оглянуті земельні ділянки та полі, котре попередньо мало загальний кадастровий номер 5922087800:04:003:0399 визнані речовим доказом, постановою слідчого від 09.06.2020 р..
Враховуючи, що земельна ділянка з кадастровим 5922087800:04:003:0407 утворена в наслідок поділу земельної ділянки кадастровий номер 5922087800:04:003:0399 та передана у власність ОСОБА_4 , являються обєктом вчинення злочину, тому виникає необхідність у накладені арешту з встановленням забороні її відчуження з метою збереження речових доказів.
В судове засідання слідчий СВ Конотопського ВП ГУНП в Сумській області не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримує та просить його задовольнити.
Генеральний директор ТОВ «ТВК «ТАСКО ПЛЮС» ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, щодо накладення арешту на земельну ділянку шляхом заборони відчуження покладається на розсуд суду. Заперечує щодо накладення арешту на земельну ділянку в частині заборони користування та розпорядження.
ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгялду справи належним чином повідомлений.
Слідчий суддя, дослідивши надані матеріали, вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Частиною 1 ст. 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та (або) користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
В судовому засіданні встановлено, що 21.05.2020 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020201170000112 внесені відомості щодо скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, за фактом службової недбалості, а саме начальник відділу у Конотопському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській ОСОБА_13 , фізична особа підприємець ОСОБА_7 , та експерт державної установи ОСОБА_8 , неналежно виконали свої службові обов'язки при розробленні проекту землеустрою щодо відведення у власність 49 громадянам для ведення особистого селянського господарства земельних ділянок на території Соснівської сільської ради Конотопського району , у зв'язку з чим у власності КСП «Соснівський» вибули земельні ділянки загальною площею близько 105 га, що спричинило тяжкі наслідки.
Встановлено, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 5922087800:04:003:0407 є ОСОБА_4 (а.с.18, 28-29).
Відповідно до договору оренди землі від 17.3.2020 р. земельна ділянка з кадастровим номером 5922087800:04:003:0407 передана в оренду ТОВ «ТВК «ТАСКО ПЛЮС» ОСОБА_4 (а.с.14-17).
Згідно протоколу огляду місця події від 09.06.2020 р. встановлено, що вказана ділянка місцевості оброблюється та засіяна технічною культурою - кукурудзою (а.с.42-43).
Відповідно до державного акту на право колективної власності на землю серії СМ «07» колгоспу-асоціації пайщиків «Соснівський» Соснівською сільською радою Конотопського району передано у колективну власність 2416,0 га землі в межах згідно з планом. Землю передано у колективну власність для сільськогосподарського виробництва, відповідно до рішення Соснівської сільської ради народних депутатів від 30.06.1995 р. (а.с.47-48), в т.ч. відповідно до експлікації земель 103,0 га пасовищ (а.с.61-62).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна земельна ділянка з кадастровим номером 5922087800:04:003:0399 станом на 17.10.2019 р. не перебувала у нічий власності (а.с.50), яка в подальшому була розділена на 49 громадян для ведення особистого селянського господарства (а.с. ).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів і накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України: є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегло на собі його сліди або містить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом.
Постановою слідчого СВ Конотопського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 від 09 червня 2020 р. земельну ділянку з кадастровим номером 5922087800:04:003:0407, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні (а.с.26-27).
Оскільки земельна ділянка кадастровий номер 5922087800:04:003:0407 являється об'єктом вчинення злочину, тому з метою забезпечення збереження речових доказів, слід накласти арешт на вказану земельну ділянку.
Керуючись ст.ст. 98, 170-173 КПК України,-
Клопотання слідчого СВ Конотопського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 про накладення арешту на майно задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку кадастровий номер 5922087800:04:003:0407 (номер запису про право власності 35606353), належної на праві власності ОСОБА_4 , паспорт НОМЕР_1 виданий Першотравневим РВ УМВС України, в Сумській області, 29.10.2002, місце мешкання АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 , яка перебуває у користуванні ТОВ «ТВК'Таско плюс» юридична адреса 41600 м. Конотоп, проспект Миру, буд. 40 офіс 38 ІК 406415667 в особі ОСОБА_5 , заборонивши її відчуження.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Відповідно ч. 1 ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Повний текст ухвали проголошений 19 серпня 2020 року.
Слідчий суддяОСОБА_1