Рішення від 20.08.2020 по справі 640/9169/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

20 серпня 2020 року справа №640/9169/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні (у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві (далі по тексту - позивач)

доОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_1 )

простягнення з відповідача заборгованості по договору про навчання поліцейського за кошти поліції охорони від 12 вересня 2017 року №934 в сумі 22 954,08 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає, що за ОСОБА_1 рахується заборгованість у сумі 22 954,08 грн., яка виникла у зв'язку з невиконанням умов контракту про проходження служби в поліції від 05 вересня 2017 року, згідно з яким, у разі звільнення зі служби в поліції до закінчення визначеного договором строку з будь-яких підстав (крім звільнення на підставі підпунктів 1, 2, 3, 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»), відповідач зобов'язаний відшкодувати позивачу під час свого звільнення всі його витрати, пов'язані з навчанням у навчальному закладі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач відзиву на позовну заяву та відповідних доказів до суду не надав.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Матеріали справи свідчать, що наказом Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві від 04 вересня 2017 року №133 о/с ОСОБА_1 , прийнятого по заяві на посаду молодшого інспектора роти №4 з посадовим окладом 1 900,00 грн. на місяць та стаж служби в поліції для встановлення надбавки за вислугу років 00 років 00 місяців 00 днів, присвоївши звання рядовий поліції та закріплено спеціальний жетон з індивідуальним номером з 05 вересня 2017 року.

Між Державою Україна, від імені якої виступає Національна поліція України в особі заступника начальника Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві, та ОСОБА_1 укладено контракт про проходження служби в поліції від 05 вересня 2017 року, за умовами якого відповідач приймається на службу до поліції та призначається на посаду молодший інспектор роти №4 Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві строком на 2 роки та добровільно бере на себе обов'язки проходження служби в поліції за посадою протягом строку дії цього контракту та відповідно до його умов. Строк дії цього контракту з 05 вересня 2017 року по 05 вересня 2019 року.

12 вересня 2017 року між позивачем (підрозділ), відповідачем (поліцейський) та Вінницьким вищим професійним училищем Департаменту поліції (навчальний заклад) охорони укладено договір про навчання поліцейського за кошти поліції охорони №934, за умовами якого підрозділ доручає, на навчальний заклад приймає на себе обов'язок за заявкою підрозділу здійснити проходження поліцейським первинної професійної підготовки та навчання за професією 5169 «Охоронник» і класифікацією 3-го розряду, а підрозділ зобов'язується оплатити вартість такого навчання; укладаючи цей договір щодо порядку та умов оплати підрозділом навчання поліцейського, сторони виходять з того, що поліцейський має намір перебувати у трудових відносинах з підрозділом не менше 2 років з дня укладання контракту про проходження служби в поліції; вартість навчання визначається навчальним закладом на підставі затвердженого Департаментом поліції охорони кошторису витрат на навчання та складає 23 943,48 грн.

Наказом Вінницького вищого професійного училища Департаменту поліції охорони Національної поліції України від 05 вересня 2017 року №157 «Про зарахування слухачами училища» зараховано з 05 вересня 2017 року слухачем училища рядового поліції ОСОБА_1 , направленого на навчання УПО ФБ в місті Києві.

Наказом Вінницького вищого професійного училища Департаменту поліції охорони Національної поліції України від 29 грудня 2017 року №254 «Про відрядження до місця служби слухачів 4-ї та 5-ї навчальних груп в зв'язку із завершенням навчання відраховано і знято з продовольчого та побутового забезпечення і відряджено до місця служби в комплектуючі підрозділи слухачів 4-ї та 5-ї навчальних груп з 29 грудня 2017 року: рядового поліції ОСОБА_1 , направленого на навчання УПО ФБ в місті Києві.

Наказом Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві Національної поліції України від 26 квітня 2019 року №60 о/с «По особовому складу» у відповідності до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням) лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора роти №3 Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві, з 30 квітня 2019 року. Стаж роботи в поліції у календарному обчисленні складає 01 рік 07 місяців 25 днів. Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 15 квітня 2019 року.

Відповідно до розрахунку витрат на початкову підготовку ОСОБА_1 . Управлінням поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві сплачено за навчання за період з 05 вересня 2017 року по 29 грудня 2017 року кошти у розмірі 22 954,08 грн. за початкову підготовку.

Згідно з актами прийому-здачі виконаних робіт/послуг за вересень, жовтень, листопад та грудень 2017 року Вінницьким вищим професійним училищем ДПО виконано роботи/послуги з навчання Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві щодо ОСОБА_1

Управлінням поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві направлено 08 травня 2019 року на адресу відповідача претензію на суму 22 954,08 грн. із проханням терміново добровільно сплатити зазначену суму коштів.

Статтею 2 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції, а тому його служба є публічною.

Згідно з пунктом 1 Положення про Управління поліції охорони з фізичної безпеки у місті Києві, затвердженого наказом Національної поліції України від 19 вересня 2016 року №876 (далі по тексту - Положення), Управління поліції охорони з фізичної безпеки у місті Києві є територіальним органом Національної поліції України, оперативно підпорядковуючись Департаменту поліції охорони.

Пунктом 3 Положення визначено, що Управління поліції охорони з фізичної безпеки у місті Києві має статус юридичної особи публічного права.

Відповідно до частини першої статті 59 закону України «Про Національну поліцію», служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Згідно з частинами першою, третьою статті 73 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські, які вперше прийняті на службу в поліції, з метою набуття спеціальних навичок, необхідних для виконання повноважень поліції, зобов'язані пройти первинну професійну підготовку за відповідними навчальними програмами (планами), затвердженими Міністерством внутрішніх справ України. Порядок і умови проходження первинної професійної підготовки визначає Міністерство внутрішніх справ України.

Відповідно до частини четвертої статті 73 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські після успішного закінчення курсу первинної професійної підготовки повертаються до органів (закладів, установ) поліції, з яких вони були направлені для проходження первинної підготовки, для подальшого проходження служби в поліції відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 74 Закону України «Про Національну поліцію», підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.

Згідно з частиною четвертою, п'ятою статті 74 Закону України «Про Національну поліцію» особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі відмови від добровільного відшкодування витрат, зазначених у частині четвертій цієї статті, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку України.

Згідно зі статтею 77 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється, зокрема, за власним бажанням.

Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення.

Згідно з абзацом третім пункту 1 Порядку відшкодування особами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 року №261, визначено механізм відшкодування особами, які навчалися за денною формою навчання за державним замовленням у вищих навчальних закладах зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, витрат, пов'язаних з їх утриманням у таких закладах у разі звільнення зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищого навчального закладу з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції через хворобу чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.

Суд встановив, що відповідно до пункту 4.5 договору про навчання поліцейського за кошти поліції охорони від 12 вересня 2017 року №934, укладеного між позивачем, відповідачем та Вінницьким вищим професійним училищем Департаменту поліції охорони, що у разі припинення служби в поліції до закінчення строку уперше укладеного контракту з підстав, визначених підпунктами 5 - 11 пункту 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» у порядку, встановленому чинним законодавством України відповідач зобов'язаний компенсувати всі витрати, понесені позивачем у зв'язку з проведенням навчання та утриманням поліцейського в навчальному закладі.

Відповідно до розрахунку витрат на початкову підготовку ОСОБА_1 . Управлінням поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві сплачено за навчання за період з 05 вересня 2017 року по 29 грудня 2017 року кошти у розмірі 22 954,08 грн. за початкову підготовку, що також підтверджується актами прийому-здачі виконаних робіт/послуг за вересень, жовтень, листопад та грудень 2017 року, відповідно до яких Вінницьким вищим професійним училищем ДПО виконано роботи/послуги з навчання Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві.

Відповідно до положень статті 28 Закону України «Про вищу освіту» у Україні діють заклади вищої освіти таких типів:

1) університет - багатогалузевий (класичний, технічний) або галузевий (профільний, технологічний, педагогічний, фізичного виховання і спорту, гуманітарний, богословський/теологічний, медичний, економічний, юридичний, фармацевтичний, аграрний, мистецький, культурологічний тощо) заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність за різними ступенями вищої освіти (у тому числі доктора філософії), проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність;

2) академія, інститут - галузевий (профільний, технологічний, технічний, педагогічний, богословський/теологічний, медичний, економічний, юридичний, фармацевтичний, аграрний, мистецький, культурологічний тощо) заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність, пов'язану з наданням вищої освіти на першому і другому рівнях за однією чи кількома галузями знань, може здійснювати підготовку на третьому і вищому науковому рівнях вищої освіти за певними спеціальностями, проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність;

3) коледж - заклад вищої освіти або структурний підрозділ університету, академії чи інституту, що провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям ступеня бакалавра та/або молодшого бакалавра, проводить прикладні наукові дослідження та/або творчу мистецьку діяльність.

Статус коледжу отримує заклад освіти (структурний підрозділ закладу освіти), в якому обсяг підготовки здобувачів вищої освіти ступеня бакалавра та/або молодшого бакалавра становить не менше 30 відсотків загального ліцензованого обсягу.

Тобто, в розумінні положень Закону України «Про вищу освіту» Вінницьке вище професійне училище Департаменту поліції охорони Національної поліції України не є закладом вищої освіти.

Крім того, як встановлено судом, що на офіційному сайті Національної поліції України «Портал для кандидатів на навчання» за посиланням https://osvita.np.gov.ua/index.php?r=site%2Fzvo# серед переліку закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських відсутнє Вінницьке вище професійне училище Департаменту поліції охорони Національної поліції України.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Проте, позивач не надав суду доказів, які б підтверджували, що Вінницьке вище професійне училище є закладом вищої освіти зі специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, оскільки відповідно до Закону України «Про вищу освіту» згаданий навчальний заклад не є закладом вищої освіти.

Таким чином, оскільки Вінницьке вище професійне училище не є закладом вищої освіти, а позивачем не доведено, що Вінницьке вище професійне училище є закладом вищої освіти зі специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, суд вважає, що у позивача в даному випадку не виникає право на відшкодування особами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, з урахуванням чого позовні вимоги нормативно не підтверджуються.

При цьому, судом береться до уваги позиція, викладена у постановах судів апеляційної інстанції стосовно того, що даний спір є публічно-правовим в розумінні наведених норм Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, зокрема, у постановах Третього апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2020 року справа №280/3346/19 та від 21 січня 2020 року справа № 80/1786/19.

Частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Як передбачає частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем не доведено обґрунтованість своїх вимог та не підтверджено їх належними доказами, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві не підлягає задоволенню.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управлінню поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві (03065, м. Київ, вул. Василя Чумака, буд. 8-А; ідентифікаційний код 40109105);

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Суддя В.А. Кузьменко