Рішення від 19.08.2020 по справі 440/2834/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2834/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянув у порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області , Полтавського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції в Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Під час розгляду справи суд,

ВСТАНОВИВ:

03 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області , Полтавського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції в Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною бездіяльність Полтавського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо не направлення відповідних довідок про несення служби у нічний час ОСОБА_1 за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016 до ГУНП в Полтавській області для проведення повного розрахунку (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у дні щотижневого відпочинку, святкові дні, за несення служби понад установлений законодавством робочий час;

- зобов'язати Полтавське районне відділення поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області направити відповідні довідки про несення служби у нічний час ОСОБА_1 за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016 до ГУНП в Полтавській області для проведення повного розрахунку (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у дні щотижневого відпочинку, святкові дні, за несення служби понад установлений законодавством робочий час;

- визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Полтавській області щодо не проведення повного розрахунку (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у дні щотижневого відпочинку, святкові дні, за несення служби понад установлений законодавством робочий час за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016;

- стягнути з ГУНП в Полтавській області невиплачене грошове забезпечення за службу у нічний час у розмірі 3167,16 грн за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016;

- визнати протиправною відмову ГУНП в Полтавській області, викладену в листі від 24.01.2020 за вих. № ФИ 106-125-126-145-269-242/кц, щодо не проведення повного розрахунку (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у нічний час та грошового несення служби понад установлений законодавством робочий час;

- визнати незаконним утримання ГУНП в Полтавській області з грошового забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 2750,00 грн компенсації за відпустку;

- зобов'язати ГУНП в Полтавській області провести повний розрахунок (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у дні щотижневого відпочинку, святкові дні, за несення служби понад установлений законодавством робочий час за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016 з урахуванням обставин, встановлених судом;

- стягнути з ГУНП в Полтавській області на користь ОСОБА_1 утриману компенсацію за відпустку у розмірі 2750,00 грн;

- стягнути з ГУНП в Полтавській області на користь ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати з урахуванням обставин, встановлених судом;

- зобов'язати ГУНП в Полтавській області подати у строк встановлений судом звіт про виконання судового рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок № 260) не доплачував за службу у нічний час за період з 07.11.2015 по 03.08.2016 надбавку, яка є структурною складовою грошового забезпечення поліцейського, у загальному розмірі 3167,16 грн. Також позивач вважає неправомірним утримання з його грошового забезпечення 2750 грн компенсації за відпустку.

Ухвалою суду від 10.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду відкрито провадження у адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження.

13.07.2020 судом отримано відзив на позовну заяву, у якому ГУНП в Полтавській області заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що довідки про несення ОСОБА_1 служби у нічний час у період з 07.11.2015 по 03.08.2016 до ГУНП в Полтавській області не надходили, тому підстави для нарахування та виплати позивачу доплати відсутні. Також відповідач посилався на пропущення позивачем трирічного строку, встановленого пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 для звернення про отримання додаткових видів грошового забезпечення. Стосовно стягнення утриманої надмірно нарахованої частини чергової відпустки за час невідпрацьованої частини календарного року у 2016 році відповідач зазначив, що таке утримання прямо передбачено частиною 9 статті 93 Закону України "Про Національну поліцію" і зазначена норма є спеціальною по відношенню до статті 22 Закону України "Про відпустки". До того ж наказ № 233 о/с 29.07.2016 про звільнення позивача зі служби, яким здійснено таке утримання є чинним.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 проходив службу в поліції на посаді оперуповноваженого Полтавського районного відділення поліції Полтавського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі - Полтавський РВП ГУНП в Полтавській області).

Наказом ГУНП в Полтавській області № 233 о/с від 29.07.2016 позивача звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) (а.с. 220).

Вважаючи неправомірним не проведення повного розрахунку (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у дні щотижневого відпочинку, святкові дні, за несення служби понад установлений законодавством робочий час за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016 у сумі 3167,16 грн, а також відрахування з його грошового забезпечення надмірно нарахованої частини чергової відпустки за час невідпрацьованої частини календарного року у сумі 2750 грн позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частин першої, другої статті 94 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 3 розділу 1 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС від 06 квітня 2016 року № 260 (далі - Порядок № 260) грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

За приписами пункту 20 Розділу І Порядку № 260 за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується.

Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.

Пунктом 11 Розділу ІІ Порядку № 260 передбачено, що Поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.

Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Вищезазначений Порядок № 260 набрав чинності 27.05.2016. До того діяв Наказ МВС України "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" від 31.12.2007 № 499 (далі - Наказ № 499).

Порядок компенсації за службу в понаднормовий час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні було врегульовано підпунктом 3.7 Наказу № 499, яким передбачалося наступне.

3.7.1. При залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час виплата грошового забезпечення проводиться з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням.

3.7.2. Годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу та окладу за спеціальним званням на кількість годин робочого часу в поточному місяці. При цьому понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік.

3.7.3. Служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається.

3.7.4. Підставою для залучення працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є: а) письмові накази керівників органів внутрішніх справ; б) графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.

3.7.5. Облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин.

3.7.6. Службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів, підрозділів установ і навчальних закладів внутрішніх справ службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.

Особам, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в робочий час.

Особам добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі), яка не враховується в робочий час.

З аналізу вищенаведених правових норм слід дійти висновку, що обов'язок щодо оформлення довідок обліку несення служби ОСОБА_1 у нічний час та направлення їх до ГУНП в Полтавській області покладений на Полтавський РВП ГУНП в Полтавській області, у якому позивач проходив службу.

Як встановлено судом з матеріалів справи, довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час щодо ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 03.08.2016 до ГУНП в Полтавській області не направлялися.

Водночас, з листа ГУНП в Полтавській області № 23 від 20.02.2020 вбачається, що графіки чергувань, довідки про несення служби у нічний час та понаднормовий час та письмові накази про залучення ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 03.08.2016 не збереглися (а.с. 22).

На вимогу ухвали суду від 10.06.2020 відповідних доказів Полтавським РВП ГУНП в Полтавській області також не надано.

З огляду на викладені обставини суд дійшов висновку, що Полтавським РВП ГУНП в Полтавській області допущено протиправну бездіяльність у спірних правовідносинах, яка полягає у не направленні відповідних довідок про несення служби у нічний час ОСОБА_1 за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016 до ГУНП в Полтавській області для проведення повного розрахунку (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час. Відтак, позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Водночас позовна вимога про зобов'язання Полтавського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області направити відповідні довідки про несення служби у нічний час ОСОБА_1 за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016 до ГУНП в Полтавській області задоволенню не підлягає, оскільки внаслідок тривалого проміжку часу між звільненням позивача та зверненням його до суду зазначені довідки не збереглися.

Крім того, суд звертає увагу на положення пункту 11 Розділу І Порядку № 260, за приписами якого грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років з дня виникнення права на їх отримання.

Звертаючись до ГУНП в Полтавській області за отриманням доплати у грудні 2019 року позивач пропустив вищезазначений трирічний строк.

Стосовно позовних вимог щодо не проведення повного розрахунку (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у дні щотижневого відпочинку, святкові дні, за несення служби понад установлений законодавством робочий час за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016 суд зазначає наступне.

За відсутності довідок обліку несення поліцейськими служби в нічний час щодо ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 03.08.2016 суд позбавлений можливості підтвердити здійснений позивачем розрахунок недоотриманого ним грошового забезпечення.

Одночасно, за відсутності цих документів у ГУНП в Полтавській області останнє не мало правових підстав для здійснення нарахування ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу за період з 07.11.2015 по 03.08.2016 відповідно до пункту 11 Розділу ІІ Порядку № 260.

Також суд враховує, приписи пункту 20 Розділу І Порядку № 260, згідно яких за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується та відповідні висновки Верховного Суду, висловлені ним у постанові від 07.08.2019 у справі № 820/5122/17 (реєстраційний номер судового рішення 83513717).

Підпунктом 3.7.3 пункту 3.7 Наказу № 499 було передбачено, що служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Тобто, компенсації понаднормової роботи мала передувати відповідна домовленість позивача та його роботодавця.

Відтак, підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Полтавській області щодо не проведення повного розрахунку (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у дні щотижневого відпочинку, святкові дні, за несення служби понад установлений законодавством робочий час; стягнення з ГУНП в Полтавській області невиплаченого грошового забезпечення за службу у нічний час у розмірі 3167,16 грн за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016; визнання протиправною відмови ГУНП в Полтавській області, викладеної в листі від 24.01.2020 за вих. № ФИ 106-125-126-145-269-242/кц, щодо не проведення повного розрахунку (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу понад установлений законодавством робочий час; зобов'язання ГУНП в Полтавській області провести повний розрахунок (додаткового грошового забезпечення) за службу у нічний час та грошового забезпечення (компенсації) за службу у дні щотижневого відпочинку, святкові дні, за несення служби понад установлений законодавством робочий час за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016 з урахуванням обставин, встановлених судом відсутні.

Стосовно позовної вимоги про стягнення з ГУНП в Полтавській області утриманої компенсації за відпустку у розмірі 2 750 грн суд зазначає наступне.

Обчислення тривалості відпусток поліцейських врегульовано статтею 93 Закону України "Про Національну поліцію".

Так частиною 9 зазначеної статті передбачено, що поліцейським у рік звільнення за власним бажанням, за віком, через хворобу чи скорочення штату в році звільнення, за їх бажанням, надається чергова відпустка, тривалість якої обчислюється пропорційно з розрахунку однієї дванадцятої частини відпустки за кожний повний місяць служби в році звільнення.

При звільненні поліцейського проводиться відрахування з грошового забезпечення надмірно нарахованої частини чергової відпустки за час невідпрацьованої частини календарного року.

Аналогічні приписи містяться у пункті 8 розділу ІІІ Порядку № 260.

Наказом ГУНП в Полтавській області № 233 о/с від 29.07.2016 про звільнення позивача зі служби в поліції вирішено відрахувати з його грошового забезпечення надмірно нарахованої частини чергової відпустки за час невідпрацьованої частини 2016 року в кількості 15 календарних днів.

Доказів оскарження зазначеного наказу та його скасування суду не надано.

Водночас, факт отримання надмірно нараховану частину чергової відпустки за час невідпрацьованої частини 2016 року в кількості 15 календарних днів позивачем не заперечується.

Посилання позивача на неможливість здійснення такого відрахування з огляду на положення статті 22 Закону України "Про відпустки" суд відхиляє з огляду на те, що спірні правовідносини врегульовано частиною 9 статті 93 Закону України "Про Національну поліцію", норма якої є спеціальною.

Враховуючи наведені обставини відповідач правомірно здійснив відрахування з грошового забезпечення позивача надмірно нарахованої частини чергової відпустки за час невідпрацьованої частини 2016 року в кількості 15 календарних днів. Відтак, позов у відповідній частині позовних вимог задоволенню не підлягає.

За такого правового регулювання та встановлених судом обставин справи підстави для стягнення з ГУНП в Полтавській області компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати також відсутні.

Відтак, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписом вказаної норми покладення такого зобов'язання на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.

З огляду на вищевикладені висновки суду клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУНП в Полтавській області подати у місячний термін з дати набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення задоволенню не підлягає.

Оскільки позивач від сплати судового збору звільнений, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 3, 6 - 10, 72 - 77, 90, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, код ЄДРПОУ 40108630), Полтавського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Олени Пчілки, 19а, м. Полтава, 36002) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Полтавського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо не направлення довідок про несення служби у нічний час ОСОБА_1 за період часу з 07.11.2015 по 03.08.2016 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.І. Клочко