10 серпня 2020 р. справа № 480/472/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Демченко К.І.
представника позивача - Похилько Л.В.
представника відповідача - Мулик К.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/472/20 за позовом Акціонерного товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення,-
Акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (далі по тексту - АТ «СМНВО») звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної податкової служби в особі Харківського управління про визнання протиправним та скасування рішення від 22.11.2019 № 0000135408.
Свої вимоги, з урахуванням поданих уточнень, мотивує тим, що Офісом великих платників податків Державної податкової служби в особі Харківського управління на підставі даних інформаційної системи контролюючого органу прийнято рішення від 22.11.2019 №0000135408, відповідно до якого до позивача застосовано штраф у розмірі 2168876,75 грн та нарахована пеня у розмірі 4395197,98 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску. На думку позивача, вказані дії контролюючого органу суперечать вимогам діючого законодавства, оскільки підприємство за одне й те саме порушення двічі притягується до відповідальності (штраф і пеня). Також зазначає, що період нарахування фінансової санкції у оскаржуваному рішенні частково охоплює період нарахування штрафу у рішенні Харківського управління ОВПП ДФС від 24.09.2019 №0000085408, яким до позивача було застосовано штраф та нарахована пеня. Крім того, з розрахунку пені вбачається, що день фактичної слати недоїмки включається до періоду нарахування пені, що суперечить вимогам п.13 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", оскільки в день оплати (погашення) боргу зобов'язання по сплаті єдиного внеску вже виконано.
Офіс великих платників податків Державної податкової служби в особі Харківського управління (далі по тексту - Харківське управлінням ОВПП ДПС) направило до суду відзив на позов, у якому зазначає, що згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Тому твердження позивача про подвійне притягнення товариства до відповідальності за одне й те саме порушення є помилковим. Стосовно заяв позивача про те, що пеня нарахована за період, у якому підприємство здійснювало оскарження вимог про сплату недоїмки, контролюючий орган зауважив, що направлені позивачу вимоги, які він оскаржував, не є документами, на підставі яких нараховувалася спірна пеня. Документами, які слугували підставою для нарахування пені, є звіти самого платника щодо нарахування єдиного внеску за липень, серпень 2018 року. Тому відповідач просить відмовити у задоволення позовних вимог (а.с. 44-46, 107-109)
Ухвалою суду від 24.01.2020 позовна заява була залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви.
Представник відповідача усунув вказані недоліки позовної заяви, тому ухвалою суду від 03.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Згідно з ухвалою суду від 16.03.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача Похилько Л.В. позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача Мулик К.К. проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, відмовляє в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що Харківським управлінням ОВПП ДПС на підставі даних інформаційної системи було винесено рішення від 22.11.2019 №0000135408, яким до АТ «СМНВО» застосовано штраф у розмірі 2168876,75 грн за період з 21.08.2018 по 12.11.2019 та нарахована пеня у розмірі 4395197,98 грн (а.с.6).
Не погодившись з вказаним рішенням, АТ «СМНВО» звернулося до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі по тексту - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 8 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Згідно з пунктом 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом вважається недоїмкою.
За приписами пункту 1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464 днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок податкового органу.
Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до частини другої ст. 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (ч. 3 ст. 25 Закону № 2464).
Частиною четвертою ст. 25 Закону № 2464 визначено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з частиною десятою ст. 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За приписами ч. 13 ст. 25 Закону № 2464, нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
На думку представника позивача період нарахування фінансової санкції у спірному рішенні частково охоплює період нарахування штрафу у рішенні Харківського управління Офісу ВПП ДПС № 0000085408 від 24.09.2019.
Суд не погоджується з такими твердженнями представника позивача, з огляду на таке.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Харківського управління Офісу ВПП ДПС від 22.11.2019 № 0000135408 до АТ "Сумське НВО" була застосована штрафна санкція та нарахована пеня за несвоєчасну сплату ЄСВ за липень 2018 року на суму 5815444,13 грн. терміном сплати 20.08.2018 (фактично сплачено з 19.09.2019 по 18.10.2019) та за серпень 2018 року на суму 5028939,66грн. терміном сплати 20.09.2018 (фактично сплачено з 18.10.2019 по 12.11.2019).
Отже прострочення розпочалося 21.08.2018, перша сплата відбулася 19.09.2019 (сплата відбувалася декількома платіжними дорученнями, частина з яких зарахована у рахунок погашення недоїмки за попередній період, а частина була зарахована у рахунок погашення недоїмки по спірному рішенню), остаточна сплата відбулася 12.11.2019.
Рішенням Харківського управління Офісу ВПП ДПС № 0000085408 від 24.09.2019 була застосована до АТ "Сумське НВО" штрафна санкція та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску за травень - червень 2018 року на загальну суму 13956892,32 грн. терміном сплати 20.06.2018, 20.07.2018 (фактично сплачено з 30.06.2019 по 14.08.2019 та з 14.08.2019 по19.09.2019).
Тобто прострочення розпочалося 21.06.2019, перша сплата відбулася 30.06.2019, остаточна сплата відбулася 19.09.2019.
Враховуючи викладене, штрафні санкції та пеня нараховувалися на різні суми недоїмки за різні звітні періоди.
АТ "Сумське НВО" не погоджується з оскаржуваним рішенням також з тих підстав, що контролюючий орган нарахував пеню у період, в якому підприємство здійснювало оскарження вимог про сплату недоїмки від 14.09.2018 № Ю-230-50 та від 05.10.2018 № Ю-230-50.
З даного питання суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 5 ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з ч. 13 ст. 25 Закону № 2464 нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі по тексту - Інструкція № 449), яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, а також нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.
