Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
20 серпня 2020 р. справа № 520/4713/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Головного управління Держпраці у Харківській області
до Приватного акціонерного товариства «Харківпродмаш»
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
Головне управління Держпраці у Харківській області (далі по тексту - позивач, ГУ Держпраці у Харківській області) 09.04.2020 звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Харківпродмаш» (далі по тексту - відповідач, ПАТ «Харківпродмаш»), в якому просить:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПАТ «Харківпродмаш» до усунення порушень шляхом зупинення виробництва (виготовлення), виконання робіт, експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
1. Зупинити виконання робіт з залученням працівників, які керують вантажопідіймальними кранами з підлоги, стропальників, які пройшли професійну перепідготовку знань з охорони праці в установленому порядку, які на мають відповідних посвідчень;
2. Зупинити експлуатацію посудини, що працює під тиском, а саме: повітрозбірник 413.00.00.00-10 П СДР, що знаходиться на виробництві підприємства;
3. Зупинити експлуатацію крана мостового електричного однобалкового інв. №2308, що знаходяться на заготівельній дільніці підприємства;
4. Зупинити експлуатацію крана мостового електричного однобалкового інв. №2984, що знаходяться на заготівельній дільниці підприємства;
5. Зупинити експлуатацію таль електрична інв. №2988, заводський №8620372, що знаходяться на токарній дільниці підприємства;
6. Зупинити експлуатацію крана мостового електричного однобалкового опорний інв. №2986, що знаходиться на транспортній дільниці підприємства;
7. Зупинити експлуатацію автомобільного крану реєстраційний №34621, що знаходяться на транспортній дільниці підприєиства;
8. Зупинити експлуатацію крана мостового однобалкового інв. №2987, що знаходяться на зварювально-складальній дільниці підприємства;
9. Зупинити експлуатацію крана мостового однобалково №б/н, що знаходяться на зварювально-складальній дільниці підприємства;
10. Зупинити виконання робіт на висоті,
11. Зупинити виконання робіт в електроустановках;
12. Зупинити виконання робіт із застосуванням електроінструменту;
13. Зупинити експлуатацію електроустановок о,4 кВ за адресою м. Харків, вул. Лодзька,7:
- офісних приміщень;
- заготівельної дільниці;
- дільниці металообробки (інструментальна);
- дільниці металообробки (токарна);
- зварювальної дільниці.
14. Зупинити керування та контроль робіт підвищеної небезпеки: начальнику дільниці ОСОБА_1 майстру ОСОБА_2 ;
15. Зупинити експлуатацію токарних верстатів інв. №1000274, інв. №1000127, без інвентарного номеру;
16. Зупинити експлуатацію заточувального верстата "ИСКРА ИТЄ-2050" без інвентарного номеру;
17. Зупинити експлуатацію обладнання: ЧПУ фрезерний центр інв. №2623, гідравлічні гільйотинні ножиц з ЧПУ VS3013 інв. №1842, координатнопробивний прес інв. №2195, лазерну-ріжучу установку для обробки листовогометалу інв. №2361, лазерну-ріжучу установку для обробки листового металу інв. №2621, машину вигинальну АКИПАК інв. №2622, прес згинальний з ЧПУ AD-S 30175 інв. №1841, верстат плоскошліфувальний Trumpf інв. №2281;
18. Зупинити зварювальні роботи.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що за результатами проведеної планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 позовну заяву у справі №520/4713/2020 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/4713/2020.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня закінчення дії карантину встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.03.2020 №211.
Вказана ухвала суду отримана відповідачем 27.05.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Однак у встановлений судом строк відповідач відзиву не подав, про причини не подання відзиву суд не повідомив, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи позивачем, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Судом встановлено, що у період з 18.02.2020 по 02.03.2020 посадовими особами позивача на підставі направлення на проведення перевірки від 17.02.2020 №03.01-03/923 та наказу від 17.02.2020 №517 проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої було складено акт від 02.03.2020 №19-03.01-5123/0248.
Вказаним актом зафіксовано ряд порушень, зокрема, виявлено, що:
- не розроблено виробничу інструкцію для персоналу, який обслуговує обладнання під тиском, що є порушенням п. 1 (пп. 4) глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»;
- не розроблено інструкцію з режиму роботи і безпечного обслуговування посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п. 6 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»;
- на обладнання під тиском не заведено ремонтний журнал, що є порушенням пунктом 2 глави 5 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»;
- не заведено змінний журнал, що є порушенням п. Кп.п.5) глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»;
- на час відсутності працівника відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском, не призначено наказом працівника, який виконує його обов'язки , що є порушення пункту 2 глава 1 Розділ VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»;
- не призначено наказом в необхідній кількості обслуговуваний персонал, який пройшов навчання з охорони праці і мас відповідну кваліфікацію щодо обслуговування обладнання під тиском, що є порушенням п. 1 (п.п.3) глава 1 Розділ VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»;
- не надано Протоколи вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземлених магістралей і устаткування посудин, що працюють підтиском . що є порушенням п. 1.3.1 НПАОП 40.1- 1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» додатку 1 до п. 13.1 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»;
- на підприємстві не призначено працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів, що є порушенням п.1 пп. (1) .п. 3 глави 5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- на підприємстві не призначено працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів, що є порушенням п.1 пп. (1) .п.З глави 5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не надано посвідчення працівників, які керують вантажопідіймальними кранами з підлоги, стропальників, які пройшли професійну перепідготовку та перевірку знань з охорони праці в установленому порядку, а саме: ОСОБА_3 .. ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .. ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ОСОБА_9 : машиніста автомобільного крану ОСОБА_10 , шо є порушенням п.8 глави 5. п.10 (8)глави 6 розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не проводиться у визначений термін, періодичний огляд змінних вантажозахоплювальних пристроїв і тари з занесенням до журналу огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, що є порушенням п.39 глави 3, розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- суб'єктом господарювання не здійснюється пуск у роботу вантажопідіймальні крани, шо є порушенням п. 1 .п.2 (6.7) глави 2 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не надано відомості щодо відхилення кранових колій від проектного положення вантажопідіймаїьних кранів . шо наведені в настанові з експлуатації вантажопідіймальних кранів, що є порушенням п.6 глави 1. розділу IV НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- на місцях проведення робіт із застосуванням вантажопідіймальних кранів не вивішені схеми стропування вантажів, а також таблиці з вказівкою маси вантажів, що перемішуються, що є порушенням п.10 (9) глави 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони прані під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» глави II, розділу 3, п. 62 НПАОП 0.00-1.75-15 «Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт»;
- вантажопідіймальні крани не забезпечені в установленому порядку ключ-маркою, що є порушенням п. 12 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не заповнюється журнал огляду' знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, що є порушенням п. 40 глави 3 розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- відсутні Протоколи вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземлених магістралей і устаткування вантажопідіймальних кранів, що є порушенням п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» додатку 1 до п. 13.1 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»;
