П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
19 серпня 2020 р.м. ОдесаСправа № 1540/4565/18
Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В.В. рішення суду першої інстанції прийнято у м. Одеса 03 червня 2020 року
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Яковлєва О.В.,
суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 червня 2020 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні,-
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме: визнання протиправними дій щодо виплати перерахованої пенсії з урахуванням 50 процентів суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року; зобов'язання здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 процентів суми підвищення пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03 червня 2020 року задоволено позовні вимоги.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що пенсійним органом правомірно не здійснено виплати пенсії позивачу, перерахованої з 01 березня 2018 року, без застосування встановлених КМУ обмежень, так як до 05 березня 2019 року діяло встановлене постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсоткове обмеження виплати перерахованих пенсій.
При цьому, на думку апелянта, судом першої інстанції не враховано, що у 2019 році також діяло обмеження розміру виплати перерахованих відповідній категорії громадян пенсій, встановлене постановою КМУ № 804 від 14 серпня 2019 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В свою чергу, 25 березня 2018 року ГУ ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року згідно з постановою КМУ № 704 від 30 серпня 2017 року та постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року.
При цьому, перерахунком визначено поетапність виплати суми підвищення пенсії, а саме: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - 50 % від підвищення (1585,59 грн.); з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75% від підвищення (2378,38 грн.); з 01 січня 2020 року - 100% від підвищення (3171,17 грн.) (а.с. 11).
Не погоджуючись із встановленим поетапним підвищенням пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як у межах спірних правовідносин пенсійним органом протиправно вчинено дії щодо поетапної виплати підвищеного розміру пенсії позивача, починаючи з 01січня 2018 року, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
При цьому, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно п. 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Колегією суддів встановлено, що позивачу, який отримує пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перераховано у 2018 році пенсію відповідно до вимог п. 1 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
При цьому, предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій пенсійного органу щодо виплати пенсії позивачу з урахуванням 50 % суми підвищення пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року.
В свою чергу, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, на виконання п. 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виплата перерахованої пенсії позивача проводилась у 2018 році у розмірі 50 відсотків від суми підвищення пенсії.
Між тим, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 2826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Внаслідок чого, колегія суддів вважає, що починаючи з 05 березня 2019 року (дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року) пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 відсотків від суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
При цьому, до 05 березня 2019 року пенсійний орган не мав правових підстав не виконувати чинні приписи зазначеної постанови КМУ.
В даному випадку, вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеній у рішенні від 06 серпня 2019 року, у зразковій справі № 160/3586/19.
Крім того, Верховним Судом у постанові від 17 червня 2020 року (справа № 2540/2873/18) зазначено, що на доплати до пенсії, передбачені законодавством у 2018 році розповсюджувався регулюючий вплив постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає правомірними дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії позивача, за рахунок виплати у 2018 році 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Тому, судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про зобов'язання пенсійного органу виплати позивачу пенсію у розмірі 100 відсотків від суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 01 січня 2018 року.
З іншого боку, варто зазначити, що до суду з даним адміністративним позовом позивач звернувся у вересні 2018 року.
Внаслідок чого, у межах спірних правовідносин колегією суддів не надається правова оцінка діям пенсійного органу щодо здійснення поетапної виплати підвищення розміру пенсії позивача у 2019 році, так як такі дії не є предметом спору у даній справі.
Враховуючи викладене та допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне скасувати оскаржуване рішення суду.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 червня 2020 року - скасувати, прийнявши у справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Яковлєв О.В.
Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.