Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
18.08.2020 № 520/6973/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить суд: визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у не розгляді звернення (заяви), датованого 08.01.2020 р., на Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум"; зобов'язати Міністерство оборони України розглянути звернення (заяву) датованого 08.01.2020 р., на Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум"; зобов'язати Міністерство оборони України відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення.
Від Міністерства оборони України надійшов відзив, в якому, зокрема, останній просить суд залучити Харківський обласний військовий комісаріат в якості третьої сторони на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог. При цьому відповідач посилається на положення "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" те, що у разі задоволення позовних вимог, рішення по даній справі може вплинути на права, свободи, інтереси та обов'язки уповноваженого органу.
Суд, дослідивши клопотання представника відповідача, вивчивши матеріали справи, зазначає наступне.
Відповідно ч.2 ст.49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Пунктом 5 ст.49 КАС України передбачено: про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Як вбачається з матеріалів справи, спірні правовідносини виникли з приводу не розгляду заяви про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей", поданої безпосередньо до Міністерства оборони.
За приписами п. 11 - 14 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає відповідну заяву уповноваженому органу, керівник якого подає у 15-денний строк відповідні документи до розпорядника бюджетних коштів. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом.
Зі змісту п. 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей №530 від 14.08.2014 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у випадку задоволення адміністративного позову саме на відповідача буде покладено обов'язок вжити заходи щодо розгляду заяви позивача від 08.01.2020, що в свою чергу не передбачає виникнення автоматичного обов'язку ХОВК по направленню документів до відповідача, а отже, рішення суду у цій справі не має безпосереднього випливу на права або обов'язки ХОВК оскільки не встановлює, змінює чи припиняє правовідносини, учасником яких є ХОВК.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 243, 248, 256 КАС України, суд, -
Ухвалив:
Клопотання представника Міністерства оборони України про залучення третьої особи у справі 520/6995/2020 залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу в частині залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Зоркіна Ю.В.