- вантажопідіймальним кранам: інв. №2308, інв. №2984 не проведено експертне обстеження у разі закінчення призначеного строку служби . що є порушенням п.І.п.2 глави 4, розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці підчас експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- вантажопідіймальним кранам інв. №2308. інв. №2984 не проведено періодичний повний технічний огляд, що с порушенням п.3 глави 3. розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не проводиться у визначений термін, періодичний огляд змінних вантажозахоплювальних пристроїв і тари з занесенням до журналу огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, що є порушенням п.39 глави 3, розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- суб'єктом господарювання не здійснюється пуск у роботу вантажопідіймальний кран, що є порушенням п.І.п.2 (6.7) глави 2 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не надано відомості щодо відхилення кранових колій від проектного положення вантажопідіймального крана . що наведені в настанові з експлуатації вантажопідіймальних кранів, що є порушенням п.6 глави 1, розділу IV НІ ІЛОГ1 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідійматьних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- на місцях проведення робіт із застосуваннях« вантажопідіймального крана не вивішені схеми стропування вантажів, а також таблиці з вказівкою маси вантажів, що переміщуються, що є порушенням п. 10 (9) глави 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» глави II. розділ)' 3. п. 62 НПАОП 0.00-1.75-15 «Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт»;
- вантажопідіймальний кран не забезпечено в установленому порядку ключ-маркою, що є порушенням п. 12 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не заповнюється журнал огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, що є порушенням п. 40 глави 3 розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- відсутні Протоколи вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземлених магістралей і устаткування вантажопідіймального крана, що є порушенням п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» додатку 1 до п. 13.1 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»;
- вантажопідіймальну крану інв. №2988 не проведено експертне обстеження у разі закінчення призначеного строку служби . що є порушенням п.1,п.2 глави 4. розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- вантажопідіймальну крану інв. №2988 не проведено періодичний повний технічний огляд, що є порушенням п.З глави 3, розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- Гак вантажопідіймального крана не обладнаний запобіжним замком, що унеможливлює самочинне випадіння знімного вантажозахоплювального пристрою . що є порушенням п.2 глави 5 розділу VIII НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не проводиться у визначений термін, періодичний огляд змінних вантажозахоплювальних пристроїв і тари з занесенням до журналу огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, що є порушенням п.39 глави 3, розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- суб'єктом господарювання не здійснюється пуск у роботу вантажопідіймальні крани, що є порушенням п.І.п.2 (6.7) глави 2 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не надано відомості щодо відхилення кранових колій від проектного положення вантажопідіймального крана інв.№2986. що наведені в настанові з експлуатації вантажопідіймальних кранів, що є порушенням п.6 глави 1. розділу IV НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- на місцях проведення робіт із застосуванням вантажопідіймального крана інв. №2986 не вивішені схеми стропування вантажів, а також таблиці з вказівкою маси вантажів, що переміщуються, що є порушенням п. Ю (9) глави 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» глави II. розділу 3, п. 62 НПАОП 0.00-1.75-15 «Правила охорони праці під час вантажно- розвантажувальних робіт»;
- вантажопідіймальний кран інв. №2986 не забезпечено в установленому порядку ключ-маркою що є порушенням П.12 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не заповнюється журнал огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, що є порушенням п. 40 глави 3 розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- вантажопідіймальним кранам інв. №2986, реєстраційний №34621 не проведено експертне обстеження у разі закінчення призначеного строку' служби . шо є порушенням п.1.п.2 глави 4. розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- вантажопідіймальним кранам інв. №2986, реєстраційний №34621 не проведено періодичний повний технічний огляд, що є порушенням п. 3 глави 3, розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не проводиться у визначений термін, періодичний огляд змінних вантажозахоплювальних пристроїв і гари з занесенням до журналу огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, що є порушенням п.39 глави 3. розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- суб'єктом господарювання не здійснюється пуск у роботу вантажопідіймальні крани, що є порушенням п.І.п.2 (6.7) глави 2 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не надано відомості щодо відхилення кранових колій від проектного положення вантажопідіймальних кранів . що наведені в настанові з експлуатації вантажопідіймальних кранів, шо є порушенням п.6 глави 1. розділу IV НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- на місцях проведення робіт із застосуванням вантажопідіймальних кранів не вивішені схеми стропування вантажів, а також таблиці з вказівкою маси вантажів, що перемішуються, що є порушенням п. Ю (9) глави 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони прані підчас експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» глави II, розділу 3, п. 62 НПАОІІ 0.00-1.75-15 «Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт»;
