Рішення від 18.08.2020 по справі 520/8597/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

18 серпня 2020 р. № 520/8597/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В,, розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дій та скасування листа-відповіді, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить:

визнати протиправними дії та скасувати лист- відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у донарахуванні та виплаті державної і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01.01.2014 року по 01.03.2014 року, та 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, виходячи із 8-ми мінімальних розмірів пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити донарахування та виплату державної пенсії у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 8 (вісім) мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з ч. 1 ст. 28 Закону України" "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та виплатити зазначену заборгованість з 01.01.2014 року по 01.03.2014 року, та 01.01.2016 року по 31.12.2017 року за відрахуванням фактично виплачених сум;

стягнути та зобов'язати виплатити Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 суму відшкодування моральної шкоди в розмірі - 30 000 грн.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 у справі відкрито провадження

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії з посланням на те, що за спірний період додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210.

Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що у спірних правовідносинах управління діяло у відповідності до вимог чинного законодавства та зазначено про недотримання позивачем строку на звернення до суду, який визначений ст.122 КАС України.

Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому як і в самому адміністративному позові з посиланням на ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», судові рішення Верховного Суду від 20.05.2020 у справі 815/1226/18, від 24.04.2018 року у справі № 646/6250/17, від 05.04.2019 року у справі №809/248/18, рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 року по справі «Щокін проти України», заява №23759/03 та №37943/06, від 07.07.2011 року у справі «Серков проти України», заява № 39766/05зазанчено про дотримання позивачем строку звернення до суду, оскільки заявлені вимоги у пенсійному спорі та відшкодування ядерної шкоди не обмежено будь-яким строком.

У період з 27.07.2020 по 17.08.2020 головуюча по справі перебувала у відпустці, отже, справа розглядається у перший робочий день.

По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області. Постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, а також є інвалідом ІІ групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 та довідкою МСЕК №315640

Долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що 04.06.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання довідки про суму нарахованої та фактично виплаченої пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014 та з 01.01.2016 по 01.12.2017 та здійснення за вказані періоди перерахунку та виплати заборгованості основної та додаткової пенсії як інваліду 2-ї групи, який брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС з урахуванням вже виплачених сум.

Листом від 18.06.2020 № 2000-0221-8/35514 позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення такого перерахунку та зазначено , що на підставі рішення Дзержинського районного суду м.Харкова у справі 638/14946/14 від 20.10.2014 та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2015 позивачу перераховано пенсію, доплата виплачена у грудні 2019 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини з приводу соціального захисту осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються спеціальним законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п. 1.5 Розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846. (далі Порядок) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Відповідно до п. 1.7 розділу І Порядку якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано 04.06.2020 року заяву про перерахунок пенсії.

В зазначеній заяві вказані відомості про призначення позивачу пенсії, місце реєстрації позивача, телефон, наявність інвалідності 2 групи.

Зі змісту вказаної заяви вбачається, що позивач просить прийняти рішення щодо перерахунку вже призначеної на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пенсії за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року та з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме встановити державну (основну) пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімального пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплативши різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією.

Зміст зазначеної заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника.

Відтак, не зважаючи на викладення вказаних відомостей у довільній формі, заява позивача відповідає вимогам Порядку.

Проте, як вбачається з матеріалів справи та підтверджується відповідачем, відповідач розглянув вказану заяву в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», та не зважаючи на наявність у вказаній заяві прохання прийняти рішення з зазначеного позивачем питання, надав відповідь роз'яснювального характеру.

Вказаною відповіддю відповідач не вирішив по суті питання перерахунку пенсії позивача, а відтак, не вчинив дій щодо задоволення або відмови в перерахунку.

Відтак, посилання позивача на той факт, що відповідач надавши відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян», відмовив позивачу в перерахунку пенсії, не є обґрунтованим, оскільки будь-яке рішення з вказаного питання відповідачем прийнято за результатами розгляду заяви не було.

Лист від 18.06.2020р. №2000-0221-8/35514 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яким як вважає позивач , йому відмовлено у перерахунку пенсії, не є рішенням по суті за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії позивачу від 04.06.2020 року, не може вважатися актом індивідуальної дії, яке може бути оскаржено в порядку адміністративного судочинства.

З урахуванням відсутності рішення з вказаного позивачем у заяві від 04.06.2020 року питання вимога зобов'язального характеру, заявлена позивачем, є передчасною, як і вимога про стягнення моральної шкоди, з огляду на що задоволенню не підлягають.

Відтак, позивачем невірно обраний спосіб захисту прав.

В той же час, відповідач не розглянувши заяву позивача по суті, допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

Аналогічну позицію висловив Верховний Суд в Постанові від 27.11.2019 року у справі №748/696/17.

Таким чином, заява позивача безпідставно не була розглянута відповідачем по суті.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та винести рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 04.06.2020 року, зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 04.063.2020 року та прийняти рішення за результатами розгляду вказаної заяви.

Щодо посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на пропуск позивачем строків звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.

Предметом розгляду у даній справі є правомірність дій, рішень щодо розгляду поданої позивачем заяви про перерахунок пенсії від 04.06.2020.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідь позивачу на вказану заяву датована 18.06.2020 року.

Позов поданий до суду поштою 03.07.2020 року, тобто з дотриманням строку звернення до суду, встановленого ст. 122 КАС України.

Відтак, посилання відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду не є обґрунтованим.

Згідно з частинами першою та другою ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 04.06.2020 року.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 04.06.2020 року та прийняти рішення по суті питання.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Зоркіна Ю.В.