19 серпня 2020 року м. Дніпросправа № 214/7188/17 (2-а/214/143/18)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Шлай А.В.,
за участю секретаря судового засідання Іотової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу від 25 жовтня 2018 року (головуючий суддя: Ткаченко А.В.) по адміністративній справі №214/7188/17(2а/214/143/18), розглянутій в загальному позовному провадженні
за позовом ОСОБА_1 до Державної лікарні Міністерства внутрішніх справ України в місті Кривому Розі, Комунального закладу «Обласний клінічний центр медико - соціальної експертизи» Дніпропетровської обласної ради про встановлення причинного зв'язку захворювання з проходженням військової служби в зоні проведення антитерористичної операції, -
Позивач ОСОБА_1 07.12.2017 року звернувся до суду з позовом до відповідачів Державної лікарні Міністерства внутрішніх справ України в м. Кривому Розі (далі - ДЛ МВС України в м. Кривому Розі) , Комунального закладу «Обласний клінічний центр медико - соціальної експертизи» Дніпропетровської обласної ради (далі - Обласна МСЕК №6), в якому просить визнати незаконною бездіяльність ДЛ МВС в м. Кривому Розі та встановити причинний зв'язок його захворювання з проходженням військової служби в зоні проведення антитерористичної операції;
зобов'язати ДЛ МВС в м. Кривому Розі провести заміну його свідоцтва про хворобу №94 від 16.12.2016 року з текстом в стрічці 12 «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ» на нове свідоцтво, в якому вказати причину захворювання ТАК, пов'язане з проходженням військової служби в зоні проведення антитерористичної операції;
зобов'язати Обласну МСЕК №6 провести зміну його довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках Серія АГ №0000527, з текстом у стрічці 5 «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ» на нову довідку, в якій вказати причину захворювання ТАК, пов'язане з проходженням військової служби в зоні проведення антитерористичної операції.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням його прав та інтересів як особи, що внаслідок участі в антитерористичній операції втратила працездатність.
Обласною МСЕК №6 подано заперечення на даний позов, в якому зазначено про його безпідставність в зв'язку з відсутністю порушень прав та інтересів ОСОБА_1 .
Рішенням Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу від 25.10.2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено з підстав відсутності на це законодавчо визначених підстав.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити. Апеляційна скарга обґрунтована доводами, викладеними в позовній заяві.
У відзиві на апеляційну скаргу Обласна МСЕК №6 зазначає про правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити його без змін, а скаргу без задоволення.
В судове засідання апеляційного суду сторони не з'явилися, про день розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно ст.229 КАС України не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, ст. 2 та ч. 4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу від 25.10.2018 року відповідає, а вимоги апеляційної скарги не є обґрунтованими та задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 від 03.11.2015 року (а.с.10); відповідно до довідки управління кадрового забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області від 06.10.2016 року ОСОБА_1 був залучений та приймав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в період з 10.02.2015 року по 01.04.2015 року, з 13.05.2015 року по 13.06.2015 року, з 14.07.2015 року по 15.08.2015 року, з 10.12.2015 року по 15.01.2016 року, з 27.02.2016 року по 11.04.2016 року, з 25.05.2016 року по 31.07.2016 року (а.с.23).
Відповідно до довідки КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Ясинувтського району» №47 від 28.05.2016 року наданої командиру третього взводу РПОП «Кривбас» ОСОБА_1 , останній знаходився на лікуванні у лікаря-отоларинголога з 28.05.2016 року по 25.07.2016 року з ДЗ: Двосторонній посттравматичний середній отит без пошкодження барабанної перетинки у результаті вибухової хвилі. Супутнє захворювання: Двостороння нейросенсорна туговухість І ст. (а.с.12).
За направленням Управління кадрового забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області від 09.12.2016 року гарнізонно військово-лікарською комісією ДЛ МВС в м. Кривий Ріг проведено медичний огляд командира взводу роти патрульної служби поліції особливого призначення «Кривбас» ГУНП в Дніпропетровській області Хроменко С.В, в результаті якого встановлено наявність в нього діагнозу: серцево - судинне захворювання, оформлено свідоцтво про хворобу №94 від 19.12.2016 року, в якому зазначено до служби не придатний, причинний зв'язок захворювання: «Пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ» (а.с.14).
17.01.2017 року Обласною МСЕК №6 проведено огляд ОСОБА_1 , за результатами якого складено акт №87, на підставі якого, з урахуванням свідоцтва про хворобу №94 від 19.12.2016 року складено довідку Серії №0000527, відповідно до якої ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності з причиною: «Захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ» (а.с.27).
Наказом ГУНП в Дніпропетровській області №20 о/с від 23.01.2017 року на підставі рапорта та свідоцтва про хворобу №94 від 19.12.2016 року, командира взводу №3 роти патрульної служби поліції особливого призначення «Кривбас» ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 починаючи з 23.01.2017 року звільнено за п.2 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу) (а.с.24).
07.12.2017 року ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом щодо визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання ДЛ МВС в м. Кривому Розі та Обласної МСЕК №6 вказати в свідоцтві про хворобу №94 від 19.12.2016 року та в довідці Серії №0000527 від 17.01.2017 року причинний зв'язок його захворювання, як таке, що пов'язане з проходженням військової служби в зоні проведення антитерористичної операції.
Правовідносини з діяльності військово-лікарської комісії в системі МВС та порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС до 03.04.2017 року регулювалися Положенням про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України та Порядком проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС, затвердженні наказом МВС України №85 від 06.02.2001 року.
Пунктом 1.2,1.3 Положення № 85 визначено, що військово-лікарська комісія - це спеціальні органи в складі лікарів-спеціалістів, які створюються в системі Міністерства внутрішніх справ з метою проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей, військовослужбовців внутрішніх військ МВС України, осіб цивільної молоді, які бажають вступити до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони України, курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і колишніх військовослужбовців.
Основним завданням військово-лікарської комісії є, зокрема, визначення за станом здоров'я, фізичного розвитку, а для окремих видів службової діяльності за індивідуальними психофізіологічними особливостями, придатності до служби в органах внутрішніх справ; визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у осіб рядового й начальницького складу ОВС, що проходять службу, при їх звільненні та осіб рядового і начальницького складу, що звільнилися зі служби.
Пунктом 1.4, 1.9,1.77, 1.78, 1.85 Порядку № 85 визначено, що направлення на медичний огляд за формою (додаток 7) здійснюють відповідні підрозділи по роботі з особовим складом органів внутрішніх справ, командири і начальники штабів частин Національної гвардії України. У направленні зазначається діагноз і наголошується (підкреслюється), що саме необхідно уточнити при обстеженні.
Після закінчення обстеження цих осіб лікарями лікувально-профілактичної установи складається Акт дослідження стану здоров'я, який підписується начальником (головним лікарем) цієї установи і лікарем, що проводив обстеження, а також скріплюється печаткою лікувального закладу. Акт розглядається ВЛК, яка виносить постанову про придатність кандидата до служби або навчання, з урахуванням усіх даних про стан його здоров'я і фізичного розвитку.
У свідоцтві про хворобу (додаток 12) осіб рядового й начальницького складу та військовослужбовців викладаються обставини отримання поранення (травми, контузії, каліцтва) з обов'язковим зазначенням документів, на підставі яких зроблено запис, наводяться дані об'єктивного дослідження наслідків поранення (травми, контузії, каліцтва), а також, поряд з іншими виявленими захворюваннями, повністю вказується діагноз цих наслідків.
У всіх випадках при медичному огляді осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців, коли їм встановлено діагноз, ВЛК визначає причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, травми, каліцтва).
Постанови ВЛК про причинний зв'язок виносяться в таких формулюваннях, зокрема: 1) захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), пов'язані з участю в бойових діях при виконанні обов'язків військової служби»; 2) захворювання, пов'язане із захистом Батьківщини, якщо воно виникло в період служби у військових частинах і установах, що входили до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, в період служби у військових частинах і установах, які входили до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби; 3) захворювання, пов'язане з виконанням службових обов'язків (у зв'язку з виконанням функції донора, при інфікуванні під час виконання службових обов'язків в осередках особливо небезпечних інфекцій); 4) захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, якщо воно виникло в період проходження служби в органах внутрішніх справ або коли захворювання, яке виникло до служби, в період служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.
Крім того п. 1.79 Порядку № 85 встановлено формулювання причинного зв'язку захворювань з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних об'єктах, з наслідками ядерних випробувань і з випробуваннями ядерної зброї.
Свідоцтвом про хворобу №94 від 16.12.2016 року ОСОБА_1 встановлено діагноз: серцево - судинне захворювання, який позивачем не заперечується, в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при визначенні діагнозів, оскільки це потребує спеціальних знань у галузі медицини.
Пунктом 3 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1317 від 03.12.2009 року визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Викладене свідчить про правомірність зазначення ДЛ МВС в м. Кривому Розі в свідоцтві про хворобу №94 від 19.12.2016 року та Обласної МСЕК №6 в довідці Серії №0000527 від 17.01.2017 року причинного зв'язку захворювання ОСОБА_1 як такого, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
03.04.2017 року МВС України прийнято наказ №285 «Про затвердження положення про діяльність медичної (військово - лікарської) комісії (далі - Положення №285), на підставі якого Положення та Порядок, затверджені наказом №85 від 06.02.2001 року з вказаної дати втратили чинність.
Пунктом 18 Положення №285 визначено, що звільнені зі служби поліцейські, яким постановою ВЛК встановлено причинний зв'язок захворювань відповідно до Порядку №85, мають право на внесення змін до зазначених постанов згідно з цим Положенням.
09.06.2017 року ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Дніпропетровській області» в свідоцтві про хворобу №94 від 16.12.2016 року змінено причинний зв'язок захворювання ОСОБА_1 , а саме зазначено: пов'язане з проходженням служби в поліції (а.с.215).
Пунктом 9 Положення №285 визначено, що постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань поліцейських приймаються у таких формулюваннях, зокрема: 1) захворювання, поранення (контузія, травма, каліцтво), пов'язане з виконанням службових обов'язків при перебуванні в країнах, де велись бойові дії - якщо захворювання діагностовано, поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане в період служби в країнах на території інших держав, які вели бойові дії, згідно з Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1994 року № 63; 2) захворювання, пов'язане з проходженням служби в поліції - якщо воно діагностовано в період проходження служби в поліції та/або органах внутрішніх справ (міліції) або коли захворювання було діагностовано до служби, а в період служби досягло такого розвитку, що призводить до прийняття рішення про непридатність; 3) захворювання, пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії" (вказується АЕС, ядерний об'єкт, ядерна енергетична установка тощо); 4) захворювання, пов'язане з наслідками ядерної катастрофи (зазначити якої) в період проходження служби - якщо захворювання діагностовано в період проходження служби в зонах підвищеного радіаційного забруднення внаслідок аварії (АЕС чи інший ядерний об'єкт).
Отже, п.9 Положення №285 чітко визначено в яких формулюваннях та у яких випадках приймаються постанови щодо встановлення причинного зв'язку захворювання.
Дані обставини свідчать про правомірність внесених змін до свідоцтва про хворобу №94 від 16.12.2016 року в частині зазначення причинного зв'язку захворювання ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
Оскільки судом першої інстанції рішення прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу від 25 жовтня 2018 року по адміністративній справі №214/7188/17(2а/214/143/18) - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 19 серпня 2020 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя О.О. Круговий
суддя А.В. Шлай