- вантажопідіймальні крани не забезпечені в установленому порядку ключ-маркою, що є порушенням п.12 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не заповнюється журнал огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, що є порушенням п. 40 глави 3 розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- відсутні Протоколи вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземлених магістралей і устаткування вантажопідіймальних кранів, що є порушенням п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» додатку 1 до п. 13.1 «Правила технічної експлуатації електроустановок спожи вачів»;
- вантажопідіймальну крану інв. №2987 не проведено експертне обстеження у разі закінчення призначеного строку служби , що є порушенням п.І.п.2 глави 4, розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- вантажопідіймальну крану інв. №2987 не проведено періодичний повний технічний огляд, що с порушенням п.3 глави 3. розділу VI НПАОП 0.00- 1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- відсутня декларація відповідності матеріально- технічної бази підприємства вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на виконання робіт на висоті, що є порушенням Додаток 6 п. 6. «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 №1107;
- енергетику ОСОБА_11 проведено перевірку знань з електробезпеки періодичністю один раз на гри роки, тому він не належить до працівників, які безпосередньо організовують та проводять роботи з оперативного обслуговування діючих електроустановок чи виконують у них налагоджувальні, електромонтажні, ремонтні роботи, шо є порушенням, п. 1.3.1 НГІЛОГІ 40.М.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» розділ IV п. 2.17 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»;
- не забезпечено перевірку знань з електробезпеки у встановлені строки електромонтера ОСОБА_12 , що є порушенням . п. 1.3.1. п. 2.1.3 НПАОП 40.1-1.21- 98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- експлуатація електроустановок підприємства здійснюється при відсутності електротехнічних працівників відповідної кваліфікації, які пройшли перевірку знань з електробезпеки, що є порушенням п. 1.3.1. п. 2.1.4 НІ ІАОП 40.1 -1.21 -98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» . п.1.6. р. І. п.1.11 р. IV «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»;
- не проведено періодичний медичний огляд електротехнічних працівників, що є порушенням п. 2.1.2 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- не виконуються організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи в електроустановках, а саме: роботи на електрообладнанні не оформлюються нарядами, розпорядженнями, або затвердженням переліку робіт, шо виконуються в порядку поточної експлуатації, що є порушенням вимог п. 3.1.1, и. 7.3.7 НПАОП 40.1- 1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- не випробувані електрозахисні засоби, шо є порушенням п.4.4.3 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів»;
- не призначена наказом по підприємству особа, відповідальна за збереження та справність електроінструменту, шо є порушенням п. 6.7.36. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- не ведеться «Журнал обліку, перевірки та випробування електроінструменту, трансформаторів, перетворювачів частоти та переносних світильників», що є порушенням п.6.7.36 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- не проведено випробування електроінструменту, кабелів-подовжувачів. порушено п. 6.7.24 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- відсутня (не надано) виконавча документація кабельних трас КЛ з прив'язками до будівель і постійних споруд із зазначенням місць встановлення з'єднувальних муфт і перетинів з комунікаціями (виконавчі зйомки трас КЛ в М 1:500) згідно вимог п. 8.7.3 1ІБЕЕС НПАОП 40.1-1.21-98. що становить загрозу наближення на небезпечну відстань співробітників організацій, які виконують земляні роботи, до струмовідних частин, що перебувають під напругою, що є порушенням вимог п. 2.3.3 табл. 2.3 НПАОП 40.1 -1.21 -98«Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- Не відповідає критеріям безпеки стан електроустановок 0.4 кВ за адресою м. Харків, вул. Лодзька 7: офісних приміщень, заготівельної дільниці, дільниці металообробки (інструментальна), дільниці металообробки (токарна), зварювальної дільниці по причині відсутності протоколів перевірки перехідного опору між заземлювачами і заземленим устаткуванням, що є порушенням п. 1.3.1, п. 8.7.1. п. 8.7.3. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», 1 п.1.6 р.І. п.8 таб. 25 дод. 1 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»;
- відсутні протоколи перевірки ізоляції кабельних і освітлювальних ліній 0.4 кВ за адресою м. Харків, вул. Лодзька 7: офісних приміщень, заготівельної дільниці, дільниці металообробки (інструментальна), дільниці металообробки (токарна);
- зварювальної дільниці, що є порушенням п. 1.3.1. п. 8.7.1. п. 8.7.3. НПАОП 40.1 -1.21 -98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», 1 п.1.6 р.І. п.5 таб. 48 дод.2 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»;
- не проведено перевірку спрацювання пристроїв захисту (працездатність розчіплювачів автоматичних вимикачів) в розподільчих електрошафах 0.4 кВ за адресою м. Харків, вул. Лодзька 7:
- ЩРВ-П-24- 1 поверх, виробниче приміщення, малий бокс будівля В-1:
- ЩС- електрошитова. виробниче приміщення, будівля В-1;
- ШРпл (щит розподільчий)- склад №3, 1 поверх. 1 прольот будівля В-1:
- ШР зав. № 1061-1- склад №3. 1 поверх, І прольот, будівля В-1: ЩРВ-П- слюсарна дільниця, сектор «Ж»; ЩОІ- малий бокс, будівля Ж-1: ЩО 2- виробниче приміщення №2, 1 поверх, сектор «Ж»; ІДР-2- 1 поверх, виробниче приміщення, будівля Ж-1: ЩО 3- виробниче приміщення №3, 1 поверх, сектор «Ж»: ЩР- приміщення охорони. 1 поверх, будівля 10-2; ВРУ-ЩВУіР- 3 поверх, адміністративні і офісні приміщення, що є порушенням вимог п. 8.7.1 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» НПАОГ1 40.1-1.21-98, додаток 1, табл. 27 п. 5 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»
- не надано документ, який підтверджує навчання з охорони праці членів постійно-діючої комісії підприємства по тих нормативним актам по яким проводили перевірку знань з охорони праці у працівників підприємства, що є порушенням вимог п.3.10 НПЛОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань;
- на дільниці допущено складування інструменту на кришках передніх бабок токарних верстатів, що є порушенням вимог р. 11 п.3.12 НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями»;
- у дільниці допущена експлуатація верстату токарного інв. № 1000274 без захисного огородження затискного патрону, що є порушенням вимог п.1.2 розділу 1 глави IV НПАОП 0.00-68-13 Правила охорони праці під час холодного оброблення металів, п.3.1.2 ГОСТ 12.2.009-80 «ССБТ. Станки металообрабатываюшие. Обшиє требования безопасности»;
- у дільниці допущена експлуатація верстату токарного інв. № 1000127 без захисного огородження затискного патрону, шо є порушенням вимог п.1.2 розділу 1 глави IV НПАОП 0.00-68-13 Правила охорони праці під час холодного оброблення металів, п.3.1.2 ГОСТ 12.2.009-80 «ССБТ. Станки металообрабатывающие. Обшие требования безопасности»;
- на заточувальному верстаті «ИСКРА ИТЄ-2050» без інв. № токарної дільниці, відсутнє огородження неробочих частин кругів, а також огородження обертових виступаючих кінців шпинделя та кріпильних деталей, шо є порушенням вимог ПЛІ. 5.15. 5.16 глави 5 розділу III НПАОП 28.0-1.30-12 Правила охорони прані під час роботи з абразивним інструментом;
- на заточувальному верстаті «ИСКРА ИТЄ-2050» без інв. № токарної дільниці, відсутній захисний екран, шо є порушенням вимог н.1.10. р.11. НПАОП 0.00- 1.71-13 «Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями»;
- на заточу вальному верстаті «ИСКРА ИТЄ-2050» без інв. № токарної дільниці, не працює блокування з пусковим пристроєм, що є порушенням вимог п.1.10. р.11. НПАОП 0.00-1.71-13 «Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями»;
- на абразивних кругах заточувального верстата «ИСКРА И1Є-2050» без інв. № токарної дільниці, відсутня відмітка фарбою або на їх неробочих поверхнях не наклеєні спеціальні ярлики з зазначенням порядкового номера круга, дати проведення випробування, умовного знака або підпису працівника, відповідального за проведення випробувань, що є порушенням п. 5.2 глави 5 розділу 111 НПАОП 28.0-1.30-12 Правила охорони праці під час роботи з абразивним інструментом;
- не наданий висновок експертизи щодо відповідності обладнання виробленого за кордоном на ЧПУ фрезерний центр інв.АЇ>2623. що є порушенням вимог статті 21 Закон> України «Про охорону прані»;
- начальник дільниці ОСОБА_1 як особа керуюча та контролююча виконання робіт з підвищеною небезпекою не пройшов на підприємстві навчання та перевірку знань з питань охорони праці з цих видів робіт, що є порушенням вимог п.п. 5.4, 5.5 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці»;
- не наданий висновок експертизи щодо відповідності обладнання виробленого за кордоном на гідравлічні гільйотинні ножиці ЧПУ VS3013 інв.№1842, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»;
- не наданий висновок експертизи щодо відповідності обладнання виробленою за кордоном на лазерну - ріжучу установи) для обробки листового металу інв.№2361. що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»;
- не наданий висновок експертизи щодо відповідності обладнання виробленого за кордоном на лазерну - ріжучу установку для обробки листового металу інв.№2621, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»;
- не наданий висновок експертизи щодо відповідності обладнання виробленого за кордоном на машину вигинальну АКИПАК інв.№2622, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»;
- не наданий висновок експертизи щодо відповідності обладнання виробленого за кордоном на прес згинальний з ЧПУ AD-S 30175 інв.№1841. що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»;
- не наданий висновок експертизи щодо відповідності обладнання виробленого за кордоном на верстат плоскошліфувальний Trumpf інв.№2281, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»;
- майстер ОСОБА_13 як особа керуюча та контролююча виконання робіт з підвищеною небезпекою не пройшов на підприємстві навчання та перевірку знань з питань охорони праці з цих видів робіт, що с порушенням вимог п.п. 5.4, 5.5 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці»;
- на дільниці зварювання під час перевірки було допущено розміщення горючих матеріалів в радіусі менше 5 м від місця проведення електрозварювальних робіт, що є порушенням вимог п.2.4 розділу 2 глави III НПАОП 28.52-1.31-13 Правила охорони праці під час зварювання металів;
- на посту зварювання під час перевірки було допущено використання лако-фарбувальних матеріалів, що є порушенням вимог п.2.4 розділу 2 глави III НПАОП 28.52-1.31-13 Правила охорони праці під час зварювання металів;
- відсутні (не представлені) підтверджуючі документи про огляд та чищення (не рідше 1 разу на місяць) зварювальних установок та їх пускових апаратур, що є порушенням вимог п. 2.19 розділу V НПАОП 0.00- 1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями»;
- на посту зварювання кабелі подовжуванні, що живлять електроінструмент розташовані на підлозі, що є порушенням вимог и. 6.2.19 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів».
У зв'язку із виявленням зазначених порушень, зазначених в акті від 02.03.2020 №19-03.01-5123/0248, відповідача поперереджено про необхідність негайного зупинення роботи (виробництва), а саме:
1. Зупинити виконання робіт з залученням працівників, які не мають відповідних посвідчень;
2. Зупинити експлуатацію посудини, що працює під тиском, а саме: повітрозбірник 413.00.00.00-10П СДР, що знаходиться на виробництві підприємства;
3. Зупинити експлуатацію, а саме: кран мостовий електричний однобалковий інв. №2308, що знаходяться на заготівельній дільниці підприємства;
4. Зупинити експлуатацію крана мостового електричного однобалкового інв. №2984, що знаходяться на заготівельній дільниці підприємства;
5. Зупинити експлуатацію таль електрична інв. №2988, заводський №8620372, що знаходяться на токарній дільниці підприємства;
6. Зупинити експлуатацію крана мостового електричного однобалкового опорний інв. №2986, що знаходиться на транспортній дільниці підприємства;
7. Зупинити експлуатацію автомобільного крану реєстраційний №34621, що знаходяться на транспортній дільниці підприєиства;
8. Зупинити експлуатацію крана мостового однобалкового інв. №2987, що знаходяться на зварювально-складальній дільниці підприємства;
9. Зупинити експлуатацію крана мостового однобалково №б/н, що знаходяться на зварювально-складальній дільниці підприємства;
10. Зупинити виконання робіт на висоті,
11. Зупинити виконання робіт в електроустановках;
12. Зупинити виконання робіт із застосуванням електроінструменту;
13. Зупинити експлуатацію електроустановок о,4 кВ за адресою м. Харків, вул. Лодзька,7:
- офісних приміщень;
- заготівельної дільниці;
- дільниці металообробки (інструментальна);
- дільниці металообробки (токарна);
- зварювальної дільниці.
14. Зупинити керування та контроль робіт підвищеної небезпеки: начальнику дільниці ОСОБА_1 майстру ОСОБА_2 ;
15. Зупинити експлуатацію токарних верстатів інв. №1000274, інв. №1000127, без інвентарного номеру;
16. Зупинити експлуатацію заточувального верстата "ИСКРА ИТЄ-2050" без інвентарного номеру;
17. Зупинити експлуатацію обладнання: ЧПУ фрезерний центр інв. №2623, гідравлічні гільйотинні ножиц з ЧПУ VS3013 інв. №1842, координатнопробивний прес інв. №2195, лазерну-ріжучу установку для обробки листовогометалу інв. №2361, лазерну-ріжучу установку для обробки листового металу інв. №2621, машину вигинальну АКИПАК інв. №2622, прес згинальний з ЧПУ AD-S 30175 інв. №1841, верстат плоскошліфувальний Trumpf інв. №2281;
18. Зупинити зварювальні роботи.
Зазначений акт перевірки не підписаний уповноваженою особою відповідача, про що посадовими особами позивача зазначено у акті, у зв'язку з чим позивачем направлений на юридичну адресу відповідача(трекінг №6102408523744).
Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 №2694-XII (далі по тексту - Закон України №2694-XII) державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України №2694-XII умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно з частиною першою статті 13 Закону України №2694-XII роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Приписами частини третьої статті 13 Закону України №2694-XII визначено, що роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі по тексту - Закон України №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема, належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України №2694-XII).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, визначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
За приписами частини сьомої статті 7 Закону України №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У контексті наведеного, вжиття заходів реагування слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.
При цьому, захід реагування у вигляді зупинення робіт з експлуатації виробництва до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері промислової безпеки та охорони праці є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно абз. 1 частини п'ятої статті 4 Закону України №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Суд звертає увагу на те, що порушення, зазначені в акті перевірки, станом на дату розгляду справи не усунені відповідачем, що також ним не заперечується.
Таким чином, беручи до уваги те, що відповідачем не надано доказів усунення у повному обсязі виявлених перевіркою порушень, зазначених у акті перевірки, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд звертає увагу, що відповідач має право після усунення усіх порушень звернутися до органу державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, з повідомленням про їх усунення.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Головного управління Держпраці у Харківській області підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ: 39779919) до Приватного акціонерного товариства «Харківпродмаш» (вул. Лодзька,7, м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ: 30034636) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства «Харківпродмаш» до усунення порушень шляхом зупинення виробництва (виготовлення), виконання робіт, експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
Зупинити виконання робіт з залученням працівників, які керують вантажопідіймальними кранами з підлоги, стропальників, які пройшли професійну перепідготовку знань з охорони праці в установленому порядку, які на мають відповідних посвідчень.
Зупинити експлуатацію посудини, що працює під тиском, а саме: повітрозбірник 413.00.00.00-10 П СДР, що знаходиться на виробництві підприємства.
Зупинити експлуатацію крана мостового електричного однобалкового інв. №2308, що знаходяться на заготівельній дільніці підприємства.
Зупинити експлуатацію крана мостового електричного однобалкового інв. №2984, що знаходяться на заготівельній дільниці підприємства.
Зупинити експлуатацію таль електрична інв. №2988, заводський №8620372, що знаходяться на токарній дільниці підприємства.
Зупинити експлуатацію крана мостового електричного однобалкового опорний інв. №2986, що знаходиться на транспортній дільниці підприємства.
Зупинити експлуатацію автомобільного крану реєстраційний №34621, що знаходяться на транспортній дільниці підприєиства.
Зупинити експлуатацію крана мостового однобалкового інв. №2987, що знаходяться на зварювально-складальній дільниці підприємства.
Зупинити експлуатацію крана мостового однобалково №б/н, що знаходяться на зварювально-складальній дільниці підприємства.
Зупинити виконання робіт на висоті.
Зупинити виконання робіт в електроустановках.
Зупинити виконання робіт із застосуванням електроінструменту.
Зупинити експлуатацію електроустановок о,4 кВ за адресою м. Харків, вул. Лодзька,7:
- офісних приміщень;
- заготівельної дільниці;
- дільниці металообробки (інструментальна);
- дільниці металообробки (токарна);
- зварювальної дільниці.
Зупинити керування та контроль робіт підвищеної небезпеки: начальнику дільниці ОСОБА_1 майстру ОСОБА_2 .
Зупинити експлуатацію токарних верстатів інв. №1000274, інв. №1000127, без інвентарного номеру.
Зупинити експлуатацію заточувального верстата "ИСКРА ИТЄ-2050" без інвентарного номеру.
Зупинити експлуатацію обладнання: ЧПУ фрезерний центр інв. №2623, гідравлічні гільйотинні ножиц з ЧПУ VS3013 інв. №1842, координатнопробивний прес інв. №2195, лазерну-ріжучу установку для обробки листовогометалу інв. №2361, лазерну-ріжучу установку для обробки листового металу інв. №2621, машину вигинальну АКИПАК інв. №2622, прес згинальний з ЧПУ AD-S 30175 інв. №1841, верстат плоскошліфувальний Trumpf інв. №2281.
Зупинити зварювальні роботи.
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 20.08.2020.
Суддя О.В. Ніколаєва