П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
19 серпня 2020 р.м.ОдесаСправа № 523/3463/17
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Градовського Ю.М., Яковлєва О.В.,
за участю секретаря судового засідання Гончарової О.О.,
представника позивача Фомічова І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року за виключними обставинами у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчини певні дії, -
09.03.2017р. ОСОБА_1 звернувся суду з позовом до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (нині - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії №88 від 06.09.2016р.; зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії у відповідності до розміру заробітку, визначеного в довідці територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області №5-1916/16 від 08.08.2016р., починаючи з часу його звернення за проведенням перерахунку; зобов'язання зняти обмеження при перерахунку раніше призначеної йому пенсії та проводити пенсійні виплати без обмеження максимальної суми у розмірі 80% від заробітку, визначеного в довідці територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017р. скасовано постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 04.04.2017р. про задоволення позову, прийнято у справі нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
14.07.2020р. ОСОБА_1 звернувся до суду апеляційної інстанції із заявою про перегляд постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017р. за виключними обставинами, оскільки Рішенням Конституційного Суду України №5-р(II)/2020 від 18.06.2020р. у справі №3-189/2018(1819/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), припис п.5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, який слугував підставою відмови судом апеляційної інстанції у задоволенні його позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Суворовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі (нині - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області) та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», у розмірі 80% від суми заробітної плати.
31.08.2016р. ОСОБА_1 звернувся до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про перерахунок пенсії із заробітної плати, яка зазначена в довідці територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області від 08.08.2016р. за №5-1916/16.
Рішенням Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №88 від 06.09.2016р. відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з посиланням на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII з 01.06.2015р. спеціальні пенсії призначаються (перераховуються) на загальних підставах. /а.с.24/
Не погоджуючись з відмовою пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Як вбачається з оскаржуваного позивачем рішення Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, ним відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії саме на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII. /а.с.24/
Приймаючи рішення суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії (31.08.2016р.), діяли обмеження, передбачені п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» щодо призначення (перерахунку) пенсій на підставі Закону України «Про державну службу», а тому відповідачем було правомірно відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Крім того, суд зазначив, що 01.05.2016р. Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015р. №889-VIII, по іншому врегульовано правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням (як призначенням, та і перерахунком) державних службовців.
Відповідно до ч.3 ст.3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч.ч.1, 2 статті ст.361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно ч.5 ст.361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є, зокрема, встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Так, Рішенням Конституційного Суду України №5-р(II)/2020 від 18.06.2020р. у справі №3-189/2018(1819/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), припис п.5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII.
Частиною 2 ст.152 Конституції України передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Конституційний Суд України» Конституційний Суд України є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України, вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією України випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до Конституції України.
Згідно ст.91 Закону України «Про Конституційний Суд України» акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно абз.2 резолютивної частини Конституційного Суду України №5-р(II)/2020 від 18.06.2020р. у справі №3-189/2018(1819/18) припис п.5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VIII, що визнаний неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Із змісту наведеного вбачається, що дія приписів п.5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VIII, зокрема, щодо призначення (перерахунку) пенсій на підставі Закону України «Про державну службу», втратила чинність з 18.06.2020р., при цьому така не має зворотної сили.
Тому, рішення Конституційного Суду України 5-р(II)/2020 від 18.06.2020р. у справі №3-189/2018(1819/18) не може бути застосовано до правовідносин з приводу перерахунку пенсії позивачеві, що виникли до 18.06.2020р.
Враховуючи, що на час ухвалення постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017р. положення припис п.5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VIII були чинними, останні втратили чинність лише з 18.06.2020р., тому що відсутні підстави для її скасування.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 призначалася пенсія на підставі Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р №3723-XII.
Водночас, заява про перерахунок пенсії позивачем подана 31.08.2016р. /а.с.24/
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ (надалі - Закон України № 3723-ХІІ, в редакції, чинній до 01.01.2015р.,) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Разом з тим, 01.01.2015р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014р. №76-VIII (надалі - Закон України № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону України №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», проте постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 виключено з неї положення про умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
У ході реформування системи державного управління, Верховною радою України прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р. № 889-VIII (надалі - Закон України №889-VIII) .
Вищезазначений Закон України набув чинності 01.05.2016р., у зв'язку з чим положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-XII частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Натомість у ст.90 Закону України №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
Отже, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії (31.08.2016р.) Законом України №889-VIII не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням окладів.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.10.2019р. у справі №751/7325/17.
Згідно з п.1 ч.4 ст.368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі.
Положеннями ч.ч.1,2 ст.369 КАС України передбачено, що у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу. Судове рішення за наслідками провадження за нововиявленими або виключними обставинами може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом для оскарження судових рішень суду відповідної інстанції.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами та скасування постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017р. у справі №523/3463/17.
Керуючись ст.ст. 321, 325, 361, 368, 369 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року за виключними обставинами у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчини певні дії.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року залишити в силі.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у порядку, встановленому ч.2 ст.369 КАС України.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Градовський Ю.М. Яковлєв О.В.