Рішення від 20.08.2020 по справі 640/15590/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/483

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20 серпня 2020 року № 640/15590/19

За позовом ОСОБА_1

До Київської митниці ДФС

Про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про

визнання протиправними дії Київської міської митниці ДФС щодо митного оформлення легкового автомобіля, марки AUDI, модель А6, номер кузова НОМЕР_1 , згідно митної декларації від 11.02.2019 р. №100110/2019/117008;

зобов'язання Київської міської митниці ДФС скласти та передати на виконання відповідному органу Державної казначейської служби України Висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені, відповідно до Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 р. № 643 "Про затвердження Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.08.2017 р. за № 976/30844.

Ухвалою суду від 27.08.2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

24.09.2019 р. представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву.

Також відповідачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Ознайомившись з клопотанням та матеріалами справи, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

15.01.2019 р. на підставі договору ОСОБА_1 в Республіці Польща придбала для власного користування легковий автомобіль марки AUDI, модель А6, номер кузова НОМЕР_1 , який був зареєстрований на території Республіки Польща, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_2 .

Придбаний транспортний засіб ввезено на територію України 07.04.2018 р. в режимі тимчасового ввезення на один рік, смугою зеленого кольору, громадянкою-нерезидентом ОСОБА_2 , через пункт пропуску "Доманове-Мокрани" Волинської митниці ДФС.

09.02.2019 р. до відділу митного оформлення митного поста "Столичний" Київської міської митниці ДФС подано митну декларацію №UA 100110/2019/117008 з метою здійснення митного оформлення транспортного засобу з відповідним переліком документів: рахунок-фактура від 15.01.2019 р. на суму 5500 злотих, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_2 , на ОСОБА_3 , рішення KTD 5410.11032.1.2019.HS, де зазначено ідентифікаційний код транспортного засобу НОМЕР_1, довідка від ТОВ "Центр Авто" про те, що транспортний засіб відповідає екологічним стандартам.

11.02.2019 р. Київською митницею ДФС було проведено дії щодо розмитнення вказаного автомобіля, що підтверджується митною декларацією від 11.02.2019р. №100110/2019/117008.

За митне оформлення автомобіля сплачено передплату в розмірі 72 600,00 грн., що підтверджується банківською квитанцією від 11.02.2019р.

16.02.2019 р. під час вчинення дій з державної реєстрації права власності на автомобіль з сервісних центрів Міністерства внутрішніх справ України позивачу стало відомо про те, що номер кузова автомобіля має ознаки кустарних змін, у зв'язку з чим до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відповідні відомості та відкрито кримінальне провадження №12019100080001283 від 17.02.2019р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України.

17.02.2019 р. автомобіль визнано речовим доказом у вищевказаному кримінальному провадженні.

Згідно з висновком експерта від 02.05.2019 р. № 12-2/168 ідентифікаційний номер кузова автомобіля піддавався зміні шляхом видалення номерної панелі з першопочатковим ідентифікаційним номером кузова та з подальшим вварюванням на її місце номерної панелі таких самих розмірів з маркувальним позначенням "НОМЕР_1".

Ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 28.05.2019р. на автомобіль накладено арешт з можливістю вилучення та поміщення на територію Святошинського ГУНП у м. Києві.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправними дії відповідача щодо митного оформлення автомобіля з таких підстав.

Позивач зазначає, що автомобіль пропущено через митний кордон України всупереч вимогам аб. 2 п. 9 р. І Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом ДМС України від 17.11.2005 р. №1118.

Зокрема, позивач вважає, що переміщенням через митний кордон є не лише перетин транспортного засобу через кордон, а й дії, що пов'язані з митним оформленням транспортного засобу, тобто, його розмитнення, результатом чого є допуск транспортного засобу через митний кордон України.

Оскільки згідно з аб. 2 п. 9 р. І Правил №1118 не підлягає пропуску через митний кордон України ТЗ номер кузова (або ідентифікаційний номер), шасі (рами) чи двигуна якого знищено, підроблено або який не відповідає запису в реєстраційних документах, то відповідач не мав підстав пропускати автомобіль через митний кордон України.

При чому, встановлення факту підробки має встановлюватися саме відповідачем, а не позивачем.

Оскільки відповідачем допущено протиправні дії щодо пропуску автомобіля через митний кордон України, позивачем безпідставно було сплачено передплату за митне оформлення автомобіля в розмірі 72 600,00 грн., і є підстави для повернення вказаної суми відповідно до Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 р. № 643.

Відповідач - Київська міська митниця ДФС - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначив, що документи, подані до митного оформлення не мали ознак підробки, містили всі необхідні відомості для здійснення митного оформлення товару, а також було надано документи, що підтверджують державну реєстрацію транспортного засобу в країні Польща, тому у митного органу були відсутні підстави відмови у здійсненні митного оформлення товару.

Щодо повернення митних платежів відповідач зазначає, що повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.

До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суту та/або рішення суду, що набрало законної сили щодо скасування рішення митниці ДФС, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені.

Позивачем не було подано митному органу заяву про повернення надміру сплачених митних платежів, а також митним органом не приймалося рішення, що призвело до виникнення надміру сплачених митних платежів.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Щодо вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо митного оформлення легкового автомобіля

Ст. 380 Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI встановлено, що тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 451 затверджено Типову технологічну схему здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон.

П. 13 та 14 Типової технологічної схеми передбачено, що особа, яка здійснює переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України, самостійно обирає смугу руху ("зелений" або "червоний" коридор) для проходження митного контролю.

Митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів, що переміщуються смугами руху, позначеними символами зеленого кольору ("зелений коридор") у пункті пропуску здійснюється у спрощеному порядку, з однією зупинкою автомобільного засобу на смузі руху та, як правило, без виходу з нього водія та пасажирів.

В даному випадку згідно з наданими відповідачем доказами (роздруківка Журналу пункту пропуску ТЗ) автомобіль ввезено на територію України 07.04.2018 р. в режимі тимчасового ввезення на один рік, смугою зеленого кольору, громадянкою-нерезидентом ОСОБА_2 , через пункт пропуску "Доманове-Мокрани" Волинської митниці ДФС.

Тобто, при перетині кордону України автомобіль не підлягав письмовому декларуванню та був звільнений від проведення заходів офіційного контролю, зокрема, передбачених Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом ДМС України від 17.11.2005 р. №1118, на порушення яких посилається позивач.

Згідно з ч. 6 ст. 380 Митного кодексу України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно зі змістом позову та наданими відповідачем копіями поданих для митного оформлення документів, після придбання автомобіля на території Республіки Польща за договором від 15.01.2019 р. позивачем для оформлення вільного обігу автомобіля на митній території України вжито заходи для сплати митних платежів, у зв'язку з чим 09.02.2019 р. до відділу митного оформлення митного поста "Столичний" Київської міської митниці ДФС подано митну декларацію №UA 100110/2019/117008.

Ст. 318 Митного кодексу України визначено, що митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч.1 ст.257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

П. 8 ст. 257 Митного кодексу України визначено, що митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів:

1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення;

2) відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору;

3) відомості про найменування країн відправлення та призначення;

4)відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери;

5) відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів;

6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів; г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно до статті 3-1 цього Кодексу; ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів; д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати);

7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови;

8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України;

9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу;

10) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).

Відповідно до ч.9 ст.257 Митного кодексу України органам доходів і зборів забороняється вимагати внесення до митної декларації інших відомостей, ніж зазначені у цій статті.

Згідно з ч. 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11 ст.264 Митного кодексу України митна декларація реєструється та приймається митним органом у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Митна декларація та інші документи подаються митному органу в електронному вигляді з дотриманням вимог цього Кодексу або на паперових носіях. Митна декларація на паперовому носії супроводжується її електронною копією. Разом з митною декларацією митному органу подаються рахунок або інший документ, що визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, - декларація митної вартості. Відомості про документи, визначені частиною третьою статті 335 цього Кодексу, зазначаються декларантом або уповноваженою ним особою у встановленому порядку в митній декларації. На вимогу митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати митному органу оригінали таких документів або засвідчені в установленому порядку їх копії, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів.

Митним органам забороняється вимагати надання декларантом або уповноваженою ним особою документів та/або відомостей, якщо цим Кодексом та іншими законами України передбачено надання таких документів (відомостей) митним органам державними органами, установами та організаціями, уповноваженими на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, через єдиний державний інформаційний веб-портал "Єдине вікно для міжнародної торгівлі", а також приймати і використовувати такі документи та/або відомості, надані декларантом або уповноваженою ним особою, для здійснення митних формальностей, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Дата та час подання митної декларації фіксується митним органом шляхом її реєстрації, у тому числі з використанням інформаційних технологій. Митний орган не має права відмовити в реєстрації митної декларації.

з моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Орган доходів і зборів не має права відмовити у прийнятті митної декларації, якщо виконано всі умови, встановлені Митним кодексом України.

Митний орган не має права відмовити у прийнятті митної декларації, якщо виконано всі умови, встановлені цим Кодексом.

Відмова митного органу у прийнятті митної декларації повинна бути вмотивованою, а про причини відмови має бути письмово повідомлено декларанта.

