18 серпня 2020 року м.Дніпросправа № 280/1996/20
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П. (доповідач),
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запоріького окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 року у справі №280/1996/20 (справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, суддя Татаринов Д.В.) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
-визнати протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (далі відповідач) щодо відмови у виплаті позивачу перераховану за постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2011 року по справі № 2а-47/2011 державну пенсію та додаткову пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду 2 групи, з 29 травня 2010 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного відповідно до вимог частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” та статей 50, 54 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
-зобов'язати відповідача виплатити позивачу перераховану за постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2011 року по справі № 2а-47/2011 державну пенсію та додаткову пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АБС, інваліду 2 групи, з 29 травня 2010 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного відповідно до вимог частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” та статей 50, 54 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 року в задоволенні адміністративного позову позивачу було відмовлено у повному обсязі.
З рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та подав апеляційну скаргу. В скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове про задоволення його позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалід 2 групи, перебуває на обліку Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Відповідач, як орган що здійснює фактичне погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, не вбачає свого обов'язку з виплати позивачу пенсійних виплат за минулий період. Позивач вважає, що відповідач своїми діями порушує гарантоване законодавством та Конституцією України право позивача.
Відповідач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу позивача. У відзиві просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а скаргу позивача без задоволення.
Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
З матеріалів справи встановлено, що постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2011 року у справі № 2а-47/2011 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя. Судом визнано дії Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності з вимогами, встановленими статтею 50, частиною 4 статі 54, частиною 3 статті 67 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними з 29 травня 2010 року; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя перерахувати ОСОБА_1 державну пенсію та додаткову пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду 2 групи, з 29 травня 2010 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком визначеного відповідно до вимог частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” та статей 50, 54 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2012 року у справі № 2а-47/2011 рішення суду першої інстанції було залишено без змін.
Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області листом №13-08.3/7535 від 21 жовтня 2019 року, Управлінню Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області надіслано повідомлення про усунення недоліків. У листі зазначено: «…Управлінням Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області згідно з актом приймання-передавання від 10 жовтня 2019 року № 1 передано до Головного управління пакет документів ОСОБА_1 по справі № 2а-47/2011. Оскільки при здійсненні оцінки документів ОСОБА_1 виявлено, що згідно з резолютивною частиною постанови Заводського районного суду м. Запоріжжя у справі № 2а-47/2011 від 17 травня 2011 року судом не вирішено питання щодо виплати грошових коштів, а лише зобов'язано орган Пенсійного фонду перерахувати державну та додаткову пенсії, то керуючись пунктом 18 Порядку №440 повідомляємо про необхідність усунення виявленого недоліку та направлення на адресу Головного управління відповідного документу або надання інформації щодо неможливості усунення такого недоліку».
Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області листом №11287-03-13/03-35/3 від 31 жовтня 2019 року повідомило ОСОБА_1 про необхідність звернутися до суду з метою визначення способу виконання рішення суду у справі № 2а-47/2011 та після усунення вказаних недоліків документи надіслати до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.
ОСОБА_1 , вважаючи дії Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області щодо відмови у виплаті перерахованої державної пенсії протиправними, звернувся до суду із даним позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, вказав, що відповідач у даній справі не приймав рішення про відмову позивачу у виплаті йому державної пенсії та додаткової пенсії, а лише роз'яснив про необхідність усунення перешкод, які унеможливлюють виконання рішення суду, тобто право позивача на отримання пенсії не порушено.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, інвентаризації та погашення заборгованості за ними, визначений “Порядком погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 03 вересня 2014 року (далі за текстом - Порядок № 440).
Пунктом 3 Порядку № 440 визначено, що рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Згідно з пунктом 13 Порядку № 440 передбачено, що передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 440, передача рішень здійснюється відповідальною особою на підставі акта приймання-передавання.
Пунктом 18 Порядку № 440 встановлено, що у разі коли органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, виявлено невідповідність переданих органом державної виконавчої служби рішень або документів вимогам цього Порядку після підписання акта приймання-передавання, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надсилає органу державної виконавчої служби повідомлення про усунення недоліків.
Після усунення недоліків орган державної виконавчої служби не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості із супровідним листом, в якому зазначається акт приймання-передавання, яким здійснювалася передача рішень.
У разі, коли неможливо усунути виявлені недоліки, орган державної виконавчої служби повідомляє про це органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після чого рішення або документи повертаються органу державної виконавчої служби. Орган державної виконавчої служби повертає такі рішення заявникові з відповідними роз'ясненнями.
Як встановлено судом, Управлінням Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області згідно з актом приймання-передачі від 10 жовтня 2019 року № 1 передано до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області пакет документів ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 2а-47/2011, тобто, згідно вимог Порядку № 440.
Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області 21 жовтня 2019 року повідомило Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про необхідність усунення недоліків, які перешкоджають виконанню рішення суду.
Колегія суддів звертає увагу, що відсутність в резолютивній частині рішення суду вимоги про виплату грошових коштів на користь позивача не може рахуватись як недолік. Під час розгляду справи № 2а-47/2011 судом вирішено порушені позивачем питання та визначено спосіб його виконання, шляхом зобов'язання органу Пенсійного фонду провести перерахунок пенсії, а виплата є відповідним наслідком.
Постанова Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2011 року у справі № 2а-47/2011 набрала законної сили та підлягає виконанню, але у відповідності до вимог Порядку № 440.
Постанова Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2011 року по справі № 2а-47/2011 перебуває на виконанні в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Запорізькій області.
Сторонами не надано доказів відмови відповідача у виплаті ОСОБА_1 перерахованої за рішенням суду державної пенсії та додаткової пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Сам по собі лист Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області №13-08.3/7535 від 21 жовтня 2019 року, адресований відповідачем Управлінню Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, не є відмовою відповідача у виплаті позивачу державної пенсії, за постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2011 року по справі № 2а-47/2011.
Оскільки відповідачем не приймалося рішення про відмову у виплаті позивачу за постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2011 року по справі № 2а-47/2011 державної пенсії та додаткової пенсії, судом не встановлено протиправних дій відповідача по відношенню до позивача, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що за таких обставин відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 року у справі № 280/1996/20 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак