20 серпня 2020 р. Справа № 480/2433/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2433/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, оформлену листом від 31.01.2020 №31/П-011, зарахувати до спеціального та пільгового трудового стажу період проходження військової служби в особливий період з 22 серпня 2016 по 27 вересня 2016, з 04 жовтня 2016 по 23 жовтня 2016, з 02 липня 2017 по 21 липня 2017, з 20 серпня 2017 по 12 жовтня 2017 у Військовій частині НОМЕР_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового трудового стажу період проходження військової служби в особливий період з 22 серпня 2016 по 27 вересня 2016, з 04 жовтня 2016 по 23 жовтня 2016, з 02 липня 2017 по 21 липня 2017, з 20 серпня 2017 по 12 жовтня 2017 у Військовій частині НОМЕР_1 .
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що 02.01.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про зарахування до спеціального та пільгового трудового стажу періоди проходження військової служби в особливий період, однак отримав відмову, оскільки пільгове обчислення періоду участі в антитерористичній операції Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за нормами якого обчислюється пенсія, не передбачено.
На переконання ОСОБА_1 , відмова відповідача щодо зарахування до спеціального та пільгового трудового стажу періоди проходження військової служби в особливий період є протиправною, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такого зарахування. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 22.04.2020 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/2433/20, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін з 19.05.2020, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом міністрів для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", який набрав чинності 17.07.2020, передбачено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до п. 4 Прикінцевих положень ГПК України, п. 3 Прикінцевих положень ЦПК України, пункту 3 Прикінцевих положень КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у випадках наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими Кодексами), мають право на продовження процесуальних строків на підставах, встановлених цим Законом.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, станом на 20.08.2020, відзиву на позовну заяву, в порушення норм ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не надано, та, відповідно, заяви про продовження процесуального строку для подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу на час особливого періоду, брав безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей та є учасником бойових дій (а.с.7,9,10)
02.01.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про зарахування до спеціального та пільгового трудового стажу періоди проходження військової служби в особливий період 22 серпня 2016 по 27 вересня 2016, з 04 жовтня 2016 по 23 жовтня 2016, з 02 липня 2017 по 21 липня 2017, з 20 серпня 2017 по 12 жовтня 2017, оскільки участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах, один місяць служби за три місяці (а.с.6)
Листом від 31.01.2020 №31/П-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що пільгове обчислення періоду участі в антитерористичній операції Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за нормами якого обчислюється пенсія, не передбачено.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
За правилами Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не нараховується на виплати і не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, оголошення рішення про проведення мобілізації та/або введення воєнного стану.
Виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку, що військова служба за призовом під час мобілізації на особливий період є різновидом військової служби, яка підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебував на військовій службі та приймав участь в антитерористичній операції з 22 серпня 2016 по 27 вересня 2016, з 04 жовтня 2016 по 23 жовтня 2016, з 02 липня 2017 по 21 липня 2017, з 20 серпня 2017 по 12 жовтня 2017 (а.с.7).
Оскільки під час мобілізації ОСОБА_1 приймав участь в антитерористичній операції з 22 серпня 2016 по 27 вересня 2016, з 04 жовтня 2016 по 23 жовтня 2016, з 02 липня 2017 по 21 липня 2017, з 20 серпня 2017 по 12 жовтня 2017, в силу наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», зараховується до вислуги років для призначення пенсій особам на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.
Аналогічний висновок щодо застосування згаданих норм права, сформований у Постановах Верховного Суду від 05.06.2018 по справі № 348/347/17 та від 30.07.2019 по справі №346/1454/17, на виконання ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, врахований судом при їх застосуванні до спірних правовідносин.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладена в листі від 31.01.2020 №31/П-011 не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим є неправомірною, а позовні вимоги - обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, оформлену листом від 31.01.2020 №31/П-011, зарахувати до спеціального та пільгового трудового стажу період проходження військової служби в особливий період з 22 серпня 2016 по 27 вересня 2016, з 04 жовтня 2016 по 23 жовтня 2016, з 02 липня 2017 по 21 липня 2017, з 20 серпня 2017 по 12 жовтня 2017 у Військовій частині НОМЕР_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_2 ) до спеціального та пільгового трудового стажу період проходження військової служби в особливий період з 22 серпня 2016 по 27 вересня 2016, з 04 жовтня 2016 по 23 жовтня 2016, з 02 липня 2017 по 21 липня 2017, з 20 серпня 2017 по 12 жовтня 2017 у Військовій частині НОМЕР_1 .
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик