Справа № 560/2517/20
20 серпня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши заяву про забезпечення позову Довжоцької сільської ради Кам'янець- Подільського району Хмельницької області до Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Хмельницького окружного адміністративного суду \перебуває адміністратива справа №560/2517/20 за позовом Довжоцької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою від 05.06.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами за правилами спрощеного позовного провадження.
19 серпня 2020 року на адресу суду Довжоцька сільська рада Кам'янець-Подільського району Хмельницької області подало заяву про забезпечення адміністративного позову, в якій позивач просить суд зупинити дію розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Станом на день надходження заяви головуюча суддя Фелонюк Д.Л. перебуває у відпустці, що унеможливлює розгляд заяви саме цим складом суду у строки, передбачені КАС України.
Згідно Розпорядження керівника апарату Хмельницького окружного адміністративного суду №109 від 19.08.2020 здійснено повторний автоматизований розподіл справи, згідно якого головуючим суддею визначено суддю Матущака В.В.
Дослідивши подану заяву про забезпечення позову, матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини 1 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (частина 2 статті 150 КАС України).
Отже, процесуальним законом встановлені виключні обставини, які можуть бути підставою для вжиття заходів забезпечення позову.
Згідно з частиною 4 статті 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно з частиною 2 статті 151 КАС України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Заходи забезпечення позову можуть бути вжиті судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
При цьому, пунктом 5 частини третьої статті 151 КАС України встановлено, що не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.
Суд зазначає, що предметом позову Довжоцької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до Хмельницької обласної державної адміністрації є:
- визнання протиправною бездіяльність Хмельницької обласної державної адміністрації по не підготовці висновку згідно з частиною 4 статті 7 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" №157-VIII від 05.02.2015, на відповідність Конституції та законам України, проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам'янець-Подільського району "Про добровільне об'єднання територіальних громад" поданих листом від 24.12.2019 №02-26-657;
- визнання протиправними дії Хмельницької обласної державної адміністрації по формуванню та направленню, листом від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020, на затвердження Кабінету Міністрів України, проекту перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині віднесення Довжоцької, Зіньковецької, Рихтівської сільської ради Кам'янець-Подільського району до складу Кам'янець-Подільської територіальної громади із адміністративним центром у місті Кам'янець-Подільський, а Заліської та Кадиївської сільської ради Кам'янець-Подільського району до Оринінської територіальної громади із адміністративним центром в селі Оринін;
- зобов'язання Хмельницьку обласну державну адміністрацію вчинити дії відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" №157-VII від 05.02.2015 та висновку від 20.03.2020 №270/2020-р на відповідність Конституції та законам України проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам'янець-Подільського району щодо внесення змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №475-р, шляхом доповнення переліку спроможних територіальних громад Хмельницької області Довжоцькою територіальною громадою у складі Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської територіальних громад.
Вказане не співвідноситься із прохальною частиною заяви про забезпечення позову, в якій позивач просить суд зупинити дію:
- розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №475-р. "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині включення в Перспективний план формування територій громад Хмельницької області затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 475 -р до Кам'янець-Подільської територіальної громади (код населеного пункту 6810400000) Зіньковецької, Довжоцької, Рихтівської територіальних громад, до Орининської територіальної громади (код населеного пункту 6822485701) Заліської, Кадиївської територіальних громад, до моменту набрання судовим рішенням законної сили;
- розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 727-р Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області, в частині включення в Додаток до розпорядження Кабінету Міністрів Україна від 12.06.2020 № 727-р до Кам'янець-Подільської територіальної громади (код населеного пункту 6810400000) Зіньковецької, Довжоцької, Рихтівської територіальних громад, до Орининської територіальної громади (код населеного пункту 6822485701) Заліської, Кадиївської територіальних громад, до моменту набрання судовим рішенням законної сили, оскільки не є предметом даного спору.
Враховуючи викладене, суд вважає заяву про забезпечення позову необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
За правилами частини першої статті 77 КАС України обов'язок доведення необхідності вжиття заходів забезпечення позову покладається саме на позивача, які ініціюють відповідне клопотання.
Враховуючи викладене та виходячи зі змісту заяви про забезпечення позову, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування заходів забезпечення позову, отже заява задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні заяви Довжоцької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області про забезпечення позову відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя В.В. Матущак