Постанова від 19.08.2020 по справі 200/13243/19-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2020 року справа № 200/13243/19-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д., секретар судового засідання - Харечко О.П., за участю позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції (з використанням для проведення судового засідання системи «EasyCon») апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року (повний текст складено 20 січня 2020 року в м. Слов'янськ Донецької області) у справі № 200/13243/19-а (суддя в 1 інстанції - Лазарєв В.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 07.11.2015 року по 24.01.2019 року проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області. Проте за час проходження служби отримував грошове забезпечення за проходження служби в меншому розмірі, ніж це встановлено. 16.09.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату коштів, а саме: премії; компенсації за службу в нічний час та у вигляді надбавки за роботу з документами, які мають ступінь секретності; за безпосередню участь в АТО та ООС. Проте відповідачем була надана відповідь від 09.10.2019 р. № Є-167/26/01-2019, згідно якої позивачу відмовлено у вказаних виплатах.

У зв'язку із чим позивач звернувся до суду із даним позовом в якому просив: 1) визнати протиправним дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області по зменшенню премії з листопада 2015 року по січень 2019 року на загальну суму 51297,27 грн.; 2) стягнути з Головного управління Національної поліції в Донецькій області на користь позивача заборгованість у вигляді премії з листопада 2015 року по січень 2019 року на загальну суму 51297,27 грн; 3) визнати протиправним дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо невиплати компенсації (грошового забезпечення) за службу у нічний час з листопада 2015 року по січень 2019 року на суму 1295,07 грн.; 4) стягнути з Головного управління Національної поліції в Донецькій області заборгованість у вигляді компенсації (грошового забезпечення) за службу (роботу) в нічний час з листопада 2015 року по січень 2019 року на загальну суму 1295,07 грн.; 5) визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати грошового забезпечення у вигляді надбавки до посадового окладу у зв'язку з проходженням служби з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «таємно» та «цілком таємно» з листопада 2015 року по грудень 2018 року на загальну суму 7478, 94 грн., 6) стягнути з Головного управління Національної поліції в Донецькій області заборгованість у вигляді надбавки до посадового окладу у зв'язку з проходженням служби з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «таємно» та «цілком таємно» з листопада 2015 року по грудень 2018 року на загальну суму 7478,94 грн.; 7) визнати протиправним дії відповідача щодо невиплати винагороди в повному обсязі за безпосередню участь в Антитерористичній операції та Операції об'єднаних сил з листопада 2015 року по січень 2019 року на загальну суму 47010,37 грн. з розрахунку на місяць; 8) стягнути з Головного управління Національної поліції в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді винагороди за безпосередню участь в Антитерористичній операції та Операції об'єднаних сил з листопада 2015 року по січень 2019 року на загальну суму 47010,37 грн. з розрахунку на місяць; 9) стягнути з відповідача кошти за весь час затримки розрахунку при звільненні, починаючи з 24.01.2019 року станом на дату постановлення рішення по суті спору, виходячи з середньоденного розміру грошового забезпечення - 527,60 грн. та діб фактичної затримки.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 200/13243/19-а у задоволенні позову було відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, які були викладені в позовній заяві та протягом розгляду справи в суді першої інстанції.

В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить копія паспорту громадянина України (том 1, арк.справи 29).

З 07.11.2015 року по 24.01.2019 позивач проходив службу в поліції.

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 32 о/с від 24.01.2019 року, позивача звільнено зі служби в поліції на пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) (том 1, арк.справи 57).

16.09.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою в порядку ст. 1 Закону України «Про звернення громадян», в якій просив виплатити: премію з листопада 2015 року по січень 2019 року на загальну суму 52955,79 грн., компенсацію за службу в нічний час з листопада 2015 року по січень 2019 року в розмірі денного грошового забезпечення та доплати у розмірі 35 відсотків від посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, компенсацію грошового забезпечення у вигляді надбавки до посадового окладу у зв'язку проходженням служби з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «таємно» в розмірі 10 відсотків з листопада 2015 року по березень 2018 року, виплатити кошти в розмірі 78791,02 за безпосередню участь в антитерористичній операції та операції об'єднаних сил з листопада 2015 року по січень 2019 року.

Листом Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 9 від 09.10.2019 року, позивача повідомлено про відсутність порушень вимог чинного законодавства під час нарахування та виплати грошового забезпечення за час проходження служби в поліції.

Позивач не погоджується з вищевказаними діями, оскільки вони порушують його конституційні права.

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною першою ст. 3 Закону № 580-VIII встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 94 Закону № 580-VIII обумовлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. За поліцейськими, які тимчасово проходять службу за межами України, зберігається виплата грошового забезпечення в національній валюті та виплачується винагорода в іноземній валюті за нормами і в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Поліцейські, відряджені до інших органів державної влади, установ, організацій та прикомандировані відповідно до цього Закону, отримують грошове забезпечення, враховуючи посадовий оклад за посадою, яку вони займають в органі, установі чи організації, до якої вони відряджені, а також інші види грошового забезпечення, визначені цим Законом. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Схему посадових окладів поліцейських за спеціальним званням поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988).

Відповідно до п. 1 постанови № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 пункту 4 цієї постанови надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Аналогічні положення містяться у пункті 12 розділу 2 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, в якому визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Як встановлено колегією суддів, преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області здійснюється відповідно до Положення про преміювання, затвердженого наказом № 142 від 22.12.2015 р. в межах коштів на грошове забезпечення поліцейських (том 2, арк.справи 60-63).

Розмір премії визначається за результатами служби за місяць на підставі наказу про встановлення розміру премії, який готує відповідний підрозділ кадрового забезпечення на підставі поданих списків, погоджений із заступником начальника органу відповідного до функціональних повноважень та підписаний керівником органу, терміном до 25 числа місяця, за який установлюється премія.

Колегією суддів встановлено, що під час проходження служби позивачу з 07.11.2015 по січень 2019 року нараховано та виплачена премія в наступному розмірі: у 2015 році в сумі 1114,56 грн. в тому числі: за листопад 2015 року в сумі 495,36 грн. (12%), за грудень 2015 року в сумі 619,20 грн. (12%). У 2016 році в сумі 33622,85 грн. в тому числі: за січень 2016 року в сумі 154,80 грн. (3%); за лютий 2016 року в сумі 154,80 грн. (42,40%), за березень 2016 року в сумі 4200,24 грн. (42,00%), за квітень 2016 року в сумі 2187,84 грн. (42,40%), за травень 2016 року в сумі 252,84 грн (4,90%), за червень 2016 року в сумі 252,84 грн. (4,90%), за липень 2016 року в сумі 283,80 грн (5,50%), за серпень 2016 року в сумі 1616,67 грн. (31,60%); за вересень 2016 року в сумі 2541,00 грн. (48,40%); за жовтень 2016 року в сумі 6846,00 грн. (56,10%); за листопад 2016 року в сумі 3749,55 грн. (71,42%); за грудень 2016 року в сумі 11382,47 грн. (200,91%). У 2017 році в сумі 82957,90 грн. в тому числі: за січень 2017 року в сумі 5978,00 грн. (115,20%); за лютий 2017 року в сумі 6048,00 грн. (115,20%); за березень 2017 року в сумі 5330,21 грн. (97,54%); за квітень 2017 року в сумі 6142,50 грн. (117,00%); за травень 2017 року в сумі 7470,38 грн. (135,22%); за червень 2017 року в сумі 7423,58 грн. (135,22%); за липень 2017 року в сумі 7923,17 грн. (144,32%); за серпень 2017 року в сумі 7423,58 грн. (135,22%); за вересень 2017 року в сумі 7423,58 грн. (135,22%); за жовтень 2017 року в сумі 6325,58 грн. (115,22%) за листопад 2017 року в сумі 4045,72 грн. (135,21%); за грудень 2017 року в сумі 11423,60 грн (208,08%). У 2018 році в сумі 76927,48 грн. в тому числі: за січень 2018 року в сумі 7965,99 грн. (145,10%); за лютий 2018 року в сумі 6184,41 грн. (145,10%); за березень 2018 року в сумі 7423,58 грн. (135,22%); за квітень 2018 року в сумі 4423,30 грн (80,57%); за травень 2018 року в сумі 5100,65 грн. (135,21%); за червень 2018 року в сумі 4159,71 грн. (115,22%); за липень 2018 року в сумі 5621,14 грн. (109,45%); за серпень 2018 року в сумі 7040,55 грн. (134,78%); за вересень 2018 року в сумі 7399,42 грн. (134,78%); за жовтень 2018 року в сумі 7399,42 грн (134,78%); за листопад 2018 року в сумі 7303,90 грн. (133,04%); за грудень 2018 року в сумі 6905,41 грн. (245,77%).

Колегія суддів звертає увагу, що є неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо протиправного зменшення відповідачем відсотків премії, оскільки встановлення премії є правом, а не обов'язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення, а відтак, позовні вимоги про виплату позивачу премії з листопада 2015 року по січень 2019 року на загальну суму 51297,27 грн. є безпідставними.

Стосовно нарахування та виплати доплату за службу в нічний час колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 нарахована та виплачена доплата за роботу в нічний час за період проходження служби в ГУНП в Донецькій області з 07.11.2015 по 28.02.2019 в наступному розмірі: у 2017 році в сумі 1627,38 грн із розрахунку: за січень 2017 в лютому 2017 року в сумі 190,19 грн за 36 годин; за березень 2017 в квітні 2017 року в сумі 144,00 грн за 30 годин; за квітень 2017 в травні 2017 року в сумі 265,26 грн. за 48 годин; за травень 2017 в червні 2017 року в сумі 232,45 грн. за 44 години; за червень 2017 в липні 2017 року в сумі 232,45 грн. за 44 години; за липень 2017 в серпні 2017 року в сумі 90,00 грн. за 18 годин; за серпень 2017 в вересні 2017 року в сумі 86,40 грн. за 18 годин; за вересень 2017 в жовтні 2017 року в сумі 180,00 грн. за 36 годин; за жовтень 2017 в листопаді 2017 року в сумі 120,72 грн. за 24 години; за листопад 2017 в грудні 2017 року в сумі 85.91 грн. за 18 годин. У 2018 році в сумі 272,86 грн. із розрахунку: за грудень 2017 в січні 2018 року в сумі 63,00 грн. за 12 годин; за січень 2018 в лютому 2018 року в сумі 30,00 грн. за 6 годин; за лютий 2018 в березні 2018 року в сумі 31,50 грн. за 6 годин; за квітень 2018 в травні 2018 року в сумі 33,16 грн. за 6 годин; за серпень 2018 в грудні 2018 року в сумі 115,20 грн. за 24 години. У 2019 році в сумі 151,90 грн. із розрахунку: за грудень 2018 в січні 2019 року в сумі 31,90 грн. за 6 годин; за січень 2019 в лютому 2019 року в сумі 120,00 грн. за 24 години, що, в свою чергу, відповідає вимогам пункту 11 розділу ІІ Порядку № 260.

Інших довідок обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов сторонами не надано.

З огляду на встановлені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для стягнення компенсації (грошового забезпечення) за службу у нічний час з листопада 2015 року по січень 2019 року на суму 1295,07 грн.

Також колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо порушення судом процесуальних норм при прийнятті як доказів в розумінні ст.72-76 КАС України довідок, наданих відповідачем, оскільки позивачем не спростовані належними та допустимими доказами фактичні дані, як містяться у зазначених довідках.

Щодо нарахування та виплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 5 такими, що постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, вважаються особи, які за своїми функціональними обов'язками або на час виконання робіт згідно з укладеними договорами займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв державної таємниці, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом захисту державної таємниці.

Згідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку № 260 поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації.

Встановлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу, за умови їх призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад відповідного органу поліції, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, надання йому доступу до державної таємниці та постійної роботи із секретною інформацією або її носіями.

Під час проходження служби в ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1 працював з відомостями та їх носіями що мають ступень секретності за період часу з листопада 2016 року по грудень 2016 року, та з квітня 2017 року по 24 січня 2019 року.

Колегія суддів звертає увагу, що надані позивачем накази про надання доступу до секретної інформації із ступенями «цілком таємно» і «таємно» не підтверджують факт постійної роботи із секретною інформацією або її носіями.

Як вбачається з довідок щодо виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 нарахована та виплачена надбавка за службу в умовах режимних обмежень з листопада 2016 року по грудень 2016 року, та з квітня 2017 року по 24 січня 2019 року.

Таким чином колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для виплати позивачу надбавки в умовах режимних обмежень з листопада 2015 року по грудень 2018 року на загальну суму 7478, 94 грн.

Щодо нарахування та виплати винагороди в особливий період та під час проведення АТО колегія суддів зазначає наступне.

Законом «Про боротьбу з тероризмом» від 20 березня 2003 року № 638-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 638-VI) встановлено, що антитерористична операція - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення злочинних діянь, здійснюваних з терористичною метою, звільнення заручників, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичного акту чи іншого злочину, здійснюваного з терористичною метою.

Згідно ст. 5 Закону № 638-VI Міністерство внутрішніх справ України здійснює боротьбу з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесене законодавством України до компетенції органів внутрішніх справ; надає Антитерористичному центру при Службі безпеки України необхідні сили і засоби; забезпечує їх ефективне використання під час проведення антитерористичних операцій.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 158 від 04 червня 2014 року «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» (що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (не військовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 01 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 31 січня 2015 року № 24, в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення. Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень. Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).

Згідно з п. 2 постанови військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам виплачуються додаткові винагороди за виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Пунктом 3 вказаної постанови затверджено розмір винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду згідно з додатком 1, розмір додаткових винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам за виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду згідно з додатком 2.

Відповідно до п. 6 постанови визнано таким, що втратив чинність, пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 4 червня 2014 року № 158 (Офіційний вісник України, 2014 року, № 46, стаття 1211) у частині виплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу винагороди в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш як 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Наказом Міністерства оборони України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 02 лютого 2015 року №49, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2015 р. за № 135/26580, затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Пунктом 4 розділу І Порядку встановлено, що виплата винагород та додаткових винагород здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження служби на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій), керівництва військових формувань та органів державної влади. Командирам (начальникам) військових частин (закладів, установ, організацій) - наказами вищих командирів (начальників, керівників).

Згідно з п. 6 розділу 1 даного Порядку виплата винагород військовослужбовцям здійснюється за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, визначених додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 31 січня 2015 року № 24.

Пунктами 1, 2, 3, 7 розділу ІІ вказаного Порядку передбачено, що військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення. Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов'язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень. Винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у п. 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).

Безпосередня участь у відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою підтверджується журналом бойових дій (журналом ведення оперативної обстановки), бойовим донесенням (підсумковим, терміновим та позатерміновим), рапортом керівника підрозділу, який виконував завдання. Крім того, підтвердними документами є бойовий наказ командира військової частини для виконання поставлених завдань охорони об'єктів (несення служби на блокпостах, звільнення об'єктів, які захоплені, тощо), письмовий наказ командира військової частини, який виконував завдання, запис у книзі прикордонної служби підрозділу охорони державного кордону про виконання завдань прикордонними нарядами щодо відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо), де визначені особовий склад, який залучається до охорони, час, місце, порядок виконання завдань, книга служби нарядів та подій, що відбувалися.

