19 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3256/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Карлівська меблева фабрика" про стягнення штрафних санкцій,-
22 червня 2020 року позивач Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ПрАТ "Карлівська меблева фабрика" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 85000,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на несплату відповідачем у встановлені законодавством строки штрафу, застосованого постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 червня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Копія зазначеної ухвали вручена відповідачу 02 липня 2020 року, проте в установлений судом строк відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, доказів сплати штрафних санкцій суду не надав.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Судом встановлено, що ПрАТ "Карлівська меблева фабрика" не виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у зв'язку з чим Уповноваженою особою НКЦПФР 21 червня 2019 року винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 219-СХ-5-Е.
Розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери № 33-СХ-5-Е від 21 червня 2019 року відповідача зобов'язано усунути порушення законодавства про цінні папери - розкрити регулярну річну інформацію за 2017 рік та письмово проінформувати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку про стан виконання розпорядження з наданням підтверджуючих документів у строк до 30 грудня 2019 року.
Відповідач вимоги вищевказаного також розпорядження не виконав, чим допустив повторне протягом року правопорушення на ринку цінних паперів.
За невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 33-СХ-5-Е від 21 червня 2019 року у відношенні відповідача позивачем 17 лютого 2020 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів.
Постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 23/08/2933 від 17 лютого 2020 року направлена на адресу ПрАТ "Карлівська меблева фабрика" 17 лютого 2020 року рекомендованим листом, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями списку згрупованих поштових відправлень та касового чеку.
Згідно даних офіційного сайту АТ "Укрпошта" зазначений рекомендований лист вручений відповідачу 18 лютого 2020 року.
ПрАТ "Карлівська меблева фабрика" явку уповноваженого представника для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів № 87-СХ-5-Е від 04 березня 2020 року не забезпечив, останній разом із постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів направлений засобами поштового зв'язку. Зазначене поштове відправлення вручено відповідачу 17 березня 2020 року.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів Уповноваженою особою НКЦПФР за невиконання розпорядження Уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, вчинене повторно протягом року на ПрАТ "Карлівська меблева фабрика" накладено штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 85000,00 грн.
У зв'язку з тим, що керівник або уповноважений представник ПрАТ "Карлівська меблева фабрика" на розгляд справи про правопорушення не з'явився, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 87-СХ-5-Е від 26 березня 2020 року направлена на адресу відповідача поштою та була йому вручена 27 березня 2020 року.
Доказів сплати застосованих штрафних санкцій або оскарження та скасування постанови про їх накладення суду не надано.
Враховуючи те, що відповідачем не сплачено суми штрафів в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно із частиною першою статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
За правилами статті 6 зазначеного Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Частиною першою статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачено, що емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини першої, четвертої та шостої статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття; строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2826 від 03 грудня 2013 року затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (далі - Положення № 2826).
Це Положення регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (проміжної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск)) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску)) цінних паперів емітентами цінних паперів, інформації, передбаченої статтями 65 - 65-2 Закону України "Про акціонерні товариства" та пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 23 березня 2017 року N 1983-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах", строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті, опублікування відомостей про створення акціонерного товариства однією особою або про придбання однією особою усіх акцій товариства, а також іншої інформації та повідомлень, що зобов'язані розкривати емітенти відповідно до законодавства (пункт 1 Положення № 2826).
Дія цього Положення поширюється на емітентів цінних паперів та на іноземних емітентів - нерезидентів, цінні папери яких розміщені та/або допущені до обігу на території України (пункт 2 Положення № 2826).
Пунктом 3 розділу І Положення № 2826 встановлено, що емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку Інформацію шляхом: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів на веб-сайті www.stockmarket.gov.ua (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії); опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання); розміщення на власному веб-сайті; подання до Комісії.
Пунктом 1 глави 4 розділу ІІ Положення № 2826 визначено, що обов'язок здійснювати розкриття регулярної річної інформації поширюється на осіб, які станом на 31 грудня звітного року є емітентами.
Згідно з пунктом 4 глави 4 розділу ІІ Положення № 2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Пунктом 12 розділу І Положення № 2826 передбачено, що при поданні Інформації до Комісії емітент зобов'язаний подавати (надсилати) таку Інформацію у вигляді електронних документів відповідно до нормативно-правового акта Комісії, що регулює порядок подання адміністративних даних, та інформації у вигляді електронних документів. Подання адміністративних даних та інформації учасниками фондового ринку у вигляді електронних документів здійснюється відповідно до Положення про подання адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2016 року № 492, яке визначає порядок формування та передавання електронних документів у системі електронного документообігу для подання адміністративних даних та інформації учасниками ринку та уповноваженими рейтинговими агентствами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Судом встановлено, що в порушення вищезазначених норм та розпоряджень позивача про усунення порушень законодавства про цінні папери відповідач не розкрив регулярну річну інформацію за 2017 рік.
Пунктом 10 та 14 частини першої статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, у системі накопичувального пенсійного забезпечення, законодавства про акціонерні товариства - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини третьої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що сума штрафів в загальному розмірі 85000,00 грн., застосованих до відповідача постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, підлягає стягненню у судовому порядку.
Таким чином, позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на те, що позивачем не понесені витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська 8, корпус 30, м. Київ 10, 01010, ЄДРПОУ 37956207) до Приватного акціонерного товариства "Карлівська меблева фабрика" (вул. Слюсарна, 1, м. Карлівка, Карлівський район, Полтавська область, 39500, ЄДРПОУ 00275004) про стягнення штрафних санкцій задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Карлівська меблева фабрика" (вул. Слюсарна, 1, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, ЄДРПОУ 00275004) штрафну санкцію у розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень до Державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіальних органів управління Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету" по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності банку 106.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя А.О. Чеснокова