Постанова від 19.08.2020 по справі 540/642/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2020 р.м. ОдесаСправа № 540/642/20

Головуючий в 1 інстанції: Василяки Д.К. рішення суду першої інстанції прийнято у м. Херсон 05 травня 2020 року

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Яковлєва О.В.,

суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 травня 2020 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням надбавки за роботу в режимних обмежень, зазначеній в довідці ГУ ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі № 4/21-22-05-02-09 від 13 січня 2020 року, починаючи з 13 січня 2020 року з урахуванням проведених виплат.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05 травня 2020 року задоволено позовні вимоги.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про задоволення позовних вимог, так як виготовлена податковим органом довідка про розмір грошового забезпечення позивача не створює для пенсійного органу безумовного обов'язку для перерахунку пенсії позивача із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення та з врахуванням надбавки за роботу в режимних обмеженнях.

В даному випадку, апелянт вважає, що без прийняття спеціального нормативно-правового акта, який підвищить розмір грошового забезпечення відповідної категорії громадян, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, починаючи з 15 червня 1999 року, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90 % від розміру грошового забезпечення.

При цьому, 23 березня 2018 року Головним управління ДФС у Херсонській області виготовлено довідку № 125/21-22-05-35 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та направлено відповідну довідку до ГУ ПФУ в Херсонській області для перерахунку пенсії позивача.

В даному випадку, згідно змісту зазначеної довідки, посадовий оклад ОСОБА_1 складав 7890,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням склав 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50 відсотків) склала 4685,00 грн.

В свою чергу, за наслідком отримання зазначеної довідки, пенсійним органом перераховано ОСОБА_1 пенсію та починаючи з 01 січня 2018 року розмір останньої склав 70 % від грошового забезпечення.

При цьому, рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17 січня 2020 року, у справі № 540/2849/19, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо здійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 70 % суми грошового забезпечення, вказаного у довідці Головного управління ДФС у Херсонській області від 23 березня 2018 року № 125/21-22-05-35, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 90 % суми грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01 січня 2018 року.

На виконання вищевказаного рішення суду пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача до розміру 90 % від розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління ДФС у Херсонській області від 23 березня 2018 року № 125/21-22-05-35.

Між тим, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Херсонській області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки від 13 січня 2020 року № 4/21-22-05-02-09, у якій додатково зазначена надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, у сумі 1183,50 грн.

Проте, листом пенсійного органу від 05 лютого 2020 року № 245-265/С-03/8-2100/20 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі довідки від 13 січня 2020 року № 4/21-22-05-02-09, так як відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсію позивача вже перераховано у березні-квітні 2018 року.

В свою чергу, не погоджуючись із отриманою відмовою позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як у межах спірних правовідносин пенсійним органом протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 3 вказаної статті встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено Постанова правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1, 23. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 )

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Пунктом 24 вказаного порядку встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12 ) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Колегією суддів встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, позивачу перераховано у 2018 році пенсію відповідно до вимог п. 1 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

В даному випадку, при здійсненні перерахунку пенсії позивача пенсійним органом використано довідку податкового органу про грошове забезпечення позивача у якій зазначались: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.

Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Внаслідок чого, враховуючи втрату чинності відповідних положень зазначених нормативно-правових актів, позивачем отримано оновлену довідку ГУ ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі № 4/21-22-05-02-09 від 13 січня 2020 року, у якій окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, також зазначено надбавку за роботу в режимних обмеженнях, у сумі 1183,50 грн.

В даному випадку, зазначена надбавка не враховувалась пенсійним органом при здійсненні вищевказаного перерахунку пенсії.

Внаслідок чого, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки ГУ ДФС в Херсонській області № 4/21-22-05-02-09 від 13 січня 2020 року.

В свою чергу, як вбачається з аналізу положень ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій відповідній категорії громадян, зокрема, провадиться на підставі наданих спеціально уповноваженими органами довідок про грошове забезпечення.

Між тим, перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45, встановлено, що перерахунок пенсії відповідній категорії громадян здійснюється на підставі довідок, отриманих від уповноважених органів.

В даному випадку, позивач скористався своїм правом на надання пенсійному органу нової довідки про розмір свого грошового забезпечення із зазначенням додаткових складових останнього, які не враховувались при здійсненні останнього перерахунку його пенсії.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача, виходячи з розміру грошового забезпечення, який зазначено у відповідній довідці податкового органу, так як факт скасування частини положень постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, на думку колегії суддів, є достатньою підставою для здійснення перерахунку пенсій відповідній категорії громадян.

При цьому, суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 травня 2020 року - без змін.

Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Яковлєв О.В.

Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.