Пунктами 1, 3, 4 Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 03 лютого 2015 року № 123 «Про деякі питання відрядження до зони АТО», передбачено, зокрема, начальникам головних управлінь, управлінь МВС України в областях, місті Києві, на залізницях, ДНДЕКЦ, ДДАІ, ДНДІ, ректорам вищих навчальних закладів, керівникам структурних підрозділів апарату МВС та підпорядкованих підрозділів під час підготовки наказів про відрядження до зони проведення антитерористичних операцій чітко визначати перелік завдань відповідно до зазначеного вище Закону, що покладаються на відряджену особу або відряджаються на підконтрольну Україні територію для виконання завдань відповідно до покладених на особу функціональних обов'язків

Начальникам головних управлінь, управлінь МВС України в областях, місті Києві, на залізницях, ДНДЕКЦ, ДДАІ, ДНДІ, ректорам вищих навчальних закладів, керівникам структурних підрозділів апарату МВС та підпорядкованих підрозділів до 05 числа надавати до ДФЗБО МВС списки осіб, що безпосередньо беруть участь у проведенні антитерористичних операцій.

Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС визначено забезпечити нарахування грошової винагороди особам рядового і начальницького складу апарату Міністерства, головних управлінь, управлінь МВС України в областях, місті Києві, на залізницях, ДНДЕКЦ, ДДАІ, ДНДІ, ректорам вищих навчальних закладів та підпорядкованих МВС відповідно до наданих списків; виплату грошової винагороди здійснювати за наказами міністра внутрішніх справ або особи, яка його заміщує, начальників головних управлінь, управлінь МВС України в областях, місті Києві, на залізницях, ректорів вищих навчальних закладів на підставі вмотивованих рапортів керівників підрозділів, погоджених керівником або заступником керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, із зазначенням конкретних місць несення служби (населений пункт, блокпост) та бойових зіткнень.

Аналіз вищезазначених положень нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що винагорода за безпосередню участь в АТО виплачується не за весь час залучення особи до складу сил та засобів АТО, а тільки за час фактичної участі цієї особи у відповідних заходах. Так, зарахування особи до списку осіб, що безпосередньо беруть участь у проведенні антитерористичних операцій, здійснюється на підставі відповідних наказів командирів (штабу АТО), в яких зазначається про дату початку такої участі та дату фактичного завершення такої участі.

В подальшому, на підставі вмотивованого рапорту керівника структурного підрозділу, де проходить службу особа, ГУНП України в області видається відповідний наказ, який, в свою чергу, є підставою для нарахування грошової винагороди особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, призначеної за безпосередню участь у проведенні АТО.

Під час проходження служби в ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1 винагорода в особливий період та під час проведення АТО була нарахована в наступному розмірі у 2016 році: в червні в сумі 620,69 грн за лютий за 15 діб; в червні в сумі 580,65 грн. за березень за 15 діб; в червні в сумі 600,00 грн за квітень за 15 діб; в червні в сумі 580,65 грн. за травень за 15 діб; в липні в сумі 1120,00 грн. за червень за 28 діб; в серпні в сумі 1006,45 грн за липень за 26 діб; в листопаді в сумі 1200,00 грн за серпень за 31 добу; в листопаді в сумі 1200,00 грн за вересень за 30 діб; в листопаді в сумі 1200,00 грн за жовтень за 31 добу; в грудні в сумі 1200,00 грн за листопад за 30 діб. У 2017 році: в січні в сумі 1200,00 грн. за грудень 2016 року за 31 добу; в лютому в сумі 1200,00 грн. за січень за 31 добу; в квітні в сумі 929,03 грн. за березень за 24 доби; в травні в сумі 1200,00 грн. за квітень за 30 діб; в червні в сумі 1200,00 грн за травень за 31 добу; в липні в сумі 1200,00 грн. за червень за 30 діб; в серпні в сумі 812,90 грн. за липень за 21 добу; в вересні в сумі 619,35 грн за серпень за 16 діб; в жовтні в сумі 1200,00 грн за вересень за 30 діб; в листопаді в сумі 1122,58 грн. за жовтень за 29 діб; в грудні в сумі 720,00 грн. за листопад за 18 діб. У 2018 році: в січні в сумі 1200,00 грн за грудень 2017 за 31 добу; в лютому в сумі 425,81 грн. за січень за 11 діб; в березні в сумі 385,71 грн. за лютий за 9 діб; в квітні в сумі 38,71 грн. за березень за 1 добу; в травні в сумі 240,00 грн. за квітень за 6 діб; в травні в сумі 812,90 грн. за жовтень 2016 року за 21 добу.

Таким чином, позивачу винагорода за безпосередню участь в АТО виплачена у повному обсязі.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо не прийняття в якості доказів в розумінні ст.72-76 КАС України безпосередньої участі позивача в АТО журнали реєстрації інструктажів про заходи безпеки при поводженні із вогнепальною зброєю, книги видачі й приймання озброєння та спеціальних засобів, лист ГУНП в Донецькій області № 148зі/12/02-2019 від 05.08.2019 року, наказ ГУНП в Донецькій області № 3037 від 26.11.2018 року, оскільки вказані документи не містять відомостей щодо перебування позивача у підпорядкуванні (виконання завдання) керівництва штабу АТО у спірний період.

В матеріалах справи відсутні відповідні накази щодо безпосередньої участі позивача у проведенні антитерористичної операції, на підставі яких постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 року № 158 встановлено виплату грошової винагороди.

Отже, враховуючи, що за період з 01.12.2014 року по 06.11.2015 року позивачу у повному обсязі виплачена винагорода за безпосередню участь в АТО, а також беручи до уваги те, що виконання службових обов'язків в містах, які відносяться до зони проведення антитерористичній операції, де позивач проходив службу, не свідчить про виконання позивачем конкретних завдань, пов'язаних з його безпосередньою участю в проведенні антитерористичній операції, колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з Головного управління Національної поліції в Донецькій області невиплаченої винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції з листопада 2015 року по січень 2019 року на загальну суму 47010,37 грн.

Окрім того, відповідно до наказу Верховного Головнокомандувача ЗСУ «Про початок операції Об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей» та у зв'язку із вступом в дію Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України а тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» з 01 травня 2018 року припинена виплата винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення АТО, яка була передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських» та наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 259 «Про затвердження інструкції гро розміри та умови виплати винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій».

З метою впорядкування виплати винагороди поліцейським в особливий період, під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях або проведення антитерористичної операції, інших заходів в умовах особливого періоду, видано наказ МВС України від 08 жовтня 2018 року № 819 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2018 року) про внесення змін до Наказу, в якому передбачено можливість виплати грошової винагороди поліцейським за безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях починаючи з травня 2018 року.

Згідно з пунктом 3 розділу II Інструкції, підтвердженням безпосередньої участі в Заходах для виплати винагороди є наказ центрального органу управління поліцією про визначення граничної чисельності поліцейських, що можуть бути залучені в Заходах, накази про відрядження (залучення) поліцейських до складу сил та засобів (у межах визначеної центральним органом управління граничної чисельності) та витяг зі розпорядчого документа одного із органів військового управління (Генерального штабу Збройних сил України, штабу АТО, Об'єднаного оперативного штабу Збройних сил України, штабів оперативно-тактичних угруповань, інших уповноважених органів) про включення і виключення поліцейських до (із) складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь у Заходах.

Згідно довідки Головного управління Національної поліції в Донецькій області, на підставі наказу Національної поліції України від 21.09.2018 № 893 ДСК у редакції наказу Національної поліції України від 28.11.2018 № 1099 ДСК «Про затвердження граничної чисельності поліцейських, залучених до складу сил і засобів Об'єднаних сил», працівники Центрального ВП ГУНП в Донецькій області не входять до складу сил та засобів Об'єднаних сил.

Таким чином, підстави для виплати грошової винагороди за безпосередню участь в Операції об'єднаних сил за період з 01.05.2018 по 24.01.2019 ОСОБА_1 відсутні.

Оскільки позовні вимоги про стягнення коштів за весь час затримки розрахунку при звільненні є похідними від вимог щодо стягнення грошового забезпечення, тому відсутні підстави для задоволення й цієї частини позовних вимог.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 200/13243/19-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 200/13243/19-а - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 20 серпня 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді Е.Г. Казначеєв

І.Д. Компанієць