Постанова від 19.08.2020 по справі 420/307/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2020 р.м. ОдесаСправа № 420/307/19

Головуючий в 1 інстанції: Вовченка О.А. рішення суду першої інстанції прийнято у м. Одеса 12 травня 2020 року

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Яковлєва О.В.,

суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при здійсненні перерахунку пенсії позивача, починаючи з 01 січня 2018 року, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за кваліфікацію, надбавки за виконання польотів за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів та премії; визнання протиправними дії по зменшенню основного розміру пенсії з 89 процентів до 70 процентів грошового забезпечення; визнання протиправними дії щодо виплати пенсії з урахуванням лише 50 процентів суми підвищення пенсії у 2018 році та 75 процентів у 2019 році; зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року, виходячи з основного розміру пенсії - 89 процентів грошового забезпечення, з урахуванням спірних надбавок та премій; зобов'язання здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 процентів суми підвищення пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року частково задоволено позовні вимоги, а саме: визнано протиправними дії щодо зменшення з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії з 89 % до 70 % грошового забезпечення; зобов'язано здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача з урахуванням основного розміру пенсії 89 % від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивача з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що пенсійним органом протиправно не здійснено виплати пенсії позивачу, перерахованої з 01 березня 2018 року, без застосування встановлених КМУ обмежень, так як 05 березня 2019 року набрало законну силу судове рішення, яким скасовано постанову КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою передбачалось відсоткове обмеження виплати перерахованих пенсій.

В свою чергу, пенсійним органом подано відзив на отриману апеляційну скаргу з якого вбачається, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення, в частині висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, так як у 2018 році позивач не мав права отримувати 100 % розміру підвищення своєї перерахованої пенсії.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, за наслідком проведення перерахунків у 2008-2015 роках перерахунків пенсії позивач, розмір пенсії позивач склав 89 % від грошового забезпечення.

Між тим, у квітні 2018 року ГУ ПФУ в Одеській проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року згідно з постановою КМУ № 704 від 30 серпня 2017 року та постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року.

При цьому, розмір пенсії позивача після перерахунку склав 70 % від розміру грошового забезпечення.

Крім того, перерахунком визначено поетапність виплати суми підвищення пенсії, а саме: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - 50 % від підвищення; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 % від підвищення; з 01 січня 2020 року - 100 % від підвищення.

Не погоджуючись із проведеним перерахунком пенсії та встановленим поетапним підвищенням пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як у межах спірних правовідносин пенсійним органом протиправно зменшено відсотковий розмір основної пенсії позивача при здійсненні перерахунку пенсії, а також вчинено дії щодо поетапної виплати підвищеного розміру пенсії позивача, починаючи з 05 березня 2019 року, з чим частково не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Згідно ч. 1 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що коли пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

При цьому, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно п. 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

Колегією суддів встановлено, що позивачу, який отримує пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перераховано у 2018 році пенсію відповідно до вимог п. 1 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

В свою чергу, щодо висновків суду першої інстанції про визнання протиправними дій пенсійного органу щодо виплати пенсії позивачу з урахуванням 75 % суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року, а також зобов'язання здійснити виплату пенсії позивачу з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, на виконання п. 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виплата перерахованої пенсії позивача проводилась у 2018 році у розмірі 50 відсотків від суми підвищення пенсії, а у 2019 році у розмірі 75 відсотків.

Між тим, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 2826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Внаслідок чого, колегія суддів вважає, що починаючи з 05 березня 2019 року (дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року) пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 відсотків від суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

При цьому, до 05 березня 2019 року пенсійний орган не мав правових підстав не виконувати чинні приписи зазначеної постанови КМУ.

В даному випадку, вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеній у рішенні від 06 серпня 2019 року, у зразковій справі № 160/3586/19.

Крім того, Верховним Судом у постанові від 17 червня 2020 року (справа № 2540/2873/18) зазначено, що на доплати до пенсії, передбачені законодавством у 2018 році розповсюджувався регулюючий вплив постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає правомірними дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії позивача, за рахунок виплати у 2018 році 50 відсотків суми підвищення пенсії.

При цьому, судом першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допущено, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Яковлєв О.В.

Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.