Пунктом 2 розділу VI Інструкції № 449 передбачено, що: у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції; у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до пункту 3 розділу VI Інструкції № 449, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів (п. 4 розділу VI Інструкції № 449).
У разі незгоди з розрахунком органу доходів і зборів суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання вимоги, узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) в адміністративному або судовому порядку.
Процедуру подання та розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - вимога) та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами десятою, одинадцятою ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", визначає Порядок розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2015 № 1124 (далі по тексту - Порядок № 1124).
Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку № 1124, у разі якщо скаржник вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму недоїмки або прийняв рішення про накладення штрафу та нарахування пені, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, він має право оскаржити таке рішення у відповідному головному управлінні ДФС в області, місті Києві.
Згідно з пунктом 4 розділу 1 Порядку № 1124, до документів, які свідчать про неправильність визначення суми недоїмки або прийняття рішення про накладення штрафу та нарахування пені, належать: акт перевірки платника єдиного внеску; вимога; рішення про нарахування пені та накладення штрафу; інші документи (розрахунки), на підставі яких визначено суму єдиного внеску, що належить до сплати, або застосовано штраф, нараховано пеню; зауваження та пояснення, якщо вони були подані платником єдиного внеску під час перевірки та прийняття рішення; висновки контролюючого органу щодо поданих зауважень і пояснень.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) не підлягає адміністративному оскарженню в частині сум недоїмки, які виникли на підставі поданих звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску.
Вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 14.09.2018 № Ю-230-50 та від 05.10.2018 №Ю-230-50, на які посилається позивач, не містили визначених контролюючим органом сум єдиного внеску, а містили лише заборгованість із сплати єдиного внеску, яка виникла на підставі поданих АТ "Сумське НВО" звітів.
Тобто, позивач не може бути не згодним із самостійно визначеною до сплати сумою єдиного внеску.
Відповідно до пункту 5 розділу VI Інструкції № 449, протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов'язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.
На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені:
документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк його сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням);
вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком;
рішення суду.
Отже документами, які є підставою для нарахування спірної пені, є звіт платника АТ "Сумське НВО" від 20.08.2018 № 9175824099 та звіт від 20.09.2018 №3202645223 щодо нарахування єдиного внеску за липень і серпень відповідно, а не вимоги від 14.09.2018 №Ю- 230-50 та 05.10.2018 про сплату боргу (недоїмки).
Обов'язок сплатити задекларовані суми єдиного внеску за липень, серпень 2018 року виник у АТ "Сумське НВО" 20.08.2018 та 20.09.2018 (відповідного терміну, визначеному для сплати законодавчо), а не у вересні-жовтні 2018 року (після спливу 10-ти денного терміну після отримання вимоги).
Тому заборгованість (недоїмка) з єдиного внеску виникла вже 21.08.2018 та 21.09.2018, а не лише після включення її до вимог про сплату недоїмки.
Відповідно до ч. 2 розділу II Порядку ведення органами Державної фіскальної служби
України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України 07.04.2016 № 422 (далі по тексту - Порядок № 422), на підставі звіту від 20.08.2018 № 9175824099 та звіту від 20.09.2018 №3202645223 в інтегрованій картці платника АТ "Сумське НВО" було проведено нарахування єдиного внеску. Лише 21.08.2018 та 21.09.2018 зазначена сума внеску, через її несплату, стала боргом. Розпочалося нарахування пені.
На підставі вимог від 14.09.2018 № Ю-230-50 та від 05.10.2018 № Ю-230-50 нарахування єдиного внеску в інтегрованій картці не проводилися. Пеня на вимоги не нараховувалася.
Відповідно до ч. 3 розділу V Порядку № 422, переносяться до інтегрованої картки платника та відображаються датою граничного терміну сплати лише показники, що були внесені до підсистеми, що забезпечує відображення результатів КПР (контрольно-перевірочної роботи), зокрема вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок, яка є підставою для нарахування пені.
Отже зазначені вимоги не є документами, на підставі яких нарахована спірна пеня.
Документами, які є підставою для нарахування спірної пені, є звіт АТ "Сумське НВО" від 20.08.2018 № 9175824099 та від 20.09.2018 №3202645223 щодо нарахування єдиного внеску за липень, серпень 2018 року.
Таким чином, при оскарженні вимоги про сплату недоїмки, яка винесена на підставі самостійно визначених сум ЄСВ, не передбачено зупинення нарахування пені, оскільки пеня взагалі в цьому випадку не нараховується.
Натомість, у разі донарахування ЄСВ контролюючим органом за актом перевірки, винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) відображається в ІКП та відбувається нарахування пені по такій вимозі.
Тому, у разі оскарження вимоги про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок зупиняється нарахування пені в картці платника, оскільки в цьому разі пеня нараховується саме на вимогу.
Щодо заяв позивача про подвійне притягнення до відповідальності, у вигляді застосування штрафу та нарахування пені, за одне порушення, слід звернути увагу позивача на те що частинами 10, 11 ст. 25 Закону № 2464 передбачено одночасне застосування штрафу та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Отже заяви представника позивача про подвійне притягнення підприємства до відповідальності є надуманими.
Безпідставними є і твердження представника позивача про те, що день сплати боргу не повинен зараховуватися в період нарахування пені, оскільки частиною 13 ст. 25 Закону № 2464 визначено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Тобто, день сплати боргу включається у період нарахування пені.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби в особі Харківського управління про визнання протиправним та скасування рішення від 22.11.2019 № 0000135408.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення від 22.11.2019 № 0000135408 - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 19.08.2020.