Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
20 серпня 2020 р. справа № 520/7995/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) 23.06.2020 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФ України в Харківській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Харківської області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- скасувати рішення ГУ ПФ України в Харківській області від 08.05.2020 №1616;
- зобов'язати ГУ ПФ України Харківської області зарахувати ОСОБА_1 , період проходження військової служби до трудового (страхового) стажу у період з 27.06.1983 по 16.05.1988.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що нею було подано належні докази на підтвердження періоду проходження військової строкової служби, проте відповідачем протиправно відмовлено останній у призначенні пенсії та вказано на відсутність правових підстав для призначення пенсії за віком.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.06.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №520/7995/20.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня закінчення карантину встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.03.2020 №211.
Відповідачем 07.07.2020 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю посилаючись на те, що до розрахунку страхового стажу не зараховано періоди проходження військової служби з 27.06.1983 по 16.05.1988 у зв'язку з виправленням у даті початку строку служби у військовому квитку, яке не засвідчене належним чином.
Розглянувши документи надані сторонами, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач, досягнувши пенсійного віку, 06.05.2020 звернулась до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком та відповідним пакетом документів на підставі статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Закону України №1058-IV).
Рішенням від 08.05.2020 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу передбаченого положеннями статті 26 Закону України №1058-IV. Також зазначено, що згідно поданих позивачем документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу її загальний страховий стаж складає 14 років 11 місяців 4 дні. Крім того, повідомлено про не зарахування періоду проходження військової служби, у зв'язку з виправленням у даті початку строку служби у військовому квитку, яке не засвідчене належним чином.
Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
У силу вимог частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 1 частини першої статті 8 Закону України №1058-IV визначено, що реалізовано Конституційне право громадян на соціальний захист - право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до положень абзацу тридцять шостого статті 1 Закону України №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (абзац п'ятий статті 1 Закону України №1058-IV).
Зі змісту пункту 1 частини першої статті 9, абзацу 4 частини першої статті 26 Закону України №1058-IV, статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» слідує, пенсія за віком призначається за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Відповідно до статті 26 Закону України №1058-IV право на призначення пенсії за віком мають жінки, які народилися з 01 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року, по досягненню 59 років 6 місяців, при наявності страхового стажу не менше 27 років.
Пунктом 17 частини першої статті 11 Закону України №1058-IV передбачено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу.
Згідно статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 визначено, що для підтвердження військової служби приймаються, зокрема, військові квитки, довідники військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, тощо.
Як вбачається з копії військового квитка позивача серії НОМЕР_1 остання призвана на військову службу і направлена у військову частину 27.06.1983 та звільнена (демобілізована) у запас 16.05.1988 на підставі наказу Міністерства оборони України.
Отже, період проходження військової служби позивача з 27.06.1983 по 16.05.1988 підтверджується основним документом, а саме - копією військового квитка.
При цьому, виправлення у даті початку строку служби позивача, які відображені у військовому квитку, не можуть бути підставою для позбавлення позивача права на зарахування строку проходження військової служби до страхового стажу та призначення йому пенсії за віком.
Таким чином, суд приходить до висновку, що період проходження позивачем військової служби, з 27.06.1983 по 16.05.1988, має бути зарахований до страхового стажу для призначення їй пенсії за віком, оскільки підтверджується належними доказами.
Що стосується посилання відповідача на необхідність надання уточнюючої довідки, відповідно до пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі по тексту - Порядок), суд зазначає наступне.
Відповідно пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 №637 (далі по тексту - Порядок №637) для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальнихорганах, Держспецзв'язку приймаються, зокрема військові квитки.
Суд звертає увагу на те, що запис про період проходження військової служби позивачем, міститься у трудовій книжці, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, а тому враховуючи зазначене, у суду немає підстав вважати, що розбіжність у датах є правовою підставами для позбавлення позивача права на зарахування строку проходження військової служби до страхового стажу.
Суд вважає, що надані позивачем документи, є такими, що беззаперечно підтверджують страховий стаж позивача.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Суд прийшов до висновків, що не зараховуючи позивачеві до страхового стажу періоди проходження військової служби відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 , відповідач діяв протиправно.
У той же час, визначення та зарахування позивачеві до страхового стажу усього спірного періоду належить до дискреційних повноважень відповідача. Здійснення такого обрахунку має бути здійснено відповідачем з врахуванням викладеного висновку про те, що подані позивачем документи підтверджують саме його страховий стаж.
Згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру.
Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію.
Враховуючи наведене, позовні вимоги позивача у частині зобов'язання відповідача зарахувати спірний період проходження військової служби до трудового стажу задоволенню не підлягають, оскільки є дискреційними повноваженнями органів Пенсійного фонду, який ще взагалі не здійснював визначення страхового стажу позивача, вказаного у поданих ним документах.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, з урахуванням встановлених обставин, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду, зазначених у даному рішенні.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, враховуючи, що позов підлягає частковому задоволенню, судові витрати, понесені позивачем у даній справі в загальній сумі 840,80 грн., підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у сумі 420,40 грн.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - позивач, ГУ ПФ України у Харківській області, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд , 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ:14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 08.05.2020 №1616.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення пенсії за віком з урахуванням включення до страхового стажу періоду проходження військової служби відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 з урахуванням висновків суду.
У задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривен 40 копійок).
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 20.08.2020.
Суддя О.В. Ніколаєва