Ухвала від 18.08.2020 по справі 600/1245/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

18 серпня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1245/20-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Анісімов О.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації щодо здійснення йому, як учаснику бойових дій, перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України щодо невиконання положень ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині забезпечення організації та здійснення виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня мені, як учаснику бойових дій, в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, Міністерство соціальної політики України (кожного в межах своїх повноважень) здійснити перерахунок та виплатити йому недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік у розмірі передбаченому ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.

Перевіривши позовну заяви на предмет дотримання вимог встановлених ст. 160, 161, 171 КАС України, суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно п. 4 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як вбачається із позовної заяви, позивач зазначає відповідачами Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, Міністерство соціальної політики України.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Суддя зазначає, що по своїй правовій природі позовні вимоги можуть бути звернені тільки до відповідача, тобто суб'єкта владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й до інших осіб, якими, на переконання позивача порушені його права та законні інтереси.

Згідно змісту позовної заяви та доданих до неї доказів, суддею встановлено, що позивач звертався до Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації із заявою щодо здійснення доплати разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на що листом від 16.07.2020 року отримав відмову.

Відтак, суд зазначає, що усупереч наведеним вище нормам процесуального права, позивачем не обґрунтовано, яким чином порушуються його права Департаментом соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, Міністерством соціальної політики України.

Окрім цього, суддя зазначає, що вимога позивача зобов'язати Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, Міністерство соціальної політики України (кожного в межах своїх повноважень) здійснити перерахунок та виплатити йому недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня не конкретизована щодо виду зобов'язальних дій стосовно кожного з відповідачів окремо та носить узагальнений характер.

Відтак, позивачу належить навести об'єктивні доводи про те, яким чином Департаментом соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації та Міністерством соціальної політики України порушені його права та законні інтереси.

Окрім цього, позивачу належить викласти позовні вимоги у відповідності до вимог ч. 1 ст. 5 та п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України.

Поряд з цим, відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством (ст. 94 КАС України).

Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації "Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 р. № 55).

За вказаним нормативно-правовим актом, відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів "Згідно з оригіналом"; особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища; дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису.

Однак, в порушення вищенаведених вимог, позивачем не засвідчено належним чином копії документів, доданих до примірників позовної заяви для відповідачів.

Враховуючи вищенаведене, суддя приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог ст. 160 та 161 КАС України.

Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

З огляду на вищенаведене, суддя вважає, що без усунення вказаних вище недоліків, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачеві строк для їх усунення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 169, 241 - 243, 248 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом подання позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О.В. Анісімов