Митний орган відмовляє у прийнятті митної декларації виключно з таких підстав: 1) митна декларація не містить усіх відомостей або подана без документів, передбачених статтею 335 цього Кодексу; 2) електронна митна декларація не містить встановлених законодавством обов'язкових реквізитів; 3) митну декларацію подано з порушенням інших вимог, встановлених цим Кодексом.

Наказом Державної митної служби № 1118 від 17.11.2005 р. затверджені Правила митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, які поширюються на транспортні засоби (далі - ТЗ), що переміщуються через митний кордон України громадянами, які не є суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, для вільного обігу (у тому числі з метою розкомплектування на запасні частини) на митну територію України (за її межі) або з метою транзиту, а також тимчасово вивозяться за межі митної території України.

Згідно з п. 2.7 ч. 2 р. ІІІ Правил №1118 для митного оформлення ТЗ, який тимчасово перебуває на території України та декларується для вільного обігу на цій території, власник ТЗ (уповноважена особа) подає митному органу заяву довільної форми про проведення митного оформлення ТЗ для вільного обігу на митній території України та видачу Посвідчення.

До заяви додаються: ВМД; документи, що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження); технічні та реєстраційні документи; паспортні документи та інші документи, визначені законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорт громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідка чи інший документ про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном; документи, що підтверджують увезення транспортного засобу на митну територію України.

Згідно з п. 9 аб. 1, аб. 2 р. І Правил № 1118 не підлягає пропуску через митний кордон України ТЗ номер кузова (або ідентифікаційний номер), шасі (рами) чи двигуна якого знищено, підроблено або який не відповідає запису в реєстраційних документах.

У разі виявлення ознак порушень митних правил посадова особа митного органу, яка здійснює митний контроль та митне оформлення ТЗ, уживає заходів відповідно до законодавства України з питань митної справи.

В даному випадку згідно з поясненнями відповідача та наданими ним копіями документів до матеріалів митного оформлення автомобіля надано документи, перелік яких закріплено в графі 44 митної декларації, зокрема: рахунок - фактура від 15.01.2019 року на суму 5500 злотих; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, рішення KTD 5410.11032.1.2019 .HS де зазначено ідентифікаційний код транспортного засобу НОМЕР_4 ; довідка від ТОВ "Центр Авто", що транспортний засіб відповідає екологічним стандартам.

Оскільки на територію України автомобіль ввезено в режимі тимчасового ввезення на один рік, смугою зеленого кольору, при перетині кордону України автомобіль не підлягав письмовому декларуванню та був звільнений від проведення заходів офіційного контролю, жодні додаткові заходи щодо встановлення можливої заміни ідентифікаційного номеру кузова автомобіля не вживалися і не могли вживатися.

Тим більше підстави для встановлення можливої заміни ідентифікаційного номеру кузова автомобіля не мали вживатися відповідачем як органом митного контролю, оскільки автомобіль майже рік вже легально перебував на території України.

Суд зазначає, що в даному випадку мова не йде про можливу підробку поданих для здійснення митного контролю документів, що може бути виявлене при огляді документів і стали підставою для відмови у митному оформленні, а мова йде про встановлення можливої заміни ідентифікаційного номеру кузова автомобіля, що при огляді автомобіля не встановлюється, тоді як для цього потрібне експертне дослідження.

В той же час, вказаними актами законодавства не передбачено обов'язкове проведення експертного дослідження всіх ТЗ, що проходять митний контроль, для виявлення можливої заміни ідентифікаційного номеру кузова автомобіля, тому посилання позивача на протиправне невжиття відповідачем вказаних дій та невстановлення цього факту до завершення митного оформлення, не може бути визнане обґрунтованим.

Суд звертає увагу на те, що п. 9 р. І Правил № 1118, на який посилається позивач, стосується випадків, коли ТЗ не підлягає пропуску через митний кордон України, тоді як відповідач в даному випадку здійснював його митне оформлення, а пропуск через митний кордон, як зазначено вище, здійснено через пункт пропуску "Доманове-Мокрани" Волинської митниці ДФС.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З урахуванням вищевикладеного суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо митного оформлення автомобіля, оскільки відповідачем не порушено жодні вимоги законодавства при митному оформленні належного позивачу автомобіля, тоді як відповідальність за вибір автомобіля та шляхи його придбання несе позивач як власник.

Щодо позовних вимог в частині повернення митних платежів

Згідно зі ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України 18.07.2017 р. № 643 затверджено Порядок повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

Позивачем не наведено підстав, передбачених ст. 301 Митного кодексу України, для повернення сплачених ним платежів.

Відповідна заява до митного органу не подавалася.

З врахуванням викладеного, відсутністю протиправності в діях відповідача при митному оформленні автомобіля, в цій частині позовні вимоги також є необґрунтованими.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

1. У задоволенні позову відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 20.08.2020 р.